• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Υπερβολική δραστηριότητα στις αγγελίες.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ

Υπερβολική δραστηριότητα στις αγγελίες.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 04 Οκτ 2012, 12:43

Ήρθε η στιγμή να πάρουμε κάποια μέτρα.Mερικά μέλη, προφανώς έχουν μπερδέψει το ρόλο ενός forum με παραμάγαζο.

Εχουν εντοπιστεί αρκετά που η συνολική τους συμμετοχή στο φόρουμ, έχει αναλογία 90%+ σε θέματα που αφορούν τις αγγελίες και ελάχιστα σε όλα τα υπόλοιπα ψαροτουφεκάδικα θέματα του φόρουμ.

Προφανώς θεωρούν οτι το φορουμ είναι μια ευκαιρία μόνο για...επιχειρηματική δραστηριότητα.

Όπως είναι λoγικό, αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.
Ως εκ τούτου, οσα μέλη εντοπιστούν να έχουν μεγάλο ποσοστό συμμετοχής στις αγγελίες, θα διαγραφούν και οι αγγελίες τους θα κλειδωνονται απο δω και πέρα.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Re: Υπερβολική δραστηριότητα στις αγγελίες.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 04 Οκτ 2012, 14:09

Αντι να γίνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να γίνει το εξής.
1. να μπορεί κάποιος χρήστης να ανοίξει αγγελία μετά απο κάποιο αριθμό παραθέσεων γύρω στις 100 για παράδειγμα.
2. η αγγελία να μένει ενεργή για edit, αλλάγή τιμής & up για 2 μέρες, μετά να κλειδώνεται
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό Zoistas » 05 Οκτ 2012, 00:11

Καλησπέρα,συγνώμη αν φανώ κάπως απότομος..αλλά τι μας πειράζει αν κάποιοι θέλουν να πουλάνε αντικείμενα σχετικά με το χόμπυ μας...και οι υπόλοιποι να εκμεταλευόμαστε τις οποιεσδήποτε προσφορές..?
Zoistas

Νέα δημοσίευσηαπό Spyros10 » 05 Οκτ 2012, 01:59

Zoistas έγραψε:Καλησπέρα,συγνώμη αν φανώ κάπως απότομος..αλλά τι μας πειράζει αν κάποιοι θέλουν να πουλάνε αντικείμενα σχετικά με το χόμπυ μας...και οι υπόλοιποι να εκμεταλευόμαστε τις οποιεσδήποτε προσφορές..?

Φίλε μου και εγώ νέος είμαι στο φορουμ (οχι στο ψαροντουφεκο ) και απο μια πρωτη επαφή που είχα με άτομα που δραστηριοποιούνται στις αγγελίες,επειδή αυτό το καιρό ψάχνω και 1 μικρό όπλο για τη σημαδούρα,παρατήρησα πως όσα μέλη είχαν λίγες δημοσιεύσεις ή αυτές ήταν αποκλειστικά στο συγκεκριμένο αντικείμενο παρατήρησα κάποια περίεργα πράγματα. Κάποιον τον έπιασα να λέει πχ ψέματα για το όπλο. Ενω ελεγε πως είναι ολοκαίνουργιο, το χε πάρει μεταχειρισμένο . κάποιοι άλλοι μου δώσαν την εντύπωση πως πανε να παραπλανήσουν παιδιά που δεν ξέρουν την αγορά και τον χώρο .Παρατήρησα πχ να πουλάνε μεταχειριμενα πραγματα ακριβότερα απ ότι εχουν καινούργια. Από την άλλη μεριά άτομα παλιά στο φορουμ που ενδιαφερονται για το χομπι και όχι για να γινουν εμποροι ,όταν το κανουν το κανουν τίμια.Γνωμη μου ,μπορεί να κανω και λάθος είναι η πρωτη εντύπωση
Συμφωνώ λοιπόν με τα παιδιά και στο λέω εγω που είμαι απο την αντίθετη πλευρά, που αφορά και εμένα αυτος ο περιορισμός και είμαι νεος στο φορουμ .. :grin:
ΚΑΛΟΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΠΙΤΙ..
Άβαταρ μέλους
Spyros10

