• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μια τρελή ιδέα...

Relax time.......off topic!!

Μια τρελή ιδέα...

Νέα δημοσίευσηαπό ManosMitikas » 08 Απρ 2019, 07:07

Αγαπημένοι συμφορουμίτες,

Δεν έχω να ποστάρω ψάρια αυτή την φορά, για την ιστορία έχω να κάνω ψαροντουφεκάκι απο την μέρα που έφυγα απο Ελλάδα.
Μπήκα για να μοιραστώ μαζί σας την αρχή της υλοποίησης μιας τρελής ιδέας που σας ανακοίνωσα βιαστικά λίγο πριν φύγω.

Η ιδέα έχει πλεόν σάρκα και οστά. Σωστή, λάθος, χρήσιμη ή άχρηστη ο καιρός θα δείξει. Όπως και να έχει… ξεκίνησε.
Με την ελπίδα να κάνω κάτι που θα βάλει ένα λιθαράκι να κάνει τον κόσμο μας καλύτερο, πιο ανθρώπινο.
(Όχι μάγκες, δεν κατεβαίνω για Δημοτικός Σύμβουλος :lol: )

Ένα διαρκές ταξίδι μέχρι να πάω σε κάθε χώρα αυτού του πλανήτη. Ένα βίντεο απο κάθε χώρα που δείχνει στοιχεία της ζωής και της κουλτούρας μέσα απο ρεαλιστικές εικόνες και που δίνει φωνή στους ανθρώπους της για να στείλουν τα μηνύματα τους προς τον υπόλοιπο κόσμο.
Αρχικά μεταφρασμένα στις πιο ομιλούμενες γλώσσες του κόσμου και σταδιακά σε κάθε επίσημη γλώσσα κάθε λαού έτσι ώστε να γίνουν προσβάσιμα σε όσον το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους.
Για να δούν όλοι , να ακούσουν, να σκεφτούν, να συγκρίνουν, να ταυτιστούν, να αναθεωρήσουν, να προβληματιστούν κτλ κτλ κτλ

Παλαμάκια, απορίες, διαφωνίες, προτάσεις όλα καλοδεχούμενα.
Πρώτα όμως ρίξτε μια ματιά..

Εδώ το βίντεο απο τον πρωτο μας προορισμό, την Αιτή.. https://www.youtube.com/watch?v=lGwtTJb0L9E
Την Δομινικανή Δημοκρατία… https://www.youtube.com/watch?v=PCTtu5bKmBo&t=7s
Την Κούβα… https://www.youtube.com/watch?v=wB72uKYk8fU&t=6s

και ακολουθούν Πουέρτο Ρίκο, Μεξικό, Γουατεμάλα….και σιγά σιγά κάθε χώρα αυτού κόσμου. Αμερική, Αφρική, Ευρώπη, Ασία…
Εικόνες απο παντού. Λόγια απο όλους για όλους.

Ούτε τραβελ βιντεο, ουτε ντοκιμαντερ, ούτε ταινίες.. χωρίς ταμπέλα βασικά. Ανένταχτα. Αλλά όλα μέσα απο τον ίδιο φακό, πισω απο την ίδια ιδέα.

Το ταξίδι μεγάλο, τα logistics χαοτικά, οι δυσκολίες αναπόφευκτες, οι εμπειρίες ήδη ανεκτίμητες.
Για τους φαν της περιπέτειας μια σειρά απο behind the scenes δείχνει κάτι διαφορερικό και ερεθίζει το μυαλό με έναν διαφορετικό τρόπο, απο άλλη γωνία. :-k Εδώ το behind the scenes απο την Αιτή https://www.youtube.com/watch?v=rwHaAhA2D7A&t=4s

Το HUMANITY δεν είναι φυσικά μόνο αυτά τα βίντεο. Μια συλλογή στοιχείων, φωτογραφιών και ανθρωπολογικών δεδομένων θα αποτελέσει υλικό για μετέπειτα δουλειά και έρευνα.

Η ιδέα ξεκίνησε δειλά απο εμένα, ακολούθησε η Δανάη απο την Αυστραλία, ο Βασίλης απο την Κοζάνη, η Μαρία απο Γουατεμάλα, ο Σκοτ απο την Σκωτία και πλεόν έχουμε δεκάδες υποστηρικτές και εθελοντές απο πάνω απο 15 χώρες. Μουσικοί, insiders, ανθρωπολόγοι, μεταφραστές και πάει λέγοντας..
Άμα σας έκανε κλικ "επιβιβαστείτε".. Αν χάσατε χρόνο σορρυ.

Αυτά πολύ περιληπτικά.

Σας χαιρετώ :hello: ,
παω να ψαχουλέψω τα ποσταρίσματα σας. Να πάρω την τζούρα μου.

ΥΓ: Μου λείπουν αρκετά απο την Ελλάδα και το νησάκι μου. Πιο πολύ απο όλα όμως ρε μάγκες μου λείπει να βάλω την μάσκα και να κάνω μια βουτιά στα γαλανά καθαρά αιγαιοπελαγίτικα νερά. Χωρίς στολή, να νιώσω το ρίγος σε όλο το κορμί. Και κρατώντας ένα 75αράκι με ένα σαπιολάστιχο στην πρώτη σκάλα να κάνω ένα ψευτοκάρτερο στα 5-6 μέτρα, να δω ένα ψαράκι- ας είναι κ πέρκα -να στήνεται μπροστα στην ταιτιέν. Ισως και να πατήσω την σκανδάλη, δεν έχει σημασία.. Σημασία έχει το μικρόβιο που δεν πεθαίνει και δεν αναπληρώνεται με καμία εμπειρία. Το ψαροντουφεκάκι.
http://manosmitikas.blogspot.gr/
ManosMitikas

Re: Μια τρελή ιδέα...

Νέα δημοσίευσηαπό foto » 08 Απρ 2019, 07:17

ManosMitikas έγραψε: ρε μάγκες μου λείπει να βάλω την μάσκα και να κάνω μια βουτιά στα γαλανά καθαρά αιγαιοπελαγίτικα νερά. Χωρίς στολή, να νιώσω το ρίγος σε όλο το κορμί. Και κρατώντας ένα 75αράκι με ένα σαπιολάστιχο στην πρώτη σκάλα να κάνω ένα ψευτοκάρτερο στα 5-6 μέτρα, να δω ένα ψαράκι- ας είναι κ πέρκα -να στήνεται μπροστα στην ταιτιέν. Ισως και να πατήσω την σκανδάλη, δεν έχει σημασία.. Σημασία έχει το μικρόβιο που δεν πεθαίνει και δεν αναπληρώνεται με καμία εμπειρία. Το ψαροντουφεκάκι.

:good: :amen:
Arcus 110 G-Light, Arcus 105 SL, Arcus 65 SL
Άβαταρ μέλους
foto

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 08 Απρ 2019, 07:23

Από κάτι τέτοιες ιδέες γίνεται ο κόσμος καλύτερος. Όσο για το μικρόβιο δεν φεύγει ποτέ! Καλά ταξίδια να έχεις
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 08 Απρ 2019, 09:34

καλη δυναμη Μανο σ'ολη την ομαδα και ευχομαι να υλοποιησετε αυτο που ονειρευτηκατε ! =D>
....και μια γνωμη,παρατηρηση,αποψη οπως θελεις πεσ'το!
θαθελα να εχω τον φυσικο ηχο τουλαχιστον οταν βλεπω εικονες για την μουσικη κουλτουρα!
καλη συνεχεια !!! :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 08 Απρ 2019, 17:08

Τιλεςρεφιλε.... :shock: :shock: :shock:
τρομερό πρότζεκτ, εύχομαι κάθε επιτυχία. Το μόνο σίγουρο είναι οτι όταν θα ολοκληρωθεί θα είσαι ένας άλλος άνθρωπος :hello:
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!
Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 08 Απρ 2019, 19:19

Βούτα Μάνο, βουτα βαθειά στις ψυχες των ανθρώπων. :hello:
Εχει διαμάντια μέσα εκεί, και εσυ θα τα ξετρυπώσεις.
Μακρύ δρόμο διάλεξες φίλε, και δύσκολο, αλλά εχω την εντύπωση πως οσο ποιο μακρυά φτάσεις, οσο ποιο πολύ κουραστείς, τοσο ποιο γεματος και δυνατος θα γυρισεις.
καλο δρόμο φίλε, και η μπλέ δε φευγει εδω θα ειναι οταν με το καλό θελησεις να ξαποστάσεις λιγο, θα βάλεις μασκα και μετά απο τα πρώτα πέντε λεπτά, ολα θα είναι οπως παλία.
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 09 Απρ 2019, 12:07

Ότι είπε ο από πάνω. Κι' όταν ξανάρθεις με το καλό προς τα δω, χτύπα κι ένα τηλεφωνάκι... :hello:
Άβαταρ μέλους
gsim

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: hunter01 και 11 επισκέπτες