• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαρι Κυνηγος - Συγγενεις με Mahi-Mahi?

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: Ψαρι Κυνηγος - Συγγενεις με Mahi-Mahi?

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 27 Φεβ 2016, 21:17

Καλησπέρα, ή μεσόγειος ως ολιγοτροφικη και κλειστη θάλασσα,ανέκαθεν, είχε και λιγότερα και μικρότερα ψάρια.Πέρα από τη σύγκριση του κυνηγού με το mahi-mahi ,το ίδιο συμβαίνει και με το λουτσο σε σύγκριση με το μπαρακουντα,του ροφού με το goliath grouper,του φαγγριου με τα pink snapper των λαβρακιων με τα stripped seabass ,και πάει λέγοντας.Πάντως τα ωκεάνια θηράματα και γευστικως είναι υποδεέστερα,και είναι και γεμάτα τοξίνες και παρασιτα,που σε εναν μεσογειακό ψαροφαγο δημιουργούν προβλήματα. Αυτό μου το βεβαιώνει ο κουμπάρος μου που έχει μεταναστεύσει ΗΠΑ, και δεν μπορεί να ευχαριστηθει ψάρι, εκτός από σολωμό ιχθυοτροφείων...όταν έρχεται εδώ,όπως καταλαβαίνετε γίνονται ...όργια (ψαροφαγιας...).
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό NicholasPachis » 28 Φεβ 2016, 00:39

Οκ αλλα ο τονος δεν ειναι ωκεανιο ψαρι ή ο ξιφιας; Ειναι ομως πολυ νοστιμα (Για μενα τουλαχιστον)!
Δε διαφωνω ειναι τα περισσοτερα ανοστα αλλα υπαρχουν κ εξερεσεις!
Ρωτησα εναν που επιανε μεχρι 3.5κιλα και μ ειπε οτι οι κυνηγοι ειναι οι λαμπουες.
Εγω προσωπικα θελω να τα ψαρεψω για την εμπειρια και τη σχετικη δυσκολια π εχει το κυνηγι τους, (Εννοειται οτι θα φαω)
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
NicholasPachis

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 28 Φεβ 2016, 11:47

stelarasA'MAK έγραψε:Καλησπέρα, ή μεσόγειος ως ολιγοτροφικη και κλειστη θάλασσα,ανέκαθεν, είχε και λιγότερα και μικρότερα ψάρια.Πέρα από τη σύγκριση του κυνηγού με το mahi-mahi ,το ίδιο συμβαίνει και με το λουτσο σε σύγκριση με το μπαρακουντα,του ροφού με το goliath grouper,του φαγγριου με τα pink snapper των λαβρακιων με τα stripped seabass ,και πάει λέγοντας.Πάντως τα ωκεάνια θηράματα και γευστικως είναι υποδεέστερα,και είναι και γεμάτα τοξίνες και παρασιτα,που σε εναν μεσογειακό ψαροφαγο δημιουργούν προβλήματα. Αυτό μου το βεβαιώνει ο κουμπάρος μου που έχει μεταναστεύσει ΗΠΑ, και δεν μπορεί να ευχαριστηθει ψάρι, εκτός από σολωμό ιχθυοτροφείων...όταν έρχεται εδώ,όπως καταλαβαίνετε γίνονται ...όργια (ψαροφαγιας...).

+1
ενα πανεμορφο ψαρι...το ειχα βαλει στοχο φετος αλα οσο θα δειτε εσεις τον αγιο βασιλη τοσο θα πιασω και γω ενα....ισως απο σεπτεμβρη :D
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες