• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαρευτική ανασκόπηση 2017

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος

Re: Ψαρευτική ανασκόπηση 2017

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 12 Ιαν 2018, 00:27

Όλο το ποστ φανταστικό, τα πλάνα, τα ψάρια, αλλά το μελανούρι κλέβει τη παράσταση. Άντε να δω κανά εγγόνι τώρα και 'γω.
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 12 Ιαν 2018, 18:45

CARPENTER έγραψε:
Έχω γαμπρό (λίγο μεγάλο βέβαια ) με σπίτι στο νησί και κοντά στην Αρμύρα .............

Ετοιμάστε τις βέρες, κατοχυρώθηκε :D

Psarogiatros έγραψε:Όλο το ποστ φανταστικό, τα πλάνα, τα ψάρια, αλλά το μελανούρι κλέβει τη παράσταση. Άντε να δω κανά εγγόνι τώρα και 'γω.

ζηλέψαμε, θέλουμε ζουζούνι πάλι ; :lol:
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!
Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 12 Ιαν 2018, 21:12

fireman έγραψε:
CARPENTER έγραψε:
Έχω γαμπρό (λίγο μεγάλο βέβαια ) με σπίτι στο νησί και κοντά στην Αρμύρα .............

.....και δε με λες ? . :-k .....εχει πυροσβεστικη στη Μηλο? :rotfl:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 12 Ιαν 2018, 23:24

KOSTAS STI έγραψε:
fireman έγραψε:
CARPENTER έγραψε:

Θα φτιάξωμεν και τέτοια αν είναι να έχωμεν τέτοιο συμπέθερο .......................................... :taunt: :taunt:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 12 Ιαν 2018, 23:55

:hello: Εξαιρετικά βίντεα,...ωραία ψάρια. :good:
Ε ρε φωτιές που μας άναψες!! :D :D
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 13 Ιαν 2018, 12:10

PanEx έγραψε::hello: Εξαιρετικά βίντεα,...ωραία ψάρια. :good:
Ε ρε φωτιές που μας άναψες!! :D :D

Ευχαριστώ αφεντικό :hello:

Συνεχίζουμε με Στήρες για να σβήσουμε τις φωτιές που ανάψαμε.
Φέτος δεν υπήρχε κάποιο ψάρι που θα αποκαλούσαμε τέρας, αλλά υπήρχαν αρκετά μεγάλα ψάρια, κάποια απο αυτά τα έχουμε και σε πλάνο.
Το μεγαλύτερο φετινό δυστυχώς δεν το έγραψα, αν και είχα τη κάμερα μαζί (ξέχασα να πατήσω το ρεκ). Θα προσπαθήσω όμως να περιγράψω τη σύλληψη του γιατί ήταν ενδιαφέρουσα.
Είμαστε με τον Bren σε ένα βαθύ κομμάτι και εκτός απο ένα πολύ μεγαλο κοπάδι με συναγριδάκια (200-300γρ) δεν έχουμε δει κάτι αξιόλογο. Ο Βασίλης έχει βαρέσει μια στήρα 2 2+κάτι στην αρχή της ημέρας,είναι το μοναδικό μας ψάρι, οι επιλογές μας τελειώνουν και για 2ημερο ψάρεμα, το αποτέλεσμα είναι πενιχρό.
Ο Βασίλης κάνει την επόμενη βουτιά και καθώς βγαίνει μου λέει οτι είδε έναν ροφάκο να κινείτε προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Κινούμε προς τα εκεί που θεωρητικά πήγε το ψάρι, βυθό βέβαια δε βλέπουμε λόγο βάθους, χαλαρώνω καλά και ξεκινώ με το μπαζούκας στο χέρι. Αντί για ροφάκο, βλέπω μια μεγάλη στήρα να χει πάρει παράλληλα το βαθύ φρύδι και να απομακρύνεται με γρήγορο ρυθμό. Ακολουθώ το ψάρι διαγώνια καλύπτοντας μια μεγάλη απόσταση. Το βάθος αυξάνεται και το ψάρι τωρα κατευθύνεται προς μια μεγάλη ξεκομμένη πλάκα, γύρω στα 15 τμ. Βλέπω και τον ροφάκο που πιθανόν είδε ο Βασίλης ,αλλά η στήρα δεν έχει διάθεση να σταθεί στη πλάκα. Την προσπερνάει και κάπου εκεί θεωρώ οτι το ψάρι χάθηκε. Αυτό όμως που δεν έχω δει μεχρι εκείνη τι στιγμή, είναι ενός 15αρης ροφός που στέκεται στην άκρη της πλάκας και με παρακολουθεί. Τον βλέπω, γράφω τη στήρα που απομακρύνεται και γυρίζω πάνω του το πλανάρισμα. Έχω φτάσει σχεδόν πάνω απο την πλάκα ,ο ροφός αντιλαμβάνεται τις πορνοδιαστροφικές μου προθέσεις και με ένα τίναγμα σαν και αυτά που μόνο οι μεγάλοι ροφοί ξέρουν να κάνουν ,αναστατώνει όχι μόνο τον βυθό αλλά και τον Bren που βρίσκεται στην επιφάνεια. Ο ροφός χώνεται στην πλάκα με πάταγο και τότε το θαύμα γίνεται. Η στήρα που χει φύγει καμιά 10αρια μέτρα μακριά απο την πλάκα, παθαίνει ένα πανικό και μετά απο μερικά τινάγματα δεξιά αριστερά γυρίζει να χωθεί στη μεγάλη πλάκα, στην οποία πια εγώ βρίσκομαι απο πάνω. Παλεύω να γυρίσω το μπαζούκας με τα δυο χέρια για να ακολουθήσω τη ξέφρενη πορία του ψαριού. Λίγο πριν χωθεί στη πλάκα κόβει ταχύτητα, εκεί τη προλαβαίνω και την φυτεύω στην άμμο . Βγαίνω επιφάνεια, αρχίζω να περιγράφω το περιστατικό στο Βασίλη, χωρίς να του έχω πει το αποτέλεσμα, μαζεύοντας ταυτόχρονα το σχοινί. Η βέργα και το σχοινί μαζεύονται αταλάντευτα και τίποτα δε προϊδεάζει για το τι βρίσκεται πάνω. Τα μάτια του Βασίλη και το "ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ" ήταν όλα τα λεφτά . 4.800 η κυρία και παρ' οτι δεν είναι η μεγαλύτερη μου ,είναι ένα ψάρι που πολύ δύσκολα θα ξεχάσω και λόγο της βουτιάς

Εικόνα
Εικόνα

Το βίντεο ανεβαίνει

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 13 Ιαν 2018, 12:14

Ωρε παναγια μου Ψαριααααααααααα .....!!Τη αλλο να ζητησει κανεις απο την θαλασσα !!!Με εφτιαξες ...θα παω απογευματινη βουτια !!!!Πολλα μπραβο !!! :hello:
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 13 Ιαν 2018, 13:17

...... Κινούμε προς τα εκεί που θεωρητικά πήγε το ψάρι, βυθό βέβαια δε βλέπουμε λόγο βάθους, χαλαρώνω καλά και ξεκινώ με το μπαζούκας στο χέρι. Αντί για ροφάκο, βλέπω μια μεγάλη στήρα να χει πάρει παράλληλα το βαθύ φρύδι και να απομακρύνεται με γρήγορο ρυθμό. Ακολουθώ το ψάρι διαγώνια καλύπτοντας μια μεγάλη απόσταση. Το βάθος αυξάνεται και το ψάρι τωρα κατευθύνεται προς μια μεγάλη ξεκομμένη πλάκα, γύρω στα 15 τμ. Βλέπω και τον ροφάκο που πιθανόν είδε ο Βασίλης ,αλλά η στήρα δεν έχει διάθεση να σταθεί στη πλάκα. Την προσπερνάει και κάπου εκεί θεωρώ οτι το ψάρι χάθηκε. Αυτό όμως που δεν έχω δει μεχρι εκείνη τι στιγμή, είναι ενός 15αρης ροφός που στέκεται στην άκρη της πλάκας και με παρακολουθεί. Τον βλέπω, γράφω τη στήρα που απομακρύνεται και γυρίζω πάνω του το πλανάρισμα. Έχω φτάσει σχεδόν πάνω απο την πλάκα ,ο ροφός αντιλαμβάνεται τις πορνοδιαστροφικές μου προθέσεις και με ένα τίναγμα σαν και αυτά που μόνο οι μεγάλοι ροφοί ξέρουν να κάνουν ,αναστατώνει όχι μόνο τον βυθό αλλά και τον Bren που βρίσκεται στην επιφάνεια. Ο ροφός χώνεται στην πλάκα με πάταγο και τότε το θαύμα γίνεται. Η στήρα που χει φύγει καμιά 10αρια μέτρα μακριά απο την πλάκα, παθαίνει ένα πανικό και μετά απο μερικά τινάγματα δεξιά αριστερά γυρίζει να χωθεί στη μεγάλη πλάκα, στην οποία πια εγώ βρίσκομαι απο πάνω. Παλεύω να γυρίσω το μπαζούκας με τα δυο χέρια για να ακολουθήσω τη ξέφρενη πορία του ψαριού. Λίγο πριν χωθεί στη πλάκα κόβει ταχύτητα, εκεί τη προλαβαίνω και την φυτεύω στην άμμο . Βγαίνω επιφάνεια, αρχίζω να περιγράφω το περιστατικό στο Βασίλη, χωρίς να του έχω πει το αποτέλεσμα, μαζεύοντας ταυτόχρονα το σχοινί. Η βέργα και το σχοινί μαζεύονται αταλάντευτα και τίποτα δε προϊδεάζει για το τι βρίσκεται πάνω. Τα μάτια του Βασίλη και το "ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ" ήταν όλα τα λεφτά . 4.800 η κυρία και παρ' οτι δεν είναι η μεγαλύτερη μου ,είναι ένα ψάρι που πολύ δύσκολα θα ξεχάσω και λόγο της βουτιάς
Εικόνα[/url]

Ρε τιτανοτεράστιε τύπε, αυτό δεν ήταν βουτιά,
αυτό ήταν ταξίδι στο διάστημα...
κ η πλάκα δεν ήταν πλάκα, ήταν το διαστημόπλοιο των ΣτηροΆλιεν................... :clapping:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 13 Ιαν 2018, 14:36

CARPENTER έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:
fireman έγραψε:
CARPENTER έγραψε:

Θα φτιάξωμεν και τέτοια αν είναι να έχωμεν τέτοιο συμπέθερο .......................................... :taunt:

......αλλιως θα μαραζψωσει εδω πανω! :mrgreen: .....αλλα να ξερεις οτι θα σε κυνηγανε οι συντοπιτες σου ετσι και τον κατεβασεις κατω!! :lol:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 13 Ιαν 2018, 19:58

Ειδα τα πλανα και ζηλεψα!! :hello: :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 14 Ιαν 2018, 01:10

......αλλιως θα μαραζψωσει εδω πανω! :mrgreen: .....αλλα να ξερεις οτι θα σε κυνηγανε οι συντοπιτες σου ετσι και τον κατεβασεις κατω!! :lol:

Κωστάκη ................................. αν τον κατεβάσω γω δε μιλάει κανείς ........................................ :D :D

Συμπέθερε .................................. μας τάραξες με το κτήνος ...................................................

=D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό dimak » 14 Ιαν 2018, 12:36

Είναι αυτό που γουστάρω περισσότερο από όλα...
Το ψάρεμα ως μέρος της ζωής ενός ολοκληρωμένου ανθρώπου, ενταγμένο στην οικογενειακή ζωή..
Για τα ψάρια τι να πούμε!!!
dimak

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 14 Ιαν 2018, 15:45

Cesar2gr έγραψε:Ωρε παναγια μου Ψαριααααααααααα .....!!Τη αλλο να ζητησει κανεις απο την θαλασσα !!!Με εφτιαξες ...θα παω απογευματινη βουτια !!!!Πολλα μπραβο !!!

πιάσαμε τίποτα ;;; Ζηλεύω τα ζεστά νερά σας :hello:

mkoume έγραψε:Ρε τιτανοτεράστιε τύπε, αυτό δεν ήταν βουτιά,
αυτό ήταν ταξίδι στο διάστημα...
κ η πλάκα δεν ήταν πλάκα, ήταν το διαστημόπλοιο των ΣτηροΆλιεν...................

νταξ δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Ιδικά για σένα που σε έχουν για σκανταλόπετρα τα άλλα τα ρεμάλια, να πηγαίνεις να τους φέρνεις τα ψάρια απ τα τάρταρα :lol:

KOSTAS STI έγραψε:......αλλιως θα μαραζψωσει εδω πανω!
.....αλλα να ξερεις οτι θα σε κυνηγανε οι συντοπιτες σου ετσι και τον κατεβασεις κατω!!

Τι νομίζεις ρε μουστάκια, σαν και σας τους βουνίσιους είναι οι άνθρωποι εκεί χάμω, που αν δε πιείτε μια νταμιτζάνα τσίπουρο με ρόδι δε γλυκαίνει το μουστάκι σας; :tease:
Οι άνθρωποι εκεί είναι θαλασσινοί, κοσμοπολίτες. 2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση στο νησί, η καθαριότητα μεχρι αηδίας ,ακόμα και στον πιο απομακρυσμένο χωματόδρομο και η φιλοξενία που σκλαβώνει. Ελάτε τον Οκτώβριο που θα πέσουν οι άνεμοι να μείνετε όσο θέλετε μας έλεγε η σπιτονοικοκυρά, να μην έχει και δουλείες ο αδελφός μου να σε πάει όπου θες για ψάρεμα. Και δωσ' του ντοματίνια απ το μπαξέ και πάρτε και ψωμί ζυμωτό ,πάρτε και ενα τσουβάλι κάρβουνα να έχετε να ψήνετε ,τόσες μέρες θα στε εδώ . Τι να σε λέω, δεν υπάρχουν οι άνθρωποι. Κάποια στιγμή μου πέρασε απ το μυαλό οτι είναι τίποτα γενετικά βελτιωμένοι με Σκανδιναβούς (είναι και το ύψος βλέπεις) αλλά δε με άφηνε η μαυρίλα στο δέρμα να το πιστέψω :D
silverdiver έγραψε:Ειδα τα πλανα και ζηλεψα!!

Τα επόμενα είναι καλύτερα :D

CARPENTER έγραψε:Κωστάκη ................................. αν τον κατεβάσω γω δε μιλάει κανείς ........................................

Συμπέθερε .................................. μας τάραξες με το κτήνος ...................................................

Συμπέθερε... μην τον ακούς τον τεντιμπόη , να μας χαλάσει το προξενιό θέλει

dimak έγραψε:Είναι αυτό που γουστάρω περισσότερο από όλα...
Το ψάρεμα ως μέρος της ζωής ενός ολοκληρωμένου ανθρώπου, ενταγμένο στην οικογενειακή ζωή..
Για τα ψάρια τι να πούμε!!!

Σιγά σιγά Δημήτρη μπαίνω στο νόημα και μ' αρέσει

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 14 Ιαν 2018, 21:36

Ανέβηκε και το επόμενο βίντεο. Είχα αρχίσει να το ανεβάζω και το κατέβασα, για να το ξανανεβάσω με μουσική επένδυση. Ενα κομμάτι του οποίου κάποιους στίχους,όλο το καλοκαίρι , αυτιστικά επαναλάμβανα σε κάθε βουτιά λες και ήθελα να ξορκίσω το κακό.

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 14 Ιαν 2018, 22:43

ρε τρύφωνα τι ψαρουκλες, και τι πλανάρες ειναι αυτές :hello: :hello:
Αναγνωρισα ενα κομμάτι που μου λεγες πως να το βουτήξω και γώ πήγα αλλού γι αλλου :mrgreen:
στο τελευταίο φοβερο πλάνο και σε άλλο ένα που ερχονται σαν τορπίλες τα δυό αυτα ψάρια ειναι σερνικά?
Α και η δικία μου που με ξεφτιλισε 2 φορές και την τιμώρισες =D> οταν έφυγα, ειναι μέσα στα πλάνα η ρουφιοάνα? δεν είδα το κόψιμο.
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρέματα και τεχνικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: COURSAROS, diovolteros, dottmicalis, hektoras, leaderfish, MR.SKE, xareas και 27 επισκέπτες