Νέα δημοσίευσηαπό span » 05 Οκτ 2012, 08:24

Ναι αλα εσυ ως νεος κ καθε νεος σ οτι κανει ως νεοελλην που χει μαθει σε μασημενη τροφη ευθυνεσαι κ εχεις αν οχι ολο, το μεγαλυτερο ποσοστο της ευθυνης σ αυτο που κανεις ....δηλαδη να μπαινεις σ ενα φορουμ κ οτι διαβαζεις να κρινεις συμφωνα με την κριση-αντιληψη σου (που ως νεος δεν θα ναι σε ωριμο βαθμο) τι να υοθετισεις κ τι ν αποριψεις.....
Εγω τωρα, ως καφρος νεοελλην εχω διαβασει ενα τονο μπουρδες εδω μεσα , απ την αλη ομως εχω γνωρισει κ ξεχωριστους ταλαντουχους ανθρωπους.....επειδη δεν ζητοκραυγαζω κ χω παρεμβει ελαχιστες φορες εκει που εκρινα πως πρεπει , αυτο σημαινει πως δεν ειμαι ενεργος συνφορουμιτης..? ας ειναι, ζω μ αυτο...
Αυτο που θα πρεπε να κανει ο καθε νεος κ διαχειριστης αυτου του φορουμ ειναι να μπει να ριξει μια ματια στο ομονυμο ιταλικο φορουμ....(τα περισοτερα εξ αλου στο χομπι μας τα οφειλουμε σ αυτους..... αλα πρεπει να ξερει την ιταλικη)
Να μην μακρυλογω, τασομαι κατα του μετρου.....ειμαι ομως υπερ του να δακτυλοδειχνεται οποιος διαπρατει καθε ειδους λαμογια οπως εχω παρατηρησει να γινεται απο συγκεκριμενα μελη δεοντως στο παρελθον....αν ισχυει το νεο μετρο αυτο απο σημερα τοτε δινει τα ευσιμα σ οσους εκμεταλευονταν μεχρι χθες....
Φιλικα Σπυρος
span

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 05 Οκτ 2012, 09:17

Καλημέρα

Το παιχνίδι θα κριθεί στο μέτρο παιδιά. Φαίνεται τι γίνεται, ποιος πουλάει ερασιτεχνικά και ποιος όχι.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό spiros2 » 05 Οκτ 2012, 09:28

σωστο μετρο(κατα τη γνωμη μου)
το ΔΝΤ ερχεται και στο φόρουμ!!χιχι!
αυτο που εχω δει σε αλλα φορουμ(οχι ψαροντουφεκαδικο)
για να μπορεσει καποιος να πουλησει κατι θα πρεπει να κανει καποια ποστ και μετα μπορει!
εγω πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει κ εδω αυτο το μετρο!
να εχει ας πουμε ο αλλος τουλαχιστων 50 ποστ πριν!
Άβαταρ μέλους
spiros2

Νέα δημοσίευσηαπό dlamprou » 05 Οκτ 2012, 11:20

Ειμαι ένα πολυ νέο μέλος στο φόρουμ και ξεκίνησα τον Αύγουστο με πρώτη ανάρτηση μια αγγελία.
Προφανώς είναι θέμα το μην ασχολείσαι με το φόρουμ και απλά να σηκώνεις αγγελίες αλλά επίσης χαζό μου φαίνεται το προαπαιτούμενο να έχεις 100 δημοσιεύσεις, με τις 90 του τύπου "Ουάου ψαρούκλα!" ή απλά "μπράβο". Δεν δείχνει το νούμερο το πόσο ασχολείσαι σοβαρά με το φόρουμ ή όχι. Θα μπείς, θα διαβάσεις και αν έχει κάτι να ρωτήσεις, να γράψεις ή να κουβεντιάσεις, θα το κάνεις. Δεν νομίζω ότι κρίνεται το δικαίωμα σε μια αγγελία από τον αριθμό των ποστ.
Ασε που κάποιος ιδιώτης που θέλει να πουλήσει κάτι και δεν ξέρει το πως και το πόσο, κατα κανόνα θα αναζητήσει ένα σχετικό φόρουμ ώστε να ενημερωθεί και να δημοσιεύσει.
Άποψή μου βέβαια αλλά την καταθέτω για περισσότερη σκέψη (και φυσικά για να μην με κόψετε από την αγγελία λόγω ποσοστού :lol: :lol: )
Το πιο ωραίο ψάρι είναι το παϊδάκι, αλλά δεν πιάνεται με ψαροντούφεκο...
dlamprou

Νέα δημοσίευσηαπό almuros » 05 Οκτ 2012, 11:55

dlamprou έγραψε:Ειμαι ένα πολυ νέο μέλος στο φόρουμ και ξεκίνησα τον Αύγουστο με πρώτη ανάρτηση μια αγγελία.
Προφανώς είναι θέμα το μην ασχολείσαι με το φόρουμ και απλά να σηκώνεις αγγελίες αλλά επίσης χαζό μου φαίνεται το προαπαιτούμενο να έχεις 100 δημοσιεύσεις, με τις 90 του τύπου "Ουάου ψαρούκλα!" ή απλά "μπράβο". Δεν δείχνει το νούμερο το πόσο ασχολείσαι σοβαρά με το φόρουμ ή όχι. Θα μπείς, θα διαβάσεις και αν έχει κάτι να ρωτήσεις, να γράψεις ή να κουβεντιάσεις, θα το κάνεις. Δεν νομίζω ότι κρίνεται το δικαίωμα σε μια αγγελία από τον αριθμό των ποστ.
Ασε που κάποιος ιδιώτης που θέλει να πουλήσει κάτι και δεν ξέρει το πως και το πόσο, κατα κανόνα θα αναζητήσει ένα σχετικό φόρουμ ώστε να ενημερωθεί και να δημοσιεύσει.
Άποψή μου βέβαια αλλά την καταθέτω για περισσότερη σκέψη (και φυσικά για να μην με κόψετε από την αγγελία λόγω ποσοστού :lol: :lol: )

συμφωνω με τον χρηστη dlamprou.
φιλικά Αντώνης
almuros

Νέα δημοσίευσηαπό aris72 » 05 Οκτ 2012, 12:28

Ολοι οι προλαλησαντες εχετε κανει σωστες παρατηρησεις. Εμενα λοιπον με ενοχλει και κατι αλλο, μεσα στις αγγελιες
αυτου του φορουμ να πωλουνται κινητα τηλεφωνα, καροτσακια για μωρα, μεχρι και μοτοσυκλετες εχω διαβασει!!!
Τι σχεση μπορει να εχουν αυτα με το συγκεκριμενο χομπυ δεν εχω καταλαβει... Ισως να πρεπει να κλειδωνονται και
αυτες οι αγγελιες;
aris72

Νέα δημοσίευσηαπό Deep_για_Deep » 05 Οκτ 2012, 13:11

δλδ με λιγα λογια θα πρεπει τα ατομα που βαζουν πολλες αγγελιες να κανουν και μερικα ποσταρισματα αναμεσα ! και τελος του προβληματος εεε??? ](*,)
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>
Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 05 Οκτ 2012, 13:44

Kαταρχάς εμείς δεν αναφέραμε για κανένα μέτρο για 50 ή 100 post.Αυτά είναι δικές σας προτάσεις.

Δεύτερον, δεν γίνεται να υπάρχουν μέλη που απο τα 100 μηνύματα, πάνω απο 90 να έχουν να κάνουν με αγγελίες.Δεν λέμε για κάποιον που έχει 5 μηνύματα και έχει και τα 5 για αγγελίες.

Οι αγγελίες είναι μια υπηρεσία που προσφέρουμε "παρεμπιπτόντως", κι οχι για να κάνουν κάποιοι μπίζνες.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Tilemachos » 05 Οκτ 2012, 14:02

Νομίζω πως ο Deep έχει δίκιο αλλά δεν το αναλύει.

Δηλαδή αν εγώ αρχίζω να σπαμάρω σε κάθε ποστ με σχόλια τύπου
Μπράβο, ωραία ψάρια, είσαι παιχταράς, είσαι υποβρύχιο με πνευμόνια που παρόλο που έτσι σκέφτομαι σε κάποια, ΔΕΝ το γράφω ωστε να μην αναγκάσω κάποιον αναγνώστη να ανοίξει ξανά το ποστ και να διαβάσει το "καταπληκτικό " μου σχόλιο, αυτό αυτόματα με κάνει εμποράκο επειδή είμαι "εξοπλιστάκιας" και συχνάζω αγγελίες;

Απο την άλλη καταλαβαίνω τι εννοείτε, και γιαυτό θα πρότεινα να δώσετε δικαιώματα συντονιστή σε 10 μέλη που κρίνετε εσείς. Για τα μέλη που βοσκάμε εδώ, είστε πολύ λίγοι (αριθμητικά).

Συγνώμη για την υπόδειξη αν σας θίγει, αλλά το σκεπτικό μου εκφράζω.
Η ανδρεία απέχει χιλιοστά απο την βλακεία.
Άβαταρ μέλους
Tilemachos

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 05 Οκτ 2012, 14:17

Πολύ καλή κινηση. Εχει καταντησει κουραστικό απο ορισμένους το θεμα αγγελίες. :clapping:
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό giorgos d. » 05 Οκτ 2012, 14:30

nmoiras έγραψε:Καλημέρα

Το παιχνίδι θα κριθεί στο μέτρο παιδιά. Φαίνεται τι γίνεται, ποιος πουλάει ερασιτεχνικά και ποιος όχι.

Καλύφθηκα πλήρως και έχω εμπιστοσύνη..
"Μια σούπα ο κόσμος και ο νους τρύπιο κουτάλι."
Άβαταρ μέλους
giorgos d.

Επόμενο

Επιστροφή στο Netiquette

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες