Myconos

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
sparos

Myconos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 07 Μάιος 2020, 11:12

Την Μύκονο δεν την έχω ψαρέψει ...απωθημένο 

Όταν ξεκίνησα να πηγαίνω πριν πολλά χρόνια να το επισκέπτομαι δεν ψαρευα 
Αργότερα που ψαρευα είχε γίνει χάλια δεν πήγαινα καθόλου στο νησί 
Τα τελευταία χρόνια όσες φορές έχω πάει είναι για δουλειά .
Έχω πάρει όλες τις φορές εξοπλισμό μαζι μου και μεχρι εκεινη την στιγμη ειχα κανει 2 βουτιές σύντομες μια σε καθε δουλειά .
Διάλεξα να πέσω στον Άγιο σωστη αγαπημένο μέρος από όταν πήγαινα παλιά 
2 ξενερια στην μέση του κόλπου 
Πλάκες ανοιχτόχρωμο γκρι συναντάς μετά από την μικρή πορεία στην άμμο 
Τόπος όνειρο είχα πάρει κάθε φορά από ένα σαργο τούμπανο από τους πολλούς που εβοσκαν στον τοίχο του ξενεριου 
Την πρώτη φορά είδα και 2 συναγριδες μεγάλες στην ρηχή πλευρά του (γενικότερα δεν είναι βαθειά) να χορεύουν θα έλεγα αφού κολυμπούσαν και στριβαν γρήγορα και ξανα και ξανα σαν συγχρονισμενη κολυμβηση εφευγαν και ξανα ερχοντουσαν για κανενα 10λεπτο μέχρι που έφυγαν εντελώς 
Εννοείται εγώ πήρα τον σαργο.....

Την δεύτερη φορά 8μηνες μετά είδα μόνο σαργους 
Τα ψάρια και τις 2 φορές τα χάρισα στον ταβερνιάρη αφού ούτε δυνατότητα διαχείρισης είχα και είχα δουλειά, οι βουτιές ήταν στα κλεφτά 
Έπινα ένα ποτήρι νερό κατω από την κληματαριά που είχε κοιτάζοντας τα ξενερια κάπνιζα ένα τσιγάρο χαιρετουσα και έφευγα .

Θα μου πεις γιατί τα σκότωσες τα ψάρια  τότε.....μεγάλη κουβέντα μακάρι να είχα κάμερα να γράψω τον χορό των συναγριδων .

Στην ιστορία τώρα ....

Αυτή την φορά το πλάνο είναι διαφορετικό 
Κατεβαίνουμε δουλεύουμε και μένω και 2 μέρες ακόμα μαζί με ένα φίλο και έρχονται και τα παιδιά μας/οικογένειες 
Ε του φουστη αυτή την φορά θα ψαρεψω 
Στην δουλειά όταν είμαστε εκτός έδρας προσλαμβάνουμε local assistants / οδηγούς κλπ κλπ
Ένας από αυτούς ο Χρήστος, είναι στην αεροπορία αλλά έχει 4 μέρες άδεια 
Βλέπει τον σάκο και τα όπλα όταν πηγαίναμε ξενοδοχείο και τσιμπάει .

Ψαρεύει...τέλεια 
Μου λέει έχει και φουσκωτό....τέλεια 
Ξέρει τόπους.......φανταστικά 
Θα βουτήξουμε παρέα ......όνειρο ζω μην με ξυπνάτε 

Και οι μέρες της δουλειάς περνάνε βασανιστικά 
Δύσκολο να δουλεύεις εκεί που οι άλλοι διασκεδάζουν...ειδικά στην Μύκονο και αν η δουλειά σου δεν έχει σχέση με την διασκέδαση τους το κάνει πολύ δύσκολο 

Επιτέλους τελειώσαμε
Αργά το μεσημέρι λέμε η τώρα η ποτέ 
Πάω ξενοδοχείο να πάρω εξοπλισμό και ο Χρήστος το δικό του και βρισκόμαστε στο δρόμο 
Πάμε με το αυτοκίνητο του και μου λέει πάμε κολυμπητα έχω έμπνευση 
Μέσα λέω κατευθείαν αν και προτιμούσα σκαφατο 

Κατεβαίνουμε στην βαθειά Λαγκάδα νομίζω και βουτάμε και ξεκινάμε κολύμπι στο ποτάμι....είχα να νιώσω έτσι από τον Αχέροντα και θερμοκρασία και ρεύμα 
Κολυμπάμε κόντρα στο ρεύμα ο Χρήστος μπροστά εγώ από πίσω του και δώστου πετάλι μιλάμε ανηφόρα 
Που και που βγάζει το κεφάλι τσεκάρει και συνεχίζει 
Εγώ λέω μέσα μου ότι πάμε σε παράδεισο και τι τυχερός που είμαι και τι τέλεια και χαλάλι κλπ κλπ 
Και δώστου ανηφόρα 

Και τελικά φτάσαμε σχετικά κοντά στην ακτή σχετικά 
Το μέτρησα στον χάρτη και είχαμε κάνει 0.8μιλια 
Αλλά είχα καεί 
Δεν μπορούσα να ψαρεψω με τίποτα 
Οι συνθήκες εφιαλτικές 
Αφού φτάσαμε δεν μπορούσες να σταθείς απάνω το ρεύμα ποτάμι 
Ωραίος τόπος και μάλλον βαθύτερα θα ήταν τέλεια αλλά έκανε :rotfl: ς να σταματήσεις πεδιλιες  για να πάρεις μια ανάσα και μετά ήθελες 5 λεπτά να ξαναφτάσεις στο σημείο λαχανιασμένος 
Απόπειρες διάφορες έμοιαζαν αστείες και το πιο πιθανό ήταν να πεθάνει ψάρι από τα γέλια παρά από βέργα 

Περνάει και ένα καΐκι δίπλα μας και έκανε τον σταυρό του μόλις είδε 2 κεφάλια δίπλα στην σημαδουρα 
Πρέπει να το παλέψαμε κανένα 20λεπτο 
Είδα ότι και ο Χρήστος δεν διασκέδαζε και πρότεινα να φύγουμε 

Τα πράγματα στην επιστροφή ήταν καλύτερα μιας και το ρεύμα μας έσπρωχνε 
Προς το τέλος έβλεπα κανένα σαργο καλο αλλά δεν ασχολήθηκα 
Είχαμε φάει τρελή ήτα ,πρώτη φορά ήταν  εξάλλου.....?
Και όπως έχω φτάσει 4 μέτρα βάθος καμία 50μετρα από εκεί που θα έβγαινα κάτω από μια καμαρα κάθεται ένα ροφος 

Έσπασα μέση και έριξα...βγήκε από την άλλη μεριά και μετά από λίγο ροντέο τον έπιασα 
Δώρο στις καθυστερήσεις 
mykonos.jpg
Βγήκαμε πήρα μια φωτογραφία το ψάρι και φύγαμε να ετοιμαστούμε για το βραδυνό καθιερωμένο πάρτυ στο τέλος κάθε δουλειάς 
Στο ξενοδοχείο έπαθαν ένα εγκεφαλικό όταν μπήκα με τον σάκο στην πλάτη τα όπλα και τον ροφο στα χέρια στο lobby 
Δεν το πίστευαν  :rotfl:

Τον άφησα στην κουζίνα και ήρθε ο σεφ του ξενοδοχείου να συνεννοηθούμε να μας τον μαγειρέψει 

Το βράδυ πάρτυ με μπόλικο αλκοόλ 
Την άλλη μέρα ήρθαν τα παιδιά φάγαμε και το ψάρι που όταν το είδα ήθελα να βάλω τα κλάματα 
Το έχει κόψει κομματάκια και το έχει κάνει με κολοκύθια και με κοίταζε περήφανος όταν μας το έφεραν ο σεφ 
Μάλλον ήταν εκδίκηση για το σκηνικό στο lobby :D

Ο Χρήστος ήταν υπηρεσία και δεν μπόρεσε να έρθει 
Πρόλαβα μια σελφι μαζί του στο λιμάνι οταν φεύγαμε που δεν την βρίσκω τώρα, δεν αγχώνομαι θα βρεθεί 

Δεν έχω fb κλπ έχω χάσει και το τηλέφωνο του 
Ελπίζω αν το δει σε περίπτωση που είναι μέλος να έρθουμε ξανά σε επαφή εξού και ο τίτλος
20200507_103620.jpg
Υγ1 στην επιστροφή τον ρώτησα γιατί δεν πήγαμε με το σκάφος και μου απάντησε ότι ήθελε να το δοκιμάσει για κολυμπητο αλλά δεν ήθελε μόνος του 
Του απάντησα ότι  θα το πω στους δικούς μου να δουν ότι υπάρχουν και χειρότερα 

Υγ2 προοριζόταν για το θυμάσαι αλλά δεν ταίριαζε
Ετοιμάζω για εκεί τον "ψυχολόγο "
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Re: Myconos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 24 Μάιος 2020, 13:00

Αγαπητέ Φίλε Γιώργο,
Παρόλο που στα Χρόνια μου,
υπήρξα πάντα Μοναχικός Κολυμβητής μεγάλων Αποστάσεων,
και Ψαροντουφεκάς για όλες τις Καιρικές Συνθήκες,
( άλλες οι Εποχές κι άλλες οι Συνήθειες ),
αυτή την Αφήγησή σου την βίωσα πολύ έντονα,
θα έλεγα ότι, κουράστηκα κι εγώ κολυμπώντας μαζί σου

Φαίνεται ότι, όταν είναι Όλα πολύ απλά, τα ξεχνάμε εύκολα,
ενώ οι Δυσκολίες αυλακώνουν ανεξίτηλα την Μνήμη μας

Ομορφες Αναμνήσεις από όμορφα Χρόνια…
Μπράβο σε Όλα και να είσαι πάντα καλά…

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 24 Μάιος 2020, 14:19

Κατά τα αλλά η μύκονος δεν έχει ψάρια για ψαροτούφεκο ,έτσι μου έλεγε συνέχεια μυκονιάτης συνάδελφος που ο γιος του ήταν ψαροτουφεκάς μόνιμος κάτοικος μυκόνου :D
Ομόλογό πολύ δύσκολο να είσαι σε νησί με συμπράγκαλα για δουλια και να πρέπει να ψάχνεις και χρόνο για ψάρεμα ,και ακόμα χειρότερα να ήσουν και χωρίς συμπράγκαλα και να βλέπεις την θάλασσα του αιγαίου και να περνάνε από το μυαλό σου διάφορες εικονες
Αλλα οταν διαβασα για το ρευμα αυτοματως μου ηρθε στο μυαλο ενα παθημα δικο μου στο νησακι πρασουδα στην κυμη με εναν συναδελφο με το φουσκωτακι οπου με το που επεσα στην θαλασσα και οπλισα το οπλο και βγαζω το κεφαλι απο το νερο βλεπω το φουσκωτο 50μ ποιο μακρυα ,μεχρι να το φτασω για να παρω την σημαδουρα μου βγηκε ................ :D
Προσπαθησαμε να ψαρεψουμε(εγω δηλ.διοτι ο αλλος με το που ειδε το ρευμα ουτε που επεσε χαχαχα) ,και μια βεργα μου ειναι ακομα εκει λογο του οτι σταθηκε αδυνατο απο το ρευμα αυτο να βγαλω τον ροφο που ειχα χτυπησει και ειχε βραχωσει.Βεβαια πολυ σωστα λενε το παθημα γινεται μαθημα διοτι αλλες φορες μολις καταλαβαινα ρευμα απλα δεν ψαρευα :grin:
Οποτε σκεπτωμενος το παθημα μου καταλαβαινα πολυ καλα πως θα ένιωθες απο κουραση ,αλλα απο την αλλη αυτα ειναι που μενουν και θα εχουμε στο μυαλο μας :)
Οπως και να εχει αποζημιωθηκες και απολαυσες ψαρεμα (αν και κουραστικο ,αλλα ετσι ειναι τα κομαντος :) )
Ευγε :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Δευ 25 Μάιος 2020, 12:22

Διάβασα το άρθρο σας , αν και λίγων εβδομάδων, διότι με εξέπληξε ο τίτλος.
Είναι πράγματι ωραία ιστορία και πάντα να γράφεται εδώ μέσα να μένει ζωντανό το φόρουμ.
Όμως επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι η χρήση της φράσης AMBER ALERT χρήζει σεβασμό που δεν δείχνετε. Ίσως από άγνοια η από χαλαρή διάθεση αστεϊσμού.
Αναζητήστε την αιτία που δημιουργήθηκε η φράση και το σύστημα έγκυρης ενημέρωσης εντοπισμού απαχθέντων η αγνοουμένων παιδιών.
Παρακαλώ , αλλάξτε τον τίτλο.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 25 Μάιος 2020, 14:32

savvas έγραψε:
Δευ 25 Μάιος 2020, 12:22
.
Όμως επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι η χρήση της φράσης AMBER ALERT χρήζει σεβασμό που δεν δείχνετε. Ίσως από άγνοια η από χαλαρή διάθεση αστεϊσμού.
Καλησπέρα

Πολύ χαλαρή διάθεση :)
Δεν το σκέφτηκα καν με την δική σου λογική και εχεις δίκιο
Δεδομένου ότι δεν μπορώ να τον αλλάξω εγώ πλέον θα παρακαλούσα να τον αλλάξει κάποιος από την διαχείριση
Ας τον κάνει myconos σκέτο

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 25 Μάιος 2020, 15:08

sparos έγραψε:
Δευ 25 Μάιος 2020, 14:32
savvas έγραψε:
Δευ 25 Μάιος 2020, 12:22
.
Καλησπέρα

Πολύ χαλαρή διάθεση :)
Δεν το σκέφτηκα καν με την δική σου λογική και εχεις δίκιο
Δεδομένου ότι δεν μπορώ να τον αλλάξω εγώ πλέον θα παρακαλούσα να τον αλλάξει κάποιος από την διαχείριση
Ας τον κάνει myconos σκέτο

Ευχαριστώ
Το άλλαξα.
Σάββα , είναι απο τις περιπτωσεις που η παρειστικη διάθεση βγαίνει αυθόρμητα και σε ύφος χαλαρό.

Σωστη η παρατηρηση σου.

Προφανώς και ολοι ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι το έργο του Χαμόγελου του παιδιού , και ειδικά το Amber Alert (Εθνικό Συντονιστικό Πρόγραμμα έγκαιρης και έγκυρης ειδοποίησης των πολιτών σε περιστατικά εξαφάνισης/απαγωγής ανηλίκων)

Sparos , οπωσ σωστα εχει πει και ο Καπετανιος....εισαι κινητη εγκυκλοπαιδεια για το ψαροτουφεκο και κουβαλας μεγαλη ιστορια!!
Μια κατηγορια μονος σου.
Σε ευχαριστουμε για τις ιστοριες :hello: :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 25 Μάιος 2020, 16:55

Ούτε εγώ έχω ψαρέψει Μύκονο και το πιθανότερο είναι να μην τα καταφέρω σε αυτή τη ζωή, μιας και έχω μια φοβία γι' αυτό το νησί. :lol: :lol:
Πέρα από τη ωραία ιστορία να πω ότι δεν πρέπει να μας αγχώνει η θάλασσα αν θα βγει το ψάρι ή όχι όπως πολύ σωστά γράφεις. Αν βγει καλώς, αν δεν βγει πάλι καλώς. Από την άλλη βλέπεις, υπάρχει πάντα μια πρόνοια και την κατάλληλη στιγμή τσουπ, σου δίνει το δωράκι!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”