• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 30 Μάιος 2014, 15:24

fckof έγραψε:Ξυλινο...ιδανικα κερασια... :good:

Αφού είσαι άσχετος γιατί πετάγεσαι ρε αγόρι μου?

Κερασιά δεν θα αντέξει.

5 φύλλα teak με κόντρα τα νεύρα..................................#poser!
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Αχιλλεας » 03 Ιουν 2014, 04:56

Καλημερα σε ολους! Θελω κι εγω να πω με την σειρα μου,καποια πραγματακια! Εχω διαβασει κατα καιρους ενα σωρο ασκησεις και διαφορες τεχνικες για το πως θα βελτιωσεις την τεχνικη σου,αναπνοη,απνοια,κτλ. Βλεπω και ξερω αρκετα ατομα που εχουν δωσει χρηματα σε δασκαλους για να αποκτησουν αυτες της ικανοτητες!( προς θεου δεν θελω να κατηγορησω κανεναν δασκαλο, και καμια σχολη Ε.Κ ) αλλα δεν τα καταφεραν.
Εγω πιστευω οτι ειναι αναλογα με το τι δυνατοτητες εχει ο καθενας μας. Ειναι πολυ δυσκολο ενας που εχει οριο χρονου 0:40 δευ να φτασει το 1 :50 π.χ, σε οποια σχολη και να παει αποκλειεται να το πετυχει. Αυτό το λεω γιατί πολύ νομίζουν ότι,πηγαινοντας σε μια σχολη θα κανουν παπαδες,θα βουτανε ανετα στα 20 μετρα ,θα κρατανε την αναπνοη τους 2 λεπτα και διαφορα αλλα. Μιλαω παντα προς τους αρχαριους.
Πρεπει παντα να ξερεις ποιες ειναι οι δυνατοτητες σου και τα ορια σου.Ποτε δεν πρεπει να περναμε τα ορια μας για κανενα λογο,
Ο δασκαλος ναι μεν θα σου δωσει καποιες συμβουλες για την ασφαλεια σου,καποια κολπα και τεχνικες βελτιωσης, δεν μπορει ομως να σε κανει να περασεις τα ορια σου. Σ'εναν μικρο βαθμο θα γινεις καλυτερος απ'αυτο που ησουν αλλα μην περιμενεις κατι παραπανο.
Εμενα ο παππους μου και οι φιλοι του εβγαζαν σφουγγαρια,δεν πηγαν ποτε σε σχολη. δεν τους εμαθε ποτε κανενας καποια τεχνικη,κι ομως βουτουσαν σε τρελα βαθυ και κρατουσαν τρελους χρονους στην αναπνοη,Τους ρωτουσαν γνωστοι πως το κανουν,πως αντεχουν αυτες τις πιεσεις,πως εμεις που κανουμε τοσα χρονια ψαροντουφεκο,δεν μπορουμε να σας φτασουμεʹ η απαντηση ειναι αυτη που ειπα απο την αρχη του θεματος,τις δυνατοτητες που εχει ο καθε ανθρωπος.
Εγω ασχολουμε απο τα 6 , στα 8 , μου αγορασε ο πατερας μου το πρωτο ψαροντουφεκο.Οι χρονοι μου ειναι 2 :06 με 2 :10 ποτε δεν πηγα σε δασκαλο ποτε δεν πηγα σε σχολη.πως κανω αυτους τους χρονους; πως φτανω τα 20 με 25 μετρα χωρις να μου εχει δειξει καποιος;και μην πειτε την ευκολη απαντηση οτι μπορει να ειμαι περιπτωση και διαφορα τετοια γιατι δεν ισχυει.Πολλοι φιλοι μου στο νησι εχουν τις ιδιες αποδοσεις και δεν πηγαν ποτε τους σε σχολη.
Συγνωμη αν κουρασα αλλα θελω να πω με λιγα λογια στους νεους,πρωτα απ'ολα να ξερετε που ειναι τα ορια σας να προσεχετε την υγεια σας,και να μην κανετε μαγκιες με την θαλασσα.
Αν θελετε να πατε σε μια σχολη να πατε,να μαθετε θεματα ασφαλειας για εσας και τον φιλο σας (ζευγαρι) αλλα μην βαζετε στο μυαλο σας οτι επειδη τελειωσατε καποια μαθηματα γινατε και δυτες (η αυτονομη ειναι αλλο θεμα) το ξανα λεω! εχει να κανει με τις δυνατοτητες του καθενος.
Και αφου μιλαμε για ασκησουλες,αυτο που εκανα εγω μικρος(ακομα την κανω) ηταν επι 2 λεπτα επερνα πολυ αργες αναπνοες η τελευταια αναπνοη πριν την βουτια ηταν πολυ αργη και τα χειλη μου τα εκλεινα οπως τα κανουμε στο σφυριγμα.Κατοπιν εκανα την βουτια περιπου 3 μετρα βαθος και κρατιομουν απο εναν βραχο ημουν σε απολυτη ηρεμια με κλειστα τα ματια (προσοχη μη σας παρει ο υπνος :D ) και οταν εφτανα στο λεπτο εβγαινα στην επιφανεια και ξεκουραζομουν περιπου 3 με 4 λεπτα και ξανα παλι.Μερα με την μερα ανεβαζα τον χρονο παραμονης στο βυθο και τον χρονο ξεκουρασης.Αργοτερα ανεβαζετε και το βαθος.
Επισης μπορειτε να το κανετε ακριβως το ιδιο και στην πισινα κρατοντας την σκαλα που εχει.Αυτο θα βοηθησει αρκετα τα πνευμονια σας.
Καλο καλοκαιρι να εχουμε,καλες ψαριες! και πανω απ'ολα να προσεχετε τον εαυτο σας.Ψαρια εχει και στα 5 μετρα μη κανετε υπερβολες.
Να'στε ολοι καλα και παντα με υγεια!! :wave:
Αχιλλεας

Νέα δημοσίευσηαπό tpanagioto » 03 Ιουν 2014, 09:17

Αχιλλεας έγραψε:Εγω πιστευω οτι ειναι αναλογα με το τι δυνατοτητες εχει ο καθενας μας. Ειναι πολυ δυσκολο ενας που εχει οριο χρονου 0:40 δευ να φτασει το 1 :50 π.χ, σε οποια σχολη και να παει αποκλειεται να το πετυχει. Αυτό το λεω γιατί πολύ νομίζουν ότι,πηγαινοντας σε μια σχολη θα κανουν παπαδες,θα βουτανε ανετα στα 20 μετρα ,θα κρατανε την αναπνοη τους 2 λεπτα και διαφορα αλλα. Μιλαω παντα προς τους αρχαριους.

Αχιλλέα καλημέρα. Νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Εννοώ ότι, μια μέση διάρκεια άπνοιας μπορεί να την φτάσει ο μέσος άνθρωπος απλά και μόνο κάνοντας άπνοιες.... Κάνοντας εξειδικευμένες ασκήσεις και ακολουθώντας εξειδικευμένο πρόπραμμα απλά θα βελτιωθεί και θα φτάσει σε αυτή τη μέση διάρκεια άπνοιας γρηγορότερα από τον τύπο ο οποίος απλά κάνει συχνά άπνοιες. Τώρα αν μιλάμε για επιδόσεις αγωνιστικές-πρωταθληματικές, εκεί είναι κατά την άποψη μου που μπαίνουν στο παιχνίδι οι εκ κατασκευής δυνατότητες αλλά και οι διάθεση για θυσίες (χρόνου - προπόνησης) που είναι διατεθιμένος να κάνει ο "αγωνιζόμενος".
Αυτά.
tpanagioto

Νέα δημοσίευσηαπό Aris_fe » 05 Ιουν 2014, 01:05

Αχιλλεας έγραψε:Καλημερα σε ολους! Θελω κι εγω να πω με την σειρα μου,καποια πραγματακια! Εχω διαβασει κατα καιρους ενα σωρο ασκησεις και διαφορες τεχνικες για το πως θα βελτιωσεις την τεχνικη σου,αναπνοη,απνοια,κτλ. Βλεπω και ξερω αρκετα ατομα που εχουν δωσει χρηματα σε δασκαλους για να αποκτησουν αυτες της ικανοτητες!( προς θεου δεν θελω να κατηγορησω κανεναν δασκαλο, και καμια σχολη Ε.Κ ) αλλα δεν τα καταφεραν.
Εγω πιστευω οτι ειναι αναλογα με το τι δυνατοτητες εχει ο καθενας μας. Ειναι πολυ δυσκολο ενας που εχει οριο χρονου 0:40 δευ να φτασει το 1 :50 π.χ, σε οποια σχολη και να παει αποκλειεται να το πετυχει. Αυτό το λεω γιατί πολύ νομίζουν ότι,πηγαινοντας σε μια σχολη θα κανουν παπαδες,θα βουτανε ανετα στα 20 μετρα ,θα κρατανε την αναπνοη τους 2 λεπτα και διαφορα αλλα. Μιλαω παντα προς τους αρχαριους.
Πρεπει παντα να ξερεις ποιες ειναι οι δυνατοτητες σου και τα ορια σου.Ποτε δεν πρεπει να περναμε τα ορια μας για κανενα λογο,
Ο δασκαλος ναι μεν θα σου δωσει καποιες συμβουλες για την ασφαλεια σου,καποια κολπα και τεχνικες βελτιωσης, δεν μπορει ομως να σε κανει να περασεις τα ορια σου. Σ'εναν μικρο βαθμο θα γινεις καλυτερος απ'αυτο που ησουν αλλα μην περιμενεις κατι παραπανο.
Εμενα ο παππους μου και οι φιλοι του εβγαζαν σφουγγαρια,δεν πηγαν ποτε σε σχολη. δεν τους εμαθε ποτε κανενας καποια τεχνικη,κι ομως βουτουσαν σε τρελα βαθυ και κρατουσαν τρελους χρονους στην αναπνοη,Τους ρωτουσαν γνωστοι πως το κανουν,πως αντεχουν αυτες τις πιεσεις,πως εμεις που κανουμε τοσα χρονια ψαροντουφεκο,δεν μπορουμε να σας φτασουμεʹ η απαντηση ειναι αυτη που ειπα απο την αρχη του θεματος,τις δυνατοτητες που εχει ο καθε ανθρωπος.
Εγω ασχολουμε απο τα 6 , στα 8 , μου αγορασε ο πατερας μου το πρωτο ψαροντουφεκο.Οι χρονοι μου ειναι 2 :06 με 2 :10 ποτε δεν πηγα σε δασκαλο ποτε δεν πηγα σε σχολη.πως κανω αυτους τους χρονους; πως φτανω τα 20 με 25 μετρα χωρις να μου εχει δειξει καποιος;και μην πειτε την ευκολη απαντηση οτι μπορει να ειμαι περιπτωση και διαφορα τετοια γιατι δεν ισχυει.Πολλοι φιλοι μου στο νησι εχουν τις ιδιες αποδοσεις και δεν πηγαν ποτε τους σε σχολη.
Συγνωμη αν κουρασα αλλα θελω να πω με λιγα λογια στους νεους,πρωτα απ'ολα να ξερετε που ειναι τα ορια σας να προσεχετε την υγεια σας,και να μην κανετε μαγκιες με την θαλασσα.
Αν θελετε να πατε σε μια σχολη να πατε,να μαθετε θεματα ασφαλειας για εσας και τον φιλο σας (ζευγαρι) αλλα μην βαζετε στο μυαλο σας οτι επειδη τελειωσατε καποια μαθηματα γινατε και δυτες (η αυτονομη ειναι αλλο θεμα) το ξανα λεω! εχει να κανει με τις δυνατοτητες του καθενος.
Και αφου μιλαμε για ασκησουλες,αυτο που εκανα εγω μικρος(ακομα την κανω) ηταν επι 2 λεπτα επερνα πολυ αργες αναπνοες η τελευταια αναπνοη πριν την βουτια ηταν πολυ αργη και τα χειλη μου τα εκλεινα οπως τα κανουμε στο σφυριγμα.Κατοπιν εκανα την βουτια περιπου 3 μετρα βαθος και κρατιομουν απο εναν βραχο ημουν σε απολυτη ηρεμια με κλειστα τα ματια (προσοχη μη σας παρει ο υπνος :D ) και οταν εφτανα στο λεπτο εβγαινα στην επιφανεια και ξεκουραζομουν περιπου 3 με 4 λεπτα και ξανα παλι.Μερα με την μερα ανεβαζα τον χρονο παραμονης στο βυθο και τον χρονο ξεκουρασης.Αργοτερα ανεβαζετε και το βαθος.
Επισης μπορειτε να το κανετε ακριβως το ιδιο και στην πισινα κρατοντας την σκαλα που εχει.Αυτο θα βοηθησει αρκετα τα πνευμονια σας.
Καλο καλοκαιρι να εχουμε,καλες ψαριες! και πανω απ'ολα να προσεχετε τον εαυτο σας.Ψαρια εχει και στα 5 μετρα μη κανετε υπερβολες.

Φίλε σίγουρα ο παππούς σου ξέρει πολλά πράγματας, φαίνεται κ απο τις γνώσεις που μας προσέφερες στις λίγες γραμμές που μας είπες το do & dont's ειδικά για τους νέους.
Αλλα σε παρακαλώ πολύ σεβάσου το γεγονός οτι μερικοί απο εμάς χαλάσαμε μερικές χιλιάδες ώρες στο να διαβάζουμε,να κάνουμε προπόνηση,να εφαρμόζουμε τεχνικές σε μας στη προπονησή μας κτλ έτσι ώστε να μπορούμε να έχουμε μια άποψη επι τούτου.
Επίσης μερικοί απο μας έχουμε επενδύσει μερικές χιλιάδες ευρό για να εκπαιδευτούμε πάνω στις τελευταίες τεχνικές ασφάλειας στη παγκόσμια κατάδυση,ταξιδέψαμε κοπιάσαμε,ακούσαμε ρωτήσαμε,εκπαιδεύσαμε κ εκπαιδευτήκαμε κ είναι κρίμα να ακούμε τέτοια σχολια για τη δουλειά μας.
Σεβαστός ο παππούς σου που είναι κ πρότυπο αλλά μην ακυρώνεις τη δουλειά του εκπαιδευτή,τι λες?
Δεν είμαστε όλοι γυρολόγοι κ αρπαχτικά του ενός απογευματινου ,ε? :hello: .
Χρειάζεται να είμαστε όλη μέρα για μια βδομάδα με το μαθητή έτσι ώστε να μάθει κάποια πράγματα που θα τον κάνουν να βουτάει με γνώση του τι συμβαίνει μέσα του όταν καταδύεται κ κατ επέκταση πως θα κάνει χρήση της ΄΄ασφάλειας΄΄ που του παρέχει η γνωση του τι γίνεται..
Σήμερα δεν σε είδα στο σεμινάριο της πνευμονικής θλάσης ενός εξαιρετικού πνευμονολόγου,τώρα γύρισα γεμάτος χαρά κ γνώση βλέποντας το πόστ σου.
Τεσπα καλός ο παππούς μας κτλ αλλά είπαμε μη τα ισοπεδώνουμε ολα. καλό βραδυ.
https://www.facebook.com/O2freediving/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=Ty42sRRO_fo

www.o2freediving.com
Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Νέα δημοσίευσηαπό Αχιλλεας » 05 Ιουν 2014, 19:31

Aris_fe έγραψε:
Αχιλλεας έγραψε:Καλημερα σε ολους! Θελω κι εγω να πω με την σειρα μου,καποια πραγματακια! Εχω διαβασει κατα καιρους ενα σωρο ασκησεις και διαφορες τεχνικες για το πως θα βελτιωσεις την τεχνικη σου,αναπνοη,απνοια,κτλ. Βλεπω και ξερω αρκετα ατομα που εχουν δωσει χρηματα σε δασκαλους για να αποκτησουν αυτες της ικανοτητες!( προς θεου δεν θελω να κατηγορησω κανεναν δασκαλο, και καμια σχολη Ε.Κ ) αλλα δεν τα καταφεραν.

Φίλε σίγουρα ο παππούς σου ξέρει πολλά πράγματας, φαίνεται κ απο τις γνώσεις που μας προσέφερες στις λίγες γραμμές που μας είπες το do & dont's ειδικά για τους νέους.
Αλλα σε παρακαλώ πολύ σεβάσου το γεγονός οτι μερικοί απο εμάς χαλάσαμε μερικές χιλιάδες ώρες στο να διαβάζουμε,να κάνουμε προπόνηση,να εφαρμόζουμε τεχνικές σε μας στη προπονησή μας κτλ έτσι ώστε να μπορούμε να έχουμε μια άποψη επι τούτου.
Επίσης μερικοί απο μας έχουμε επενδύσει μερικές χιλιάδες ευρό για να εκπαιδευτούμε πάνω στις τελευταίες τεχνικές ασφάλειας στη παγκόσμια κατάδυση,ταξιδέψαμε κοπιάσαμε,ακούσαμε ρωτήσαμε,εκπαιδεύσαμε κ εκπαιδευτήκαμε κ είναι κρίμα να ακούμε τέτοια σχολια για τη δουλειά μας.
Σεβαστός ο παππούς σου που είναι κ πρότυπο αλλά μην ακυρώνεις τη δουλειά του εκπαιδευτή,τι λες?
Χρειάζεται να είμαστε όλη μέρα για μια βδομάδα με το μαθητή έτσι ώστε να μάθει κάποια πράγματα που θα τον κάνουν να βουτάει με γνώση του τι συμβαίνει μέσα του όταν καταδύεται κ κατ επέκταση πως θα κάνει χρήση της ΄΄ασφάλειας΄΄ που του παρέχει η γνωση του τι γίνεται..
Σήμερα δεν σε είδα στο σεμινάριο της πνευμονικής θλάσης ενός εξαιρετικού πνευμονολόγου,τώρα γύρισα γεμάτος χαρά κ γνώση βλέποντας το πόστ σου.

Καλησπερα φιλε μου!! εχεις δικιο σ'αυτα που λες! οπως ειπα πιο πανω δεν κατηγορω κανεναν δασκαλο και καμια σχολη,Αυτο που λεω ειναι οτι τα νεα παιδια κι οχι μονο,να μη περνουν τα μυαλα τους αερα επειδη τελειωσαν μια σχολη! Εχω γνωρισει αρκετα ατομα που εχουν παει σε σχολη και μου το παιζουν οτι ειναι καποιοι!! εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο,Ειπαμε η θαλασσα δεν θελει μαγκιες,μονο σεβασμο.Εχω χασει πολλους φιλους,επαγελματιες στο ειδος, απο ενα λαθος,Ειναι αμαρτια να χανονται τοσα παιδια!! Το ξανα λεω και θα το λεω παντα! ποτε δεν πρεπει να περναμε τα ορια μας για κανεναν λογο, δεν κανουμε ουτε διαγωνισμο ουτε πρωταθλητισμο, Ενα χομπι κανουμε,να βγαλουμε ενα ψαρακι η χταποδακι και να παμε σπιτια μας δυνατοι.
Αλλοι μπορει να το βλεπετε διαφορετικα,να θελετε να κατεβειτε σε αγωνες,εκει παω πασο.
Δεν το παιζω οτι ειμαι ο εμπειρος ,μπορει ν'ασχολουμε 27 χρονια αλλα ακομα μαθαινω!!
Ο πατερας μου ειναι 74 χρονων και βουταει λες και ειναι 30αρης κι αυτο οφειλεται στο οτι παντα προσεχε και δεν εκανε υπερβολες,ηξερε και ξερει ποια ειναι τα ορια του.Εγω αυτο που βλεπω σε πολλα παιδια ειναι οτι κανουν μοστρα,να παρουν ακριβη στολη,ακριβο οπλο,καμερες,κτλ και μην πειτε οτι δεν γινεται αυτο!! Μου ηρθε ο αλλος απο αθηνα στο νησι, με πανακριβο εξοπλισμο,με σχολεια κτλ. Κανονιζουμε να παμε για ψαρεμα στα παραλια μικρας ασιας, μπροστα αυτος πισω εγω, αποσταση 3 μετρων μεταξυ μας, και βαθος απο 6 εως 10 μετρα.Φυγαμε εκεινη την μερα με 6 χταποδια και 2 καλα μαυρα.
Ολα τα περνουσε απο πανω και δεν χτυπησε ουτε ενα απο την ψαρια που βγαλαμε (εβγαλα)
Ενταξει αυτο που ανεφερα ειναι μια περιπτωση στα τοσα,δεν συμβαινει σε ολους! Απλα θελω να πω οτι υπαρχει πολυ μοστρα στο ολο θεμα που θα πρεπει να ηρεμησουν λιγακι.Ειπαμε οι αποδοσεις και οι ψαριες ερχονται με υπομονη, προσπαθεια,και πανω απ'ολα πολλη προσοχη!!
Σεβαστο και μεγαλο το εργο που κανουν οι δασκαλοι,αλλα εγω μιλαω μονο για τα νεα παιδια! Το ψαροντουφεκο θελει μεγαλη υπομονη και πανω απ ολα μεγαλη προσοχη!! Αυτα!! Αυτο που ειπες για τα σεμιναρια θα ηθελα πολυ να βρεθω σε καποια,αλλα ειναι αδυνατον με τη δουλεια που κανω! Τουλαχιστον εχουμε το φορουμ και μαθαινουμε κατι!! Να'σαι καλα φιλε μου!!
Αχιλλεας

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 05 Ιουν 2014, 19:48

Αχιλλεας έγραψε:
Aris_fe έγραψε:

Καλησπερα φιλε μου!! εχεις δικιο σ'αυτα που λες! οπως ειπα πιο πανω δεν κατηγορω κανεναν δασκαλο και καμια σχολη,Αυτο που λεω ειναι οτι τα νεα παιδια κι οχι μονο,να μη περνουν τα μυαλα τους αερα επειδη τελειωσαν μια σχολη! Εχω γνωρισει αρκετα ατομα που εχουν παει σε σχολη και μου το παιζουν οτι ειναι καποιοι!! εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο,Ειπαμε η θαλασσα δεν θελει μαγκιες,μονο σεβασμο.Εχω χασει πολλους φιλους,επαγελματιες στο ειδος, απο ενα λαθος,Ειναι αμαρτια να χανονται τοσα παιδια!! Το ξανα λεω και θα το λεω παντα! ποτε δεν πρεπει να περναμε τα ορια μας για κανεναν λογο, δεν κανουμε ουτε διαγωνισμο ουτε πρωταθλητισμο, Ενα χομπι κανουμε,να βγαλουμε ενα ψαρακι η χταποδακι και να παμε σπιτια μας δυνατοι.
Αλλοι μπορει να το βλεπετε διαφορετικα,να θελετε να κατεβειτε σε αγωνες,εκει παω πασο.
Δεν το παιζω οτι ειμαι ο εμπειρος ,μπορει ν'ασχολουμε 27 χρονια αλλα ακομα μαθαινω!!
Ο πατερας μου ειναι 74 χρονων και βουταει λες και ειναι 30αρης κι αυτο οφειλεται στο οτι παντα προσεχε και δεν εκανε υπερβολες,ηξερε και ξερει ποια ειναι τα ορια του.Εγω αυτο που βλεπω σε πολλα παιδια ειναι οτι κανουν μοστρα,να παρουν ακριβη στολη,ακριβο οπλο,καμερες,κτλ και μην πειτε οτι δεν γινεται αυτο!! Μου ηρθε ο αλλος απο αθηνα στο νησι, με πανακριβο εξοπλισμο,με σχολεια κτλ. Κανονιζουμε να παμε για ψαρεμα στα παραλια μικρας ασιας, μπροστα αυτος πισω εγω, αποσταση 3 μετρων μεταξυ μας, και βαθος απο 6 εως 10 μετρα.Φυγαμε εκεινη την μερα με 6 χταποδια και 2 καλα μαυρα.
Ολα τα περνουσε απο πανω και δεν χτυπησε ουτε ενα απο την ψαρια που βγαλαμε (εβγαλα)
Ενταξει αυτο που ανεφερα ειναι μια περιπτωση στα τοσα,δεν συμβαινει σε ολους! Απλα θελω να πω οτι υπαρχει πολυ μοστρα στο ολο θεμα που θα πρεπει να ηρεμησουν λιγακι.Ειπαμε οι αποδοσεις και οι ψαριες ερχονται με υπομονη, προσπαθεια,και πανω απ'ολα πολλη προσοχη!!
Σεβαστο και μεγαλο το εργο που κανουν οι δασκαλοι,αλλα εγω μιλαω μονο για τα νεα παιδια! Το ψαροντουφεκο θελει μεγαλη υπομονη και πανω απ ολα μεγαλη προσοχη!! Αυτα!! Αυτο που ειπες για τα σεμιναρια θα ηθελα πολυ να βρεθω σε καποια,αλλα ειναι αδυνατον με τη δουλεια που κανω! Τουλαχιστον εχουμε το φορουμ και μαθαινουμε κατι!! Να'σαι καλα φιλε μου!!

αχιλέα σωστός ,κάπως έτσι είναι τα πράματα :)
υγ.αλλά +1000 %στον πατέρα σου που μου (μας)δίνει χαρά ότι έχουμε χρόνια ακόμα μπροστά μας στο υπέροχο χόμπυ μας ,εύγε :thumbsup: :thumbsup:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Aris_fe » 05 Ιουν 2014, 19:57

Αχιλλέα ξέρεις τι γίνεται? Βλέπεις τα πράγματα απο τη μοιρολατρική πλευρά του θέματος κ προτείνεις ΄΄προσοχή΄΄ στο άγνωστο.
Η ΄΄ασφάλεια΄΄ στο ψαροντουφεκο εξαρτάται απο το ποσοστό γνώσης που έχουμε γύρω απο το μηχανισμό της υποξίας,του υπεραερισμού κ γενικότερα του πως δουλεύει το σώμα μας οταν είναι βυθισμένο στο νερό κ ασκούμε την τέχνη της άπνοιας.
Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει μάθει όλα αυτά τα πράγματα ειτε διαβάζοντας κάποια βιβλία ή ακόμα καλύτερα περνώντας μια εκπαιδευτική διαδικασία πως μπορεί να προστατευτεί απο το ατύχημα? Με τη μέθοδο του ΄΄ο φόβος φιλά τα έρημα΄΄.
Το να μάθεις τι γίνεται στο σωμα σου οταν είσαι σε άπνοια σου δίνει τη δυνατότητα να προστατευτείς,συμφωνείς? Το αν κάποιος αφού μάθει τι γίνεται το παίζει ξερόλας ή τραβάει στα άκρα τις προσπάθειές του εξαρτάται καθαρά απο το χαρακτήρα του.ΟΜΩΣ τουλάχιστον έμαθε.
Άρα πιστεύω πως η γνώση είναι δύναμη το πως θα τη διαθέσει ο καθένας μας ειναι ένα τεράστιο θέμα,αλλά εν έτη 2014 δε μπορώ προσωπικά να πω σε κανέναν νέο ΄΄απλά πρόσεχε΄΄.
Είναι σα να δίνεις σε κάποιον ένα αυτοκίνητο χωρις να ξέρει να οδηγάει κ να του πεις αυτο το γκαζι αυτο το φρένο πάτα τα όπως νομίζεις κ απλά πρόσεχε,τα υπόλοιπα θα έρθουν με την εμπειρία,θα νιώσει μόνος σου καθως οδηγάς τι ειναι το γκάζι..
Δε μιλάω για προσωπικά παραδείγματα,όπως το οτι δεν έχω πάθει ποτέ υποξία ή έστω να κινδύνεψα απο υποξία κ ας ψαρεύω μια 5ετια στα τάρταρα μιας κ το θεωρώ μεμονωμένο περιστατικό κ δεν αφορούν το ευρύ κοινό ή τον μέσο ψαρά. Αλλά ο υπεραερισμός που είναι η προσφιλής τεχνική των περισσότερων ψαροντουφεκάδων που δεν γνωρίζουν χρίζει αναφοράς για υποξικά περιστατικά.
Τεσπα μιλάω καθαρά σαν ψαροντουφεκάς τώρα κ σαν κάποιος που απλά δεν αρκείται στην ΄΄εμπειρία΄΄ του χρόνου,αλλά σε στατιστικά δεδομένα που μέχρι στιγμής δεν έχουν μεγάλα σφάλματα μέτρησης.. :hello:
https://www.facebook.com/O2freediving/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=Ty42sRRO_fo

www.o2freediving.com
Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Νέα δημοσίευσηαπό Αχιλλεας » 05 Ιουν 2014, 20:09

αχιλέα σωστός ,κάπως έτσι είναι τα πράματα :)
υγ.αλλά +1000 %στον πατέρα σου που μου (μας)δίνει χαρά ότι έχουμε χρόνια ακόμα μπροστά μας στο υπέροχο χόμπυ μας ,εύγε :thumbsup: :thumbsup:[/quote]

Ετσι ειναι φιλε μου! μιλαμε για τρελα πνευμονια!!
Το απιστευτο ειναι ειναι οτι οταν πηγαινουμε για μπανιο,περνει μαζι και τον κυρτο,με το ενα χερι κολυμπαει και με το αλλο χερι κραταει τον κυρτο.
Βαζει εξωτερικα σημαδια π.χ βραχους δεντρα κτλ.και τον ριχνει κοντα στα 20 μετρα,αν δεν κατσει καλα στον βυθο ξανα βουταει και τον φερνει στα ισα.
Την επομενη μερα παμε,κανει βουτια,περναει μεσα απ το χειλος μια μεγαλη σαλαγκια,τυλιγμενο σε μεγαλο φελο (καρουλι) με σκοινι,αφηνει τον φελο να βγει στην επιφανεια και μετα τον τραβαει απο πανω,με 20 και 30 κομματια μεσα,ΜΙλαμε για βαρος ετσι! σκεψου οτι τα ψαρια βαζουν και δυναμη προς τα κατω.
Αστα φιλε μου γερα σκαρια αυτοι οι ανθρωποι! Μακαρι κι εμεις να μπορουμε να κανουμε αυτα τα πραγματα οταν φτασουμε στην ηλικια τους ( χλωμο το βλεπω :( )
Αχιλλεας

Νέα δημοσίευσηαπό Αχιλλεας » 05 Ιουν 2014, 20:21

Aris_fe έγραψε:Αχιλλέα ξέρεις τι γίνεται? Βλέπεις τα πράγματα απο τη μοιρολατρική πλευρά του θέματος κ προτείνεις ΄΄προσοχή΄΄ στο άγνωστο.
Η ΄΄ασφάλεια΄΄ στο ψαροντουφεκο εξαρτάται απο το ποσοστό γνώσης που έχουμε γύρω απο το μηχανισμό της υποξίας,του υπεραερισμού κ γενικότερα του πως δουλεύει το σώμα μας οταν είναι βυθισμένο στο νερό κ ασκούμε την τέχνη της άπνοιας.
Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει μάθει όλα αυτά τα πράγματα ειτε διαβάζοντας κάποια βιβλία ή ακόμα καλύτερα περνώντας μια εκπαιδευτική διαδικασία πως μπορεί να προστατευτεί απο το ατύχημα? Με τη μέθοδο του ΄΄ο φόβος φιλά τα έρημα΄΄.
Το να μάθεις τι γίνεται στο σωμα σου οταν είσαι σε άπνοια σου δίνει τη δυνατότητα να προστατευτείς,συμφωνείς? Το αν κάποιος αφού μάθει τι γίνεται το παίζει ξερόλας ή τραβάει στα άκρα τις προσπάθειές του εξαρτάται καθαρά απο το χαρακτήρα του.ΟΜΩΣ τουλάχιστον έμαθε.
Άρα πιστεύω πως η γνώση είναι δύναμη το πως θα τη διαθέσει ο καθένας μας ειναι ένα τεράστιο θέμα,αλλά εν έτη 2014 δε μπορώ προσωπικά να πω σε κανέναν νέο ΄΄απλά πρόσεχε΄΄.
Είναι σα να δίνεις σε κάποιον ένα αυτοκίνητο χωρις να ξέρει να οδηγάει κ να του πεις αυτο το γκαζι αυτο το φρένο πάτα τα όπως νομίζεις κ απλά πρόσεχε,τα υπόλοιπα θα έρθουν με την εμπειρία,θα νιώσει μόνος σου καθως οδηγάς τι ειναι το γκάζι..
Δε μιλάω για προσωπικά παραδείγματα,όπως το οτι δεν έχω πάθει ποτέ υποξία ή έστω να κινδύνεψα απο υποξία κ ας ψαρεύω μια 5ετια στα τάρταρα μιας κ το θεωρώ μεμονωμένο περιστατικό κ δεν αφορούν το ευρύ κοινό ή τον μέσο ψαρά. Αλλά ο υπεραερισμός που είναι η προσφιλής τεχνική των περισσότερων ψαροντουφεκάδων που δεν γνωρίζουν χρίζει αναφοράς για υποξικά περιστατικά.
Τεσπα μιλάω καθαρά σαν ψαροντουφεκάς τώρα κ σαν κάποιος που απλά δεν αρκείται στην ΄΄εμπειρία΄΄ του χρόνου,αλλά σε στατιστικά δεδομένα που μέχρι στιγμής δεν έχουν μεγάλα σφάλματα μέτρησης.. :hello:

Εχεις δικιο! δεν μπορω να πω κατι! Εγω μιλαω απο την δικη μου εμπειρια και σ'αυτα που εχω δει ολ' αυτα τα χρονια.
Βλεπω εμπειρα παιδια να χανονται απο μια μ@λ@κι@ Αυτοι δεν γνωριζαν ολ'αυτα που ανεφερες, ο ενας φιλος μου 37 χρονων μονιμος Ο.Υ.Κ με 3ʹ μικρα παιδια δεν γνωριζε ολ'αυτα που ανεφερες; Χρονια εκανε μαθηματα σε νεους κι ομως την πατησε ο ιδιος.
Δεν μιλαω μοιρολατρικα,ειναι η πραγματικοτητα. Ειπαμε η θαλασσα δεν θελει μαγκες και ξερολες!
Κατι ασχετο επειδη βλεπω οτι ξερεις καποια πραγματα! η παραλυσια ακρων σε μεγαλο βαθος που οφειλεται; ειναι η πιεση και γινεται ενα ειδους εγκεφαλικο και παραλυει τα ακρα;
Αχιλλεας

Νέα δημοσίευσηαπό munk » 30 Νοέμ 2016, 15:38

καλησπέρα !
είμαι καινούργιος στο forum και σχετικά καινούργιος στο ψαροντουφεκο .
από μικρός πήγαινα με τον πάτερα μου για ψαροντουφεκο άλλα περίπου στα 18 το σταμάτησα ( βλέπεται τότε ήμουν φοιτητής και έκανα άλλα πράγματα ) για 9 χρόνια περίπου δεν πήγα για ψαροντουφεκο καθόλου και το περσινό Πάσχα ξεκίνησα συστηματικά ( αν όχι κάθε μέρα κάθε 2 μέρες είμαι στην θάλασσα ) .
όταν πρωτο έπεσα βρήκα παρέα ποιο έμπειρους που μου έμαθαν πως να προσεγγίζω το βυθό και να κάνω τα ψάρια να έρχονται κοντά μου ( κάνω μόνο καρτερία ) άλλα δεν μου έμαθαν πως να κρατάω την ανάσα μου οπότε είχα μια ανάσα περίπου 30-40 sec στα 2-3 μέτρα . ψάρεμα με το ψάρεμα έπαιρνα δευτερόλεπτα και έφτασα τέλος καλοκαιριού να έχω μια άπνοια στα 2.20 δευτερα εκτός νερού και περίπου 1.30 - 1.45 εντός νερού μέχρι τα 5-7 μέτρα . η αλήθεια είναι ότι δεν το προσπάθησα καθόλου εκτός νερού ( δεν έκανα ασκήσεις ) άπλα έκανα καλή Ζωή χωρίς να τρώω βαριά το προηγούμενο βράδυ και χωρίς να πίνω ( καπνίζω σαν φούστης ) αυτήν την στιγμή έχω καλύτερη άπνοια από τους φίλους μου που με έμαθαν να ψαρεύω . πριν 2 μήνες άρχισα να ψάχνομαι πως θα βελτιώσω κιαλο την άπνοια μου και ξεκίνησα ασκήσεις εκτός νερού ( όχι τπτ τρελό ) έκανα διαφραγματικές ασκήσεις και άπνοιες πάνω στο κρεββάτι μου . αυτό που έκανα ήταν :
3 sec αναπνοή - 6 sec εκπνοή ( 10 φορές )
Μέτα ανέβαζα :
6 sec αναπνοή - 12 εκπνοή ( 10 φορές )
Μέτα κραταγα την ανάσα μου μια φόρα και Μέτα για 2 λεπτά έκανα ξεκούραση με αναπνοή 5 sec και 10 sec εκπνοή μετά πάλι μια άπνοια και το συνέχιζα για μίση ώρα την ήμερα
αυτό έμενα με βοήθησε πολύ μου έδωσε 3.10 λεπτά άπνοια εκτός νερού και 2.10 λεπτά σε βάθος 5-7 μέτρα .
βέβαια αυτόν τον καιρό που πάω για ψάρεμα παρατήρησα ότι δεν έχω κάθε μέρα τις ίδιες επιδόσεις . αυτό είναι λογικό αφού την μια μέρα δεν κοιμήθηκα καλά , η δεν είχα φάει καλά , η επειδή είδα μια συναγρίδα στα 5 μετρά και δεν με πλησίασε ποιο κοντά και η καρδία μου ανέβασε παλμούς … όλα παίζουν ρολό στο ψάρεμα .
τελικά το μονο που κατάλαβα για να κάνεις μια βουτιά καλή και να έχεις κάλους χρόνους είναι θέμα χαλαρωσεις και στην επιφάνεια και στην βουτιά .
οπότε αυτό που έχω να προτείνω σε όλους όσους ψάχνουν καλύτερους χρόνους έχω να πω ότι πρέπει να πηγαίνουν συχνά στην θάλασσα και να μάθουν να είναι χαλαροί κατά την διάρκεια της βουτιάς άλλα πριν και μετα . πολύ καλό θα ήταν να παρακολουθήσουν κάποιο σχολειό γιατί εκεί θα μάθουν πολλά πράγματα ( δεν έχω παει άλλα θα ήθελα ) . μην ξεχνάμε ότι με την γνώση μπορούμε να πετύχουμε πολυ περισσότερα πράγματα .
επίσης θέλω να πω ότι το ψάρεμα δεν είναι μονο θέμα άπνοιας είναι και παρατηρητικότης ( βυθού , ρευμάτων , περασμάτων κτλπ ) δεν είναι λίγες οι φορές που έχω βαρέσει ψάρια από την επιφάνεια και κολλημένος σε έναν βράχο .
αυτά είχα να πω , εύχομαι να βοήθησα κάποιους που ψάχνουν πως και γιατί …
καλή συνέχεια .
munk

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 25 Δεκ 2016, 14:36

Πόσο στοιχίζει το 1ο επίπεδο; Πόσο διαρκεί; Υπάρχουν πολλά σχολεία;

Είναι για μέχρι 10 μέτρα;
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 25 Δεκ 2016, 15:19

Ser έγραψε:Πόσο στοιχίζει το 1ο επίπεδο; Πόσο διαρκεί; Υπάρχουν πολλά σχολεία;

Είναι για μέχρι 10 μέτρα;

Ναι το πρώτο επίπεδο ειναι μεχρι τα 10 συνήθως.
Ή ύλη και τα δίδακτρα θα τα δεις με επισκέψεις σε σάιτ για διδασκαλία ελ.κατάδυσης,ή και με τηλεφωνική επικοινωνία στα τηλέφωνα που θα δεις.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Sikios01 » 25 Δεκ 2016, 16:38

munk έγραψε:
τελικά το μονο που κατάλαβα για να κάνεις μια βουτιά καλή και να έχεις κάλους χρόνους είναι θέμα χαλαρωσεις και στην επιφάνεια και στην βουτιά .
οπότε αυτό που έχω να προτείνω σε όλους όσους ψάχνουν καλύτερους χρόνους έχω να πω ότι πρέπει να πηγαίνουν συχνά στην θάλασσα και να μάθουν να είναι χαλαροί κατά την διάρκεια της βουτιάς άλλα πριν και μετα .

...αυτο εχω δει και εγω στην πραξη απο την λιγοστη μου εμπιρεια..... :hello:
Άβαταρ μέλους
Sikios01

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 30 Δεκ 2016, 00:31

Σε μια μερα που καποιος παει να βουτηξει μπορει να βρισκεται μεσα στη θαλασσα απο μια δυο ωρες εως και δεκα αν ειναι π.χ. ιουνιος ιουλιος μηνας.πως βιωνει ο καθενας τοσες ωρες συνεχως μες το νερο δεν ειναι το ιδιο σε διαφορετικους ανθρωπους αλλα και οργανισμους και ηλικιες.αλλος λογος ειναι η αντοχη στην κουραση αλλιως αντεχει ενας προπονημενος απο εναν απροπονητο και ενας που κανει μερα παρα μερα με εναν που βουταει καθε δεκα μερες.επισης το σωμα μας πως ειναι τη συγκεκριμενη μερα το μυαλο μας η διαθεση μας ενα σωρο πραγματα της καθημερινοτητας που μας απασχολουν.ολα παιζουν καποιο ρολο στο να βγουν καλες βουτιες και καλοι χρονοι αλλα και κανενα ψαρι ταυτοχρονα.αυτα και πολλα πολλα αλλα μπορει να συμβαινουν ταυτοχρονα .
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: kontarinis και 8 επισκέπτες