• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Αλυσιδωτά χαμόγελα.

Relax time.......off topic!!

Αλυσιδωτά χαμόγελα.

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 15 Απρ 2018, 17:29

phpBB [video]

Ήθελα καιρό να γράψω ένα σχετικό κείμενο για παραπλήσιο θέμα,αλλά αν δεν υπακούει το μυαλό σου ότι και να λες εσύ περισσεύει,που λέει και ο αδερφός του Βαγγελάκη.
Η ανάρτηση του Λούπη ήταν για άλλη μια φορά σπουδαία πάσα και αφορμή για "σκέφτομαι και γράφω"...
Ζούμε μια κωλοεποχή που πολλοί από εμάς έχουμε αναγάγει το ψάρεμα σε θεραπεία.Πρέπει να πάμε για ψάρεμα,πρέπει να αδειάσουμε το κεφάλι μας,πρέπει να περάσουμε λίγες ώρες με τις σκέψεις μας,τσαντιζόμαστε όταν δεν πάμε,μας λένε οι γυναίκες μας "πήγαινε γιατί είσαι σαν κλαμμένο νινί" και άλλα πολλά τέτοια όμορφα..
Μιλώντας για εμένα τώρα.Παραμονή Πρωτοχρονιάς μετά από δουλειά πήγα για ύπνο χαράματα και σκεφτόμουν την κουβέντα του Λούπη"φόλα είναι να μην πας".Οπότε με τρεις ώρες ύπνο η πρώτη του μήνα με βρήκε στην θάλασσα πρωτού βγει ο ήλιος.Στην έξοδο μου σκέφτηκα πόσο γ@μ@τος και κομμάντο είμαι που σηκώθηκα και πήγα για ψάρεμα μόνος μου σαν τον νίντζα τα άγρια χαράματα.Με το που μπήκα στο αμάξι το αρχικό αίσθημα του ενθουσιασμού έσβησε απότομα.Δεν ήταν τα τρια μέτρια σαργοπούλια που κατάφερα.Αν πατηθεί η σκανδάλη,ότι και να πεθάνει τιμάται.Ήταν πιο πολύ το γεγονός ότι γύριζα μόνος μου.Ο φαρμακοτρίφτης είχε εφημερία.Και τα τελευταία χρόνια αυτή η πράξη λουπάρει με μεγάλη συχνότητα.Γύριζα μόνος με σε ένα σπίτι που όλοι κοιμόντουσαν.Και η ζυγαριά έγειρε μακριά από την ηρεμία που έπρεπε να είχα.
Εχτές είχε την τελευταία μπουνάτσα της εβδομάδας.Πραγματικό highlight.Όλη την βδομάδα ασχολούμαι με δουλειές του σπιτιού,εν όψει της σεζόν.Εχτές μετά από συνεννόηση θα μπορούσα να πάω το πρωί.Αντί για αυτό έψηνα παρέα με ένα εννιάχρονο παιδάκι που μάλλον θα το θυμάται όλη του την ζωή.Ζέσταίνει το αίμα και αυτό.
Αυτό που ίσως ανεπιτυχώς θέλω να περιγράψω είναι το εξής.Είναι γαμηστερό να βλέπεις μεγάλους ανθρώπους να παίζουν σαν παιδιά.Να ζούνε περιπέτειες.Χωρίς να ρισκάρουν το κεφάλι τους σε κάθε βουτιά.Για ένα πενηντάευρο,ή ένα 30% έκπτωση από τον χορηγό.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το αλάτι έχει όλες τις απαντήσεις.Το αλάτι σε κάνει και διψάς.Για ζωή.Ας φροντίσουμε να μπαίνουμε και να βγαίνουμε ξεδίψαστοι.
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Τοποθεσία: Proud μέτοικος of Soullaroi Village.Χωλού,συγκεκριμένα.Δίπλα στους Τσαγκέους.

Re: Αλυσιδωτά χαμόγελα.

Νέα δημοσίευσηαπό hanos » 15 Απρ 2018, 20:11

Θέλω να σχολιάσω αλλά δεν ξέρω πως ........
αλήθεια κόλλησα με τις αλήθειες σου
και η τελευταία γραμμή σου τα λέει όλα
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
hanos

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 15 Απρ 2018, 21:16

hanos έγραψε:Θέλω να σχολιάσω αλλά δεν ξέρω πως ........
αλήθεια κόλλησα με τις αλήθειες σου
και η τελευταία γραμμή σου τα λέει όλα

Τι να σχολιασεις ρε φιλε
Διαμαντι :hello: :hello:
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 15 Απρ 2018, 21:26

Είναι από τις φορές που δεν είναι απαραίτητο κάτι να πεις. Διαβάζω και με εκφράζεις, αισθάνομαι ότι υπάρχω παράλληλα βλέποντας ότι τα εμπόδια που βρίσκονται μπροστά μας, μας ενώνουν. Και οπωσδήποτε για όσο χάνονται άνθρωποι στη θάλασσα έχει νόημα να γράφουμε σκέψεις για το μοναχικό. Αμα γίνονται και πράξη ακόμα καλύτερα. Για μένα τα σημαντικά είναι όλα μέσα στο κείμενο, εκεί και στις παρέες που με κάνουν να αναρρωτίεμαι τί μένει όταν πετάξεις όλες τις μάσκες. :hello:
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 15 Απρ 2018, 21:39

Τι να πω τώρα;;;;;;......... Φίλε έκανες το όνειρο μου-μας πραγματικότητα και θα σου το εξηγήσω
Καταρχήν το κείμενο σου είναι καταπληκτικό γιατί χτυπάει την πραγματικότητα!!!! :good:

Ασχολούμαι Πόλα χρόνια με το χόμπι - άθλημα - διασκέδαση - εξόρμηση από την καθημερινότητα,ποτέ δεν είχα σκοπό να κερδίσω ούτε ένα ευρώ από αυτό (είχα προτάσεις)και ούτε ποτέ το έκανα,έχω χαρίσει,έχω συμβουλέψει,έχω βοηθήσει πολλούς και πάντα από προσωπική μου ανάγκη ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ που λέμε,έχω όμως γίνει και κακός και αντιπαθής γιατί πάντα λέω την αλήθεια χωρίς τίμημα,αυτό που ήθελα να πετύχω πάντα ήταν να παρουσιάσω αυτό το όμορφο και καταπληκτικό πράγμα που λέγετε ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ από την μάτια του απλού αν....θρώπου που το μόνο που ζητάει είναι η επαφή με την φύση και την μάνα που μας δημιούργησε ,αυτό το πέτυχα παρέα με τα αδέρφια μου τα οποία βεβαίως δεν έχουν τον ίδιο πατέρα και την ίδια μάνα με την δικιά μου,ΕΙΝΑΙ όμως τα αδέρφια μου ..........είναι οι φύλακες άγγελοι μου,είναι αυτοί που έχουν την ζωή μου στα χέρια τους και βέβαια είναι και το στήριγμα γενικά στη ζωή μου και όχι μόνο στην ψαρευτικη
Μπορώ να γράφω ώρες όμως νιώθω ότι είναι περιττό.......μου αρκεί ότι έστω και μόνο εσύ ΕΣΤΩ και μόνο ένας επηρεάστηκε από τον κόπο μου ο οποίος δεν έχει κανένα κέρδος (δεν το έχω δεχτεί ούτε από το τιουμπ)προσπαθοντας να παρουσιάσει τα πράγματα με μια άλλη ματιά
Σε ευχαριστώ - ευχαριστούμε πάρα πολύ...... :hello: καλές αναδυσεις, καλές επιστροφές και τα καλύτερα σε όλους!!
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 15 Απρ 2018, 22:01

Χαίρομαι πάρα πολύ όταν μπορώ να διαβάζω τόσο Εξαιρετικά Κείμενα...
Να είσαι πάντα καλά...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 16 Απρ 2018, 08:52

Χρόνια πολλά καπετάνιε μου και καλημέρα.Σε ευχαριστώ πολύ.
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Τοποθεσία: Proud μέτοικος of Soullaroi Village.Χωλού,συγκεκριμένα.Δίπλα στους Τσαγκέους.

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 16 Απρ 2018, 11:27

:hello: :hello: :hello:
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 16 Απρ 2018, 11:47

tompapanikolis έγραψε:
phpBB [video]

Ήθελα καιρό να γράψω ένα σχετικό κείμενο για παραπλήσιο θέμα,αλλά αν δεν υπακούει το μυαλό σου ότι και να λες εσύ περισσεύει,που λέει και ο αδερφός του Βαγγελάκη.
Η ανάρτηση του Λούπη ήταν για άλλη μια φορά σπουδαία πάσα και αφορμή για "σκέφτομαι και γράφω"...
Ζούμε μια κωλοεποχή που πολλοί από εμάς έχουμε αναγάγει το ψάρεμα σε θεραπεία.Πρέπει να πάμε για ψάρεμα,πρέπει να αδειάσουμε το κεφάλι μας,πρέπει να περάσουμε λίγες ώρες με τις σκέψεις μας,τσαντιζόμαστε όταν δεν πάμε,μας λένε οι γυναίκες μας "πήγαινε γιατί είσαι σαν κλαμμένο νινί" και άλλα πολλά τέτοια όμορφα..
Μιλώντας για εμένα τώρα.Παραμονή Πρωτοχρονιάς μετά από δουλειά πήγα για ύπνο χαράματα και σκεφτόμουν την κουβέντα του Λούπη"φόλα είναι να μην πας".Οπότε με τρεις ώρες ύπνο η πρώτη του μήνα με βρήκε στην θάλασσα πρωτού βγει ο ήλιος.Στην έξοδο μου σκέφτηκα πόσο γ@μ@τος και κομμάντο είμαι που σηκώθηκα και πήγα για ψάρεμα μόνος μου σαν τον νίντζα τα άγρια χαράματα.Με το που μπήκα στο αμάξι το αρχικό αίσθημα του ενθουσιασμού έσβησε απότομα.Δεν ήταν τα τρια μέτρια σαργοπούλια που κατάφερα.Αν πατηθεί η σκανδάλη,ότι και να πεθάνει τιμάται.Ήταν πιο πολύ το γεγονός ότι γύριζα μόνος μου.Ο φαρμακοτρίφτης είχε εφημερία.Και τα τελευταία χρόνια αυτή η πράξη λουπάρει με μεγάλη συχνότητα.Γύριζα μόνος με σε ένα σπίτι που όλοι κοιμόντουσαν.Και η ζυγαριά έγειρε μακριά από την ηρεμία που έπρεπε να είχα.
Εχτές είχε την τελευταία μπουνάτσα της εβδομάδας.Πραγματικό highlight.Όλη την βδομάδα ασχολούμαι με δουλειές του σπιτιού,εν όψει της σεζόν.Εχτές μετά από συνεννόηση θα μπορούσα να πάω το πρωί.Αντί για αυτό έψηνα παρέα με ένα εννιάχρονο παιδάκι που μάλλον θα το θυμάται όλη του την ζωή.Ζέσταίνει το αίμα και αυτό.
Αυτό που ίσως ανεπιτυχώς θέλω να περιγράψω είναι το εξής.Είναι γαμηστερό να βλέπεις μεγάλους ανθρώπους να παίζουν σαν παιδιά.Να ζούνε περιπέτειες.Χωρίς να ρισκάρουν το κεφάλι τους σε κάθε βουτιά.Για ένα πενηντάευρο,ή ένα 30% έκπτωση από τον χορηγό.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το αλάτι έχει όλες τις απαντήσεις.Το αλάτι σε κάνει και διψάς.Για ζωή.Ας φροντίσουμε να μπαίνουμε και να βγαίνουμε ξεδίψαστοι.

δέν το έχω καλα με το γραπτο λόγο...( εν αντιθεση με το προφορικο που η γλωσσα τρεχει ) ,αλλα πιστευω οτι ειναι ένα ποστ που πρεπει να διαβασουν ΟΛΟΙ οσοι ασχολουνται με το ψαροτουφεκο!!

¨εχεις πει τόσα πολλα σε τόσες λίγες γραμμες" Ευχαριστω!! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 16 Απρ 2018, 14:48

λογια μεστα !!!
:hello:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 16 Απρ 2018, 17:24

tompapanikolis έγραψε:
phpBB [video]

Οπότε με τρεις ώρες ύπνο η πρώτη του μήνα με βρήκε στην θάλασσα πρωτού βγει ο ήλιος.

Η μεγαλύτερη μ@λ@κί@ όλων των εποχών στο ψαροντουφεκο. Ειδικά μετά από ξυδια.
Προφανέστατα την έχει κάνει και ο γραφών και από καθαρή τυχη σας γραφει σημερα.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 16 Απρ 2018, 18:00

Όντας εργαζόμενος νύχτα για τρία χρόνια,πολλές φορές έχω πάει ξενυχτισμένος για ψάρεμα.Ελάχιστες δε και αρκετά υπό την επήρεια αλκοόλ.Εχω κάνει μερικά από τα καλύτερα ψαρέματα μου ξενύχτης.Αλλά και μακράν το χειρότερο.Με τον Βαγγελάκη μέσα Ιούλη μετά από ούτε λίγο ούτε πολύ 22 ώρες δουλειάς σερί.Έχασα μια συναγρίδα σχεδόν ακίνητη και μετά βίας κατάφερα να ανέβω πάνω στο μικρό τεντεράκι,να κάνω ένα αυτοσχέδιο σκίαστρο με τα πέδιλα και να χάσω μιάμιση ώρα από την ζωή μου λιπόθυμος.Γύρισα σπίτι ,ήπια πέντε μπουκάλες νερό με αλμόρα και κοιμόμουν 15 ώρες σερί.Με τσακωμούς στο ενδιάμεσο με όποιον με έβλεπε.Έχοντας κόψει το ποτό στο ελάχιστο,πολλές φορές που σκέφτομαι τι έχω κάνει ανατριχιάζω.
Αν είμαι απλά ξενυχτισμένος,φροντίζω να πάω για ψάρεμα ρηχά.Πολύ ρηχά.Και λίγο.
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 16 Απρ 2018, 22:25

Το μότο μου τα τελευταία χρόνια είναι:
''Κάνουμε αυτό που μας αρέσει"
Όπου μπορούμε,όσο μπορούμε.
Αλλά,...
tompapanikolis έγραψε:Ζούμε μια κωλοεποχή που πολλοί από εμάς έχουμε αναγάγει το ψάρεμα σε θεραπεία.Πρέπει να πάμε για ψάρεμα,πρέπει να αδειάσουμε το κεφάλι μας,πρέπει να περάσουμε λίγες ώρες με τις σκέψεις μας,τσαντιζόμαστε όταν δεν πάμε,................

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Νικόλα,ζούμε μια απο τα ίδια. :)
Φεύγω στις 09:00 και γυρίζω στις 21:00 κάθε μέρα και από ψάρια;;
Τέσσερα ψαρέματα ένας σαργός,...Τσαντίζομαι όταν δεν πάω! :hello:
Αλυσοδεμένα χαμόγελα.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό tompapanikolis » 17 Απρ 2018, 10:24

Καλημέρα αρχηγέ.Το αγαπημένο μου βιβλίο λοιπόν είναι ο Γέρος και η Θάλασσα.Ψάχνοντας στο ίντερνετ κάποια στιγμή για σχόλια περί αυτού,έπεσα πάνω σε μια πρόταση που με δίχασε γιατί δεν μπορούσα να τοποθετήσω τον εαυτό μου μέσα της.Κάποιος είχε γράψει για τον Σαντιάγκο ότι "Ο Σαντιάγκο δεν είναι ψαράς,είναι ο άνθρωπος που ψαρεύει".Χρόνια την σκέφτομαι αυτή την κουβέντα.
Am I not,your superhero?
Άβαταρ μέλους
tompapanikolis

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 17 Απρ 2018, 14:17

tompapanikolis έγραψε:είναι ο άνθρωπος που ψαρεύει".Χρόνια την σκέφτομαι αυτή την κουβέντα.

Και πολυ καλα κανεις.
Και γω θα τη σκεφτομαι για χρονια στο εξης τωρα που τη διαβασα.
Πολλοι απο εμας νομιζουν οτι κατακτώντας ενα καλο ψαρευτικό επιπεδο γινονται ανωτεροι ανθρωποι και εχουν καταφερει κατι πολυ σημαντικο.
Κοινως οτι επιασαν τον παπα απ τ αρ...δια.
Θλιβερο πραγματικα.
Να οριζεις τον εαυτό σου πρωτ απ ολα ως ψαρα. Και να το κανεις με καμαρι...
Η πιο εντονη (αν οχι η μοναδικη) πτυχή της προσωπικοτητάς σου να ειναι οτι βγαζεις ψαρια.
Και βλεπω τετοιους στο facebook εκατοντάδες.

Κατα τη δικη μου αποψη επισης θλιβερο κατανταει και το ψαροντουφεκο , οταν εχει γινει εθισμός.Αν φτασουμε στο σημειο να πηγαινουμε μονο για ψαρεμα για να νιωσουμε καλα, κατι δε παει καλα με εμας.
Υπαρχουν τοσες και τοσες ασχολιες που μπορουν να μας κανουν να νιώσουμε καλά, να ξεφυγουμε και να ψυχοθεραπευτούμε.
Ακομα κ το ψησιμο μ ενα πιτσιρικι.

ΥΓ. Αμα το ζευγαρι ειναι αρνταν ονομα κ πραγμα καλο ειναι να διευρυνθει λιγο ο κυκλος.
(Αν και απ οτι θυμαμαι απο ενα βιντεακι δεν ησασταν και λιγοι)

Και μεις κοντευουμε να γινουμε ομαδα ποδοσφαιρου...
Τερμα ξερεις; :D
Εξω απ το νησι αν βρεθεις , θα χεις παντου ζευγαρι, εδω ειχες στην κροατια
Άβαταρ μέλους
mojo

Επόμενο

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 8 επισκέπτες