• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σαλάχι,..

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: Σαλαχι

Νέα δημοσίευσηαπό panos_xanthi » 13 Αύγ 2014, 09:52

Δ
Τελευταία επεξεργασία από panos_xanthi και 13 Αύγ 2014, 09:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Νέα δημοσίευσηαπό panos_xanthi » 13 Αύγ 2014, 09:56

Δε πειραζει.... στο επομενο τουλαχιστον θα ξερεις!!!! :grin:

Fanouris έγραψε:Περίπου 12 - 13 κιλά ήταν το καθένα . Αυτό στο βίντεο είναι ίδια ράτσα με αυτά στη φωτο, το κοινό σαλάχι. Αυτό δεν δεν έχει την συνήθεια να τραβάει αλλά είναι κουραστικό να το τραβάς.

:shock: :shock: :shock:
Δηλαδη αυτο που ειδα, το ΜΙΚΡΟ, να ηταν το λιγοτερο 8-9 κιλα και το αλλο που ειδα περυσι καμια 25αρια..... καταλαβα....
Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Σαλάχι,ξερει κανεις αν τρωγεται;;

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 29 Ιαν 2015, 23:47

Ξερει κανεις αν το σαλαχι τρωγεται ολο
δηλ. Περα απο τα φτερα αν κρατησεις το υπολοιπο σωμα χωρις το κεντρι και το βαλεις για σουπα ειναι ολα ασφαλες ή θα μας στειλει.... αν μπορει ενας γνωστης να απαντηση αμεσσα γιατι η σουπα ειναι ετοιμη κ εγω πεθαινω τις πεινας.... :mrgreen:
What ever you do, do it with safety...
phantom giannis

ξερει κανεις αν τρωγεται;;

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 29 Ιαν 2015, 23:47

Ξερει κανεις αν το σαλαχι τρωγεται ολο
δηλ. Περα απο τα φτερα αν κρατησεις το υπολοιπο σωμα χωρις το κεντρι και το βαλεις για σουπα ειναι ολα ασφαλες ή θα μας στειλει.... αν μπορει ενας γνωστης να απαντηση αμεσσα γιατι η σουπα ειναι ετοιμη κ εγω πεθαινω τις πεινας.... :mrgreen:
phantom giannis

Re: ξερει κανεις αν τρωγεται;;

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 29 Ιαν 2015, 23:54

Επισης ας μου πει καποιος τι κανω λαθος κ οταν κανω δημιουργια ενος θεματος γιατι αναρτω δυο φορες το ιδιο θεμα.... που να μην το κανω....
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό Filippos_C » 30 Ιαν 2015, 10:16

τρωγεται φιλε κανονικα

εκτος απο σουπα

καντο τηγανιτο για μεζε

και με σκορδαλια φφφφφφφυσαει \:D/
My word is my bond
Άβαταρ μέλους
Filippos_C

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 30 Ιαν 2015, 10:37

Ναι σούπα χωρίς πρόβλημα αν είναι καθαρισμένο
Βάζεις και λίγο συκώτι (όλο αν είναι μικρό) ψιλοκομμένο αν θέλεις
Όπως όλα τα σελαχοειδή το συκώτι έχει τεράστιες ποσότητες βιταμίνη Α. Από μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α ενδέχεται δηλητηρίαση. Αλλά που να πετύχεις τη δοσολογία. Γιαυτό από λίγο
ichthyologist

Re: Σαλάχι,..

Νέα δημοσίευσηαπό Awaker » 04 Φεβ 2015, 22:49

Έφαγα σαλάχι το καλοκαίρι. Δεν ηταν πολύ μεγαλο, γύρω στα 2 κιλά.. Απο γεύση καλό! Έμοιαζε αρκετά με κοτοπουλο. Αρκετά εναλλακτικό, ξεφευγεις λίγο απο τη κλασσική "ψαρίλα". Τηγανιτό τρώγεται πολύ ευχάριστα. Ειδικα αν πείνας :thumbsup:
«Η γενναιότητα είναι προτιμότερη απ' τη σύνεση.» - Αριστοτελης.
Άβαταρ μέλους
Awaker

Νέα δημοσίευσηαπό vasilis1987 » 05 Φεβ 2015, 03:22

το φαγα και στα κάρβουνα. ωραιο αλλα το προτιμω τηγανητο...στις πολλες συναντησεις 3 φορες εχω βγαλει την πρωτη φορα, που δν ηξερα τι θα τραβουσα, αλλη μια κανα 2 μικρα και μια τελευταια που δεν ηταν επιλογη μου αλλα του ζευγαριου. πολυ ταλαιπωρια μεχρι να βγει και πολυ ταλαιπωρια στο καθαρισμα( πολυ αιμα) νομιζω χαλαστηκα απο τοτε με αυτα. σεριαλ κιλλερ ...πλεον τα χαιρεταω και ευχαριστιεμαι την συναντηση.

228586_3582060511132_188308422_n.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
vasilis1987

Νέα δημοσίευσηαπό cpandis » 05 Φεβ 2015, 11:47

Το καλύτερο που μπορείς να κανείς αν είναι μεγάλο είναι να καθαρίσεις τα φτερά και μετά το σώμα το τραβάς με μια βάρκα στα 10-12 μέτρα και το αφήνεις εκεί. μετά από μια εβδομάδα πας και μαζέβεις με μια σακούλα τα καβουράκια και αλλά μιακρα οστρακοειδή που το τρώνε και τα βάζεις για δόλωμα!! Αρκεί το σαλάχι να εινια μεγάλο. Είναι σαν να κανείς ένα μίνι τεχνητό ύφαλο!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Αν καποτε φτασεις στο πατο μην ανησυχεις... Καποιος θα βρεθει να σου δωσει ενα φτυαρι.........
Άβαταρ μέλους
cpandis

Νέα δημοσίευσηαπό Filippos_C » 05 Φεβ 2015, 18:52

Prwtaris έγραψε:Καλημέρα Πανο. Εάν ο λόγος που θέλεις να το χτυπήσεις είναι η περιέργειά σου να το γευτείς απλώς να σε ενημερώσω οτι είναι ψιλοάγευστο. Θυμίζει λίγο το παγκάσιους που πουλάνε στα κατεψυγμένα. Για να γίνει ωραίο θέλει ένα πικάντικο κουρκούτι και τηγάνισμα σε ψιλό λάδι (και μία ελαφρυά σκορδαλιά). Είναι και ταλαιπωρία το καθάρισμα και το γδάρσιμο. Το στενάχωρο είναι οτι απο το όλο ψάρι τρώγεται το 1 /4 του βάρους του και το άλλο το πετάς. Έτυχε να το φάω γιατί μου το φτιάξανε. Δέν ήταν καθόλου κακό . Δεν θα έμπαινα όμως σε όλη αυτή τη διαδικασία νομίζω . Απο την άλλη απο 15 κιλά τεμάχιον βγαίνουν 3.5 με 4 κιλά φαί ! Φέρνεις τα φιλαράκια σπίτι, βγάζεις τα τσίπουρα και κάνετε πάρτυ !!
Δεν γνωρίζω ποιά είναι αυτά που έχουν κεντρί αλλά προσωπικά θα έριχνα στο κεφάλι. Σε ένα ζωντανό που παίζει να χτυπάει με το κεντρί του οι σβούρες θα με άγχωναν!!!

:good: :hello:

Οσοι τρωνε απο τα χερακια σου σιγουρα γλυφουνε και τα δαχτυλα τους... Στις συνταγες δεν πιανεσε

Να μας κανεις το τραπεζι καποια στιγμη :)
My word is my bond
Άβαταρ μέλους
Filippos_C

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 06 Φεβ 2015, 17:37

Filippos_C έγραψε:
Prwtaris έγραψε:Καλημέρα Πανο. Εάν ο λόγος που θέλεις να το χτυπήσεις είναι η περιέργειά σου να το γευτείς απλώς να σε ενημερώσω οτι είναι ψιλοάγευστο. Θυμίζει λίγο το παγκάσιους που πουλάνε στα κατεψυγμένα. Για να γίνει ωραίο θέλει ένα πικάντικο κουρκούτι και τηγάνισμα σε ψιλό λάδι (και μία ελαφρυά σκορδαλιά). Είναι και ταλαιπωρία το καθάρισμα και το γδάρσιμο. Το στενάχωρο είναι οτι απο το όλο ψάρι τρώγεται το 1 /4 του βάρους του και το άλλο το πετάς. Έτυχε να το φάω γιατί μου το φτιάξανε. Δέν ήταν καθόλου κακό . Δεν θα έμπαινα όμως σε όλη αυτή τη διαδικασία νομίζω . Απο την άλλη απο 15 κιλά τεμάχιον βγαίνουν 3.5 με 4 κιλά φαί ! Φέρνεις τα φιλαράκια σπίτι, βγάζεις τα τσίπουρα και κάνετε πάρτυ !!
Δεν γνωρίζω ποιά είναι αυτά που έχουν κεντρί αλλά προσωπικά θα έριχνα στο κεφάλι. Σε ένα ζωντανό που παίζει να χτυπάει με το κεντρί του οι σβούρες θα με άγχωναν!!!

:good: :hello:

Οσοι τρωνε απο τα χερακια σου σιγουρα γλυφουνε και τα δαχτυλα τους... Στις συνταγες δεν πιανεσε

Να μας κανεις το τραπεζι καποια στιγμη :)

Χαχαχαχαχα!!! Είμαι φαγανός, μου αρέσει το μαγείρεμα και το κάνω με αγάπη! Αμα κανονιστεί τραπέζι θα ενημερώσω με πμ γιατί άμα το μάθει ο PARAS και έρθει δεν θα μείνει τίποτα για τους υπόλοιπους :lol:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό panos_xanthi » 08 Απρ 2015, 14:10

Βρηκα αυτο το βιντεακι. Τα κοβει τα πτερυγια αλλ αοχι περα ως περα. Θα εχει διαφορα στο μαγειραμα επειδη μαλλον εχει καποιυ ειδους κοκκαλα αναμεσα τους?
Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες