• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΕΡΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ

Relax time.......off topic!!

ΠΕΡΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό mitsosub » 12 Ιαν 2018, 14:11

μετά απο ένα βαρύτραμα φέτος το καλοκαίρι και με μια πρωτοφανής για μένα συνεχιζόμενη αδυναμία εξίσωσης
επισκέφθηκα ΩΡΛ ...
Το αποτέλεσμα ήταν γενετική δυσπλ-κατι τέτοιο ρε παιδι μου διαφράγματος, αφού πήρα και άλλες γνώμες η εγχείρηση είναι μονόδρομος.
Έχει κάνει κάποιος απ τους συμφορουμίτες, να δώσει κάποιες μετεγχειρητικές πληροφορίες χρόνο ανάρρωσης τι πως κτλ ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο
Άβαταρ μέλους
mitsosub

Re: ΠΕΡΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό subzoulou » 12 Ιαν 2018, 15:30

Καλησπέρα . Έκανα διάφραγμα πριν μια δεκαετία . Μετά από ένα μικρό διάστημα ανάρρωσης όλα καλά ( καλύτερα μάλλον ) από πριν .
:thumbsup:
subzoulou

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Ιαν 2018, 15:38

προφανώς θα αργήσεις να ξαναβουτηξεις από μήνα και άνω
η συμβουλή που θα σου δώσω είναι αν έχεις σκοπό να δώσεις φακελάκι (στην ελλάδα είμαστε ) ??να το δώσεις πριν την επέμβαση οπωσδήποτε :)
τίποτα άλλο :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Lonestar » 12 Ιαν 2018, 15:38

εκανα εδω και 3 χρονια και μονα θετικα μπορω να μιλησω. εξισωνω πολυ πιο ευκολα, βεβαια εχω εξασκηθει και πολυ ωστε να καταφερνω ευκολοτερα φρενζελ και αναπνεω απιστευτα καλα ακομη και στον υπνο που ειχα ζορι μερικες φορες. επισης δεν εχω αρρωστησει αν υπαρχει περιπτωση να παιζει καποιο ρολο η καλυτερη αναπνοη. στα αρνητικα ... θελει αρκετα ευρουλακια και θα σου παρει λιγο καιρο για να ξαναβουτηξεις και να δεις διαφορα!
You can travel the world but you can't run away from the person you are in your Heart..
Lonestar

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 12 Ιαν 2018, 16:21

Συγχώρεσε με που προσθέτω μια ερώτηση στο τόπικ σου, απλά επειδή ίσως σε ενδιαφέρει κι εσένα και για να μην ανοίξω άλλο,
θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους που έκανα την επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο, ποια είναι η διαδικασία για να μπορέσει κανείς να την
κάνει με ΙΚΑ ή άλλο δημόσιο ταμείο ?
Που θα πάω για γνωμάτευση ώστε να κανονιστεί να γίνει στο δημόσιο νοσοκομείο με μηδενικά η λίγα χρήματα από εμάς?
Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 12 Ιαν 2018, 16:44

Πρέπει να πας σε χειρουργό ΩΡΛ. που είναι συμβεβλημενος με ΙΚΑ και θα σε κατευθύνει. Εγώ μετά την εγχείρηση λόγω φόβου έκανα 2 μήνες αποχή. Να βρεις κάποιον καλό όμως από γνωστούς φίλους για να κάνεις σωστά την δουλειά σου.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 13 Ιαν 2018, 10:23

Greek-Blue έγραψε:Συγχώρεσε με που προσθέτω μια ερώτηση στο τόπικ σου, απλά επειδή ίσως σε ενδιαφέρει κι εσένα και για να μην ανοίξω άλλο,
θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους που έκανα την επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο, ποια είναι η διαδικασία για να μπορέσει κανείς να την
κάνει με ΙΚΑ ή άλλο δημόσιο ταμείο ?
Που θα πάω για γνωμάτευση ώστε να κανονιστεί να γίνει στο δημόσιο νοσοκομείο με μηδενικά η λίγα χρήματα από εμάς?
Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.

Για να κάνεις εισαγωγή για εγχείρηση σε δημόσιο νοσοκομείο, πρέπει να κανονιστεί από γιατρό δημοσίου νοσοκομείου και όχι από ιδιώτη συμβεβλημένο.
Δηλαδή θα πας μια μέρα που εφημερεύει το νοσοκομείο που θες, στα εξωτερικά ιατρεία να δεις ΩΡΛ (ή αλλιώς κλείνεις απογευματινό ραντεβού μέσω τηλεφώνου με κόστος 40-60€) και εκεί σε εξετάζει και κρίνει αν θα σε παραπέμψει για χειρουργείο. Γενικά όλοι οι γιατροί αποφεύγουν τις παραπομπές για εγχείρηση εκτός αν του κλαφτεις ,αν τον ξέρεις ή αν τον χρηματίσεις.
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό mitsosub » 13 Ιαν 2018, 17:57

Ευχαριστώ μαγκες για την αμεση ανταπόκριση...
Οσοι εχετε κανει, γυμναστική τρεξιμο κτλ μετα απο ποσο καιρο ;
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο
Άβαταρ μέλους
mitsosub

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 13 Ιαν 2018, 18:08

Δεν είμαι γιατρός για να σε συμβουλέψω τι να κάνεις αλλά θα σου πω το εξής;
Έχω στραβό-πολύ στραβό- διάφραγμα στο αριστερό ρουθούνι, αποδεδειγμένα με όλες τις εξετάσεις αν και είναι ορατό κ με την μικροκάμερα του ΩΡΛ.
Όταν παλιότερα πήγα με Ωτίτιδα, Παραρινοκολπίτιδα και τα σχετικά κλαμπατσίμπανα στον Ντοκ μου είπε χειρουργείο και θα γιάνεις..
Το καθυστέρησα για να κερδίσω χρόνο στη θάλασσα και είπα θα το κάνω Μάιο...-κλασικά---
Στο μεταξύ του έκανα μια εξυπηρέτηση λόγω της δουλειάς μου και στην πορεία μου εκμυστηρεύτηκε ότι δεν είναι ανάγκη να πάω να δώσω ένα σκασμό λεφτά και να κάνω κ νάρκωση,
αλλά με μια τοπική στο ιατρείο του, με σουλουπώνει σε μια ωρίτσα... :-({|=

Δεν μπήκα στον κόπο βέβαια.
Με τα χρόνια στη θάλασσα έμαθα να αποφεύγω τις ωτίτιδες και τα μπουκώματα και τα τελευταία τρία χρόνια είναι ζήτημα να έχω στουμπώσει μια φορά.
Το ίδιο και τα 2 μου αγόρια, τα οποία έχουν μάθει μόνοι τους να κάνουν πλύσεις με αλατόνερο σε υποψία μύξας. Αυτό είναι και το βέλτιστο για την αποφυγή των μικροβιακών μολύνσεων στην ρινοφαρυγγική περιοχή. Α, και γαργάρες για τα λαιμά...Α, και άμα νιώθουμε κουρασμένοι, πάμε σπίτι μας. Η θάλασσα είναι γιατρικό,λ όταν το παίρνεις στη σωστή δόση...
Αυτά.
Εννοείται βέβαια ότι το στραβό διάφραγμα-και μόνιμη κύστη στο δεξί ρουθούνι, για να τα λέμε όλα :) - δεν με εμπόδισαν να μάθω να εξισώνω χωρίς χέρι με 2 ή 3 διαφορετικούς τρόπους.
Με τα χρόνια στη θάλασσα, έχω αποκτήσει τον μυικό έλεγχο των ευσταχιανών μου και μπορώ να εξισώνω οποιαδήποτε στιγμή, μέσα ή έξω από το νερό, χωρίς χέρι.

Απλά καταθέτω την εμπειρία μου και τίποτα άλλο, θεωρώντας ότι χρειάζεται να μιλάς με ανθρώπους που τους εμπιστεύεσαι πριν μπει το νυστέρι.

Εύχομαι καλές αποφάσεις και σε κάθε περίπτωση καλά αποτελέσματα. :hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Raziel88 και 14 επισκέπτες