• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Η ουσία του ζεύγους στα ρηχά..

Relax time.......off topic!!

Η ουσία του ζεύγους στα ρηχά..

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 12 Ιαν 2018, 00:50

Με προβληματίζει πολλές φορές το συγκεκριμένο θέμα. Πως γίνεται να ψαρεύουν δύο δύτες μαζί σε ρηχοπατιες ( μέχρι 2 μέτρα ας πούμε ) . Ποια είναι η πραγματική ουσία του ζευγαριού σε αυτήν την περίπτωση, πως μπορεί να γίνει πιο ασφαλές το ψάρεμα αλλά να παραμείνει ψάρεμα? Τα ρηχά νερά θέλουν πολύ ιδιαίτερη προσέγγιση, πολύ ήσυχες κινήσεις, μεγάλη παρατηρητικότητα και πολύ καλή απόκρυψη. Πως γίνεται αυτό με 2???
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Re: Η ουσία του ζεύγους στα ρηχά..

Νέα δημοσίευσηαπό thanasis28 » 12 Ιαν 2018, 03:38

Δε νομιζω να γινεται μηνά στα μέτρα αυτά... εμεις τουλαχιστων δεν το καταφεραμε ποτέ..το χουμε σκεφτεί πολλες φορες και συζητησει αλλα στην πράξη δεν...και αντε να πεις καναμε και κανα ψαχτηρι αντε ισως να γινοταν με εναλλακτικες βουτιες...αλλα τωρα με καρτερια που ασχολουμαστε αποκλειστικα στα 3 και 4 και 5 μετρα μπας και κεφαλωσει κάνας κεφαλος το θεωρω αδυνατον δυστυχως..
Άβαταρ μέλους
thanasis28

Νέα δημοσίευσηαπό sThRa » 12 Ιαν 2018, 12:29

Ένας τρόπος είναι ο ένας κολλημένος στην ακτογραμμή πιο πίσω και να παρακολουθεί εκτός νερού.
Η απόσταση γύρω στα 20 μέτρα.Μόλις δεί ανάδυση γρήγορη προσέγγιση. Συνέχεια εναλλάξ. Επίσης καλό είναι
να παρακολουθεί και χρόνο στο ρολόι του. Φυσικά κρατάει και τη σημαδούρα με κοντό σχοινί.
Γενικά σε μας έχει δουλέψει σε κάποιο βαθμό αλλά σίγουρα ο τόπος αναστατώνεται περισσότερο.
sThRa

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 12 Ιαν 2018, 14:17

Καλημέρα,
το μοναχικό ρηχό είναι για μένα ο καλύτερος τρόπος να ψαρέψεις έναν τόπο όπως θες και με την μεγαλύτερη ησυχία.
Με τον αδερφό/ζευγάρι που ψαρεύουμε 7 χρόνια τώρα μαζί έχουμε μάθει πλέον τους τόπους μας να τους ψαρεύουμε και μαζί.Είτε ο ένας πίσω από τον άλλον με μια μικρή απόσταση 10 μέτρων περίπου ή αν είναι μεγάλος ο τόπος κρατάμε μια απόσταση 20 μέτρων περίπου ο ένας από τον άλλον και οι δύο με σημαδούρες γιατί ποτέ δεν ξέρεις,όταν βουτάει ο ένας ο άλλος περιμένει/χαλαρώνει/κοιτάει για βάρκες έχει γενικά το νου του μέχρι να βγει ο άλλος,τσεκάρει ότι είναι οκ και βουτάει μετά από λίγο.
Σε άλλους τόπους είμαστε σε 2 διαφορερικα πόστα πάλι 10 μέτρα μακριά ο ένας από τον άλλον αλλά δεν μετακινιόμαστε καθόλου(έτσι είναι ο τόπος,πολύ μικρός)και κάνουμε μια από τα ίδια.
Όταν είναι ακτογραμμή με κοψίματα κλασσικά νομίζω ότι όλοι το κάνουν κολλητά στα βράχια και περιμένεις να βγει ο άλλος.
Όταν πάμε σε καινούρια μέρη που δεν ξέρουμε πως είναι είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί εννοείται.
Με άλλο ζευγάρι δεν μπορώ να ψαρέψω στα ρηχά για κανέναν λόγο εκτός αν κάνει μόνο τη σημαδούρα και απλά υπάρχει εκεί σαν παρουσία.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 12 Ιαν 2018, 14:20

Καλημέρα!

Θεωρώ πως δεν γίνεται
Η βασική ουσία του τόσου ρηχού ψαρέματος είναι η ευχαρίστηση του μοναχικού ψαρέματος.
Που για εμένα προσωπικά είναι πολύ σημαντικό.
Ανεξάρτητα από τις λιγότερες επιτυχημένες προσεγγίσεις που θα έχεις λόγω δεύτρου ατόμου.

Τηρείς αυστηρά τους χρόνους των βουτιών και δεν τους υπερβαίνεις για κανένα ψάρι.
Και επειδή από την επιφάνεια σε χωρίζουν 4-5 δευτερόλεπτα, το πολύ, είσαι μια χαρά.

Βέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση να πάθεις κάτι άλλο εκτός από υποξία, αλλά εκεί αρχίζεις και σκέφτεσαι γενικά όλες τις περιπτώσεις των ατυχημάτων, εντός και εκτός νερού...
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 12 Ιαν 2018, 14:37

δε γίνετε εκτός αν δε έχεις στόχο τα ψάρια κι απλά πας να κολυμπήσεις!
Για ψάρια χωρίς φακό άλιος μια χαρά ψαρευετε ψαχτήρι μαζί.
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 12 Ιαν 2018, 15:30

Σπάνια θα χρειαστεί να κάνει "ασφάλεια" το ζευγάρια σε τόσο ρηχά νερά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις,.. :)
Μια -δυό φορές που το έχω κάνει πάω μπροστά και κάνω καρτέρι,το ζευγάρι μένει πίσω στην επιφάνεια ακίνητο.Μόλις βγω με προσπερνάει και στο κατάλληλο σημείο βουτάει,...εναλλάξ οι βουτιές με απόσταση 5-10 μέτρα ο ένας από τον άλλο....
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Margaritis » 12 Ιαν 2018, 16:46

Αν μιλάμε για ρηχό καρτέρι είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο .
Όμως όλη η τ@υλ@ στο ρηχό καρτέρι είναι η μοναξιά και η ησυχία .
Αν παρολαυτα θέλεις να το κάνεις πρέπει αρχικά να βολεύει ο τόπος , ώστε ο ένας να παίρνει το ρηχό και να προπορεύεται καμιά 10αρια μέτρα και ο δεύτερος να είναι πιο μέσα . Κομμάτια που η αποχουλα τελειώνει κολλητά με τον βράχο αποκλείονται .
Πρέπει να είναι και οι δυο ΚΑΛΟΙ στο συγκεκριμένο ψάρεμα και να ξέρουν καλά ο ένας τον άλλο . Να συνεννοούνται με κλειστά μάτια
Κίνδυνος υποξιας κτλ. θεωρώ ότι δεν υπάρχει ή έστω είναι μηδαμινός στα max 3m Οι κίνδυνοι είναι διαφορετικοί και αφορούν κυρίως τραυματισμούς , ξέρω περιπτώσεις που εξελίχθηκαν αρκετά άσχημα και θα είχαν αποφευχθεί αν είχαν πάει για ψάρεμα με παρέα .
Μόνο με 2 ανθρώπους έχω καταφέρει να ψαρέψω με αυτόν τον τρόπο . Το μοναχικό ρηχό καρτέρι όμως είναι ίσως το αγαπημένο μου είδος ψαρέματος
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr
Άβαταρ μέλους
Margaritis

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 12 Ιαν 2018, 20:02

Margaritis έγραψε:Το μοναχικό ρηχό καρτέρι όμως είναι ίσως το αγαπημένο μου είδος ψαρέματος

Ναι ρε φίλε!!!Ναι!

Και εμένα μια από τα ίδια!
Και δεύτερο-ως ευχαρίστηση- η βαθιά ( όσο μπορεί ο καθένας) ελεύθερη κατάδυση.
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 12 Ιαν 2018, 20:02

Margaritis έγραψε:Το μοναχικό ρηχό καρτέρι όμως είναι ίσως το αγαπημένο μου είδος ψαρέματος

Ναι ρε φίλε!!!Ναι!

Και εμένα μια από τα ίδια!
Και δεύτερο-ως ευχαρίστηση- η βαθιά ( όσο μπορεί ο καθένας) ελεύθερη κατάδυση.
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nikmix » 12 Ιαν 2018, 21:03

Margaritis έγραψε:Αν παρολαυτα θέλεις να το κάνεις πρέπει αρχικά να βολεύει ο τόπος , ώστε ο ένας να παίρνει το ρηχό και να προπορεύεται καμιά 10αρια μέτρα και ο δεύτερος να είναι πιο μέσα .

Έχω κάνει πολλά επιτυχημένα ψαρέματα με τον Άλκη και με τον κουμπάρο μου με αυτόν τον τρόπο.Είμαστε σχεδόν παράλληλοι,εγώ καρτέρια στα 3-4μ βάθος και ο άλλος στο 0-1μ.Και οι 2 να παίρνουμε ψαράκια.Αν είσαι απολύτως ήσυχος,τεχνίτης και έχεις στο μυαλό σου και τον άλλο που ψαρεύει παραδίπλα,είναι ωραία.Φυσικά δεν είναι το απόλυτο ζευγαρωτό με άμεση εποπτεία σε κάθε ανάδυση,αλλά από το τελείως μοναχικό είναι πολύ πολύ πιο ασφαλές.Αν βολεύει και ο τόπος φυσικά...
Ούτε τάματα ούτε οι άγιοι ωφελούν στην αρρώστια μου.Εγώ είμαι παιδί της θάλασσας.Με κράζει και θα πάω.
Ανδρέας Καρκαβίτσας,Λόγια της Πλώρης.
Άβαταρ μέλους
nikmix

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες