• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Καλό μήνα !!!

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.

Re: Καλό μήνα !!!

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 04 Αύγ 2017, 10:26

Για το 83αρι εγώ θα έβαζα 20-22cm μήκος το μελί λάτεξ (δες και τα must dive ίδια ποιότητα μη σου πω και καλύτερη και πολύ ποιο φτηνά )
Και αυτό που μπορείς να κάνεις ακόμα είναι να κόβεις το λάστιχο στην μεριά της καμπάνας και να βάζεις η σχοινί καμπάνα η κοντή μεταλλική Σπάστη καμπάνα οπότε παίζεις άνετα με αυτό που σε βολεύει :)
Σε 90 παλαιά είχα 17.5 x21cm must μελί με τον πάνω τρόπο φτιαγμένο με 6,25 βέργα και ήταν φανταστικ για 10_20 μέτρα βάθος
Βέβαια αλλά γούστα εγώ αλλά κάποιος άλλος :D
Αλλά χρώμα δεν αλλάζω ποτέ ,πάντα κιτρινακι(το θεωρώ ποιο μαλακό και το ίδιο δυνατό άρα δυνατές και γλυκές βολές) :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Tzaferos » 04 Αύγ 2017, 10:58

thalassa50 έγραψε:Για το 83αρι εγώ θα έβαζα 20-22cm μήκος το μελί λάτεξ (δες και τα must dive ίδια ποιότητα μη σου πω και καλύτερη και πολύ ποιο φτηνά )
Και αυτό που μπορείς να κάνεις ακόμα είναι να κόβεις το λάστιχο στην μεριά της καμπάνας και να βάζεις η σχοινί καμπάνα η κοντή μεταλλική Σπάστη καμπάνα οπότε παίζεις άνετα με αυτό που σε βολεύει :)
Σε 90 παλαιά είχα 17.5 x21cm must μελί με τον πάνω τρόπο φτιαγμένο με 6,25 βέργα και ήταν φανταστικ για 10_20 μέτρα βάθος
Αλλά χρώμα δεν αλλάζω ποτέ ,πάντα κιτρινακι(το θεωρώ ποιο μαλακό και το ίδιο δυνατό άρα δυνατές και γλυκές βολές) :D

Όπα κάτσε γιατί με σκάλωσες τώρα. Παίζει ρόλο το χρώμα ?? Δεν είναι απλά αισθητική οι λόγοι ??
Tzaferos

Νέα δημοσίευσηαπό Tzaferos » 04 Αύγ 2017, 11:06

matador23 έγραψε:
Tzaferos έγραψε:Καλημέρα σας. Θα πάω να αλλάξω τα λάστιχα μια απο αυτές τις μέρες αλλά μια ερώτηση. Θα βάλω τα 17,5 αρια gorilla σε τι μήκος όμως ? Υπάρχουν πολλά μήκη και σχεδόν χάθηκα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που σπαταλάτε για να με βοηθήσετε.

Καλημερα και παλι.

Δές μία εδω :
http://www.diveshop.gr/index.php/manuals/

Επισης.....αλλα μπορει να σε μπερδεψω με αυτο που θα πω.
Καλυτερα ειναι να τα κανεις δετά , δλδ ρακορ στη κεφαλη και δετα στις εγκοπες , έτσι ωστε να μπορεις να τα ρυθμισεις όπως σε βολευουν.
Ξεκινας λίγο μεγαλυτερα σε μηκος και εφοσον δεις πως λειτουργει ολο το σεταρισμα , ανάλογα κοβεις και δένεις λιγο ποιο κοντά.

Αλλα αν μπερδευεσαι πηγαινε σε ενα μαγαζι και αγορασε κλασικα ρακορ ρακορ.

ή λατεβασε την εφαρμογη και τρεξε την να βρεις το ιδανικο μήκος.
viewtopic.php?f=50&t=11054

Για εμένα μου φαίνεται πιο ευκολο να κάνω ότι κάνει αυτός στο βιντεάκι που μου είχες στείλει (δηλαδή 17,5μμ λάστιχα με demka κοντή καμπάνα) παρά να τα κάνω δετά που δεν ξέρω και μου φαίνεται σαν πυρηνική φυσική. Τα πλεονεκτήματα των δετών ποιά είνα ? Ότι τα προσαρμόζεις στις διαστάσεις που θές ? Τέλος η εφαρμογή που έστειλες τι κάνει ακριβώς ?
Tzaferos

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 04 Αύγ 2017, 11:26

Η εφαρμογη έχει καποια εργαλεια για να υπολογιζεις μήκος ελαστικων.
Εχει οδηγιες για κομπους-δεσιματα.
Εχει πληροφοριες και αβση για πσαργια...
έχει αρκετα χρησιμα πραγματα.Κανε ενα κοπο και εγκατεστησε το.

Εικόνα

Για τα πλεονεκτηματα των δετων ειναι αρκετα...
Σηκωνει μεγαλη κουβεντα και γραψιμο...
Αλλα για την ώρα αστο , οπως ειπες.

εν συντομια , σωστα ειπες, οσο παλιωνει ενα λαστιχο το κοβεις και συνεχιζεις.
ευκολη επιδιορθωση ακομα και μεσα στο νερο.
λιγοτερο επικυνδυνο αν σπασει
Λιγοτερες τριβες
λιγοτερες φθορες στον οδηγο του οπλου.
κτλ κτλ κτλ...
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 04 Αύγ 2017, 15:37

Tzaferos έγραψε:
thalassa50 έγραψε:Για το 83αρι εγώ θα έβαζα 20-22cm μήκος το μελί λάτεξ (δες και τα must dive ίδια ποιότητα μη σου πω και καλύτερη και πολύ ποιο φτηνά )

Όπα κάτσε γιατί με σκάλωσες τώρα. Παίζει ρόλο το χρώμα ?? Δεν είναι απλά αισθητική οι λόγοι ??

φίλε μου ,εγώ έχω την αίσθηση ότι είναι κάτι της λίγο ποιο μαλακό ,άλλοι λένε ότι το μαύρο είναι ποιο δυνατό ,άλλοι πάλι ότι είναι το ίδιο ??
διαλέγεις και παίρνεις :D
πάντως ,διαπιστωμένο ότι το μελί must και gorrila είναι γλυκό μαλακό αλλά και δυνατό λάστιχο ,απλά το must είναι πολύ ποιο φτηνό :)
υγ.με μια πολλής καλής ποιότητας κοντή σπαστή μεταλική δετη καμπάνα την βγάζεις μόνον όταν αλλάζεις λάστιχα για να την βάλεις στα καινούργια και ξεχνάς όλα τα αλλά
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 04 Αύγ 2017, 20:19

Πάντως γιαννο δυο φορές έχω πάει στα παιδιά στο Αιγάλεω γιατο το λάστιχο και δε το είχαν.μιλάω για μέχρι τρεις τέσσερις μήνες πριν.το έψαξα γιατί την ίδια άποψη είχε και ο αδερφός μου με σένα.
Τώρα θα το ψάξω πάλι μετά την άδεια μου... :wave:
By the way πήρα γκοριλα μαύρο.τα παιδιά στην απνεα μου είπαν ότι μαύρο και μέλι είναι το ίδιο.πηρα δεκαεξαρι για να σπρώχνω βέργα 6.25 και φίλε έχω πάθει πλάκα.για άσπρα είναι μανούλα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...
jimmy76gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες