• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Καλώς σας βρήκα με πολλές απορίες!!

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.

Re: Καλώς σας βρήκα με πολλές απορίες!!

Νέα δημοσίευσηαπό Bloster » 29 Μαρ 2018, 09:59

GiorgosS έγραψε:Ο παλιός panex ξέρει μη βιάζεσαι για στολή μια καλή θα σου βγει φθηνότερη σε βάθος χρόνου θα σου πω δυο χωρίς διάθεση διαφήμισης cressi apnea 5mm το Νέο μοντέλο 2018 γύρω στα 190 και pesca sub του Πολίτη βγάζει 5-5.5 φόδρα - ξυρισμένο γύρω στα 160 ευρώ έχει και άλλες καλές εγώ αυτές χρησιμοποιώ και λέω αυτό το πάχος είναι κατάλληλο με συμβιβασμό βέβαια για 9 μήνες εκτός πολύ κρύου νερού οπότε παίρνεις και ένα 7 αρι σακάκι όταν νιώσεις την ανάγκη πέδιλα μέτρια προς μαλακά με πέλμα να σου ταιριάζει με καλτσακια και πετονιά 3 μήκη κλιπαρισμενη με κλιπαδορο 18-20 ευρώ παίρνεις ένα τον έχεις για πάντα. Υπομονή και προσοχή η θάλασσα θέλει σεβασμό δεν είναι το φυσικό μας περιβάλλον προσοχή και Κυρίως στα σκάφη το καλοκαίρι πολλοί καπεταναιοι του γλυκού νερού!

ένας λόγος που σχετικά βιάζομαι είναι αυτός με το καλοκαίρι και τους τυχάρπαστους καπεταναίους!! την έχω γλυτώσει στο παρελθόν 3 φόρες!!!(και σημαδούρα και φουσκωτό βαρκάκι μαζί μου)

πετονιά 3 μήκη?? αυτό δεν το έχω καταλάβει ακριβώς γιατί αλλά θα πάω σε ένα μαγαζί να μου το φτιάξει και να δω και από κοντά πως γίνεται.

Για την στολή νομίζω ότι με 5μμ θα είμαι πολύ καλά μιας και το αντέχω γενικά δεν είμαι χειμερινός κολυμβητής αλλά αντέχω.
Bloster

Νέα δημοσίευσηαπό skopdolfin » 29 Μαρ 2018, 10:34

Καλημέρα,

μη βιαστείς να πάρεις στολή (ιδιαίτερα χειμερινή), απλά και μόνο επειδή είναι φθηνή.
Η χειμερινή στολή είναι από τα συστατικά του εξοπλισμού, που αξίζει να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω.

:hello:
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).
Άβαταρ μέλους
skopdolfin

Νέα δημοσίευσηαπό Αερικό » 29 Μαρ 2018, 11:39

Bloster έγραψε:
πετονιά 3 μήκη?? αυτό δεν το έχω καταλάβει ακριβώς γιατί αλλά θα πάω σε ένα μαγαζί να μου το φτιάξει και να δω και από κοντά πως γίνεται.

Για την στολή νομίζω ότι με 5μμ θα είμαι πολύ καλά μιας και το αντέχω γενικά δεν είμαι χειμερινός κολυμβητής αλλά αντέχω.

Γ ια τα δύο όπλα που αναφέρεις και για τα ψαρέματα που κάνεις προς το παρόν τα 3 μήκη είναι υπέρ αρκετά. ;)
Άβαταρ μέλους
Αερικό

Νέα δημοσίευσηαπό Bloster » 29 Μαρ 2018, 12:30

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
Bloster

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 29 Μαρ 2018, 15:12

Να ξέρεις ότι οι πρώτες πρωινές ώρες 7-9 και οι δύο ώρες πριν την δύση είναι οι πιο αποδοτικές αλλά συγχρόνως και πιο επικίνδυνες γιατί λόγω κλίσης του ήλιου δεν φαίνεται καλά η σημαδουρα ειδικά αν είναι πλακέ και με μικρό ιστό-σημαια.Εγω έχω βάλει σε σημαδουρα τορπιλη πιο μεγάλο ιστό με πατέντα και για να μην γυρίζει ανάποδα ένα μισοκιλο πλακέ βαρυδι από κάτω ώστε να είναι πάντα όρθια η σημαία. Όταν ακούς σκάφος αν είσαι επιφάνεια σηκώνεις το όπλο να φαίνεσαι ή αν είσαι σε κατάδυση ή περιμένεις να απομακρυνθεί ο ήχος αν έχεις άπνοια ή ανεβαίνεις προσεκτικά κοιτώντας επιφάνεια περιμετρικά σηκωνοντας το όπλο.
GiorgosS

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες