• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Υπολογισμός ελαστικών σε roller όπλο...

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.

Υπολογισμός ελαστικών σε roller όπλο...

Νέα δημοσίευσηαπό Tzanet » 28 Ιουν 2018, 21:33

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Ειμαι καινούριος στον χώρο και γράφω γιατί έχω μερικές απορίες σχετικά με τα ρόλερ όπλα...
Πάντα μου άρεσε το ψαροτούφεκο , και δεν άφηνα μέρα για μέρα του καλοκαιριού που να μην πέσω....
Τα τελευταία 2 χρόνια το "πήρα" σοβαρότερα το θέμα και αγοράζοντας στολή κατάφερα να πάω και χειμώνα..... ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ!!!
Ποτέ μου , μέχρι και πέρσι δεν είχα δώσει βάση στα ελαστικά των όπλων (συντελεστής , πάχος κ.τ.λ.)..... Αγοράζοντας ενα Μπουκανέρο 96 και διαβάζοντας σχετικά θέματα στο Φόρουμ εδώ , αλλά και θέματα με λάστιχα στο ίντερνετ "μπήκα" στο θέμα και νομίζω οτι τα καταφέρνω.....
Πειραματίστικα με το να φτιάξω ξύλινο ψαροτούφεκο απο ιρόκο , το οποίο το ψαρεύω αλλά με δισκολεύει γιατί ειναι νομίζω λίγο βαρύ σε σχέση τουλάχιστον με το Μπουκανέρο... (ψαρεύω ρηχά (το πολύ 6 μέτρα ) και κάνω πιό σπάνια καρτέρια)

Η ερώτηση μου ειναι η εξής....

Δεν έχω ρίξει ,ούτε ειχα ποτέ μου ρόλερ όλπο.Βλέποντας βίντεο με βολές απο ρόλερ καταλαβαίνω οτι δεν έχουν καμία σχέση με το συμβατικό και επειδή νομίζω οτι το έχω με τις κατασκευές , σκέπτομαι να φτιάξω ένα ρόλερ όπλο απο ιρόκο.... Αυτό που δεν μπορώ να βρώ πουθενά σε κανένα θέμα στο ίντερνετ ειναι το πώς υπολογίζω τα ελαστικά του ... Βρήκα εδώ μέσα ενα θεματάκι το οποίο όμως συγκρίνει το συμβατικό με το ρόλερ και δέν γράφει για υπολογισμό ελαστικών .....

Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει θα το εκτημούσα αφάνταστα....

Σαε ευχαριστώ πολύ.!!

Υ.Γ.
Προσπαθώ να αναρτήσω μερικές φωτό απο το ξύλινο που έχω ειδη φτιάξει αλλά δεν τα καταφέρνω.....
Tzanet

Re: Υπολογισμός ελαστικών σε roller όπλο...

Νέα δημοσίευσηαπό Afrizon » 29 Ιουν 2018, 10:24

Μπαίνεις στο topic φθηνο μου ρολλερ, διαβαζεις καμια 200αρια σελιδες για τα ρολλερ, σε 1 απο αυτες γραφει το τροπο υπολογισμου. Καλο σου κουραγιο
Άβαταρ μέλους
Afrizon

Νέα δημοσίευσηαπό Tzanet » 29 Ιουν 2018, 13:59

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
Tzanet

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 29 Ιουν 2018, 20:07

Τι εννοεις φίλε μου;
Σε απασχολει απο τωρα , όταν με το καλό φτιάξεις ρόλερ μόνος σου ,
πόσο θα κόψεις τα λάστιχα; :confused:

Ο Μέγιστος συντελεστής που μπορεί να επιμηκυνθεί σε μήκος ένα λάστιχο και να δουλεύει σωστά , είναι ορισμένος απο τον εκάστοτε κατασκευαστή και θα στον πούνε στο μαγαζί απο το οποίο θα τα αγοράσεις. Συνήθως ειναι 3,2 ή 3 ,3. Κάποια (λιγα)παίρνουν και εως 3,6 το πολύ.

είτε εσύ τα χρησιμοποιήσεις σε συμβατικό , σε ρόλερ είτε κάπου αλλού
δεν αλλάζει κάτι
Άβαταρ μέλους
mojo

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες