• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λαγοκέφαλος,..

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: Θα μας φανε...

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 23 Ιουν 2016, 16:08

vtops έγραψε:
manos44 έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=hiUYoVJbico
Δείτε εδώ το παλιόψαρο.

Ναι ρε συ μιλάμε για πολύ θράσσος και θάρρος όμως.
έχει πάει την βέργα τόσο κοντά του πριν του ρίξει και δεν κάνει πίσω το μαμημένο με τίποτα.

Που να ήταν 5-6 εκεί δεν τα έκανε καλά ο τύπος με τίποτα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι πολυβόλο να έχεις 10-15 βέργες οπλισμένες στο ίδιο όπλο και να ρίχνεις ασταμάτητα

:lol: :lol:
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό Mihalis_Kall » 23 Ιουν 2016, 16:08

[τρολαρισμα ον]
καλο ειναι να περασετε σχολειο, θα σας λυθουν πολλες αποριες :rotfl:
[/τρολαρισμα οφφ]
Mihalis_Kall

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιουν 2016, 18:26

pillius έγραψε:Aυτή η ιστορία με τον ψαροτουφεκά που του επιτέθηκαν τα λαγόψαρα του πήραν τα ψάρια και παραλίγο να τον φάνε και αυτόν, σας φαίνεται πιστευτή;

Αν χτύπαγε δηλαδή 2-3, τα υπόλοιπα θα συνέχιζαν να τον κυνηγάνε;
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, δεν έχω δει ποτέ λαγοκέφαλο, απλά αναρωτιέμαι...

τώρα δεν κατάλαβα ???τον κυνηγούσαν και στην στεριά :rotfl: :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Re: Λαγοκέφαλος,..

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 23 Ιουν 2016, 19:03

Στα όπλα!!!(λάθος ,στις βέργες!!)
Πλάκα πλάκα ας ανεβούν καταδω.... :club:
Η συναγριδα θέλει τρόπο,το λαβράκι θέλει τοπο....
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό esasos » 23 Ιουν 2016, 19:39

Εγω που συνάντησα και σκότωσα πρόσφατα ένα σεβαστού μεγέθους λαγοκέφαλο που στάνταρ στο έκοβε το δάχτυλο με το στόμα του, δεν εισέπραξα εχθρικότητα αντιθέτως το ψάρι προσπαθούσε να παραχαραχτεί πάνω απο μια φικιάδα και να περάσει απαρατηρητο.

Λες να μου την είχε φυλαγμένη και να μου την πάταγε τη δαγκωνιά αν δεν του έριχνα?? :P
Τα ψαρέματα μου στο -> :)
Άβαταρ μέλους
esasos

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιουν 2016, 20:52

stelarasA'MAK έγραψε:Στα όπλα!!!(λάθος ,στις βέργες!!)
Πλάκα πλάκα ας ανεβούν καταδω.... :club:

Ναι ναι
Βαστά μη σε δω στα ΜΜΕ και εσένα καμία μέρα περικυκλωμένο από καμιά ταξιαρχία λαγοκεφαλους :D :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό christrif » 24 Ιουν 2016, 13:20

Σας παραθέτω 2 ιστορίες για τους δύσπιστους. Καλοκαίρι Κάρπαθος. Βουταμε με τον μπατζανακη. Πέφτει πρώτος στη θάλασσα και μετά από λίγο σταματά. Πέφτω μετά εγώ και τον ρωτάω γιατί σταμάτησε. Λαγοκεφαλος μου λέει. Έκανε κύκλους κάτω από τη σημαδουρα και δαγκωνε τη ψαροβελονα που κρεμοταν. Το σκοτώσετε και το βγάλαμε έξω. Το μέγεθος του μετρημενο από τον ώμο μου μέχρι και την άκρη των δαχτυλων μου.
Δεύτερη ιστορία : Κάρπαθος πάλι φίλος ξεκινάει βουτιά με ψάρια πάνω του και γύρω στα 18 βλέπει να έρχονται από κάτω προς τα πάνω κοπάδι με λαγοκεφαλους.το κοπάδι πήγαινε κατά πάνω του και έσπασε σε απόσταση 2-3 μέτρων από κρίνοντας περικυκλωνοντας τον. Εννοείται έκοψε βουτιά, εννοείται ότι τα ταισε ψαράκια, εννοείται ότι την έκανε με ελαφρά. Το μέγεθος τους ήταν το ίδιο με το πρώτο.
Τα συμπεράσματα δικά σας για το αν επιτίθενται. Πάντως εμένα μου χάλασαν το ψάρεμα και ξέρω πως θα μου το ξαναχαλασουν αν τα ξανασυναντησω. Για φανταστείτε να σας ακολουθεί κοπάδι. Ούτε στον εχθρό σου
christrif

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 24 Ιουν 2016, 13:26

Σταματήστε βρέ να κοροιδεύετε τον κόσμο !!!! Είναι εκλεκτό έδεσμα για ''πεθερές'' λέμεεεεεεε!!!! :mrgreen:
2 λεπτά πριν | tsaounlee: Αν ο πρωτάρης είχε εξοπλισμό Αττική θα έσπαγα το μοναχικό ψαρευτικό βίο...

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 24 Ιουν 2016, 14:04

christrif έγραψε:Σας παραθέτω 2 ιστορίες για τους δύσπιστους. Καλοκαίρι Κάρπαθος. Βουταμε με τον μπατζανακη. Πέφτει πρώτος στη θάλασσα και μετά από λίγο σταματά. Πέφτω μετά εγώ και τον ρωτάω γιατί σταμάτησε. Λαγοκεφαλος μου λέει. Έκανε κύκλους κάτω από τη σημαδουρα και δαγκωνε τη ψαροβελονα που κρεμοταν. Το σκοτώσετε και το βγάλαμε έξω. Το μέγεθος του μετρημενο από τον ώμο μου μέχρι και την άκρη των δαχτυλων μου.
Δεύτερη ιστορία : Κάρπαθος πάλι φίλος ξεκινάει βουτιά με ψάρια πάνω του και γύρω στα 18 βλέπει να έρχονται από κάτω προς τα πάνω κοπάδι με λαγοκεφαλους.το κοπάδι πήγαινε κατά πάνω του και έσπασε σε απόσταση 2-3 μέτρων από κρίνοντας περικυκλωνοντας τον. Εννοείται έκοψε βουτιά, εννοείται ότι τα ταισε ψαράκια, εννοείται ότι την έκανε με ελαφρά. Το μέγεθος τους ήταν το ίδιο με το πρώτο.
Τα συμπεράσματα δικά σας για το αν επιτίθενται. Πάντως εμένα μου χάλασαν το ψάρεμα και ξέρω πως θα μου το ξαναχαλασουν αν τα ξανασυναντησω. Για φανταστείτε να σας ακολουθεί κοπάδι. Ούτε στον εχθρό σου

Φιλε μου η συμπεριφορα που αναφερεις ειναι φυσιολογικη για ενα ειδος καινουργιο στις θαλασσες μας και συνηθως "ατουφεκιστο".
Θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα :

Αν δεν ψαρευαμε ροφους,για τον α,β,γ λογο,((ας πουμε δεν τρωγονταν με τπτ.....)), προφανως και η συμπεριφορα τους οταν εβλεπαν ψαροτουφεκά δεν θα ηταν αυτη που εχουν τωρα.(Τρεχω να χωθω στο θαλαμι να μή φαω τη βεργα στα μουτρα) :P .

Θα πετουριζαν απο περιεργια κοντα σου και δεν θα τρομαζαν.
Συνεπως ετσι και ο λαγοκεφαλος...ειδος το οποιο δεν εχει φαει ατσαλι ,το παιζει λιγο ποιο τσαμπουκας :D
βαλε και οτι απο την φυση του ειναι λιγακι ποιο προικισμενο σωματικα(βλ δοντια)..αρα ειναι απολυτως φυσιολογικη η συμπεριφορα του.
Αλλα προφανως δέν ειναι και πιραγχας!!Μή το δαιμονοποιησουμε :D
~~Carpe Diem~~
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό Mihalis_Kall » 24 Ιουν 2016, 14:15

Και καποιοι λεγανε για τις σμερνες.. ποιεεεεεεες σμεεερνες. εδω μιλαμε για ψαρι αντερ αλερτ, οι καρτερακιδες παντως ειδικα προς τα Νοτια θα χασουνε δευτερολεπτα απο την απνοια με την ιδεα του λαγου. οποτε πλαναρισμα και στη βαρκα.
Mihalis_Kall

Νέα δημοσίευσηαπό Filippos_C » 24 Ιουν 2016, 15:30

Mihalis_Kall έγραψε:Και καποιοι λεγανε για τις σμερνες.. ποιεεεεεεες σμεεερνες. εδω μιλαμε για ψαρι αντερ αλερτ, οι καρτερακιδες παντως ειδικα προς τα Νοτια θα χασουνε δευτερολεπτα απο την απνοια με την ιδεα του λαγου. οποτε πλαναρισμα και στη βαρκα.

Αμπελαλε λεγεται...

να βαλω και το βιντεο?
My word is my bond
Άβαταρ μέλους
Filippos_C

Νέα δημοσίευσηαπό christrif » 24 Ιουν 2016, 15:54

matador23 έγραψε:
christrif έγραψε:Σας παραθέτω 2 ιστορίες για τους δύσπιστους. Καλοκαίρι Κάρπαθος. Βουταμε με τον μπατζανακη. Πέφτει πρώτος στη θάλασσα και μετά από λίγο σταματά. Πέφτω μετά εγώ και τον ρωτάω γιατί σταμάτησε. Λαγοκεφαλος μου λέει. Έκανε κύκλους κάτω από τη σημαδουρα και δαγκωνε τη ψαροβελονα που κρεμοταν. Το σκοτώσετε και το βγάλαμε έξω. Το μέγεθος του μετρημενο από τον ώμο μου μέχρι και την άκρη των δαχτυλων μου.

Φιλε μου η συμπεριφορα που αναφερεις ειναι φυσιολογικη για ενα ειδος καινουργιο στις θαλασσες μας και συνηθως "ατουφεκιστο".
Θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα :

Αν δεν ψαρευαμε ροφους,για τον α,β,γ λογο,((ας πουμε δεν τρωγονταν με τπτ.....)), προφανως και η συμπεριφορα τους οταν εβλεπαν ψαροτουφεκά δεν θα ηταν αυτη που εχουν τωρα.(Τρεχω να χωθω στο θαλαμι να μή φαω τη βεργα στα μουτρα) :P .

Θα πετουριζαν απο περιεργια κοντα σου και δεν θα τρομαζαν.
Συνεπως ετσι και ο λαγοκεφαλος...ειδος το οποιο δεν εχει φαει ατσαλι ,το παιζει λιγο ποιο τσαμπουκας :D
βαλε και οτι απο την φυση του ειναι λιγακι ποιο προικισμενο σωματικα(βλ δοντια)..αρα ειναι απολυτως φυσιολογικη η συμπεριφορα του.
Αλλα προφανως δέν ειναι και πιραγχας!!Μή το δαιμονοποιησουμε :D

Θα συμφωνήσω μαζί σου με το παράδειγμα του ροφου αλλά αν μιλάμε για έναν μόνο. Δηλαδή όχι επειδή βαραμε ροφους όλοι οι ροφοι γεννιούνται ψιλιασμενοι.Αν όμως τη φάει 1 φορά και τη γλυτώσει την επόμενη που θα δει βεργα θα γίνει Λούης. Ούτε βέβαια είναι πιρανχας. Όμως επειδή ακριβώς δεν έχουν εχθρούς όταν μυρίζουν φαΐ δεν μασάνε και επιτίθενται. Στο φαΐ βέβαια, δηλαδή στα ψάρια. Αλλά αν έχεις ψάρια πάνω σου.... :-k
christrif

Νέα δημοσίευσηαπό Mihalis_Kall » 25 Ιουν 2016, 07:32

Filippos_C έγραψε:Αμπελαλε λεγεται...
να βαλω και το βιντεο?

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :thumbsup:
Mihalis_Kall

Νέα δημοσίευσηαπό Nickaros » 05 Ιούλ 2016, 13:41

vtops έγραψε:
manos44 έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=hiUYoVJbico
Δείτε εδώ το παλιόψαρο.

Ναι ρε συ μιλάμε για πολύ θράσσος και θάρρος όμως.
έχει πάει την βέργα τόσο κοντά του πριν του ρίξει και δεν κάνει πίσω το μαμημένο με τίποτα.

Που να ήταν 5-6 εκεί δεν τα έκανε καλά ο τύπος με τίποτα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι πολυβόλο να έχεις 10-15 βέργες οπλισμένες στο ίδιο όπλο και να ρίχνεις ασταμάτητα

Αφού πλησιάζουν τόσο, ένα καρφωτικό αέρα, κατάλληλα στεγανοποιημένο, ίσως έκανε καλή δουλειά ...

Σοβαρά τώρα, το προηγούμενο καλοκαίρι στη νότια Κρήτη οι λαγοκέφαλοι ορμούσαν στη σημαδούρα ή έκοβαν κύκλους, από κάποια απόσταση. Αλλά ήταν μεμονωμένα άτομα, μεγάλο κοπάδι δεν συναντήσαμε, (μέχρι 3-4 άτομα στην ίδια περιοχή) αν και ψαρεύαμε κάθε μέρα. Μέγεθος 40-50 cm. Κοπαδιαστά, ίσως ξεθαρεύουν.

Πάντως από τα video, που έχουν ανέβει στο you tube για Ιτανο (Ερημούπολη) και Ξηρόκαμπο, όπου οι λαγοκέφαλοι βγαίνουν εκεί που σκάει το κύμα, συμπεραίνω ότι ο πληθυσμός τους έχει αυξηθεί πάρα πολύ. Στα ίδια μέρη ψαρεύαμε κάθε μέρα, πριν δώδεκα μήνες. Καμία σχέση.

Επίσης από επικοινωνία που είχα με ιχθυολόγο του ΕΛΚΕΘΕ, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι καλό θα ήταν να μην τα φήνουμε σκοτωμένα στο νερό.
Nickaros

Νέα δημοσίευσηαπό Nickaros » 05 Ιούλ 2016, 13:51

Πιράνχας, (τελευταία φράση στη λεζάντα)

www.youtube.com/watch?v=g3aVSx60juk
Nickaros

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Johnkokk και 10 επισκέπτες