• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

SpearFishingForum 2017! Πού πάμε?

Relax time.......off topic!!

SpearFishingForum 2017! Πού πάμε?

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 22 Ιούλ 2017, 23:58

Ενότητα: Χαλαρά...
Πρώτη παρατήρηση: Πρέπει να δημιουργηθεί και ενότητα "Σημαντικά".
Ανάθεμα και αν έχω γράψει-διαβάσει χαλαρό θέμα σε τούτη την ενότητα...

Αφορμή: Μια μπύρα...(βάλτε 4).

Θέμα: Πού πάμε ρε Αδέλφια?

Πρωτομπήκα στο φορουμάκι διστακτικά και με κριτική στάση απέναντί του.
Πέρασαν τα χρόνια.
Άρχισα να συνηθίζω.
Να θαυμάζω κείμενα,ψαριές,επιδόσεις.
Να ζηλεύω παρέες και εκδρομές.
Γνώρισα από κοντά αξιόλογους ανθρώπους.
Έκανα φίλους.Πραγματικούς.
Με κάποιους από αυτούς έπινα τα μπυρόνια μου σήμερις.
Και ήρθε και η στιγμή που ξενέρωσα.Ξενέρωσα απίστευτα!
Σε βαθμό που είπα: "Πούλο ρε!Δε ξαναμπαίνω!".
Αλλά ξαναμπήκα.
Λίγο η συνήθεια.Λίγο η περιέργεια.Λίγο οι νέοι φίλοι μου!
Ξαναμπήκα.
Αλλά διαπύστωσα πως δεν είναι πλέον το ίδιο.
Θα μου πείτε:"Ρε Τσουλί έτσι είναι αυτά.Δυναμικά.Αλλάζουν.Φεύγουν κάποιοι.Έρχονται άλλοι.".
Σεβαστό ρε Παίδες.Αλλά είναι κοινή παραδοχή πως η φάση έχει πάρει την κάτω βόλτα.

Διώξαμε κόσμο.Με τις προσβολές μας.
Ο καθένας μας- και όχι όλοι βέβαια- με τις εμμονές του και την κατοχή της μοναδικής αλήθειας,
αποφασίσαμε,μονολιθικά,και χωρίς τον στοιχειώδη σεβασμό προς τον συνομιλητή μας,
να του επιβάλουμε την άποψή μας.
Χωρίς να γνωρίζουμε 100% την αλιευτική κουλτούρα του.
Χωρίς να εξετάζουμε κάθε φορά τις επιμέρους συνθήκες.
Ξεχνώντας πανεύκολα το αμαρτωλό παρελθόν μας.
Έτσι απλά και μόνο για τον δημόσιο εντυπωσιασμό.
Έφυγαν πολλοί και αξιόλογοι φίλοι.
Και θα φύγουν κι άλλοι.

Απωθήσαμε κόσμο με την συμπεριφορά μας.Τα θέματά μας.
Spearfishing googlαρει ο φίλος και περιμένει να μπεί σε ένα site που να πραγματεύεται το υποβρύχιο κυνήγι.
Αντ΄ αυτού διαβάζει τα τρέχοντα και ξανακοιτάει την καρτέλα για να σιγουρευτεί πως δεν έχει μπεί στο phorum.gr...
Θα μου πείτε:" Ρε Διαχείρα πρώτος είσαι που μπαίνεις και γράφεις στα πολιτικοκοινωνικά θέματα."
Ισχύει.
Μέσα στη ζωή είναι και αυτά.Αλλά δεν μπορούν να μονοπολούν τα τρέχοντα ενός ψαρευτικού forum.
Μέτρον άριστον.

Ανεχτήκαμε ιδιάζουσες συμπεριφορές επι μακρόν.
Συμπεριφορές που προσέβαλαν επανειλημμένα μέλη της παρέας μας.
Χωρίς να γνωρίζουμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.
Συμπεριφορές που μας έβαλαν στη μέση και χαρούμενοι παρακολουθήσαμε το ξεκατίνιασμα.
Χωρίς να σκεφτούμε πως αύριο-μεθαύριο εμείς θα είμαστε στην αρένα.

Δεν ξέρω ρε λεβέντες αλλά προσωπικά είμαι στο όριο.
Δεν μου αρέσει που το γράφω.
Ούτε αναγγέλλω κάτι.
Εξάλλου ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά, πως όποιος τα αναγγέλλει σε 2-3 βδομάδες ξαναμπαίνει.
Απλά γράφω αυτό που νιώθω.
Μια κούραση.
Δίκη μου, και ίσως και γενική.

Δεν έχω να προτείνω κάτι παραπάνω εκτός από τον αμοιβαίο σεβασμό!!!!
Και την επίγνωση πως είμαστε σε ένα site υποβρυχίου ψαρέματος.
Δεν θέλω μόνο παλαμάκια και γλειψίματα.Κάθε άλλο!!!

Θέλω όμως σοβαρές ψαρευτικές τοποθετήσεις σεβόμενοι τους εαυτούς μας και τα υπόλοιπα μέλη της παρέας μας.
Σαν να είμαστε συνδαιτυμόνες!!!!

Όσοι από εμάς δεν μπορούν να το εφαρμόσουν, ας αφήσουμε το διαδικτυακό τούτο μέρος να συνεχίσει την πορεία του!

Καλό υπόλοιπο Καλοκαιριου σε όλους μας και καλά Βουτίδια!!!
:hello:
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Re: SpearFishingForum 2017! Πού πάμε?

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Ιούλ 2017, 00:48

A ρε Γιωργη,τόσο καιρό και δεν εμαθες τι ειναι το φορουμ.
Δεν τόσο περιπλοκο,αλλα ούτε τόσο απλό,το μαθαινεις ομως,το μαθαινεις αν δεν πέφτεις στις παγιδες και τότε όλα ειναι πιο απλά πιό καθαρά.Όσο περνάς καλά μενεις και το απολαμβανεις,οταν αρχιζει και σε χαλάει την κανεις.

Θέλει κουβεντα το θεμα και ειμαι σε διακοπές..
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 23 Ιούλ 2017, 08:36

Είμαι τακτικός επισκέπτης του φόρουμ εδώ και 4-5 χρόνια. Κάποιες φορές κάνω ποστ. Δεν είμαι μανιακός του internet αλλά ούτε και του υποβρύχιου κυνηγιου. Όμως και η διαδικτυακή επικοινωνία μου αρέσει και το ψάρεμα και επαφή με τη φύση που συνεπάγεται αυτό με χαλαρώνει και μου δίνει διέξοδο σε πολλά προβλήματα. Από το φόρουμ αυτό όλα αυτά τα χρόνια είδα πάρα πολλά καλα. Γνώρισα, όχι δυστυχώς προσωπικά λόγω πολλών υποχρεωσεων, ενδιαφέροντες ψαροκυνηγους κάθε τύπου και συμπεριφοράς. Μερικά ποστ ήταν προσβλητικα, εμπαθη και απαράδεκτα. Πράγματι κάποιοι καλοί και συμπαθεις ψαροκυνηγοι έπαψαν να ποστάρουν μετά από κάποιες σκληρές και μονοπλευρες κριτικες. Ο τελευταίος που θυμάμαι είναι ο manosity που με τα ποστάρισματα του διασκεδάζα και γυμναζομουν πνευματικά. Αυτό γιατί κάθε φορά έσπαγα το μυαλό μου να εντοπίσω τους ψαροτοπους του. Όμως τίποτα σ το κόσμο δεν είναι τέλειο ούτε διαρκεί για πάντα. Ο κάθε άνθρωπος συμπεριφερεται όπως νομίζει ο ίδιος ότι πρέπει και πολλές φορές είναι απόλυτα πείσεις ότι κατέχει την μοναδική ΑΛΗΘΕΙΑ. Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει κανέναν. Εκτός φυσικά αν ιδιος ο άνθρωπος θελήσει να αλλάξει. Τις πιο πολλές φορές δεν μπορούμε ούτε και τον εαυτό μας να αλλάξουμε δυστυχως. Όλοι έχουμε ελαττώματα, πάθη , εμμονές, μισαλοδοξια, εγωισμο κλπ. Λοιπόν σε ένα όχι τέλειο κόσμο με συγκρουσεις, αδιέξοδα, μάχες, φανατισμό έχουμε ένα φόρουμ που ειναι μικρογραφία του. Όμως, εκτός από αυτά, υπάρχει η πλάκα, η επικοινωνία, η πληροφόρηση, η εκτίμηση, οι προσωπικές και διαδικτυακές σχέσεις που μπορούν να δημιουργήθουν, και πάρα πολλά άλλα καλά. Εγώ λοιπόν θα συνεχίσω να μπαίνω στο φόρουμ, όπως και να ψαρευω. Φυσικά κάποια στιγμή μπορεί να βαρεθώ και το ένα και το άλλο. Τότε θα σταματήσω γιατί δεν θα έχει πια νόημα. Άλλωστε όλα τελειώνουν κάποτε.
Μια τελευταία παραίνεση σε όσους φίλους έγραψαν σκληρά και πλήγωσαν καποιους: Στη ζωή όλα περνάνε, όμως ο κακός λόγος που βγήκε από το στόμα μας ή το πληκτρολόγιο, εκτός από τη ζημιά που έκανε, μας συντρόφευει για πάντα. Αυτό γιατί βγήκε από μέσα μας και φανερώνει στους γύρω μας τι έχουμε μέσα στη καρδιά μας και ποιοι είμαστε. Όμως όλα αυτά διορθώνονται πολύ ευκολα. Ένα συγνώμη, ένας δεύτερος καλός λόγος φτάνουνκαι περισευουν να εξάλειψουν το λάθος και το κακό. Αυτά και καλά ψαρέματα.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Ιούλ 2017, 10:08

Κοιτα Γιωργη τι ωραία μας τα εξηγεί ο συνάδελφος tas

tas έγραψε:Όμως τίποτα σ το κόσμο δεν είναι τέλειο ούτε διαρκεί για πάντα.
Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει κανέναν.
Λοιπόν σε ένα όχι τέλειο κόσμο με συγκρουσεις, αδιέξοδα, μάχες, φανατισμό έχουμε ένα φόρουμ που ειναι μικρογραφία του.
Εγώ λοιπόν θα συνεχίσω να μπαίνω στο φόρουμ, όπως και να ψαρευω. Φυσικά κάποια στιγμή μπορεί να βαρεθώ και το ένα και το άλλο. Τότε θα σταματήσω γιατί δεν θα έχει πια νόημα.
Άλλωστε όλα τελειώνουν κάποτε.

Ωραιες βασεις για να αρχισει η κουβεντα!... :amen:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 23 Ιούλ 2017, 10:59

tas έγραψε:Είμαι τακτικός επισκέπτης του φόρουμ εδώ και 4-5 χρόνια. Κάποιες φορές κάνω ποστ. Δεν είμαι μανιακός του internet αλλά ούτε και του υποβρύχιου κυνηγιου. Όμως και η διαδικτυακή επικοινωνία μου αρέσει και το ψάρεμα και επαφή με τη φύση που συνεπάγεται αυτό με χαλαρώνει και μου δίνει διέξοδο σε πολλά προβλήματα. Από το φόρουμ αυτό όλα αυτά τα χρόνια είδα πάρα πολλά καλα. Γνώρισα, όχι δυστυχώς προσωπικά λόγω πολλών υποχρεωσεων, ενδιαφέροντες ψαροκυνηγους κάθε τύπου και συμπεριφοράς. Μερικά ποστ ήταν προσβλητικα, εμπαθη και απαράδεκτα. Πράγματι κάποιοι καλοί και συμπαθεις ψαροκυνηγοι έπαψαν να ποστάρουν μετά από κάποιες σκληρές και μονοπλευρες κριτικες. Ο τελευταίος που θυμάμαι είναι ο manosity που με τα ποστάρισματα του διασκεδάζα και γυμναζομουν πνευματικά. Αυτό γιατί κάθε φορά έσπαγα το μυαλό μου να εντοπίσω τους ψαροτοπους του. Όμως τίποτα σ το κόσμο δεν είναι τέλειο ούτε διαρκεί για πάντα. Ο κάθε άνθρωπος συμπεριφερεται όπως νομίζει ο ίδιος ότι πρέπει και πολλές φορές είναι απόλυτα πείσεις ότι κατέχει την μοναδική ΑΛΗΘΕΙΑ. Κανείς δεν μπορεί να αλλάξει κανέναν. Εκτός φυσικά αν ιδιος ο άνθρωπος θελήσει να αλλάξει. Τις πιο πολλές φορές δεν μπορούμε ούτε και τον εαυτό μας να αλλάξουμε δυστυχως. Όλοι έχουμε ελαττώματα, πάθη , εμμονές, μισαλοδοξια, εγωισμο κλπ. Λοιπόν σε ένα όχι τέλειο κόσμο με συγκρουσεις, αδιέξοδα, μάχες, φανατισμό έχουμε ένα φόρουμ που ειναι μικρογραφία του. Όμως, εκτός από αυτά, υπάρχει η πλάκα, η επικοινωνία, η πληροφόρηση, η εκτίμηση, οι προσωπικές και διαδικτυακές σχέσεις που μπορούν να δημιουργήθουν, και πάρα πολλά άλλα καλά. Εγώ λοιπόν θα συνεχίσω να μπαίνω στο φόρουμ, όπως και να ψαρευω. Φυσικά κάποια στιγμή μπορεί να βαρεθώ και το ένα και το άλλο. Τότε θα σταματήσω γιατί δεν θα έχει πια νόημα. Άλλωστε όλα τελειώνουν κάποτε.
Μια τελευταία παραίνεση σε όσους φίλους έγραψαν σκληρά και πλήγωσαν καποιους: Στη ζωή όλα περνάνε, όμως ο κακός λόγος που βγήκε από το στόμα μας ή το πληκτρολόγιο, εκτός από τη ζημιά που έκανε, μας συντρόφευει για πάντα. Αυτό γιατί βγήκε από μέσα μας και φανερώνει στους γύρω μας τι έχουμε μέσα στη καρδιά μας και ποιοι είμαστε. Όμως όλα αυτά διορθώνονται πολύ ευκολα. Ένα συγνώμη, ένας δεύτερος καλός λόγος φτάνουνκαι περισευουν να εξάλειψουν το λάθος και το κακό. Αυτά και καλά ψαρέματα.

Σωστός.
Και να προστέσω. Το ΦΒ είναι διαδικτυακό μέσο εντελώς διαφορετικό. Περισσότερο απρόσωπο, ψυχρό, αλλά κατά πως φαίνεται με μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και χρήση και από τα μέλη του φόρουμ. Το θέμα λοιπόν είναι αν θέλουμε να συντηρηθεί το φόρουμ με όσα πολύ εύστοχα σημείωσε ο Tsaoun και ο tas μέχρι στιγμής. Γιατί? Γιατί εδώ υπάρχει η αμεσότητα της συζήτησης και της ανταλλαγής απόψεων σε βάθος και όχι μόνο η αυταρέσκεια των παλαμακίων.
Η αλήθεια είναι ότι απόλυτα και εμμονικά αναθεματίσαμε συνάδελφους και πρακτικές ως να έκαμαν το χειρότερο έγκλημα στον πλανήτη. Μιλώ στον πληθυντικό γιατί εφόσον δεν αντέδρασα σημαίνει ότι το αποδέχτηκα.

PanEx έγραψε:Όσο περνάς καλά μενεις και το απολαμβανεις,οταν αρχιζει και σε χαλάει την κανεις.
Θέλει κουβεντα το θεμα και ειμαι σε διακοπές..

Δεν είναι έτσι Πάνο. Είσαι ο οικοδεσπότης στο καφενείο και καθόμαστε συζητάμε και ένας θαμώνας ξεβρακώνεται. Αν με ρώταγαν τι θα ψήφιζα για τη δημιουργία επίσημων πλαζ γυμνιστών θα έλεγα χωρίς κανένα ενδοιασμό, ναι. Όταν όμως στο καφενέ ξεβρακωθεί κάποιος με ενοχλεί φοβερά. Εσύ ή θα πρέπει να συμβουλεύσεις αρχικά το ξεβράκωτο ή αλλιώς να τον διώξεις. Αν μου πεις ότι ο καφενές μας δέχεται και ξεβράκωτους, θα σε χαιρετήσω ευγενικά, θα σε ευχαριστήσω για την μέχρι σήμερα παρέα και δεν θα ξαναπατήσω τα πόδια μου στο καφενείο σου. Την πελατεία λοιπόν την επιλέγεις εσύ. Δεν γίνεται και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα γερή. Δε γίνεται να κάνεις ισορροπία στο σκοινί. Εντελώς φιλικά: το θέμα είναι να μη πέσεις πάνω στο ξεβράκωτο.

Μιλώ ως άνθρωπος που ήρθα στο φόρουμ μόνο για να δείξω με τον τρόπο μου πέντε πράγματα (αν το κατάφερα) και να έχω την επικοινωνία που όλοι έχουμε ανάγκη με άλλους ανθρώπους που έχουν το ίδιο χόμπυ. Δεν έχω άλλο κίνητρο. Στα πολύ δυνατά μου, εκ πεποιθήσεως, δεν έπαιρνα ούτε φωτογραφίες. Πίστευα ότι θα ήμουν για πάντα έτσι. Τώρα τουλάχιστον κάτι θα έχω να δείχνω στα εγγόνια μου. Υπάρχουν μόνο δύο άνθρωποι μάρτυρες για όσο διήρκησε το ψάρεμα με ζευγάρι (20 χρόνια). Ας με συγχωρήσουν όλοι που είδαν και γραπτώς τέτοιο πράγμα από μένα, ειδικά οι νέοι.

Πρέπει να δείξουμε και να μιλήσουμε για ψαροντούφεκο, άντε για ψαροντουφεκάκι, χωρίς εμμονές, αφορισμούς και ξεροκεφαλιά. Από την κουβεντούλα προκύπτουν πάντα θετικά. Από τον καβγά ποτέ. Τα λέω τώρα που μείναμε εμείς κι εμείς.

ΥΓ. Και μένα με δάγκωσε σκύλος πάνω στη μηχανή, έχω μπαταρισμένο το πόδι μου, πέρνω αντιβίωση, περιμένω να δω άμα γίνω Γούλβεριν και μπορώ και γράφω. Ο χειρουργός που μου έφτιαξε το πόδι ήταν ψαροντουφεκάς και μου λέει να μείνω εκτός για 15 μέρες. Του λέω: τι λε ρε φίλο....
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 23 Ιούλ 2017, 13:22

Αγαπητέ Γιατρέ, σου εύχομαι περαστικά. :hello:

Καλησπέρα σε όλους,
Πολύ ωραίες σκέψεις μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα γραμμένες. Μια από τις αρετές αυτής της συντροφιάς είναι η τακτική αυτοκριτική. Η φάση εξελίσσεται και κάθε τόσο παίρνουμε το σφυγμό μας, ξανακοιτάμε την πυξίδα μας και αυτό είναι εντάξει. Το ότι προσπαθούμε να προσδιορίζουμε το ρόλο μας ο καθένας από το δικό του πόστο, δείχνει αίσθημα ευθύνης και πάθος με το αντικείμενο και τη συντροφιά. Το να κοιτιέσαι στον καθρέφτη δείχνει ότι σε νοιάζει.

Ναι, γουστάρω να βλέπω τα θετικά. Επιλέγω να το κάνω. Τα αναζητώ. Κρατάω εκείνους και εκείνα που με πάνε προς το καλύτερο. Κι εδώ και παντού.

Όλοι φαίνεται ότι διακρίνουν μια κούραση, ότι η φάση άλλαξε κλπ. Η φάση είμαστε εμείς. Αυτά που συμβαίνουν έξω από το φόρουμ και έξω από τη θάλασσα - στην κοινωνία- γίνονται κομμάτι του όσο περισσότερο ανοίγουμε την θεματολογία σε θέματα όχι άμεσα σχετικά με το ψαροντούφεκο. Η θάλασσα έχει την ιδιότητα να αφήνει εκτός της τη μαυρίλα της παρακμής που ζούμε έξω απ' αυτήν. Στο φόρουμ επιλέξαμε να ανοίξουμε τη θεματολογία και αυτό έφερε μέσα του πολλή από αυτή αρνητική ενέργεια που υπάρχει έξω στην κοινωνία. Αυτή τη μιζέρια, την κούραση και το διχασμό. Τα μέλη την έφεραν μέσα σε μια προσπάθεια να την γιατρέψουν όπως μπαίνουμε στη θάλασσα για να γεμίσουμε μπαταρίες και να ξεπλύνουμε από πάνω μας για λίγο τον "πολιτισμό". Πολύ από το δηλητήριο απορροφήθηκε αλλά όχι όλο. Στην επαφή με αυτά τα θέματα το φόρουμ άλλαξε, κάποιοι αισθάνθηκαν ανακούφιση που τα συζήτησαν και κάποιοι άλλοι δυσφορία. Αυτό είχε ένα κόστος για την εικόνα του φόρουμ γιατί απορρόφησε ένα μεγάλο κομμάτι αυτής της αρνητικής κατάστασης που υπάρχει έξω και αυτό φάνηκε. Δε σημαίνει ότι όλα τα θέματα που δεν είναι άμεσα σχετικά με τη θάλασσα κάνουν κακό στο φόρουμ. Όμως χρειάζεται μέτρο σ'αυτό. Στο πόσα θα φέρουμε και στο πώς θα γράψουμε σ' αυτά ώστε να προστατέψουμε τη συντροφιά. Θα περίμενα να δω το μέγιστο της αυτοσυγκράτησης όταν παίρνουμε μέρος σε τέτοια θέματα. Και το μέγιστο της αυτοκριτικής. Γίνεται αυτό από όλους;

Ένα από τα προβλήματα που κάνει ζημιά σίγουρα είναι όταν βάζουμε το εγώ πριν από το εμείς. Είναι στη νοοτροπία μας. Όσο αυτό εξακολουθεί να γίνεται η συντροφιά θα φθείρεται. Δυστυχώς η κυριαρχία του εγώ είναι το πιο δύσκολο να διαπιστώσεις σαν ελλάτωμα για τον εαυτό σου κι αυτό επειδή είσαι μέσα. Τα πράγματα φαίνονται καλύτερα όταν είσαι απ΄έξω και τα κοιτάς. Οι συζητήσεις εδώ μας δίνουν την ευκαιρία να αξιοποιήσουμε τους άλλους ως τον καθρέφτη μας. Αρκεί να τους σεβαστούμε (ναι εκ των προτέρων και ως προαπαιτούμενο για τη συζήτηση ο σεβασμός) και να τους ακούσουμε. Να τους ακούσουμε! Προσεκτικά.

Συνεχίζω με αυτά που έγραψα στο θέμα του αγαπητού gkalogia:
underworld έγραψε:Όλοι περιμένουν να δουν αυτό το καλύτερο να έρχεται. Παρακολουθούν και περιμένουν. Φαντάζονται ότι ίσως κάτι αλλάξει, κάπως, από κάποιον.

Πώς το λέει η διαφήμιση; "Σταματήστε πια να φαντάζεστε". Αυτή την αλλαγή που περιμένετε να δείτε στο φόρουμ, πραγματοποιήστε την εσείς. Ή τουλάχιστον προετοιμάστε την. Πάρτε θέση υπερ της. Από μόνη της δεν πρόκειται να έρθει. Οι δύσκολοι καιροί είναι ευκαιρία να γίνουμε πιο αποφασιστικοί, πιο ενεργοί και πιο υπεύθυνοι. Τελικά καλύτεροι. Οι δύσκολοι καιροί φτιάχνουν καλύτερους ανθρώπους που φτιάχνουν ευκολότερους καιρούς που με τη σειρά τους φτιάχνουν χειρότερους ανθρώπους που φτιάχνουν δύσκολους καιρούς.

Κι αν κάποιος νομίζει ότι επειδή έζησα έξω μιλάω εκ του ασφαλούς επειδή ήταν πιο εύκολα, προσπαθήστε ξανά. Tα ίδια ήταν και λίγο χειρότερα -το μειονέκτημα της γλώσσας- αυτά τα χρόνια. Το μυστικό βρίσκεται στο να μην τα παρατήσεις. Με τίποτα.

Για το φόρουμ πιστεύω πολύ στις μονάδες, στους λίγους που τελικά κάνουν τη διαφορά. Εξίσου λίγοι μπορούν να κάνουν και τη ζημιά... Αυτό το φόρουμ έχει ανθρώπους που το στηρίζουν πιο δυνατά κι από την Ο.Δ. σε κρίσιμες στιγμές. Ξέρετε ποιοί είστε. Αν αισθάνεστε ότι περισσεύει η αρνητική ενέργεια βάλτε κάτι από τη θετική σας. Δεν περιμένουμε να μας σώσουν. Ούτε μέσα εδώ ούτε έξω. Η φάση είμαστε εμείς.

Αλλάζει το φόρουμ, επειδή αλλάζουμε εμείς. Όσο επιμένουμε να αλλάζουμε το φόρουμ προς το καλύτερο, αυτό θα γίνεται. Όταν σταματήσουμε να θέλουμε να το βελτιώσουμε θα γίνεται χειρότερο. Το μυστικό βρίσκεται στο να μην τα παρατήσεις.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 23 Ιούλ 2017, 14:11

Underworld σου βγαζω το καπελο. Δε λεω ευκολα τετοια. Ετσι ειναι. Λιγη βοηθεια χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 23 Ιούλ 2017, 15:42

"Παίζουν" κάποια σχόλια στο κουτί...

Το θέμα είναι να γραφτούν και εδώ για να διαβαστούν από όλους,
και να ωθήσουν και άλλα μέλη να πάρουν θέση.
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 23 Ιούλ 2017, 16:46

Δύσκολη περίπτωση...
Πως να μπορέσεις τώρα να γράψεις τη γνώμη σου και αυτό να μη θεωρηθεί υπόδειξη, εμπάθεια , κράξιμο ή δε ξέρω γω τι άλλο.
Καλά με τον Πάνο έχουμε μιλήσει επι του θέματος και κατ ιδίαν. Έτσι ας συνοψίσω και γω τις γενικές απόψεις μου επι του θέματος.

Το τι κουράζει , ερίζει και εν τέλει προκαλεί εκνευρισμό και αποχωρήσεις υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι που θα πρέπει να το αντιλαμβάνονται ανα την περίπτωση. Αυτοί είναι οι διαχειριστές. Το λέει κ η λέξη. Διαχειρίζονται καταστάσεις χρησιμοποιώντας τα εργαλεία, την εμπειρία και τις εξτρα δυνατότητες που έχουν, προλαμβάνουν μέτρα για να αποφεύγονται ασχημες καταλήξεις.
Παραδείγματα:
Στο θέμα του Μκουμέ, βρέθηκε επιτέλους ενας απο την ΟΔ να επισημάνει σε κάποιο μέλος οτι ΟΛΟ το σχόλιο του ήταν εκτός θέματος . Είχα να δω τέτοια παρέμβαση απο προ Χριστού..
Μπαίνουν νέοι στο φόρουμ για "καλώς σας βρήκα" και δε βγαίνει ενας κόκκινος να πει καλως ήρθες.Πάλι καλά τους γράφει ο Στελάρας.
Λάθη ανεπίτρεπτα όπως τα ανούμπικα. Να μένουν αναρτημένες τέτοιες γελοιότητες σε δημόσια θέα.
Πολλά...αμα αρχίσω θέλω 2 σελίδες.

Ξορκίζουμε το κουμπί του μπαν ως κακό που κανει τζιζ και είμαστε όλοι αναγκασμένοι να τρωμε στη μάπα τον κάθε Χριστοδουλάκη.
Η συμμετοχή τουλάχιστον δύο διαχειριστών περιορίζεται σε 2 σχόλια / εξάμηνο και το ένα απ αυτά σε κανα φίλο τους. Αν δεν ειναι η ιδια η ΟΔ ενεργή, να παίρνει θέση , να βολιδοσκοπεί και να "τελιώνει" καταστάσεις δε γίνεται δουλειά και φτάνουμε εδώ που φτάνουμε.
Για μένα όποιος δεν έχει σωστούς τρόπους θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ακαριαία απο σας.
Είτε ο άλλος είναι μανάβης είτε ερασιτέχνης
Είτε μεγαλο τουφέκι είτε άψαρος.
Εγώ έβλεπα μια γενικότερη υποτονία , για να μη πω αδιαφορία απο σας.
Βέβαια δε ξέρω και κατι πολύ βασικό.Την "εκταση" της ελευθερίας κινήσεως που σας έχει παραχωρήσει ο φορουμάρχης. Αμα είναι για μια επίπληξη ή προειδοποίηση να κάνετε σύσκεψη κονγκρέσου...

Μια πολύ καλή αρχή θα ήταν να μη σχολιάζουμε σε θέματα που για χ ψ λόγους δε μας αρέσουν, αν πρώτα δε σιγουρευτούμε πως αυτα που γράψαμε δεν ξεκινούν παρεξηγήσεις.
Βλέπε τύπου Θάλασσα50 σε μάνοςσίτι οτι: τέτοια μέλη θα πρεπε να διαγράφονται...πάει κ ο Μάνος.
Για δυο πελαγίσια!Πελαγίσια! Που μια φορα τα πέντε χρόνια σε περαστικά ψάρια. Και που θα τα τρωγε και με φίλους. Και είχε και πράγματα να δώσει στο φόρουμ
Στην ίδια ψαριά τον κράζει και ο Στελάρας και σημερα βαράει παλαμάκια σε 2 ροφούς με φακό.
Είμαστε και μεις ό,τι να ναι ώρες ώρες
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 23 Ιούλ 2017, 17:28

Τι έχει να προσφερει στο ερασιτεχνικό ψαροτουφεκο η πρακτική , πιάνω 10 κιλά ψάρια και συνεχίζω με αλλα τόσα(μετρο κανένα δηλαδή γιατί μετρο δεν είναι όταν πιάνεις ένα ψάρι γιατί δεν βρίσκεις δεύτερο αλλά να κρεμάσεις το όπλο και να χαρείς μια πλούσια θάλασσα τη μέρα που έχει συγκέντρωση πολλών ψαριών αν έπιασες το ψαράκι της ημέρας.
Το μπαν όντως πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά το πιο σημαντικό που πρέπει να γίνεται είναι πρόστιμο από το λιμενικό. Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα από τα δυο. Λογικές όπως το παρανομω γιατί δεν θα με πιάσουν και το κάνω επειδή το κάνουν και άλλοι το κάνουν και οι τρατες για να έχω ψάρι τον Μάιο κλπ δεν έχουν να προσφέρουν κατά την γνώμη μου. Κανείς δεν πρόσβαλε τον Μάνο κριτική έγινε στις πρακτικές του.
Το φόρουμ μας ενώνει πολλούς αγνώστους μεταξύ μας με κοινό ενδιαφέρον το ψαροτουφεκο και την ελεύθερη κατάδυση και είναι καλό εργαλείο. Αν οι διαχειριστές μπορούσαν να είναι λίγο πιο ενεργοί και ποιοτικά και ποσοτικά να κάνουν πχ δυο προειδοποιήσεις σε κάποιους η και μπαν αμα υπάρχει αδιέξοδο θα ήταν ακόμα καλύτερα, από την εικόνα και το γραπτό στο φόρουμ προσφέρουν πολλά και ας είναι και λιγα.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό apalos » 23 Ιούλ 2017, 17:32

tsaounlee έγραψε:"Παίζουν" κάποια σχόλια στο κουτί...

Το θέμα είναι να γραφτούν και εδώ για να διαβαστούν από όλους,
και να ωθήσουν και άλλα μέλη να πάρουν θέση.

Επειδή τα σχόλια είναι δικά μου, θα το γράψω κι εδώ.

Προσωπικά(και πιστευω το 90% του φόρουμ), δεν έχει καμία διάθεση να σχολιάσει πόσο καλά έπραξε ο μεταξάς, πόσο γαμάτα περάσαμε το '67 και την οικονομική άνθηση της επταετίας.
Όποιος τα γουστάρει τόσο πολύ του κάνω προσωπικά εγώ εισητηρια για Β.Κορέα(χωρίς επιστροφή μπας και γλυτώσουμε).

Σε περίπτωση που το χάσατε το φόρουμ λέει "spearfishing", όχι "history analysis".
Όταν ξεκίνησα να γράφω/μπαίνω, υπήρχανε αναλύσεις, συμβουλές για ΨAΡΕΜΑ και προσωπικά έμαθα παρά πολλά((έφτιαξα 4 όπλα απλά διαβάζοντας το φόρουμ).
Γνώρισα αξιόλογους ανθρώπους, έκανα φίλους με τους οποίους βουτάω ακόμα.
Εξέλιξη δεν είναι να βουτάμε στα Χ-άντα με μονολάστιχο και να ρισκάρουμε πολλά, δεν χρειάζεται καν ανάλυση, χρειάζεται βασικό IQ.
Έχουμε αναλύσει 1 τετράκις εκατομύριο φορές το φακό, τον αριθμό τον ελαστικών και δεν ξέρω γω πόσες άσχετες μ@λ@κίες, αντί για αυτό που πραγματικά έχει νόημα, ειδικά σε μια εποχή που το χόμπι μας βάλετε από παντού.

Τους τελευταίους 6 μήνες μόνο ψαρευτικo δεν είναι το φόρουμ.
Είναι δεκτό το ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να συζητήσουν και αλλά πράγματα, αλλά μπορούνε να το κάνουνε σε σωστά τοπικς. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να τα μεταφέρετε σε αντίστοιχες ενότητες ώστε να καταλήξουνε εκεί που τους αξίζει(στα αζήτητα).
Τελευταία επεξεργασία από apalos και 23 Ιούλ 2017, 17:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
apalos

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιούλ 2017, 17:41

2017-07-23_164346.png

γιατί το έβαλα ???
γιατί έχει ένα κουτάκι που γράφει χαλαρά και εντός κουτιού ότι είναι για[b] lelax time και off topic
δηλ.θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να συζητήσει και κάτι εκτός ψαρέματος όπως πχ.την πολιτική η την επανάσταση του 21 και ακόμα και το 67 (δημοκρατία έχουμε )όποιος δεν του αρέσουν αλλάζει τοπικ βρε παιδιά ,τόσο απλά και ψάχνει στο ψαρέματα και τεχνικές ,να δει ψαροφωτο και ψαρευτικές ιστορίες ,αυτά γιατί διάβασα πριν λίγο τα γραφόμενα στο κουτί :) και αυτό ακριβώς το κάνει τόσο ξεχωριστό και αγαπητό γιατί πέρα από το υποβρύχιο ψάρεμα θα βρεις και αλλά θέματα να περάσεις την ώρα σου η να μάθεις κάτι που θες
Το φορουμάκι αυτό ως έχει απλά είναι φανταστικό ,η δε συμετέχοντες δεν διαφαιρούν σε τίποτα από αλλά διαδικτυακά φόρουμ μιας και εμείς η ψαροτουφεκάδες δεν είμαστε κάτι ξεχωριστό δεν είμαστε υπεράνθρωποι ούτε κάποια ευγενή φυλή άρα έχουμε και εμείς ΚΑΙ αδυναμίες και προτερήματα όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος η η ελλην πολίτες καλύτερα, έτσι θα υπάρχουν και διαμάχες και διαφωνίες σε ένα τοπικ δημόσιο και ανοιχτό προς συζήτηση ,λογικότατο αυτό όταν αναρτήται κάτι δημόσια ,αρκεί να είναι κόσμια όλα όπως και είναι κατά 99,9% .Και αν το συγκρίνω με αλλά φόρουμς η το facebook ???θα πω ότι είναι κλασσης ανώτερο :)

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω ότι διώχνουμε κόσμο μιας και θεωρώ ότι όποιος αγαπάει απλά δεν φεύγει ,φεύγει απλά όταν δεν αγαπάει

υγ.αγαπητέ mojio ,μιας και αναφέρθηκες στο όνομα μου δικαιουμε μια απάντηση νομίζω .
ποτέ δεν έκραξα τα δύο πελαγίσια ,έκραξα την ειρωνική και αστεία δικαιολογία του ότι αύριο είναι πρώτη μαΐου και άρα θα είμαι 30 μέρες χωρίς ψάρεμα (???????)άρα δικαιολογούμε τα μαμήσω ότι βρω σήμερα ,εκεί πήγαινε η διαγραφή ,διάβασε πλιζ από την αρχή το τοπικ ,και δεύτερον όταν εγώ διαβάζω αυτά δεν κάθωμε να ψάχνω το γενεολογικό και ψαρευτικό δέντρο του καθενός και αν θα είχε να δώσει ????δεν τον έδιωξα εγώ ,εκείνος έφυγε για ένα ποιο δημοκρατικό διαδικτυακό μέσω όπου μπορεί ελεύθερα να ποστάρει βίντεο δίχως τον φόβο αρνητικής κριτικής (αυτός τα έγραφε αυτά δεν τα λέω εγώ )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 23 Ιούλ 2017, 18:44

thalassa50 έγραψε:
υγ.αγαπητέ mojio ,μιας και αναφέρθηκες στο όνομα μου δικαιουμε μια απάντηση νομίζω .
ποτέ δεν έκραξα τα δύο πελαγίσια ,έκραξα την ειρωνική και αστεία δικαιολογία του ότι αύριο είναι πρώτη μαΐου και άρα θα είμαι 30 μέρες χωρίς ψάρεμα (???????)άρα δικαιολογούμε τα μαμήσω ότι βρω σήμερα ,εκεί πήγαινε η διαγραφή ,διάβασε πλιζ από την αρχή το τοπικ ,και δεύτερον όταν εγώ διαβάζω αυτά δεν κάθωμε να ψάχνω το γενεολογικό και ψαρευτικό δέντρο του καθενός και αν θα είχε να δώσει ????δεν τον έδιωξα εγώ ,εκείνος έφυγε για ένα ποιο δημοκρατικό διαδικτυακό μέσω όπου μπορεί ελεύθερα να ποστάρει βίντεο δίχως τον φόβο αρνητικής κριτικής (αυτός τα έγραφε αυτά δεν τα λέω εγώ )

Γιάννη , (αν μου επιτρέπεις) το σχόλιό σου είναι πρώτο.Ακριβως κάτω απ τον συντάκτη (veteriarian) πρωτού καν γράψει ο Μάνος το οτιδήποτε.

thalassa50 έγραψε:και εγώ φιλικά θα το γράψω και με πολύ αγάπη
θεωρώ χάιδεμα αυτιών το κλείδωμα και μόνον τοπικ με παράνομες ψαριές ,θα έπρεπε να διαγράφονται απευθείας και δια πάντως τα μέλη αυτά

viewtopic.php?f=9&t=59380&hilit=Veteriarian

Και παρακαλώ πολύ να μην αμφισβητούνται τα γραφόμενά μου.Παντα προσέχω κ διπλοτσεκάρω ότι γράφω :mrgreen:
Μην κολλάς τώρα δεν έχω τίποτα προσωπικό, απλά ήσουν πρόσφατο παράδειγμα
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 23 Ιούλ 2017, 21:31

καλησπέρα κι από εμένα έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ, το παρακολουθώ όμως από κοντά.Τα 2 τελευταία χρόνια που είμαι μέλος έχω δει πολλά εδώ μέσα έχω δει αποχωρήσεις σπουδαίων κυνηγών όπως του Δήμου πέρσι , του Μάνου τώρα τελευταία και αρκετών ακόμη στο μεσοδιάστημα.

Είδα 20-30 άτομα να κάνουν τις κλίκες τους και να μονοπωλούν το φόρουμ, δημιουργώντας κλίμα ότι είναι κάτι σαν πριβέ εδώ μέσα. Είδα ξεκατινιάσματα σαν 15χρονα παιδάκια κι όταν είχα πάρει μέρος στην συζήτηση προκειμένου να κατευνάσω τα πνέυματα δέχτηκα και κριτική του στυλ μιλάς κι εσύ που φωτομοντάρεις ψαριές; Ναι έκανα μαλακιά τότε δεν έπρεπε να το είχα κάνει, δεν ήμουν ειλικρινείς μαζί σας, το παραδέχτηκα και ζήτησα συγνώμη, πίστευα πως το θέμα θα ξεχνιόταν και θα μπορούσα να κάτσω στην παρέα σας, με τα λόγια δεν με διώξατε ποτέ, με την συμπεριφορά σας όμως ναι.

Είδα νέα παιδιά να ρωτάνε και να ζητάνε συμβουλές και να μην τους απαντάνε ποτέ (γράψιμο κανονικό δηλαδή) όπως το αναφέρω ποιο πάνω (κλίκες για 20-30 άτομα), είδα να ανεβάζουν νέα μέλη ψαριές (όχι με τα υπερθηρία των 20 κιλών) και κάποιοι να μην λένε ένα μπράβο έτσι μια ψυχολογική συμπαράσταση και μια συμβουλή βελτίωσης ρε παιδί μου, αντιθέτως σε ψαριές με 10 μαύρα με φακό από ένα άτομο τα παλαμάκια και τα μπράβο έπεφταν βροχή.

Είδα την διαχείριση να ανέχεται για αρκετό καιρό παράνομες ψαριές πχ από το μέλος νικος1983 με τα 600γρ στηράκια αλλά να εξαντλεί όλη την αυστηρότητα της σε άλλα μέλη που δεν ήταν της κλίκας (κι έφταιγαν και δεν έφταιγαν) .

Είδα ανθρώπους εδώ μέσα να αναζητάνε ζευγάρι κι ενώ κάποιοι έμπειροι μπορούν να τους πάρουν μαζί τους να πάνε ένα ψάρεμα προτιμούν είτε το μοναχικό είτε την παρέα τους (κλίκες δηλαδή κι εκεί). Αν λοιπόν ένας νέος που κάνει εγγραφή εδώ μέσα δεν του πείτε ένα καλώς ήρθες αν δεν του δώσετε μια απάντηση σε αυτό που ρωτάει αν βρίσκει συνεχώς τοίχο στο να βρει κάποιο ζευγάρι αν αναρτεί ποστ με μέτριες ψαριές κι όχι θηρία των 20 και 35 κιλών και δεν του λέτε ένα μπράβο ποιος ο λόγος να κάτσει; να κάνει τι;
(ακομη και τα ποστ γιορτων-γενεθλιων ειναι για συγκεκριμενα μελη το εχετε παρατηρησει;)

εσείς θα πηγαίνατε να καθίσετε σε μια παρέα
που δεν σας δίνει κανένας σημασία; έτσι κατάντησε και το φόρουμ.

Το πράγμα άρχισε να γίνεται βαρετό (έτσι έχω νιώσει εγώ) και φαντάζομαι έτσι ακριβώς έχουν νιώσει και οι υπόλοιποι που σταμάτησαν να γράφουν. (και ξαναλέω εγώ έκανα την μαλακιά τότε με εκείνο το ποστ και δεν γουστάρετε να μιλάτε με ψεύτες οκ δεκτό δεν πειράζει μαζεύω τα πράγματα μου και φεύγω) οι άλλοι που έφυγαν τι έχουν κάνει; καθίσετε ποτέ να αναρωτηθείτε;

Αν είναι βάλτε συγκεκριμένη ανακοίνωση που να λέει το φόρουμ απευθύνεται στα συγκεκριμένα 1,2,3,4,5....... άτομα και κλείστε το για τους υπολοίπους.

Αν κάτι από αυτά που λέω δεν ισχυεί διορθώστε με παρακαλώ.

Συγνώμη αν αυτά που έγραψα ίσως ήταν σκληρά αλλά ήθελα να είμαι απόλυτα ειλικρινείς και να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου. :hello:

Καλή συνέχεια καλοκαιριού σε όλους και καλές αναδύσεις
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιούλ 2017, 23:07

mojo έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

Γιάννη , (αν μου επιτρέπεις) το σχόλιό σου είναι πρώτο.Ακριβως κάτω απ τον συντάκτη (veteriarian) πρωτού καν γράψει ο Μάνος το οτιδήποτε.

thalassa50 έγραψε:και εγώ φιλικά θα το γράψω και με πολύ αγάπη
θεωρώ χάιδεμα αυτιών το κλείδωμα και μόνον τοπικ με παράνομες ψαριές ,θα έπρεπε να διαγράφονται απευθείας και δια πάντως τα μέλη αυτά

viewtopic.php?f=9&t=59380&hilit=Veteriarian

Και παρακαλώ πολύ να μην αμφισβητούνται τα γραφόμενά μου.Παντα προσέχω κ διπλοτσεκάρω ότι γράφω :mrgreen:
Μην κολλάς τώρα δεν έχω τίποτα προσωπικό, απλά ήσουν πρόσφατο παράδειγμα

ειχα δει το βιντεο πρωτα ,δεν γράφω αν δεν δω η διαβάσω ,λες να βασιζόμουν στα γραπτά του veteriarian και μόνο :)
πιστεύω να έχεις δει το βίντεο έτσι ??? :)
viewtopic.php?f=1&t=59376
εκεί που οδηγώντας τελειώνει ταυτόχρονα μάλλον κάποιο μήνυμα στο κινητό και μετά λέει το στορυ :)
υγ.αποδεικνύεται περίπου αυτό που έγραψα παραπάνω ότι δεν διαφέρουμε εμείς η ψαροτουφεκάδες από άλλους δεν είμαστε μια ευγενής ράτσα ούτε καν αριστοκρατική όπως λέει ο φίλος μου ο νικήτας ,γιατί το γράφω ???απλά γιατί άλλο δείχνουμε προς τα έξω και άλλο είμαστε στην πραγματικότητα (δεν είναι σαφώς για εσένα αυτό αλλά για τον κύριο που υποτιθετε είχε να δείξει πολλά στους νέους )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επόμενο

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες