• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

WD40

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

WD40

Νέα δημοσίευσηαπό c.tas » 24 Σεπ 2018, 13:46

Καλημέρα φίλοι συμφορουμίτες. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας στο εξής θεματάκι. Επειδή το φρένο στο μουλινέ (Μαίανδρος) που έχω ψιλο κολλάει και με αναγκάζει να το πιέσω ή να το τραβήξω με δύναμη, θα προτείνατε να ρίξω λίγο WD40 για να το μαλακώσω λιγάκι ή μόνο ξέπλυμα με χλιαρό νερό;
Ευχαριστώ.
c.tas

Re: WD40

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 24 Σεπ 2018, 14:09

αν ειναι πλαστικο,λαδι σιλικονης!
μεταλλικο ριχνεις οτι θελεις!(θελει ομως και ανοιγμα-καθαρισμα αν πιανει λιγο σκουρια!) ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 24 Σεπ 2018, 14:40

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ γράσο θαλασσης είναι πολύ καλό και κρατααααει. Το βάζω και σε μουλινε και στα ραουλα του πολυσπαστου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 25 Σεπ 2018, 04:53

Καλό καθάρισμα και γρασσο θαλάσσης (σε σπρευ, σωληναριο, κουτί) για το μουλινέ καθώς κρατάει καλύτερα έξω το νερό και τα άλατα. Και το λάδι ή σπρέι σιλικόνης κάνει αλλά δεν προστατεύει τόσο όσο το γράσσο θαλάσσης σε διάρκεια.
Γενικά, όπου εχει (και) πλαστικά ή λάστιχα δεν βάζουμε αντισκοριακά ή διαλύτες, τα υποβαθμίζει (τα τρώει) και ξερένονται πιο γρήγορα. Αντίθετα το λάδι σιλικόνης, οι βαλβολίνες (GL-1 γιατι δε μυριζουν) αλλά και τα περισσότερα γράσσα (αραιωμένα με βαλβολίνη συνηθως) μπορούν να επαναφέρουν ξεθοριασμένα μαύρα (άβαφα) πλαστικά που τα εχει φαει ο ηλιος (πλαστικά σε μηχανακια, τιμόνια πλαστικά σκαφών, πλαστκα μουλινε κλπ), τα θρέφουν εφόσον μείνουν ώρες επάνω να δράσουν πριν καθαριστούν.

Προσωπικά το WD40 το χρησιμοποιω μονο για να λασκάρω βίδες ή για να ξεσκουριάζω μέταλα και ποτέ για λίπανση ακόμα και σε μεταλλα. Μετά πάντα καθαρίζω με νερο-σαπούνι ή διαλυτες (σε μέταλα) και βάζω το ανάλογο λιπαντικό. Το WD αν δεν καθαριστει καλά τρωει και το νεο λιπαντικό.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό G75 » 11 Οκτ 2018, 17:34

Κι εγώ είμαι της γνώμης πως το γράσσο θαλάσσης ή ακόμα και το Q20 προστατεύουν και λιπαίνουν καλύτερα
G75

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 11 Οκτ 2018, 19:25

μηπως να βαλεις καμια ροδελιτσα ωστε να ξελασκαρει ευκολα και να ρολαρει κιολας? Για βαλε και καμια φωτο εαν μπορεις?
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό popgun pete » 14 Οκτ 2018, 11:30

WD40 can cause some plastic components to eventually crack. Although I have used it for years on pneumatic spearguns with no problems I have been told that it will discolour the white plastic parts usually found inside the guns and make them more susceptible to cracking. I noticed the discoloration on this valve part, although made from exactly the same plastic (maybe “Delrin”) after the smaller component was accidently exposed to WD40 spray.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
popgun pete

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Dromilious, profitis14 και 24 επισκέπτες