• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τι ειν' τουτο?

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Τι ειν' τουτο?

Νέα δημοσίευσηαπό TaKo » 09 Νοέμ 2016, 09:56

Καλημέρα στην παρέα,

Αυτο το ψάρι είναι γερμανός ή αγριόσαλπα?

Αν ναι, ποια αγκάθια έχουν δηλητήριο?

Ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
TaKo

Re: Τι ειν' τουτο?

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 09 Νοέμ 2016, 10:15

Γερμανός.Όχι ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Όλα τα αγκάθια έχουν δηλητήριο.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 09 Νοέμ 2016, 12:30

stelarasA'MAK έγραψε:Γερμανός.Όχι ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Όλα τα αγκάθια έχουν δηλητήριο.

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό xrist0s4 » 09 Νοέμ 2016, 12:49

Ταλαιπωρημενος γερμανος,εμεις εδω στην Κρητη δεν το πολυκυνηγαμε αλλα στην Κυπρο απ οτι εχω ακουσει θεωρειτε πρωτης ποιοτητας ψαρι.
-Ξέρεις..... -κάτι? -σάρκ?
Άβαταρ μέλους
xrist0s4

Νέα δημοσίευσηαπό TaKo » 09 Νοέμ 2016, 14:37

stelarasA'MAK έγραψε:Γερμανός.Όχι ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Όλα τα αγκάθια έχουν δηλητήριο.

Όλα τα αγκάθια? Και τα πάνω και τα κάτω και τα πλαινα?
TaKo

Νέα δημοσίευσηαπό shallow » 09 Νοέμ 2016, 14:44

Έχει νόστιμο κρέας; Στα νερά της Αρκαδίας υπάρχουν σε αφθονία αλλά δε τους τρώνε. Ωραίο κομμάτι φαίνεται το συγκεκριμένο!
shallow

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 09 Νοέμ 2016, 14:51

Ναι,όλα τα σκληρά είναι,γενικά το κρέας του μυρίζει λόγω πετσας,αν το ξεπετσιασεις ίσως λέει...όντως Αρκαδια,γίνεται χαμός....
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό shallow » 09 Νοέμ 2016, 14:57

stelarasA'MAK έγραψε:Ναι,όλα τα σκληρά είναι,γενικά το κρέας του μυρίζει λόγω πετσας,αν το ξεπετσιασεις ίσως λέει...όντως Αρκαδια,γίνεται χαμός....

Ναι όπου και να βουτήξεις συναντας πολυπληθή κοπάδια απο γερμανούς.....την επόμενη φορά θα τους στρωσω στο τουφεκίδι.
shallow

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 09 Νοέμ 2016, 15:03

shallow έγραψε:Έχει νόστιμο κρέας; Στα νερά της Αρκαδίας υπάρχουν σε αφθονία αλλά δε τους τρώνε. Ωραίο κομμάτι φαίνεται το συγκεκριμένο!

Όντως γίνεται πανικός εκεί κάτω πριν μερικά χρόνια Σαμπατική γινόταν ο κακός χαμός και ήταν στην αρχή του χόμπυ και πήραμε μερικά καλά κομμάτια.
xrist0s4 έγραψε:Ταλαιπωρημενος γερμανος,εμεις εδω στην Κρητη δεν το πολυκυνηγαμε αλλα στην Κυπρο απ οτι εχω ακουσει θεωρειτε πρωτης ποιοτητας ψαρι.

Όντως έχω σπιτονοικοκυραίους Κύπριους και είναι τρελή λιχουδιά,εμένα προσωπικά είναι αδιάφοροι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό TaKo » 09 Νοέμ 2016, 15:09

xareas έγραψε:
shallow έγραψε:Έχει νόστιμο κρέας; Στα νερά της Αρκαδίας υπάρχουν σε αφθονία αλλά δε τους τρώνε. Ωραίο κομμάτι φαίνεται το συγκεκριμένο!

Όντως γίνεται πανικός εκεί κάτω πριν μερικά χρόνια Σαμπατική γινόταν ο κακός χαμός και ήταν στην αρχή του χόμπυ και πήραμε μερικά καλά κομμάτια.
xrist0s4 έγραψε:Ταλαιπωρημενος γερμανος,εμεις εδω στην Κρητη δεν το πολυκυνηγαμε αλλα στην Κυπρο απ οτι εχω ακουσει θεωρειτε πρωτης ποιοτητας ψαρι.

Όντως έχω σπιτονοικοκυραίους Κύπριους και είναι τρελή λιχουδιά,εμένα προσωπικά είναι αδιάφοροι.

Μπορεί στην Κύπρο να έχει ελαφρως διαφορετική χλωρίδα και να διαφέρει η γεύση τους.

Γενικά, στις θάλασσες της Αθήνας είναι ίσως τα μόνο άφοβα ψάρια και ψαρεύονται εύκολα.

Για πείτε όμως, όλα τα αγκάθια έχουν δηλητήριο? Και τα κάτω και τα πλαινα?
TaKo

Νέα δημοσίευσηαπό Tempest » 09 Νοέμ 2016, 15:46

Σιγά το δηλητήριο. Εμένα από τις 3-4 φορές που με τσίμπησε αγκάθι, μόνο τη μία με πόνεσε και όχι τρομερά. Μπορεί να είμαι και σκληρόπετσος, τι να πω. Γενικά τηγανητούς που τους έχω φάει ήταν πολύ ωραίοι όπως και μαριναρισμένοι και αφημένοι στο ξύδι όπως κάνουμε το γαύρο. Απλά εκεί έχει μανούρα γιατί πρέπει να τους φιλετάρεις πρώτα.
Είμαι ό,τι δεν έζησα, είμαι η βροχή που θα ‘ρθει να δροσίσει άγνωστων γυναικών το κορμί...Λιμπερτά! Φορτίνο Σαμάνο
Άβαταρ μέλους
Tempest

Νέα δημοσίευσηαπό profil3r_ » 09 Νοέμ 2016, 17:51

Κουρκούνα μαύρη (γερμανός) έχει και άσπρες, στο τηγάνι είναι πεντανόστιμη και εξαιρετικότατη, ιδίως όταν είναι αυγωμένο το ψάρι. Η αλήθεια είναι ότι βρωμάει όταν είναι ωμό το ψάρι ιδίως πριν το καθάρισμα γιατί τρέφετε αποκλειστικά με φύκια. Άμα τηγανιστεί και μετά άλλο πράγμα.... :yahoo:

ΥΓ: Το αγκάθι που τσούζει περισσότερο από τα άλλα είναι το πρώτο στο σβέρκο το οριζόντιο, αυτό που κοιτάει μπροστά να πούμε. Δεν είναι να πεθάνεις κιόλας αλλά έχει λίγο πόνο... :hello:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."
Άβαταρ μέλους
profil3r_

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 09 Νοέμ 2016, 21:17

Τηγανητο ειναι νοστιμο αλλα το καθαριζεις κατα προτιμηση μεσα στην θαλασσα Η το αργοτερο μολις βγεις
learner

Νέα δημοσίευσηαπό maousaki » 02 Απρ 2017, 09:36

Ποιά η διαφορά μεταξύ γερμανού και αγριόσαλπας;
maousaki

Νέα δημοσίευσηαπό mixalhs-k » 02 Απρ 2017, 16:30

learner έγραψε:Τηγανητο ειναι νοστιμο αλλα το καθαριζεις κατα προτιμηση μεσα στην θαλασσα Η το αργοτερο μολις βγεις

Σωστός...! Μια και μοναδική φορά που χτύπησα 2 Γερμανούς έκανα το λάθος να τα καθαρίσω στο σπίτι μετά από 3 ώρες ταξίδι...μιλάμε για τρελή μπόχααα...άσχημη εμπειρία :doh:
βάλε την μάσκα σου άδειασε το μυαλό σου και
αφέσου στην αγκαλιά της μάγισσας θάλασσας...!
Άβαταρ μέλους
mixalhs-k

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης