• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λαγοκέφαλοι... Δε πρέπει να ασχοληθούν οι ενώσεις;!

Relax time.......off topic!!

Λαγοκέφαλοι... Δε πρέπει να ασχοληθούν οι ενώσεις;!

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 12 Ιαν 2019, 01:01

Καλησπέρα παιδιά,

Εδώ και μερικές μέρες με προβληματίζει το θέμα. Είδα κάπου ότι εμφανίστηκε στα λιμανάκια Βουλιαγμένης της Αττικής.

Οι Κύπριοι έχουν ένα μέτρο περιορισμού. Επιδοτούμενη αλιεία λαγοκέφαλων. Δε ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι, αλλά το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να το αγνοούμε. Στην Ιεράπετρα έχουν κατακλύσει τα πάντα. Έχει καταστραφεί το ιχθυοαπόθεμα και τα λαγόψαρα γίνονται επιθετικά και επικίνδυνα.

Δε θα έπρεπε οι ενώσεις των ψαροντουφεκάδων, ερασιτεχνών αλιέων κλπ να ασχοληθούν με το θέμα;;!! σε συνεργασία με τη γραμματεία αλιείας να γίνει κάποια μελέτη του προβλήματος;;!!

Αν γίνουμε Κύπρος, Νότια Ρόδος, Ιεράπετρα κι εμείς κλάψτα!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Re: Λαγοκέφαλοι... Δε πρέπει να ασχοληθούν οι ενώσεις;!

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 12 Ιαν 2019, 10:05

Ωραίο επίκαιρο ζήτημα Σερ! Καλή χρονιά, με ανθεκτικότητα! Αυτή είναι και μια δουλειά που οφείλουμε να αναλάβουμε εμείς. Πιστεύω ότι το νήμα της συζήτησης που ξεκίνησες θα ξετυλιχθεί με τις συμβολές των μελών του φόρουμ οι οποίες θα επικαιροποιούν την κατάσταση.( Αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει εύκολα στο ΦΒ [-( ). Παραδείγματος χάριν, "συνάντησα στην Ιεράπετρα σε τετράωρο κολυμπητό 5 λαγοκέφαλους". Τώρα, θα μπορούσαμε να ρίχνουμε και ντουφεκιές; :-k Ναι, με την προϋπόθεση ότι θα βρίσκαμε ασφαλές μέρος να τους θάψουμε στο χωράφι μας γιατί η τοξίνη μπορεί να σκοτώσει όλα τα ζώα.
Δεν έχω δει ποτέ μου ζωντανό λαγοκέφαλο στη Χίο. Δεν πιστεύω ότι η κατάρρευση των ιχθυοαποθεμάτων έχει σχέση με την εμφάνισή του. Εδώ στη Χίο έχουν μείνει ελάχιστα άσπρα ψάρια, λαβράκια ανύπαρκτα, σαργοί μόνο στα τάρταρα και τα μόνα που παρηγορούν εμένα-γιατί οι καλοί κυνηγούν και τώρα στα -30 είναι τα χορτοφάγα σαλπες-κέφαλοι-γερμανοί. :)
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 12 Ιαν 2019, 10:51

kostasprobonas έγραψε:Τώρα, θα μπορούσαμε να ρίχνουμε και ντουφεκιές; :-k Ναι, με την προϋπόθεση ότι θα βρίσκαμε ασφαλές μέρος να τους θάψουμε στο χωράφι μας γιατί η τοξίνη μπορεί να σκοτώσει όλα τα ζώα.
Δεν έχω δει ποτέ μου ζωντανό λαγοκέφαλο στη Χίο. Δεν πιστεύω ότι η κατάρρευση των ιχθυοαποθεμάτων έχει σχέση με την εμφάνισή του. Εδώ στη Χίο έχουν μείνει ελάχιστα άσπρα ψάρια, λαβράκια ανύπαρκτα, σαργοί μόνο στα τάρταρα και τα μόνα που παρηγορούν εμένα-γιατί οι καλοί κυνηγούν και τώρα στα -30 είναι τα χορτοφάγα σαλπες-κέφαλοι-γερμανοί. :)

Φίλε Κώστα, νομίζω ότι είναι λάθος ότι δε τους τουφέκισες. Μετά ας στους άφηνες στη θάλασσα. Το όπιο δηλητήριο κι αν έχουν, μέσα στη θάλασσα θα αραιωθεί τρισεκατομμύρια των τρισεκατομμύρια φορές (και λίγες λέω). Άσε που επειδή είναι βιολογικό, όπως και να έχει λογικά θα διασπαστεί.Είμαι βιολόγος και ξέρω από αυτά...
Στο χωράφι να τα έθαβες νομίζω κανένα ζώο δε θα τα έτρωγε ακόμα κι αν ήταν εκτεθειμένα. Κάπου διάβασα ότι οι γάτες δε το τρώνε και σε ένα γλάρο που του το δώσανε, το πήρε και μετά το ξέρασε...

Νομίζω λοιπόν το πρώτο που έχουμε να κάνουμε, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ όπου τους βρίσκουμε να τους σκοτώνουμε, όσο είναι λίγοι ακόμα...

Όταν λέω να ασχοληθούν οι ενώσεις, εννοώ να παρακινήσουν τη γραμματεία αλιείας και τους φορείς θαλάσσιας ιχθυολογίας και να αντιμετωπιστεί το θέμα επιστημονικά. Κάπου είχα διαβάσει, ότι με τη κατάλληλη γνώση μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά την αναπαραγωγική τους διαδικασία.

Κάποτε είχα δουλέψει στο τμήμα αλιείας. Έχω μία επαφή, αν δεν έχει πάρει σύνταξη... Όποιος από τους συλλόγους θέλει, ας μου πει... και να ενώσουμε τις δυνάμεις μας

Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι δε μπορούμε να κάνουμε... Δε μπορούμε να στρουθοκαμηλίζουμε. Ξέρω δεν είναι ευχάρστο θέμα και όλοι μας θέλουμε με το ψαροντούφεκο να κάνουμε κάτι ευχάριστο. Όμως, αν το αφήσουμε στη τύχη του θα κλάψουμε με μαύρο δάκρυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 12 Ιαν 2019, 12:40

Καλημέρα.
Πολύ ενδιαφέρον και ανησυχητικό μαζί θέμα.
Ως διαρκής επισκέπτης όλο το χρόνο της ανατολικής Αττικής (έχω να πάω αρκετά χρόνια Σαρωνικό), δεν έχω παρατηρήσει κάτι ως προς τους λαγοκεφαλους.(Κώστα Προμπονά φιλε,btw,αυτό που ανεφερες περί μαζικής θανάτωσης των πιννων,ακόμα στην Αττική δεν υφίσταται.Ναι, βρίσκονται νεκρές,αλλά και παρά πολλές ζωντανές.)Τα περί εμφάνισης του στα Λιμανάκια είναι εξακριβωμένο???
Ως προς την τετραοδοντοτοξινη πρέπει το ψάρι να βράζει 3 ώρες για να διασπαστεί..η απόρριψη στο περιβάλλον δημιουργεί συσσώρευση και μόλυνση του βενθικου υποστρώματος.Απο εκεί περνάει στα ψάρια και δυνητικά μπορεί να φτάσει στον άνθρωπο.Το ζήτημα εδώ είναι τα ψάρια που θα μολυνθούν επιβιώνουν ως φορείς της τοξίνης?
Επίσης είχε δημοσιευτεί φωτό στο φεισμπουκ με κυνηγό που ..ξερασε μετά τη σύλληψη του μικρούς λαγοκεφαλους..αυτό σημαίνει ότι απέκτησαν τελικά εχθρούς????? Και αν ναι,κατά πόσον είναι ασφαλές να τρώγονται οι θηρευτές τους???
Ως προς το πογκρομ..
Λογικά θα αποδώσει,αλλά πρέπει να είναι ανταποδοτικό.Χωρις χρήμα δεν....και τέτοια.. χρόνια, τέτοια λόγια....
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 12 Ιαν 2019, 17:25

Με όλο το σεβασμό, καλό είναι να προσέχουμε τι γράφουμε και να μη δημιουργούμε πανικό και μεγεθύνεται το πρόβλημα από ότι είναι πραγματικά
stelarasA'MAK έγραψε:Ως προς την τετραοδοντοτοξινη πρέπει το ψάρι να βράζει 3 ώρες για να διασπαστεί..η απόρριψη στο περιβάλλον δημιουργεί συσσώρευση και μόλυνση του βενθικου υποστρώματος.Απο εκεί περνάει στα ψάρια και δυνητικά μπορεί να φτάσει στον άνθρωπο.Το ζήτημα εδώ είναι τα ψάρια που θα μολυνθούν επιβιώνουν ως φορείς της τοξίνης?
Επίσης είχε δημοσιευτεί φωτό στο φεισμπουκ με κυνηγό που ..ξερασε μετά τη σύλληψη του μικρούς λαγοκεφαλους..αυτό σημαίνει ότι απέκτησαν τελικά εχθρούς????? Και αν ναι,κατά πόσον είναι ασφαλές να τρώγονται οι θηρευτές τους???
Ως προς το πογκρομ..
Λογικά θα αποδώσει,αλλά πρέπει να είναι ανταποδοτικό.Χωρις χρήμα δεν....και τέτοια.. χρόνια, τέτοια λόγια....

Φίλε Στέλιο, σε καμία περίπτωση δεν δημιουργείται συσσώρευση, καθώς το πιο πιθανό είναι το δηλητήριο να διασπάται πολύ σύντομα καθώς είναι οργανική ουσία (δηλ. παράγεται από οργανισμούς και διασπάται, όπως τα πάντα) οπότε θα είναι και βιοδιασπώμενη. Πόσο μάλλον αφού διασπάται με 3 ώρες βράσιμο, όπως λες. Το φαινόμενο της συσσώρευσης δημιουργείται από ανόργανες ουσίες π.χ. υδράργυρος ή τεχνικές ουσίες παραγόμενες από τον άνθρωπο που δεν υπάρχουν ελεύθερες στη φύση π.χ. πλαστικό, σακούλες, κάποια εντομοκτόνα κλπ. Δε διασπώνται με το χρόνο ούτε με βράσιμο.

Ο κυνηγός αφού ξέρασε του λαγοκέφαλους δε θα τους ξανασυμπεριλάβει στο "μενού" του. Δυστυχώς!!

Αλλά αν και κάποιος οργανισμός τα έτρωγε (μακάρι π.χ. ροφός συναγρίδα) αν δε πεθάνει το ψάρι, τότε σίγουρα το δηλητήριο θα έχει αποσυντεθεί. Πάντως δε έχει συμβεί (ή τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί) τέτοιου είδους δηλητηρίαση...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 12 Ιαν 2019, 17:57

Σχετικά με τον κυνηγό,εγώ μάλλον δεν κατατοπισα σωστά: τους ξερασε αφού συνελήφθη,λόγω έντασης.Συνεβη δηλαδή πάνω στη βάρκα,όπως έχει συμβεί και σε μένα πολλές φορές λίγο πριν την ευθανασία,μεγάλα ψάρια να ξερασουν μικρότερα που είχαν πριν λίγο φάει.
Το θέμα με την συσσώρευση της τοξίνης ,δεν είναι δική μου ιδέα, φυσικά,το διάβασα,και μάλιστα σε οδηγία που έλεγε αυτό ακριβώς, ότι δηλαδή είναι προτιμότερη η αποτέφρωση του ,και όχι η ταφή ή η απόρριψη στη θάλασσα.
Αν είναι όπως τα λες, ως βιολόγος,ότι η τοξίνη διασπάται,και ότι τα ψάρια θηρευτές δεν θα κινδυνεύουν από το δηλητήριο,αφού θα το διασπούν,αυτό είναι παρηγορο.
Ως γνωστόν βέβαια τα διάφορα σάιτ που κάνουν αναφορά στο λαγοκεφαλο,λένε ότι δεν έχει φυσικούς εχθρούς.... αληθεύει???
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 13 Ιαν 2019, 09:23

Η τετροδοτοξινη δεν συσσωρευται αλλα διασπαται.

Καλο ειναι τα ψαρια αυτα να μαθουμε να τα τρωμε- το puffer fish εχει την ιδια τοξινη και θεωρειται λιχουδια.

Η εξολοθρευση ποτε δεν εδωσε την λυση, η φυση βρισκει μονη της ισορροπιες.
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 13 Ιαν 2019, 14:37

νικηφ έγραψε:Η τετροδοτοξινη δεν συσσωρευται αλλα διασπαται.

Καλο ειναι τα ψαρια αυτα να μαθουμε να τα τρωμε- το puffer fish εχει την ιδια τοξινη και θεωρειται λιχουδια.

Η εξολοθρευση ποτε δεν εδωσε την λυση, η φυση βρισκει μονη της ισορροπιες.

Βρήκα κι αυτό:

http://agroselida.blogspot.com/2016/06/ ... 3.html?m=1

Δεν ξέρω την ιδιότητα του συγγραφέα,αλλά φαίνεται πως στην Κύπρο έχουν πάρει..μπρος.
Το ότι και ο λαγοκεφαλος είναι λιχουδια ισχύει.Το ότι αν πεθάνει κάποιος από την κατανάλωσή του,ενώ το έχει επεξεργαστεί σεφ,τότε ο σεφ με βάση το νόμο της Ιαπωνίας δεν έχει συνέπειες το γνωρίζεις?? :D
Επίσης με βάση το παραπάνω άρθρο φαίνεται πως όντως η τοξίνη τελικά διασπάται.
Και στην τελική ,το ότι κάποιες θαλάσσιες περιοχές στην Κρήτη και τα Δωδεκάνησα από όσο μαθαίνουμε τουλάχιστον, έχουν ερημώσει,κι αυτό ένα είδος ισορροπίας είναι...
Τη θέλουμε όμως????
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 13 Ιαν 2019, 15:24

Αν θα βάλουν τιμή στα λαγοκέφαλα εκεί να δεις αφανισμό είδους,όλα τα μαναβάκια ρηχό χωρίς παντόφλα με τις καρότσες θα τα παραδίδουν.
Πρέπει να είναι ανταποδοτικό,στην Αμερική με τα lionfish έχει λειτουργήσει από λίγο που έχω παρακολουθήσει.
Τώρα για την σωστή διαχείρηση μετά νομίζω κλίβανος για αποτέφρωση θα είναι αρκετός.
Στον Αργολικό δεν έχω δει τίποτα ακόμα και ελπίζω να μην δω.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό profil3r_ » 14 Ιαν 2019, 10:48

Η αλήθεια είναι πως εδώ στην Κύπρο είχαμε πολλούς αλλά τώρα τελευταία όλο και πιο σπάνια τους συναντάμε... :scratch:
Συνήθως συναντάμε μικρά κοπάδια της τάξης των 10 με μεγάλα άτομα του είδους 2 με 3 κιλά το καθένα. Πάντα τους ρίχνουμε γιατί κυνηγάνε τα ψάρια της σημαδούρας και θα σε ακολουθάνε για ώρα μέχρι να τα πιάσουν. Αυτό που γίνεται είναι ότι μόλις θανατώσουμε ένα δύο από το κοπάδι τα κατασπαράζουν τα υπόλοιπα του κοπαδιού. Αφήνουν μόνο το κεφάλι και την ραχοκοκαλιά.
Όσο για τους φυσικούς εχθρούς τα μαγιάτικα πρέπει να τους έχουν συμπεριλάβει στο μενού γιατί έχουν βρεθεί πολλές φορές στα στομάχια τους... :yahoo:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."
Άβαταρ μέλους
profil3r_

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 14 Ιαν 2019, 11:35

profil3r_ έγραψε:Η αλήθεια είναι πως εδώ στην Κύπρο είχαμε πολλούς αλλά τώρα τελευταία όλο και πιο σπάνια τους συναντάμε... :scratch:
Συνήθως συναντάμε μικρά κοπάδια της τάξης των 10 με μεγάλα άτομα του είδους 2 με 3 κιλά το καθένα. Πάντα τους ρίχνουμε γιατί κυνηγάνε τα ψάρια της σημαδούρας και θα σε ακολουθάνε για ώρα μέχρι να τα πιάσουν. Αυτό που γίνεται είναι ότι μόλις θανατώσουμε ένα δύο από το κοπάδι τα κατασπαράζουν τα υπόλοιπα του κοπαδιού. Αφήνουν μόνο το κεφάλι και την ραχοκοκαλιά.
Όσο για τους φυσικούς εχθρούς τα μαγιάτικα πρέπει να τους έχουν συμπεριλάβει στο μενού γιατί έχουν βρεθεί πολλές φορές στα στομάχια τους... :yahoo:

Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση και είδηση.
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 14 Ιαν 2019, 13:02

ωραιο ποστ.Ενημερωτικο!
Ειμαι ασχετος με ενα τοσο εξειδικευμενο θεμα.

Εχω πετυχει λαγοκεφαλο μοναχικο , [περιπου 2-3 κιλα ] Κορινθιακο.Να περναει στα 5-6 μετρα απο μπροστα μου.Αταραχος...δέν τον ενοχλησε ουτε η κινηση του κεφαλιου που γυρισα να τον δω σε ολη τη πορεια..ουτε το οπλο που κινούνταν παραλληλα μαζι του...( δεν εριξα ..πολλες σκεψεις περασανε απο το μυαλο μου...τελικα δέν εριξα.Δεν ειναι αυτο το θεμα μας )

Αυτο προ-διετιας.
Δέν εχω ξαναδει παλι.
Τελευταία επεξεργασία από matador23 και 14 Ιαν 2019, 13:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό TheSpearman » 14 Ιαν 2019, 13:08

profil3r_ έγραψε:Η αλήθεια είναι πως εδώ στην Κύπρο είχαμε πολλούς αλλά τώρα τελευταία όλο και πιο σπάνια τους συναντάμε...

Η ελλειψη αλιευματων στην Κυπρο (πλην των πληθυσμων γερμανων) νομιζω εξηγει σε μεγαλο βαθμο το μικρο - χρονικα - περασμα των λαγοκεφαλων απο τα νερα εκει. Παραλληλα, η εμφανιση τους στις νοτιες περιοχες της Ελλαδας (και βορειοτερα της Κυπρου, δηλαδη σε Ροδο, Κρητη κτλ) ειναι απο μονη της σημαδι της μεταναστευσης τους σε μερη που υπηρχε/υπαρχει τροφη.
Άβαταρ μέλους
TheSpearman

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Ιαν 2019, 23:47

stelarasA'MAK έγραψε:Σχετικά με τον κυνηγό,εγώ μάλλον δεν κατατοπισα σωστά: τους ξερασε αφού συνελήφθη,λόγω έντασης.Συνεβη δηλαδή πάνω στη βάρκα,όπως έχει συμβεί και σε μένα πολλές φορές λίγο πριν την ευθανασία,μεγάλα ψάρια να ξερασουν μικρότερα που είχαν πριν λίγο φάει.
Το θέμα με την συσσώρευση της τοξίνης ,δεν είναι δική μου ιδέα, φυσικά,το διάβασα,και μάλιστα σε οδηγία που έλεγε αυτό ακριβώς, ότι δηλαδή είναι προτιμότερη η αποτέφρωση του ,και όχι η ταφή ή η απόρριψη στη θάλασσα.
Αν είναι όπως τα λες, ως βιολόγος,ότι η τοξίνη διασπάται,και ότι τα ψάρια θηρευτές δεν θα κινδυνεύουν από το δηλητήριο,αφού θα το διασπούν,αυτό είναι παρηγορο.
Ως γνωστόν βέβαια τα διάφορα σάιτ που κάνουν αναφορά στο λαγοκεφαλο,λένε ότι δεν έχει φυσικούς εχθρούς.... αληθεύει???

Η εμπειρία σου δείχνει ότι και οι κυνηγοί είναι φυσικοί τους εχθροί.

xareas έγραψε:Αν θα βάλουν τιμή στα λαγοκέφαλα εκεί να δεις αφανισμό είδους,
.
Στον Αργολικό δεν έχω δει τίποτα ακόμα και ελπίζω να μην δω.

μακάρι και για τα δύο!!

profil3r_ έγραψε:Η αλήθεια είναι πως εδώ στην Κύπρο είχαμε πολλούς αλλά τώρα τελευταία όλο και πιο σπάνια τους συναντάμε... :scratch:

Ευχάριστα νέα! Μακάρι να έχουν φυσικούς εχθρούς!! Μπράβο σας που τους τουφεκάτε. Υποθέτω ότι τα μεγάλα θα θέλουν προσοχή για το δάγκωμά τους. Εχετε να μας συμβουλέψετε κάτι;

matador23 έγραψε: Εχω πετυχει λαγοκεφαλο μοναχικο , [περιπου 2-3 κιλα ] Κορινθιακο.Να περναει στα 5-6 μετρα απο μπροστα μου.Αταραχος...δέν τον ενοχλησε ουτε η κινηση του κεφαλιου που γυρισα να τον δω σε ολη τη πορεια..ουτε το οπλο που κινούνταν παραλληλα μαζι του...( δεν εριξα ..πολλες σκεψεις περασανε απο το μυαλο μου...τελικα δέν εριξα.Δεν ειναι αυτο το θεμα μας )

Νομίζω ότι θα πρέπει να τους τουφεκάμε, πριν γίνουν πρόβλημα. Δε μπορούμε να περιμένουμε πολλά πράγματα από το κράτος. Θα πρέπει να μεριμνήσουμε μόνοι μας

στη Ιεράπετρα Κρήτης υπάρχουν σχεδόν μόνο λαγοκέφαλοι. αυτό είναι εφιάλτης!! :this: :bye: :bye: ψαροντούφεκο
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 14 Ιαν 2019, 23:57

αυτο το εχετε δει:

https://www.youtube.com/watch?v=ZfQY3Q9_qAE

μακαρι να γινοταν κανενα σεμιναριο
να φερουμε κανενα απο Ιαπωνια;

δειχνει τραγανο κρεας, σαν πεσκανδριτσα το φανταζομαι
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Επόμενο

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες