• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λαγοκέφαλος,..

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: ΛΑΓΟΚΕΦΑΛΟΙ

Νέα δημοσίευσηαπό alexaek1 » 19 Απρ 2016, 18:58

stelarasA'MAK έγραψε:
alexaek1 έγραψε:το προβλημα σε εμας νοτια ειναι τεραστιο ειδικα σε συγκεκριμενα μερη ...... το ψαρεμα εχει τελιωσει σε αυτα ... οπου υπαρχουν λαγοψαρα ξεχαστε το ψαρεμα ... ... στα παραγαδια το πρωι δεν βρισκεις αγκιστρι ... στην καθετη ομως ειναι απελπισια .... αυτα πανε στις αμμουτσαδες... επειδη εχει τυχη και εχω κανει μερικες καθετες με φιλους ... ξεκιναμε στην αμμουτσαδα για παπαγαλακια ... περνουμε 1-2-3 ψαρια .. και ξεκινανε τα λαγοψαρα .. εκει εχει τελιωσει το ψαρεμα σου .... σου κοβουν αγκιστρια οσα και να δεσεις δεν μενει τιποτα... επειτα πας να αλλαξεις μερος δεν θα ξαναπαρεις παπαγαλο ... σε ακολουθουνε τα μαλακισμενα .. τα βλεπεις στην επιφανεια και ακολουθουν την βαρκα ... πρεπει να αλλαξεις τελιως σημειο να πας καπου με βραχια για κανα χανο .. ειναι σκετη καταστροφη ....μονο ο δυναμιτης μπορει να κανει κατι ελαχιστο για αυτα.........

Προσωπικα θα εστηνα καθετες με συρματινα παραμαλλα,και μολις ξεκιναγαν θα αφιερωνα το ψάρεμα μου σε αυτά.Δε θα έφευγα άν δέν ξεσκιζα όλο το κοπάδι. Θα το έβλεπα ως προσφορά προς τη θάλασσα και όχι σαν ψάρεμα .Κατόπιν πέταμα σε φωτιά για πλήρη απανθράκωση.
Σκέψου το εν όψει Μαϊου που απαγορεύεται και το ψαροντούφεκο.

το κοπαδι ????? χαχαχαχαχα ναι γινεται σαν ιδεα αλλα να ξερεις δεν τελιωνουν που να ψαρευεις τρεις μερες...........το πιστευεις οτι βαζουν το αγκιστρι στο στομα και το φτηνουν ... τα κοβουν ... λιγα ερχονταο πανω ...
Αφού περνάς απου περνάς γιαντα περνας με φόρα, και δεν περνάς σιγά σιγά να σε θωρώ πολύ ώρα .....
alexaek1

Νέα δημοσίευσηαπό tsourakis13 » 19 Απρ 2016, 20:14

Ποια αγκίστρια ρε παιδιά; https://www.youtube.com/watch?v=RSt0O0JjzQs

Κατά τη γνώμη μου πάντως τα συγκεκριμένα ψάρια θα πρέπει να επικυρηχθούν: Δεν έχουν καμία διατροφική αξία, είναι άκρως επικίνδυνα για τον άνθρωπο και τους οργανισμούς της θάλασσας και διαταράσσουν την αρμονία της τροφικής αλυσίδας λόγω ότι δεν έχουν θηρευτές.

Αφού λοιπόν αποτελούν πρόβλημα τόσο για τους ερασιτέχνες, όσο και για τους επαγγέλματιες ψαράδες θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει προσπάθεια από κοινού (λίγο δύσκολο βέβαια) ώστε να επικυρηχθει το είδος...Γιατί εγώ προβλέπω σε λίγα χρόνια, να έχουν εξαπλωθεί σε όλο το Αιγαίο..
One breath
One dive
One shot
One life...
Άβαταρ μέλους
tsourakis13

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 21 Απρ 2016, 09:19

alexaek1 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:
alexaek1 έγραψε:το προβλημα σε εμας νοτια ειναι τεραστιο ειδικα σε συγκεκριμενα μερη ...... το ψαρεμα εχει τελιωσει σε αυτα ... οπου υπαρχουν λαγοψαρα ξεχαστε το ψαρεμα ... ... στα παραγαδια το πρωι δεν βρισκεις αγκιστρι ... στην καθετη ομως ειναι απελπισια .... αυτα πανε στις αμμουτσαδες... επειδη εχει τυχη και εχω κανει μερικες καθετες με φιλους ... ξεκιναμε στην αμμουτσαδα για παπαγαλακια ... περνουμε 1-2-3 ψαρια .. και ξεκινανε τα λαγοψαρα .. εκει εχει τελιωσει το ψαρεμα σου .... σου κοβουν αγκιστρια οσα και να δεσεις δεν μενει τιποτα... επειτα πας να αλλαξεις μερος δεν θα ξαναπαρεις παπαγαλο ... σε ακολουθουνε τα μαλακισμενα .. τα βλεπεις στην επιφανεια και ακολουθουν την βαρκα ... πρεπει να αλλαξεις τελιως σημειο να πας καπου με βραχια για κανα χανο .. ειναι σκετη καταστροφη ....μονο ο δυναμιτης μπορει να κανει κατι ελαχιστο για αυτα.........

Προσωπικα θα εστηνα καθετες με συρματινα παραμαλλα,και μολις ξεκιναγαν θα αφιερωνα το ψάρεμα μου σε αυτά.Δε θα έφευγα άν δέν ξεσκιζα όλο το κοπάδι. Θα το έβλεπα ως προσφορά προς τη θάλασσα και όχι σαν ψάρεμα .Κατόπιν πέταμα σε φωτιά για πλήρη απανθράκωση.
Σκέψου το εν όψει Μαϊου που απαγορεύεται και το ψαροντούφεκο.

το κοπαδι ????? χαχαχαχαχα ναι γινεται σαν ιδεα αλλα να ξερεις δεν τελιωνουν που να ψαρευεις τρεις μερες...........το πιστευεις οτι βαζουν το αγκιστρι στο στομα και το φτηνουν ... τα κοβουν ... λιγα ερχονταο πανω ...

Χωρίς πλάκα,αυτό το έλεγαν για τα κανονικά ψάρια,και να που η υπεραλίευση τα έχει τσακίσει..
Που να γινόταν και εσκεμμένα δηλαδή,όπως εδώ...στη τελική,και 5 να αφαιρεί ι καθένας από τη θάλασσα κάθε φορά,δεν είναι λίγο...υπάρχει και η χταποδοσαλαγγια,αν λες ότι φτυνουν τσ αγκίστρια...
Παντως υπευθυνα το λεω,οτι ετσι και τα εβλεπα Αττικη,θα τους κηρυττα πολεμο..
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Θα μας φανε...

Νέα δημοσίευσηαπό savvas » 23 Ιουν 2016, 13:29

Σκηνικό τρόμου με λαγοκέφαλους να επιτίθενται σε 8χρονο

Ημερομηνία δημοσίευσης: 23/06/2016, 01:47
Τελευταία ενημέρωση: 23/06/2016, 02:01
Τον τρόμο σκορπούν οι λαγοκέφαλοι στην θαλάσσια περιοχή της Ιεράπετρας, καθώς τα κοφτερά δόντια τους είδε με τα μάτια του ένα 8χρονο κοριτσάκι από τη Γρά Λυγιά. Αντιλήφθηκε ενώ πλατσούριζε στο κύμα, 4 μεγάλους λαγοκέφαλους να το πλησιάζουν επικίνδυνα και το έβαλε στα πόδια, ενώ δίπλα του βρισκόταν η μητέρα του και ένα άλλο κοριτσάκι.

«Είχαμε πάει για μπάνιο με την 8χρονη κόρη μου και ένα άλλο κοριτσάκι και ενώ τα παιδιά έπαιζαν στην ακρογιαλιά με τα κύματα το ένα παιδί είδε κάποια ψάρια να μας πλησιάζουν και έβαλε τις φωνές. Διαπιστώσαμε ότι ήταν 4 μεγάλοι λαγοκέφαλοι οι οποίοι είχαν φτάσει εκεί που σκάει το κύμα . Δεν επιτέθηκαν στα παιδιά , δεν δάγκωσαν κανέναν , αλλά μας τρόμαξαν γιατί δεν τα έχουμε ξαναδεί έξω στο γυαλό», μας είπε η κ Βέρα Φραγκιαδάκη- Στρατάκη.

«Είδα 4 μεγάλα λαγόψαρα πολύ κοντά μου ενώ έπαιζα στο κύμα με τη φίλη μου και φοβήθηκα πάρα πολύ. Δεν με άγγιξαν γιατί έτρεξα και βγήκα αμέσως από τη θάλασσα», μας είπε η 8χρονη Αντωνία.

Οι λαγοκέφαλοι που έχουν αυξηθεί επικίνδυνα στη Μεσόγειο θάλασσα, έχουν ξεπεράσει τα 11-12 κιλά και σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις έχουν κινηθεί με άγριες διαθέσεις, και έχουν καταδιώξει ορισμένους ερασιτέχνες αλιείς, προκειμένου να τους αποσπάσουν όσα ψάρια έχουν ψαρέψει με ψαροντούφεκο, καθώς τους έχει προσελκύσει το αίμα των αλιευμάτων, όπως ακριβώς συμβαίνει με τα καρχαριοειδή.

Τον περικύκλωσαν 25 λαγόψαρα 500μ. από την ακτή

Η τρομακτική εμπειρία ενός ερασιτέχνη ψαρά την περασμένη Τρίτη, στην περιοχή Καλαμάκι της νέας Ανατολής Λασιθίου, καταδεικνύει την ανάγκη λήψης μέτρων από την πολιτεία, που ενώ έχει δεχτεί την πρόταση των επαγγελματιών αλιέων της Ιεράπετρας, να επιδοτηθεί το ψάρεμα των λαγοκέφαλων μέχρι να εξολοθρευτεί ο πληθυσμός τους , η κυβέρνηση απάντηση δεν έχει δώσει, αν και γνωρίζει ότι αυτή τη μέθοδο ακολουθεί με επιτυχία η Κύπρος.

«Θέλω να ενημερώσω όλους εκείνους που ασχολούνται με το ψάρεμα με ψαρετούφεκο, ότι στο εξής πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί γιατί αυτό που έζησα εγώ, δε θα ήθελα να το ξαναζήσει κανείς .

Ψάρευα με ψαροντούφεκο 500 μέτρα από την ακτή, κάτω από το Καλαμάκι Νέας Ανατολής , όταν με περικύκλωσαν 25 περίπου λαγόψαρα μέτριου μεγέθους από 3 έως 5 κιλά το καθένα.

Προσπαθούσα να τα διώξω με διάφορους τρόπους, χτυπούσα τα χέρια μου , χτυπούσα τα βατραχοπέδιλα, τα τσιμπούσα με τα ψαροντούφεκο, αλλά εκείνα με πλησίαζαν όλο και περισσότερο», μας περιγράφει με γλαφυρό τρόπο την περιπέτεια του ο κ Νεκτάριος Χαραλαμπάκης.

« Προσπαθούσα να μείνω όσο πιο ήρεμος μπορούσα, να τους δείξω ότι έχω το πάνω χέρι, αλλά η συμπεριφορά τους είχε αρχίσει να με τρομάζει.Αποφάσισα τότε να κολυμπήσω προς την ακτή με όσες δυνάμεις είχα και με όσο πιο πολύ φασαρία μπορούσα , για να τα τρομάξω.Με ακολούθησαν μέχρι που βγήκα στην παραλία, μου πήρανε όλα τα ψάρια από το ''καλαδούρι'' που είχα στη μέση μου και συνέχισαν να με καταδιώκουν ακόμη και όταν είχα μείνει χωρίς ψάρια.Φοβήθηκα πάρα πολύ και έκανα τρείς ώρες να συνέλθω . Είχα πιστέψει ότι ήταν έτοιμα να επιτεθούν και σε μένα .Όσο περνά ο καιρός οι λαγοκέφαλοι μεγαλώνουν, πολλαπλασιάζονται , ξεθαρρεύουν όλο και πιο πολύ και δεν αφήνουν αλιεύματα ούτε για τους επαγγελματίες ούτε και για τους ερασιτέχνες αλιείς», μας είπε ο κ Νεκτάριος Χαραλαμπάκης.

Να επιδοτηθεί το ψάρεμα των λαγοκέφαλων

Ο Σύλλογος Επαγγελματιών Αλιέων Ιεράπετρας, έχει κάνει τα τελευταία χρόνια δεκάδες επιστολές με αναφορές και εκθέσεις προς τα συναρμόδια Υπουργεία , ζητώντας να βρεθεί ένας τρόπος να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των λαγοκέφαλων.

«Η θάλασσα έχει γεμίσει λαγοκέφαλους τα τελευταία 10 χρόνια . Τα αλιεύματα έχουν εξολοθρευτεί από αυτά τα ψάρια που πολλαπλασιάζονται με γοργούς ρυθμούς αφού κανείς δεν τα ψαρεύει . Οι ζημιές που έχουμε υποστεί στα αλιευτικά μας εργαλεία από τα κοφτερά δόντια των λαγοκέφαλων είναι ανυπολόγιστες. Εγώ τους έχω ονομάσει τα ''πιράνχας'' της Μεσογείου. Μας τρώνε τα ψάρια που έχουμε ψαρέψει πάνω από τα δίχτυα και τα παραγάδια, μας καταστρέφουν τα εργαλεία μας, δεν μας αποζημιώνει κανείς και το κράτος δεν λαμβάνει κανένα μέτρο αν και έχουμε κάνει πάρα πολλές προτάσεις.

Τα αλιεύματα παρουσιάζουν μείωση 50%

Τα αλιεύματα παρουσιάζουν μείωση που ξεπερνά το 50%. Οι συνάδελφοι επαγγελματίες ψαράδες δε μπορούν να βγάλουν το μεροκάματο τους, κάτω από αυτές τις συνθήκες. Ζητούμε να μας επιδοτήσουν με 2 ευρώ το κεφάλι του λαγοκέφαλου, για να ξεκινήσουμε να τα ψαρεύουμε , όπως γίνεται στην Κύπρο. Αν αποφασίσουν να εφαρμόσουμε αυτό το μέτρο, θα τους εξολοθρέψουμε μέσα σε λίγους μήνες», μας είπε ο πρόεδρος των Επαγγελματιών Αλιέων Ιεράπετρας κ Λάμπης Τζαράκης.

«Μέχρι στιγμής δεν έχουν επιτεθεί σε ανθρώπους και οι λουόμενοι στις παραλίες δεν θα πρέπει να ανησυχούν ακόμα και αν τα δούν να ψάχνουν για τροφή κοντά στις ακτές. Δεν ξέρουμε όμως αν μετά από λίγα χρόνια γίνουν πιο επιθετικά λόγω πείνας, γιατί τα αλιεύματα λιγοστεύουν όσο αυξάνεται ο δικός τους πληθυσμός» , καταλήγει ο κ Λάμπης Τζαράκης.

Ρεπορτάζ: Νίκος Π
savvas

Re: Θα μας φανε...

Νέα δημοσίευσηαπό NicholasPachis » 23 Ιουν 2016, 14:10

Οντως κατι πρεπει να γινει. Αν δεν κανω λαθος εμφανιστικαν με την διανοιξη της διωρυγας του Σουεζ, οπως και τα λεοντοψαρα.
Κατα τη γνωμη μου η διανοιξη της διωρυγας εχει επιφερει μεγαλες αλλαγες (κυριως αρνητικες) στα οικοσυστηματα και των 2 θαλασσων, αλλα κυριως στη μεσσογειο.

Λαγοκεφαλοι και λεοντοψαρα που ερχονται απο την Ερυθρα θαλασσα καταστρεφουν τους πληθυσμους των "δικων" μας ψαριων (της μεσσογειου) καθως δεν εχουν φυσικους εχθρους εδω (ψαξτε να δειτε τι χαμος γινεται σε φλόριδα-καραιβικη με τα λεοντοψαρα, τα κυνηγανε σαν και τι γιατι εχουν καταστρεψει τα παντα), με αποτελεσμα να γινονται τεραστια, να φτανουν σε σημειο να ειναι επικινδυνα και για μας και να καταστρεφουν τη μεσσογειο και τα ψαρια της και επισης επιφερουν μεγαλες οικονομικες ζημιες στους ψαραδες (μειωση αλιευματων και καταστροφη εξοπλισμου).

Πιστευω πως η επικυρηξη ειναι απαραιτητη, γιατι ποιος θα χαραμισει τη μια μερα που εχει ρεπο για να παει ψαροντουφεκο και αντι να χτυπησει κατι π θα φαει, να χτυπαει "αχρηστα", βλαβερα για το δικο μας οικοσυστημα ψαρια; Αυτο οταν ειναι μοναχος και ξερει οτι μοναχος του δεν προκειται να κανει καμια αλλαγη, γιατι ποσοι θα πανε απο την καλη τους τη καρδια να βαρησουν τους λαγοκεφαλους; Ενω με την επικυρηξη εχουν ενα κινητρο, βγαζουν τουλαχιστον τα εξοδα της εξορμησης τους.

Υ.Γ Ξερετε αν εχουν φτασει Ιονιο μερια; Nα τα καλωσορισουμε αμα ειναι :grin:
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
NicholasPachis

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 23 Ιουν 2016, 14:23

........Να μήν κανουμε κατι καλο απο μόνοι μας....Παντα να ζητησουμε επιδοτηση πρωτα.
....Μου θυμιζει ιστοριες του πατερα μου, οταν κυνηγαγανε επικυρηγμενες αλεπουδες για ενα εικοσαρικο(δρχ) .
ψιλοασχετο αλλα:

όσο και να τα επικυρηξουν , οι αλλαγες στο κλιμα θα επιφερουν και αλλαγες στις θαλασσες μας.

Εγω θα προτεινα να επιδοτησουν ειδικους σεφ απο την Ιαπωνια και να ανοιξει το κρατος εστιατορια γκουρμε "λαγοκεφαλου".
Μετα θα αναλαβουν οι "μαναβηδες" να τα εξαφανισουν εν ριπη οφθαλμου χωρις κοστος για το κρατος .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό NicholasPachis » 23 Ιουν 2016, 14:36

Πραγματικα θα μπορουσαν να αλιευονται και ισως να γινονται εξαγωγες (Fugu απαγορευεται εντος της Ε.Ε). Fugu τα λενε εκει περα. Θεωρειται πρωτης κατηγοριας αλλα χρειαζεσαι ως αγοραστης (ολοκληρου ψαριου οχι γευματος) και ως πωλητης ειδικη αδεια. Το ιδιο χρειαζονται και οι chef στα εστιατορια. Νομιζω περνανε εκπαιδευση για το πως θα το καθαρισουν και θα το ετοιμασουν για να μην εχει δηλητηριο. Η εκπαιδευση διαρκει 7-10 χρονια και εχουν και γραπτο τεστ.

Και ανεφερα την επικυρηξη γιατι ετσι θα πανε πιο πολλοι να σκοτωσουν λαγοκεφαλους. πχ αν πηγαιναμε εγω κ εσυ για λαγοκεφαλους κ οι αλλοι ψαροντουφεκαδες της Ελλαδας πηγαιναν για κατι αλλο, πιστευεις οτι θα καταφερναμε τιποτα; Οχι. Θα το συνειδητοποιουσαμε και θα τα παρατουσαμε. Ενω με την επικυρηξη θα υπαρχει κινητρο και ετσι θα ειναι πιο πολλοι οποτε τοτε θα υπαρξει αποτελεσμα.

Αυτη ειναι η γνωμη μου παντα. Μπορει να ειμαι και καπου λαθος, αλλα για να συζητησουμε εποικοδομητικα ειμαστε εδω, αλλιως δεν θα ημασταν σε φορουμ!

Φιλικα, Νικος
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
NicholasPachis

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 23 Ιουν 2016, 14:54

φιλε Νικο χιουμορ κανω.
μαλλον αποτυχημενο.

Στο θεμα τωρα(Δες τους γερμανους.Ελλαδα ελαχιστοι του βαρανε και τους τρωνε.Στην Κυπρο θεωρειτε γκουρμε και το ρημαζουν οπου το βρουν)

Ας το βαλουμε στη τροφικη αλυσιδα καποια στιγμη , εστω και σαν εξαγωγη να ησυχασουμε
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό NicholasPachis » 23 Ιουν 2016, 15:11

Σωστος.
Το θεμα με τους λαγοκεφαλους εδω και τους λαγοκεφαλους στην Ιαπωνια ειναι αυτο που λεμε οτι τα σκ@τα σου μπορει να ειναι ο θησαυρος του αλλου.
Εμεις ξεφορτωνομαστε ενα ειδος π εισεβαλε στα υδατα μας και οι αλλοι χορταινουν, καθως βγαζουμε και κερδος παραλληλα. Ολοι ευχαριστημενοι.

Δεν λεω οτι ειναι ευκολο (στα λογια ολα ειναι :grin: ) , αλλα με προσπαθεια ολα γινονται.
NicholasPachis

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 23 Ιουν 2016, 15:20

Aυτή η ιστορία με τον ψαροτουφεκά που του επιτέθηκαν τα λαγόψαρα του πήραν τα ψάρια και παραλίγο να τον φάνε και αυτόν, σας φαίνεται πιστευτή;

Αν χτύπαγε δηλαδή 2-3, τα υπόλοιπα θα συνέχιζαν να τον κυνηγάνε;
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, δεν έχω δει ποτέ λαγοκέφαλο, απλά αναρωτιέμαι...
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 23 Ιουν 2016, 15:24

pillius έγραψε:Aυτή η ιστορία με τον ψαροτουφεκά που του επιτέθηκαν τα λαγόψαρα του πήραν τα ψάρια και παραλίγο να τον φάνε και αυτόν, σας φαίνεται πιστευτή;

Αν χτύπαγε δηλαδή 2-3, τα υπόλοιπα θα συνέχιζαν να τον κυνηγάνε;
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, δεν έχω δει ποτέ λαγοκέφαλο, απλά αναρωτιέμαι...

Εχεις δικιο σε αυτο.
Μια γενικη συζητηση κανουμε για να περασει η ωρα.Αφορμη ηταν ο Μπολτ που ξεφυγε απο τα σαγονια του λαγοκεφαλου.
(Δες αναλογα ρεπορταζ-ποστ εδω όπου αναφερονται σε λευκους καρχαριες και ανεβαζουν σαπουναδες σαν φονικα οπλα 1-2 και 3 μαζι :P )
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 23 Ιουν 2016, 15:32

https://www.youtube.com/watch?v=eMyeYMMboSg

κοιτάξτε σε αυτό το βίντεο πόσο κοφτερά και δυνατά είναι τα δόντια του.
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν σου την έπεφταν 5-6 και βαρούσες ένα με το όπλο τα άλλα τι θα έκαναν; θα έφευγαν ή θα συνέχισαν
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 23 Ιουν 2016, 15:51

https://www.youtube.com/watch?v=hiUYoVJbico
Δείτε εδώ το παλιόψαρο.
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 23 Ιουν 2016, 15:53

...περναει η ωρα , σε λιγο σχολαω...
Ειμαστε φιλοξενουμενοι στη θαλασσα.
Ολα μπορει να γινουν επικινδυνα αν δεν προσεξεις.
Απο ενα απλο αχινο (ο μεγαλυτερος εχθρος του ψαροτουφεκα) μεχρι μια αθωα καρετα-καρετα που απλωσες το χερι να τη χαιδεψεις.
Αρα οταν ανεβαινει ο πηχης , βλ. τροπικα ψαρια , πετροψαρα (σκορπινες κτλ) , σμερνες (που εισαι φιλε μου τις φοβασαι), όλα θελουν σεβασμο.
Εδω σε αλλες περιοχες του κοσμου βουτανε με καρχαριες και κανουν το χομπυ τους και συζηταμε τωρα για λαγοψαρα :P

Καλο μεσημερι συναδελφοι.
Αγαπη μονο.
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 23 Ιουν 2016, 15:54

manos44 έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=hiUYoVJbico
Δείτε εδώ το παλιόψαρο.

Ναι ρε συ μιλάμε για πολύ θράσσος και θάρρος όμως.
έχει πάει την βέργα τόσο κοντά του πριν του ρίξει και δεν κάνει πίσω το μαμημένο με τίποτα.

Που να ήταν 5-6 εκεί δεν τα έκανε καλά ο τύπος με τίποτα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι πολυβόλο να έχεις 10-15 βέργες οπλισμένες στο ίδιο όπλο και να ρίχνεις ασταμάτητα
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
vtops

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες