• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μαγιατικα

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Μαγιατικα

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήφορος » 15 Μάιος 2016, 18:58

Γεια σας παιδια
Ονομαζομαι Νικηφορος και ειπα να μοιραστω καποιες πληροφοριες,σχετικα με ενα πολλυ μαχητικο και εξυπνο και ομορφο θηραμα
Το γνωστο Μαγιατικο :D :rules: :read:
Λοιπον το μαγιατικο το συνανταμε σε ολους τους βυθους(αμμος,βραχεια,ξερες κτλπ)
Ερχετε στα ρηχα κυριος τους καλοκαιρινους μηνες(Απο μαιο εως σεπτεμβριο)
Οι καλυτερες ωρες ψαρεματος ειναι το σουρουπο δλδ(απο 5 εως 7)
Ο καλυτερος τροπος ψαρεματος τους ειναι με καρτερι,κυριος σε σημεια που κυκλοφορουν αθερινες,σαρδελες,γαυροι και γενηκα τετια μικροψαρα.
Το ψαρεμα τους απετι οχι τοσο καλο κρυψημο αλλα τελεια ακηνισια(δν ξερω εαν λειτουργουν η λαρυγγισμοι σε αυτο το ειδος ψαριου)
Και τελος προσωπικα χρησημοπιω 90αρι ξυλινο οπλο με δυο λαστιχα κ μουλινε.
Ελπιζω να βοηθησα συγνωμη για την ορθογραφια,και γραψτε για αλλα ειδοι ψαριοων απο κατω <3
Μπαμ παει η πεσκανδριτσα
-Ρε μλκ τι κανεις
Τι???
-Η πεθερα σου ειναι αυτη!
Άβαταρ μέλους
Νικήφορος

Re: Μαγιατικα

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 15 Μάιος 2016, 23:57

Ευχαριστούμε :good: Νικηφόρε και σου εύχομαι μακροημέρευση στο φόρουμ μιας κι απ’ ό,τι είδα είναι το πρώτο σου ποστάρισμα.
Εκτιμώ ότι είσαι νέος ηλικιακά, κάτω των 30, και σκέφτομαι ότι η δική μου η γενιά είναι βαθιά υπεύθυνη για τον αφανισμό και την γενοκτονία των μαγιάτικων σε τέτοιο βαθμό που απομένουν πια σκιές των άλλοτε κραταιών, γιγάντιων κοπαδιών. Τι να πεις… Επιστήμη χωριζομένη αρετής, πανουργία, ΟΥ σοφία φαίνεται.. Καταφέραμε και αποκαλύψαμε τους θώκους αναπαραγωγής και τα εξοντώσαμε με τα γρι-γρι και τα μαλαγρώματα. Αλλά και οι υποβρύχιοι κυνηγοί έχουμε την ευθύνη στο μέτρο που μας αναλογεί. Τι ερασιτεχνικό ψάρεμα του κώλου ](*,) είναι αυτό να πηγαίνεις στα Ψαρά, να στρατοπεδεύεις όλο το δεκάωρο του καύσωνα πάνω στη μία και μοναδική ξέρα που φιλοξενεί το πέρασμα (εδώ και λίγα χρόνια χρειάζεσαι κάρτα προτεραιότητας από τις 6 το πρωί..)και να υπομένεις όλο το βασανιστήριο που υπέμεναν οι ντόπιοι δυναμιτιστές του παρελθόντος; (Όμως αυτοί ήταν ρακένδυτοι βιοπαλαιστές..) Έχει αυτό γούστο; Nα μην κυνηγήσεις λίγα μπαρμπούνια, δυο σκάρους αλλά να κινδυνεύεις να πάθεις ηλίαση;
Περισσότερο από κάθε άλλο ψάρι στο μαγιάτικο ισχύει ο τόπος παρά ο τρόπος.
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήφορος » 16 Μάιος 2016, 01:31

Εγω ευχαριστω
Ναι ειμαι αρκετα κατον των 30 βασικα στοις 15 μαιου εκλεισα τα 15 επισης για την εξαφανισει ολων αυτον
των γιγαντω φταινε κυριος οι <<ψαραδες εμποριου>> δλδ γρι γρι τρατε δυχτια κτλπ
Εχω δει φωτογραφιες απτον πατερα μου που μου κολησε αυτον τον ιο με τον ψαροντουφεκο
με τι γιαγντες που υπηρχαν τοτε και μαλιστα τους εβρισκες και με καρτερι στους 20ποντους νερο!
Μπαμ παει η πεσκανδριτσα
-Ρε μλκ τι κανεις
Τι???
-Η πεθερα σου ειναι αυτη!
Άβαταρ μέλους
Νικήφορος

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 16 Μάιος 2016, 13:52

kostasprobonas έγραψε:Ευχαριστούμε :good: Νικηφόρε και σου εύχομαι μακροημέρευση στο φόρουμ μιας κι απ’ ό,τι είδα είναι το πρώτο σου ποστάρισμα.
Εκτιμώ ότι είσαι νέος ηλικιακά, κάτω των 30, και σκέφτομαι ότι η δική μου η γενιά είναι βαθιά υπεύθυνη για τον αφανισμό και την γενοκτονία των μαγιάτικων σε τέτοιο βαθμό που απομένουν πια σκιές των άλλοτε κραταιών, γιγάντιων κοπαδιών. Τι να πεις… Επιστήμη χωριζομένη αρετής, πανουργία, ΟΥ σοφία φαίνεται.. Καταφέραμε και αποκαλύψαμε τους θώκους αναπαραγωγής και τα εξοντώσαμε με τα γρι-γρι και τα μαλαγρώματα. Αλλά και οι υποβρύχιοι κυνηγοί έχουμε την ευθύνη στο μέτρο που μας αναλογεί. Τι ερασιτεχνικό ψάρεμα του κώλου ](*,) είναι αυτό να πηγαίνεις στα Ψαρά, να στρατοπεδεύεις όλο το δεκάωρο του καύσωνα πάνω στη μία και μοναδική ξέρα που φιλοξενεί το πέρασμα (εδώ και λίγα χρόνια χρειάζεσαι κάρτα προτεραιότητας από τις 6 το πρωί..)και να υπομένεις όλο το βασανιστήριο που υπέμεναν οι ντόπιοι δυναμιτιστές του παρελθόντος; (Όμως αυτοί ήταν ρακένδυτοι βιοπαλαιστές..) Έχει αυτό γούστο; Nα μην κυνηγήσεις λίγα μπαρμπούνια, δυο σκάρους αλλά να κινδυνεύεις να πάθεις ηλίαση;
Περισσότερο από κάθε άλλο ψάρι στο μαγιάτικο ισχύει ο τόπος παρά ο τρόπος.

:good:
Όλοι λίγο πολύ βαλαμε τα χερακια μας και βγαλαμε( ΑΛΛΑ και συνεχίζουμε ακόμα και σήμερα βλέπε fb sff ) τα ματάκια μας
Ή λόγοι ????? Ο ανύπαρκτος παντελως ανύπαρκτος και ζαμανφουτισμος του δημοσίου κρατικού ελέγχου σε όλους τους τομείς ( είναι να μην τρουπωση ο ελλην ετσι και τρουπωση θα καααααααααθετε )και το ίδιο ισχύει για τον απλό πολίτη
Θες λιμενικό θες αστυνομία κτλ.κτλ.κτλ. :hello:
:bye:

Υγ.δες γύρο σου ,κάθε μέρα κάθε ώρα αυτά θα βλέπεις και από τον πολίτη και από τον κρατικό υπάλληλο
Γενικά είμαστε για κλάματα αλλά αντί αυτού καμαρωνουμε τρομάρα μας :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες