• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ναργιλές!!!!

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Ναργιλές!!!!

Νέα δημοσίευσηαπό chris81 » 12 Οκτ 2015, 14:36

παιδιά καλησπέρα. είμαι για ψάρεμα Σάββατο, με περνάει επαγγελματικό σκάφος και ρίχνει δίχτυα ακριβώς πιο μπροστά μου..... :mad: και το βλέπω να αράζει λίγο πιο κάτω. θα τον κράξω σκέφτομαι... περνάω τα δίχτυα και πλησιάζω το σκάφος. καθώς έφτανα άκουγα ένα θόρυβο... στην επιφάνεια της θάλασσας υπήρχε λάστιχο υψηλής πίεσης!!!! ακολουθώ τον θόρυβο και βλέπω σε βάθος 7-8 μ να ανεβαίνουν φυσαλίδες.... πλησιάζω και βλέπω ένα τύπο να βαράει ένα βράχο με βαριοπούλα και με μία τανάλια να βγάζει κάτι από μέσα. έσπαγε το βράχο και έβγαζε κάτι με την τανάλια! ούτε που με πήρε γραμμή και ήμουν από πάνω του!!!! έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έκανε?????? :scratch:
Φονιάδες των ψαριών Πελεκάνοι.
Άβαταρ μέλους
chris81

Re: Ναργιλές!!!!

Νέα δημοσίευσηαπό Gdimitrios » 12 Οκτ 2015, 14:46

Εξώρηξη πετροσωληνα ισως.... :roll:
"Ήμουν λυπημένος που δεν είχα παπούτσια, μέχρι που συνάντησα κάποιον που δεν είχε πόδια"
Άβαταρ μέλους
Gdimitrios

Νέα δημοσίευσηαπό chris81 » 12 Οκτ 2015, 14:48

Gdimitrios έγραψε:Εξώρηξη πετροσωληνα ισως.... :roll:

δόλωμα είναι αυτό? επιτρέπεται?
Άβαταρ μέλους
chris81

Νέα δημοσίευσηαπό ntasaef4 » 12 Οκτ 2015, 14:51

Πρώτη φορά το ακούω...
Άβαταρ μέλους
ntasaef4

Νέα δημοσίευσηαπό Gdimitrios » 12 Οκτ 2015, 14:53

chris81 έγραψε:
Gdimitrios έγραψε:Εξώρηξη πετροσωληνα ισως.... :roll:

δόλωμα είναι αυτό? επιτρέπεται?

Και δόλωμα.
Δεν επιτρέπεται.
"Ήμουν λυπημένος που δεν είχα παπούτσια, μέχρι που συνάντησα κάποιον που δεν είχε πόδια"
Άβαταρ μέλους
Gdimitrios

Νέα δημοσίευσηαπό nako » 12 Οκτ 2015, 14:59

ναι μαλλον εβγαζε σωληνες , γινεται δολωμα
εχω τυχει και γω σε παρομοιο περιστατικο πριν πολλα χρονια διπλα στο πορτο κουφο στην σιθωνια, ο τυπος ειχε μπουκαλα και σε βαθη 8-10μετρα χτυπουσε με βαρια τον βραχο
σπαζοντας κομματια εβγαζε τους σωληνες
αυτο που μου εκανε εντυπωση (περαν του οτι και γω πρωτη φορα εβλεα κατι τετοιο) ειναι οι τρυπες στον βραχο που βρισκοταν οι σωληνες (αφου εφυγε ο δυτης περασα να δω απο τι ειναι αυτο κλπ) λες και τις ειχε ανοιξει τρυπανι φαρδυ!
nako

Νέα δημοσίευσηαπό chris81 » 12 Οκτ 2015, 15:02

απ ότι διάβασα πάντως είναι παράνομο. την άλλη φορά θα τον σκίσω.....
Άβαταρ μέλους
chris81

Νέα δημοσίευσηαπό dlamprou » 12 Οκτ 2015, 15:06

Μάλλον Lithophaga lithophaga. Εγώ το έχω ακούσει ως βαλάνι ή λιθοφάγο.
Σπανε την πετρα που έχει φτιάξει τη στοα του.

Απαγορεύεται η αλιεία.
Το πιο ωραίο ψάρι είναι το παϊδάκι, αλλά δεν πιάνεται με ψαροντούφεκο...
dlamprou

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 12 Οκτ 2015, 16:28

Φιλε, είναι οι κλασσικές πετροσωλήνες που τρώει ο κόσμος στα ουζερί και τσιπουράδικα, απαγορεύεται η ερασιτεχνική τους αλιεία όπως σε όλα τα όστρακα (κυδώνια, γυαλιστερές κλπ) ωστόσο εφόσον ήταν επαγγελματίας έχω την εντύπωση πως δεν απαγορεύεται για αυτούς.

Ας βοηθήσει κάποιο λιμενικός από το forum για να λυθεί η απορία σε όλους.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Οκτ 2015, 16:48

πριν καμία δεκαριά χρόνια είχα δει έναν στον κόρφο έχοντας κομπρεσέρ πάνω σε μια πλαστική βάρκα να σπάει βράχους και πήγα και εγώ από πάνω του από περιέργια να δω τι σπάει και εκεί είδα ότι έσπαγε για να βγάλει αυτές της πετροσωλήνες ο μάγκας :D επαγγελματίας δεν ήταν αφού είχε ένα βαρκάκι άντε το πολύ 4.70 πλαστικό :) και ήταν δεν ήταν καμία 100-200m από τον κόρφο μακρυά ,δεν γνώριζα ότι απαγορεύεται αυτό τότε
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 12 Οκτ 2015, 17:02

thalassa50 έγραψε:πριν καμία δεκαριά χρόνια είχα δει έναν στον κόρφο έχοντας κομπρεσέρ πάνω σε μια πλαστική βάρκα να σπάει βράχους και πήγα και εγώ από πάνω του από περιέργια να δω τι σπάει και εκεί είδα ότι έσπαγε για να βγάλει αυτές της πετροσωλήνες ο μάγκας :D επαγγελματίας δεν ήταν αφού είχε ένα βαρκάκι άντε το πολύ 4.70 πλαστικό :) και ήταν δεν ήταν καμία 100-200m από τον κόρφο μακρυά ,δεν γνώριζα ότι απαγορεύεται αυτό τότε

Βλέπεις οι πετροσωλήνες έχουν πολύ ζήτηση και το "μεροκάματο" για του "πετρομανάβηδες" είναι καλό.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Οκτ 2015, 17:04

DiverL έγραψε:
thalassa50 έγραψε:πριν καμία δεκαριά χρόνια είχα δει έναν στον κόρφο έχοντας κομπρεσέρ πάνω σε μια πλαστική βάρκα να σπάει βράχους και πήγα και εγώ από πάνω του από περιέργια να δω τι σπάει και εκεί είδα ότι έσπαγε για να βγάλει αυτές της πετροσωλήνες ο μάγκας :D επαγγελματίας δεν ήταν αφού είχε ένα βαρκάκι άντε το πολύ 4.70 πλαστικό :) και ήταν δεν ήταν καμία 100-200m από τον κόρφο μακρυά ,δεν γνώριζα ότι απαγορεύεται αυτό τότε

Βλέπεις οι πετροσωλήνες έχουν πολύ ζήτηση και το "μεροκάματο" για του "πετρομανάβηδες" είναι καλό.

πάντως παραδέχομαι το θράσος τους :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 12 Οκτ 2015, 17:21

Ακατονόμαστη καταστροφη. Ας γίνει ντόρος από καμιά οικολογική οργάνωση και προσφυγή στο Στρασβούργο να δούμε για πότε τα μαζεύουν. Ο νόμος πρέπει να αλλάξει, δεν φταίνε οι κατάδικοι με τη βαριά. Κανέναν δεν τον νοιάζει. Ή μάλλον που να πάει το μυαλό εκεί.
Εμείς όμως μπορούμε μέχρι τότε να ξανασκεφτούμε για την κατανάλωση σωλήνα στα τσιπουράδικα ή σαν δόλωμα...
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 12 Οκτ 2015, 18:01

ichthyologist έγραψε:Ακατονόμαστη καταστροφη. Ας γίνει ντόρος από καμιά οικολογική οργάνωση και προσφυγή στο Στρασβούργο να δούμε για πότε τα μαζεύουν. Ο νόμος πρέπει να αλλάξει, δεν φταίνε οι κατάδικοι με τη βαριά. Κανέναν δεν τον νοιάζει. Ή μάλλον που να πάει το μυαλό εκεί.
Εμείς όμως μπορούμε μέχρι τότε να ξανασκεφτούμε για την κατανάλωση σωλήνα στα τσιπουράδικα ή σαν δόλωμα...

σωστη κουβεντα!τελικα ειναι μεγαλο φαινομενο.και στα μεθανα που ψαρευω αρκετα σημεια ειναι λες και εχει πεσει μπομπα.
ας αρχισουμε πρωτα απο εμας να μην τα καταναλωνουμε οπως επισης και τον γονο καλαμαρι...τα εχω φαει πολυ παλιοτερα αλλα ποτε ξανα...οσον αφορα τις οικολογικες οργανωσεις...τωρα σωθηκαμε!θα παρουν κανα εσπα,θα το δωσουν στα κωλοκαναλα για διαφημισουλα,θα φανε κιολας και ολα καλα...
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 12 Οκτ 2015, 18:03

:this: Νόστιμος ο πετροσωληνας αλλλλαααααα... Πολλά χρόνια.άκουσα ότι ζει... Πόσο κΑΝει άραγε να μεγαλώσει;
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες