• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

2ήμερη ψαρευτική εξόρμηση

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

2ήμερη ψαρευτική εξόρμηση

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 13 Ιουν 2018, 14:30

Τη περασμένη εβδομάδα πήγα για ένα ψαρεματάκι 2 ήμερο όπως εξελίχθηκε,άν και ήθελα να κάτσω κανα δυό μέρες παραπάνω.Σκασμένος απ τα λιγοστά ψαρέματα του χειμωνα,αλλά και την απαγορευση του μαίου είχα να μπω στο νερό καπου δυόμισι μήνες.Ο τόπος στα πέριξ του θρακικού,όπου πέρσι είχα την δυνατότητα να ψαρεύω πιο τακτικά λόγω και της δουλειάς που είχα λίγα χιλιόμετρα μόνο παραδίπλα..κάτοικος πλέον θεσσαλονίκης σκευθηκα πως τέτοιο τράβηγμα και με βάρκα μάλιστα πάνε-έλα θα πρεπε τουλάχιστων να αξίζει λίγο μεγαλύτερη διαμονή.Εγώ ήθελα,αλλά η έλειψη παρέας-ζευγαριού για πολλοστή φορά δεν μου άφησε και πολλά περιθώρια,σημαντικότατος λόγος αλλά όχι και καταλυτικός.Πρωινή έγερση λοιπόν(ποιά έγερση?)στις 02:00πμ,φόρτωμα 1 αμάξι πράγματα,μετά να περάσω απ το πάρκινγκ να πάρω τη βάρκα,και 2 χρονομετρημένες ώρες ταξίδι μέχρι το τελικό προορισμό.Στη διαδρομή πρέπει να ντουφέκισα και καμια 15αριά κιλά συναγρίδες! :mrgreen: Η πλάκα είναι ότι μόλις κατέβηκα κάτω μόνο για ψάρεμα δεν ήμουν γιατί κοιμώμουν όρθιος αλλά με το που ετοιμάστηκα και βράχηκε το πρόσωπο όλα έφηγαν!Πιστός στο ραντεβού μου λοιπόν(06:00 η ώρα στο τόπο),αλλά όχι και τα ψάρια..σε γενικές γραμμές μια νέκρα!αα ωραία λέω αν πάει έτσι και αυριο,το αγγούρι της επιστροφής δε θα χωνεύεται με τίποτα!! :lol: Σκάντζα στη σκάντζα βγήκε ένας σαργουδάκος και μία σάλπα ίσα ίσα για το φαί στο κάμπινγκ τη πρώτη μέρα.Στίς μία το μεσημέρι βγαίνω και πάω να στήσω το σκηνάκι να ξεκουραστώ..αμ δε..ήλιος παντού και ένα ζευγάρι γερμανοι με 2 σκύλαρους δίπλα να λυσσάνε στο γαυγισμα..αα ωραία λέω και τα νεύρα να χουν αρχίσει να τεντώνουν..36ώρες σερί άυπνος,μετα απο ταξίδι,μετα απο ψάρεμα,μέσα στον ήλιο να προσπαθώ να ηρεμήσω!Τελικά με πήρε κατα τις 8μιση το απόγευμα..έπεσα σα το τούβλο μες τη φασαρία δε γινότανε αλλιώς!
2η μέρα..Εγερση στις 5,καφεδάκι και αναχώρηση για τη γλίστρα σε 10 λεπτά!!..αα ρε λέω μέσα μου δε μου πάει η πόλη καθόλου,μα καθόλου όμως!Ψάρεψα 5 ωρες το πρωί και 2 το σούρουπο.Τα ψάρια που βγήκαν όλα πρωινά σε αντίθεση με τη χθεσινή ημέρα,αλλά το απόγευμα πάλι τίποτα!
Τρίτη μέρα ένα τελευταίο ψάρεμα πρίν τα μαζέψω και φύγω,μπάς και ρεφάρω τις 2 φόλες με καμιά συναγρίδα,το μόνο που καταφερα ήταν να σκίσω μία γυρώ στα 2 κιλά και να ρίξω το μπινελίκι της αρκούδας,που δεν πήρα το 115 μαζί μου στη βάρκα..τουλάχιστων το ψάρι θα ζήσει..Στη συνέχεια ακόμη μία παλαμίδα σαν και αυτής της φωτό και ένα συναγριδάκι κοντά στο μισό κιλό..Περιτό να πω ότι την επιστροφή-αποκατάσταση-πλησίματα-σημαζέματα κλπ δεν θέλω ούτε να τα σκεύτομαι,αλλά ΑΞΙΖΕ 100%..Καλό καλοκαίρι νάχουμε!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
spearhunter79

Re: 2ήμερη ψαρευτική εξόρμηση

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 13 Ιουν 2018, 14:43

Που πα ρε καραμητρο καλοκαίρι χωρις το μακρύ??? :mrgreen:
Κατα τα άλλα,ωραίο ταξίδι, ωραία περιγραφή, ωραία φάση..
Και οι σηκιοι συμπαθητικοι..
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Κοτοπουλο » 13 Ιουν 2018, 17:33

:good:
Κοτοπουλο

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 13 Ιουν 2018, 19:57

αααααααααα !!!! πουλακι μου !!!!!!
μονος πηγες? καλα να παθεις !!! :beee:
και γω εψαχνα παρεα για το σ/κ και δεν εκατσε ! :evil:
που πηγες? καβαλα μερια?στο συναγριδομερος?
ελπιζω ναβαλες μυαλο και την επομενη να ριξεις συρμα! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 13 Ιουν 2018, 20:30

KOSTAS STI έγραψε:αααααααααα !!!! πουλακι μου !!!!!!
μονος πηγες? καλα να παθεις !!! :beee:
και γω εψαχνα παρεα για το σ/κ και δεν εκατσε ! :evil:
που πηγες? καβαλα μερια?στο συναγριδομερος?
ελπιζω ναβαλες μυαλο και την επομενη να ριξεις συρμα! :grin:

χαχα ήξερα πως θα μου κανες σκηνή!!Φίλτατε δεν σε πήρα, επειδίς πήγα τρίτη-τετάρτη και πέμπτη μεσημεράκι έφυγα.Εσυ δε μπορείς με τπτ.
Για τα σκ τωρα το καλοκαίρι τάπαμε..σα τις καθημερινές δεν έχει και πέφτω μέσα πάντα!!να σαι καλά!
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 13 Ιουν 2018, 20:37

stelarasA'MAK έγραψε:Που πα ρε καραμητρο καλοκαίρι χωρις το μακρύ??? :mrgreen:
Κατα τα άλλα,ωραίο ταξίδι, ωραία περιγραφή, ωραία φάση..
Και οι σηκιοι συμπαθητικοι..

είπα να ψαρέψω εκει που πήρα τα ψάρια ξανα,αλλά σε μικρή αλλαγή του πλάνου,είπα να κάνω 2-ξ καρτεράκια σε ένα καβο που με γυάλισε και έσκασε μύτη η κυρία και εγώ ακόμη μια φορά αποδείχτηκα ανεπαρκής! :mrgreen: δε θα ξαναγίνει!!να σαι καλά :hello:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 13 Ιουν 2018, 21:18

ετσι ειναι οι προνομοιουχοι !!
πανε τις καθημερινες που οι υπολοιποι εργαζοντε !!!
και φυσικο ειναι αφου δεν εχει φασαρια ,να βγαινουν τα ψαρακια εξω και να τα μαζευεις !!! :thumbsup:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό tonisc4 » 13 Ιουν 2018, 21:19

Πάθημα και μάθημα για το 115 όπως όλοι μας. Δε πειράζει την επόμενη φορά θα κάνεις περισσότερα, αλλά και τα είδη υπάρχον είναι πολύ ωραία.
Μεγάλη προσοχή με τις λίγες ώρες ύπνου, εκεί έχουν χάσει δυστυχώς οι περισσότεροι το παιχνίδι με τη ζωή τους.
Καλή συνέχεια και στα επόμενα......
tonisc4

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 13 Ιουν 2018, 23:29

Ωραία κόλπα ...................................................................

Χοντρό ξελαμπικάρισμα και ωραία ψάρια ....................................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό spearjgeo7 » 14 Ιουν 2018, 17:59

Αρχοντας!
Θρακικο :-k
Καμπινγκ :-k
Φαναρι μου μυριζει;
Και τα ψαρια σουπερ! :hello:
spearjgeo7

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 14 Ιουν 2018, 18:29

spearjgeo7 έγραψε:Αρχοντας!
Φαναρι μου μυριζει;

μπααααα !!!
αμα εφτανε μεχρι εκει ,θα τον ελεγα τι τσιπουρες θα ειχε χασει λιγο πιο εκει !! :grin:
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 14 Ιουν 2018, 21:39

tonisc4 έγραψε:Πάθημα και μάθημα για το 115 όπως όλοι μας. Δε πειράζει την επόμενη φορά θα κάνεις περισσότερα, αλλά και τα είδη υπάρχον είναι πολύ ωραία.
Μεγάλη προσοχή με τις λίγες ώρες ύπνου, εκεί έχουν χάσει δυστυχώς οι περισσότεροι το παιχνίδι με τη ζωή τους.
Καλή συνέχεια και στα επόμενα......

Ευχαριστώ για την πολύτιμη επισήμανση,έτσι είναι,το είχα και αυτό στο νού μου να ξές πρέπει να μαθαίνουμε,την έχω πατήσει 2 φορές με σάμπες παλιότερα και ήταν ΟΛΕΣ μετά απο λίγες ώρες εώς καθόλου ύπνο!και μη χειρότερα! :hello:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 14 Ιουν 2018, 21:41

CARPENTER έγραψε:Ωραία κόλπα ...................................................................

Χοντρό ξελαμπικάρισμα και ωραία ψάρια ....................................................

=D> =D> =D>

ευχαριστώ πολύ! :)
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 14 Ιουν 2018, 21:43

Φαναρι μου μυριζει;

Ευχαριστώ!Φανάρι?Τι εννοεί ο ποιητής? :scratch: για ρίξε καμια πληροφορία!δεχομαι και πμ αν είσαι ντροπαλό παιδί! :mrgreen:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 14 Ιουν 2018, 21:50

KOSTAS STI έγραψε:
Φαναρι μου μυριζει;

μπααααα !!!
αμα εφτανε μεχρι εκει ,θα τον ελεγα τι τσιπουρες θα ειχε χασει λιγο πιο εκει !! :grin:

βρε ατζαμή η άλλη ήταν μπροστα στα πόδια σου τις προάλλες και δεν την είδες,μας τη λές κιόλλας?κάνε φίλους σου λέει μετα! :shock: ισσοφαρίζεις μόνο με μισόλιτρο τσίπουρο την επόμενη φορά κανόνισε,τιμωρία!
spearhunter79

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: DEGST, dim_teilar, dottmicalis, gabrielb, leaderfish, thod91, xareas, Μιχαλης_Λεμεσος και 30 επισκέπτες