• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ιροκο για καλο σκοπο

Relax time.......off topic!!

Ιροκο για καλο σκοπο

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 14 Ιούλ 2018, 14:30

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής. Ενα φιλαράκι που τυχαίνει να ειναι και το ζευγαρι μου σκοπεύει σε 20 μέρες να κάνει πρόταση γάμου. Θέλει ντε και καλα να φτιάξει ενα homemade κουτάκι απο καλό ξύλο να βάλει μέσα το δαχτυλίδι. Βρήκαμε δυο μικρά ρεταλια ιροκο και ξεκινήσαμε αλλα ποτε δεν τελειωσαμε. Οι διαστάσεις του κουτιού θα ειναι ένας κύβος 6,5*6,5. Το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ειναι ότι για να το κοψουμε στα δυο ωστε να εχουμε καπακι και κουτι ,η σεγα δεν το κόβει ισια, το φαλτσοπριονο ειναι μικρό και θέλει δυο αντικριστες κοπές που αφήνουν ενα μικρό οφσετ μεταξύ τους. Το φαλτσοπριονο ειναι απο τα λιντλ και ότι και όσο και να το ρυθμίσουμε, σε μεγάλες κοπές δεν κόβει ισια και αυτό φαίνεται όταν κανουμε κοπές μια απο την μια και μια απο την άλλη. Για πριόνι χειρός πιστεύω θα ειναι χειρότερο το αποτέλεσμα. Δηλαδή φάγαμε δυο ρεταλια περίπου 30εκ το καθένα και δεν καταφέραμε τιποτα. Βέβαια τα ρεταλια δεν ήταν ορθογωνισμενα, πράγμα που έκανε ακόμα χειρότερα τα πραγματα. Ειδικά το ενα είχε απίστευτα νερα (σε σημειο να πιστευω πως δεν ειναι ιροκο) και τελικά το χαλάσαμε. Για πείτε λοιπόν καμια ιδέα. Αν έχει κανεις και κανένα ρεταλι με ωραία νερα σε καλη διάσταση και ορθογωνισμενο να το αγορασουμε. Επίσης σε ποια διάσταση σε σχεση με τα νερα θα πρέπει να κοπεί ώστε να μείνουν περιπου 4 για το κουτί και 2 για το καπάκι;
Υγ. Μακάρι να με είχε ακούσει και να το έβαζε σε κανένα κοχύλι μέσα, απο την μάνα τους τέλεια, συμμετρικά και πανέμορφα αυτά τα κουτιά.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Re: Ιροκο για καλο σκοπο

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 14 Ιούλ 2018, 21:22

Καλησπέρα .........................................

Ιρόκο με ωραία νερά σπάνιο έως απίθανο .......................... μήπως ήταν ΤΙΚ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μπορώ για τέτοιο σκοπό να σου στείλω Δρύς η Καρυδιά και Τικ μπορεί να βρώ χωρίς λεφτά ..................... η ποσότητα είναι χωρίς σημασία ..............

Για το κόψιμο θέλει καλό εργαλείο και προσοχή η να βρείς κάποιον κοντά να στο κόψει η να το φτιάξετε 2 κομμάτια κουτί και καπάκι ..........................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 15 Ιούλ 2018, 08:05

Ευχαριστω για την απαντηση και την προσφορά. Θα βγάλω φωτο απο το υποτιθέμενο ιροκο να μου πείτε. Όσων αφορά τα συ ξεχωριστά κομμάτια προσπαθούμε να το κάνουμε με κοπή ενός ενιαίου τεμαχίου διότι η κοπή θα δημιουργήσει δυο κομμάτια με τέλεια συναρμογή. Αυτό βέβαια προϋποθέτει το φαλτσοπριονο να κόβει ισια καινά μπορεί να κόψει με μια κοπή όλο το τεμάχιο. Όταν ρυθμιζω τον δίσκο να ειμαι κάθετος στον οδηγό μου βγαίνει τελεια ορθή γωνία. Με τρεις διαφορετικές γωνιες μαραγκου το εχω ρυθμισει. Οι μια φτηνιαρικη αλλα οι άλλες δυο καλές επώνυμες. Δεν ξέρω τι φταίει αλλα κόβει με ένα οφσετ που στα δέκα εκατοστά κοπής χανει περίπου μια μοίρα.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 15 Ιούλ 2018, 19:03

Για να κόψεις ίσια πρέπει κι ο δίσκος να είναι καλός , να τον πηγαίνεις σιγά γιατί αν ζοριστεί πετσικάρει και πάει λοξά .

Επίσεις όλοι οι δίσκοι δεν κάνουν για όλες τις δουλειές .......έχουν πολλά δόντια έχουν λίγα δόντια έχουν ψιλά έχουν χοντρά .

Κουράγιο και θα το φτιάξετε ...........

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 15 Ιούλ 2018, 22:21

αυτο ειναι το ξυλο με τα ωραια νερα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό CARPENTER » 16 Ιούλ 2018, 23:29

Απ τις φωτό όσο μπορώ να καταλάβω Ιροκο δεν είναι .....................

Για Μεράντι το κόβω ( είδος Μαονιού ) ...................................

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ
Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Νέα δημοσίευσηαπό roumen » 17 Ιούλ 2018, 01:41

Απο την φωτογραφία για ιροκο δεν μου φαίνεται.
Ένας αρχάριος θα μπορέσει να το καταλάβει από την άσχημη του μυρωδιά.
Από τη φωτογραφία περισσότερο για μιραντι μου μοιάζει.
(Χρόνια δουλευα σε ξύλινα κουφωματα)
ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΔΥΣΕΙΣ
roumen

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 17 Ιούλ 2018, 14:56

Αρα σταματαμε ο ιροκο εφοσον δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε. Αντε να δουμε που θα βγει
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 17 Ιούλ 2018, 19:33

lefteris_ioannidis έγραψε:Αρα σταματαμε ο ιροκο εφοσον δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε. Αντε να δουμε που θα βγει

Κάπου νομίζω έχω μια σανίδα ιροκο για πατωμα, αχρησιμοποίητη... Θα ψάξω το βραδυ και αν τη βρώ θα σε ενημερώσω εδώ και στην στέλνω αν θες... :)
Σαν την παρακάτω είναι περίπου :
.jpg

ΥΓ Εγώ πάντως είχα φτιάξει παλιά κάτι ανάλογο με balsa (5mm) που δεν έχει βέβαια την αντοχή ή τα ωραία νερά αλλά δουλεύεται εξαιρετικά εύκολα και γρήγορα χωρίς απαίτηση για ζορικα εργαλεία :grin:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 17 Ιούλ 2018, 20:49

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα κρατα το για κατι αλλο. δεν εχει το απαραιτητο παχος που θελουμε, χωρια οτι εχουμε ιροκο. και παλι σε ευχαριστω πολυ
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 17 Ιούλ 2018, 21:24

lefteris_ioannidis έγραψε:σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα κρατα το για κατι αλλο. δεν εχει το απαραιτητο παχος που θελουμε, χωρια οτι εχουμε ιροκο. και παλι σε ευχαριστω πολυ

Οκ! Καλη δημιουργία τότε :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 18 Ιούλ 2018, 10:58

lefteris_ioannidis έγραψε:Υγ. Μακάρι να με είχε ακούσει και να το έβαζε σε κανένα κοχύλι μέσα, απο την μάνα τους τέλεια, συμμετρικά και πανέμορφα αυτά τα κουτιά.

Αδερφέ πολύ καλά τα λες,το ίδιο έκανα με το δικό μου κορίτσι πριν κανα 10 μέρες,είχαμε πάει για μπάνιο,είχα πάρει μάσκα μαζί πάω μαζεύω μερικά κοχύλια ώστε να μπορώ να διαλέξω,τα καθάρισα λίγο εκεί στην άκρη του κύματος και έβαλα μέσα λίγο από τα πολύ πολύ μικρά πετραδάκια που έχει η συγκεκριμένη παραλία.
Πήγα πίσω στην καρέκλα μου,έβγαλα το δαχτυλίδι από την τσάντα,το έβαλα μέσα και το ακούμπησα κάτω.
Της λέω θες να δεις τι βρήκα?Έχοντας και τα 3 κοχύλια στα χέρια φτάνουμε στο τελευταίο και απλά μένει πα γω το.
ΥΓ:Όλη την ώρα είμασταν μαζί την ώρα που έκανα τα δικά μου και δεν πήρε χαμπάρι...και το Σάββατο παντρεύομαι. :D
Αν το κορίτσι του φίλου είναι θαλασσινή και αυτή θα τρελαθεί στο εγγυώμαι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 18 Ιούλ 2018, 13:24

πάρε οτι ξυλο θελεις. Αρκει να ειναι καλα πλανισμένο.

Για ενα ξυλινο κουτακι 10χ10χ5 cm για δαχτυλιδια εγω θα εκανα και τις κοπες με φαλτσοκουτι και σεγα με ψιλο δοντι για σιδερα δηλαδη 12npi.
Αυτη κανει πολυ καλη κοπή με το χερι για μικρά τμηματα.
Απο εκει και μετά, καλη κόλλα Bison WoodWork και κολληση με σφηκτήρες για κάδρα και τελαρα.

Εαν ειστε και μαγγες καντε και στο πάνω καπάκι καμια μαρκετερι με καπλαμα και πρεσσαρετε με νταβιδια και γυαλοχαρταρετε με 180 σε 220

Επενδυση μέσα με αυτοκολητο βελουδο.

Καπάκι στο κουτι συνδέουμε με μινι μεντεσε μπρουντζινο

Βερνικι νερου οτι να ειναι το χρώμα αλλά αποκλειστικα Adler η μαρκα. Δε παιζει καλυτερο.

Εχω κάνει τουλάχιστο 10 τετοια κουτια για τα ρολογια μου και ο χρονος ειναι 2 ωρες από τη στιγμή που θα κοπουν τα ξυλα.

Δεν εχω φωτο γιατι ειμαι Χαλκιδική.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 18 Ιούλ 2018, 14:36

xareas έγραψε:
lefteris_ioannidis έγραψε:Υγ. Μακάρι να με είχε ακούσει και να το έβαζε σε κανένα κοχύλι μέσα, απο την μάνα τους τέλεια, συμμετρικά και πανέμορφα αυτά τα κουτιά.

Αδερφέ πολύ καλά τα λες,το ίδιο έκανα με το δικό μου κορίτσι πριν κανα 10 μέρες,είχαμε πάει για μπάνιο,είχα πάρει μάσκα μαζί πάω μαζεύω μερικά κοχύλια ώστε να μπορώ να διαλέξω,τα καθάρισα λίγο εκεί στην άκρη του κύματος και έβαλα μέσα λίγο από τα πολύ πολύ μικρά πετραδάκια που έχει η συγκεκριμένη παραλία.
Πήγα πίσω στην καρέκλα μου,έβγαλα το δαχτυλίδι από την τσάντα,το έβαλα μέσα και το ακούμπησα κάτω.
Της λέω θες να δεις τι βρήκα?Έχοντας και τα 3 κοχύλια στα χέρια φτάνουμε στο τελευταίο και απλά μένει πα γω το.
ΥΓ:Όλη την ώρα είμασταν μαζί την ώρα που έκανα τα δικά μου και δεν πήρε χαμπάρι...και το Σάββατο παντρεύομαι. :D
Αν το κορίτσι του φίλου είναι θαλασσινή και αυτή θα τρελαθεί στο εγγυώμαι.

καλα στεφανα και καλους απογονους λοιπον. μακαρι να το δει και να αλλαξει γνωμη, τι να πω?
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 18 Ιούλ 2018, 14:38

mike_m έγραψε:πάρε οτι ξυλο θελεις. Αρκει να ειναι καλα πλανισμένο.

Για ενα ξυλινο κουτακι 10χ10χ5 cm για δαχτυλιδια εγω θα εκανα και τις κοπες με φαλτσοκουτι και σεγα με ψιλο δοντι για σιδερα δηλαδη 12npi.
Αυτη κανει πολυ καλη κοπή με το χερι για μικρά τμηματα.
Απο εκει και μετά, καλη κόλλα Bison WoodWork και κολληση με σφηκτήρες για κάδρα και τελαρα.

Εαν ειστε και μαγγες καντε και στο πάνω καπάκι καμια μαρκετερι με καπλαμα και πρεσσαρετε με νταβιδια και γυαλοχαρταρετε με 180 σε 220

Επενδυση μέσα με αυτοκολητο βελουδο.

Καπάκι στο κουτι συνδέουμε με μινι μεντεσε μπρουντζινο

Βερνικι νερου οτι να ειναι το χρώμα αλλά αποκλειστικα Adler η μαρκα. Δε παιζει καλυτερο.

Εχω κάνει τουλάχιστο 10 τετοια κουτια για τα ρολογια μου και ο χρονος ειναι 2 ωρες από τη στιγμή που θα κοπουν τα ξυλα.

Δεν εχω φωτο γιατι ειμαι Χαλκιδική.

το κουτι για να καταλαβεις θα σκαλιστει απο μεσα. δηλαδη θα ειναι ενα μασιφ τετραγωνο κομματι και με τρυπανι μετντεσε ή ρουτερ θα γινει η φωλια
ουτε κολλες ουτε τιποτα.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες