• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ψαρι λεων??

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: ψαρι λεων??

Νέα δημοσίευσηαπό profil3r_ » 04 Νοέμ 2014, 10:17

Geronimo έγραψε:Μπας και το αμολησαν από κανενα ενυδρειο....

Πολύ πιθανόν αυτό να έγινε...αν και δεν είναι απίθανο να μπήκε από το σουέζ... :-k
Πάντως στην Πάφο ακόμα δεν έχω δεί φίλε μου... :-k
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."
Άβαταρ μέλους
profil3r_

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 04 Νοέμ 2014, 10:28

mariosko έγραψε:Εχω ακουσει και εγω οτι εχουμε και lion fish τωρα στην Κυπρο... Ενας φιλος που κανει καταδυση εβαλε φωτο με ενα γυρω στα 30 εκατοστα. Νομιζω Πρωταρα ηταν. Να δουμε τι αλλο θα ερθει !!

Πρίν 3 χρόνια στον Πρωταρά, δίπλα απο την παραλία του Capo Bay / FigTree αριστερά απο το νησάκι και σε βάθος λιγότερο απο 15 μ δύο ξαδερφια μου (ο ένας υποθαλάσσιος βιολόγος) είδανε ένα μεγάλο lionfish και το φωτογραφίσανε. Άμα βρώ τη φωτό θα την ποστάρω.
:good:
2 λεπτά πριν | tsaounlee: Αν ο πρωτάρης είχε εξοπλισμό Αττική θα έσπαγα το μοναχικό ψαρευτικό βίο...

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 04 Νοέμ 2014, 13:06

Το δημοσίευσε ο ξάδελφός σου; Τέτοια ευρήματα πρέπει να διαδίδονται καταλλήλως....
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 04 Νοέμ 2014, 13:17

Νομίζω πως είχε ενημερώσει έναν οργανισμό ή ίδρυμα στην Ιταλία ...Θα τον ρωτήσω.
2 λεπτά πριν | tsaounlee: Αν ο πρωτάρης είχε εξοπλισμό Αττική θα έσπαγα το μοναχικό ψαρευτικό βίο...

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό xeiloudakas-jim » 04 Νοέμ 2014, 13:22

Prwtaris έγραψε:
mariosko έγραψε:Εχω ακουσει και εγω οτι εχουμε και lion fish τωρα στην Κυπρο... Ενας φιλος που κανει καταδυση εβαλε φωτο με ενα γυρω στα 30 εκατοστα. Νομιζω Πρωταρα ηταν. Να δουμε τι αλλο θα ερθει !!

Πρίν 3 χρόνια στον Πρωταρά, δίπλα απο την παραλία του Capo Bay / FigTree αριστερά απο το νησάκι και σε βάθος λιγότερο απο 15 μ δύο ξαδερφια μου (ο ένας υποθαλάσσιος βιολόγος) είδανε ένα μεγάλο lionfish και το φωτογραφίσανε. Άμα βρώ τη φωτό θα την ποστάρω.
:good:

Τι θα γίνει με την φωτο....ακόμα..? :rules: :club:
xeiloudakas-jim

Νέα δημοσίευσηαπό tritonas84 » 04 Νοέμ 2014, 13:45

μπορει να το ξαναδω εκει το θεμα ειναι να μην το κτηπησει κανενας συναδελφος και δεν ξερει με τι εχει να κανει και την πατησει με το τσιμπημα !μιας και απο τι λενε τα αρθρα σε ακρεα μορφη επιφερει και τον θανατο! Παντος το τσιμπιμα του θα ειναι κατα πολυ ποιο υσχιρο απο του γερμανου(κουρκουνας) η σκορπιου!
Ποτε μου δεν επεδιωξα να αρεσω στους πολλους!
Αυτα που αγαπουν ποτε μου δεν τα γνωρισα,
Κι αυτα που αγαπω,απεχουν πολυ απο το να τα καταλαβουν!
Άβαταρ μέλους
tritonas84

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 04 Νοέμ 2014, 15:14

Smernas έγραψε:Να του ρίχνεις και να το ξαψαρίζεις με το μαχαίρι . Αν έφτασε εκεί σε λίγο καιρό θα μας έρθει και εδώ . Όπου τα βλέπεις να τα σακατέυεις .

Αυτή θέση εμένα με προβληματίζει, ναι σύμφωνοι είναι είδος εισβολέας, μπορεί η αύξηση του πληθυσμού του να διαταράξει το οικοσύστημα και πιθανόν να μεγαλώσει ο πληθυσμός του σε βάρος άλλων ενδημικών ειδών με αλιευτική και διατροφική αξία, αλλά αυτή η εισβολή δεν φαίνεται να έγινε με μη φυσικό τρόπο δηλαδή πέρα από το γεγονός ότι οι άνθρωποι διάνοιξαν τη διώρυγα του Σουέζ (αυτό μπορεί να γινόταν και μετά από μερικά εκατομμύρια χρόνια από μετακινήσεις των τεκτονικών πλακών ή δε ξέρω πιο άλλο λόγο). Στη φύση δεν υπάρχουν αδιέξοδα ή αδικίες το κυρίαρχο σύστημα είναι το ιμπεριαλιστικό και λειτουργεί ο νόμος του ισχυρού, κάθε είδος προσπαθεί να κυριαρχήσει σε βάρος των άλλων με πρώτο τον άνθρωπο Αν δούμε εξάλλου τα 4 πιο γνωστά είδη εισβολέων που έχουμε ως τώρα το γερμανό, το λαγοκέφαλο, το ψάρι τρομπέτα και τα διάφορα καβούρια, δε νομίζω ότι η θανάτωση τους μεμονωμένα από κάποιους ερασιτέχνες είχε κανένα αποτέλεσμα. Εγώ λέω να αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλεία της, οι εξαφανίσεις ειδών είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά ακόμα και χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, το πρόβλημα είναι ότι εμείς οι άνθρωποι έχουμε εξαφανίσει πάρα πολλά είδη με την δράση μας με άμεσες και πολύ λιγότερο με έμμεσες ενέργειες όπως αυτή της διάνοιξης της διώρυγας.

Πάντως πρέπει να ήταν εντυπωσιακό θέαμα μες το νερό αυτό το ψάρι :shock:
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό Smernas » 04 Νοέμ 2014, 16:00

gpet78 έγραψε:
Smernas έγραψε:Να του ρίχνεις και να το ξαψαρίζεις με το μαχαίρι . Αν έφτασε εκεί σε λίγο καιρό θα μας έρθει και εδώ . Όπου τα βλέπεις να τα σακατέυεις .

Αυτή θέση εμένα με προβληματίζει, ναι σύμφωνοι είναι είδος εισβολέας, μπορεί η αύξηση του πληθυσμού του να διαταράξει το οικοσύστημα και πιθανόν να μεγαλώσει ο πληθυσμός του σε βάρος άλλων ενδημικών ειδών με αλιευτική και διατροφική αξία, αλλά αυτή η εισβολή δεν φαίνεται να έγινε με μη φυσικό τρόπο δηλαδή πέρα από το γεγονός ότι οι άνθρωποι διάνοιξαν τη διώρυγα του Σουέζ (αυτό μπορεί να γινόταν και μετά από μερικά εκατομμύρια χρόνια από μετακινήσεις των τεκτονικών πλακών ή δε ξέρω πιο άλλο λόγο). Στη φύση δεν υπάρχουν αδιέξοδα ή αδικίες το κυρίαρχο σύστημα είναι το ιμπεριαλιστικό και λειτουργεί ο νόμος του ισχυρού, κάθε είδος προσπαθεί να κυριαρχήσει σε βάρος των άλλων με πρώτο τον άνθρωπο Αν δούμε εξάλλου τα 4 πιο γνωστά είδη εισβολέων που έχουμε ως τώρα το γερμανό, το λαγοκέφαλο, το ψάρι τρομπέτα και τα διάφορα καβούρια, δε νομίζω ότι η θανάτωση τους μεμονωμένα από κάποιους ερασιτέχνες είχε κανένα αποτέλεσμα. Εγώ λέω να αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλεία της, οι εξαφανίσεις ειδών είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά ακόμα και χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, το πρόβλημα είναι ότι εμείς οι άνθρωποι έχουμε εξαφανίσει πάρα πολλά είδη με την δράση μας με άμεσες και πολύ λιγότερο με έμμεσες ενέργειες όπως αυτή της διάνοιξης της διώρυγας.

Πάντως πρέπει να ήταν εντυπωσιακό θέαμα μες το νερό αυτό το ψάρι :shock:

Αν αφήναμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, τότε οι λύκοι , οι αρκούδες , τα τσακάλια και οι αλεπούδες θα ήταν τρισευτυχισμένα όπως επίσης και τα κάθε είδους ζιζάνια οι τσουκνίδες και τα βάτα ... οι μύγες , τα κουνούπια κλπ κλπ :)

Μη ξαναδώ κανέναν να ψεκάζει για μυγοκούνουπα θα ...προβληματιστώ . :Δ
(Για τα ποντίκια θα πούμε πιο μετά ... )
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.
Άβαταρ μέλους
Smernas

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 04 Νοέμ 2014, 16:23

[quote="Smernas"

Αν αφήναμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, τότε οι λύκοι , οι αρκούδες , τα τσακάλια και οι αλεπούδες θα ήταν τρισευτυχισμένα όπως επίσης και τα κάθε είδους ζιζάνια οι τσουκνίδες και τα βάτα ... οι μύγες , τα κουνούπια κλπ κλπ :)

(Για τα ποντίκια θα πούμε πιο μετά ... )[/quote]

Δηλαδή από αυτά που έγραψα εσύ αυτό κατάλαβες #-o Αφού το γράφω ότι ο άνθρωπός είναι το κυρίαρχο είδος και ότι έρχεται σε σύγκρουση με αυτόν ή αποτελεί τροφή για αυτών λογικά θα υποστεί τις συνέπειες. Ο προβληματισμός μου είναι αν είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για είδος εισβολέα που θα καταφέρει να εγκατασταθεί στα νερά μας και όχι για περιστασιακή συνάντηση και κατά δεύτερον αν η θανάτωση του από εμάς όποτε το συναντάμε είναι έστω και ελάχιστα αποτελεσματική ή ίσως και επικίνδυνη (το πιθανότερο είναι να καταλήξει κάποιος συνάδελφος τσιμπημένος από λάθος ή απρόσεχτο χειρισμό στο ξεψάρισμα).

ΥΓ τελικά ο γραπτός λόγος αφήνει πολλούς τρόπους ερμηνείας και είναι εύκολο να παρεξηγηθεί
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό vasilis1987 » 04 Νοέμ 2014, 17:09

Άβαταρ μέλους
vasilis1987

Νέα δημοσίευσηαπό Smernas » 04 Νοέμ 2014, 19:29

gpet78 έγραψε:[quote="Smernas"

(Για τα ποντίκια θα πούμε πιο μετά ... )

Δηλαδή από αυτά που έγραψα εσύ αυτό κατάλαβες #-o Αφού το γράφω ότι ο άνθρωπός είναι το κυρίαρχο είδος και ότι έρχεται σε σύγκρουση με αυτόν ή αποτελεί τροφή για αυτών λογικά θα υποστεί τις συνέπειες. Ο προβληματισμός μου είναι αν είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για είδος εισβολέα που θα καταφέρει να εγκατασταθεί στα νερά μας και όχι για περιστασιακή συνάντηση και κατά δεύτερον αν η θανάτωση του από εμάς όποτε το συναντάμε είναι έστω και ελάχιστα αποτελεσματική ή ίσως και επικίνδυνη (το πιθανότερο είναι να καταλήξει κάποιος συνάδελφος τσιμπημένος από λάθος ή απρόσεχτο χειρισμό στο ξεψάρισμα).

ΥΓ τελικά ο γραπτός λόγος αφήνει πολλούς τρόπους ερμηνείας και είναι εύκολο να παρεξηγηθεί

Δεν σε παρεξηγώ καθόλου και δεν έχω καμιά κακή διάθεση πίστεψέ με . Ίσα ίσα που θεωρώ πολύ σωστό τον προβληματισμό σου και τον έχεις εκφράσει ιδιαίτερα προσεκτικά . ... άλλους πονηρίδηδες πάω να προλάβω με αυτά που γράφω . Εσύ είσαι η αφορμή . :D
Το συγκεκριμένο είδος πάντως έχει την αντιμετώπιση που αναφέρω και σε άλλες περιοχές του πλανήτη γιατί είναι πολύ ζημιάρικο (αφανίζει τα μικρά) και δεν έχει φυσικούς εχθρούς .
Το ξεψάρισμα με μαχαίρι είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό , το πλέον ακίνδυνο ... και κάτι δεκαετίες που ψαρεύω δεν με έχει προδώσει ποτέ . :blush:
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.
Άβαταρ μέλους
Smernas

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 04 Νοέμ 2014, 20:41

ευτυχως που το αναφερατε ,γιατι εγω εδω πανω ολο και πετυχαινω τροπικα ψαρια !!! :blink:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό vace83 » 04 Νοέμ 2014, 21:51

σωστα ονομαζεται λεων! στα ανατολικα κυριως της Κυπρου (Αμμοχωστος) ερχόμαστε σε επαφες ολο και πιο συχνα με το συγκεκριμενο ειδος. η πρωτη επισημη αναφορα εντοπισμου του εγινε πριν απο ενα χρονο. ειναι δηλητηριωδες και προερχεται απο Ερυθρα θαλασσα μεσω Σουεζ. ακολουθει δρομολογιο Σουεζ-Ισραηλ-Λιβανο- Συρια Βορεια της Κυπρου (ακρωτηρι Απ.Ανδρεα) ταξιδευει Ν/Α προςΑμμοχωστο- Λεμεσο και ακολουθως ανεβαινει παραλιακα της Τουρκιας προς Αιγαιο, ακολουθει δλδ τα ζεστα ρευματα. τα ειδη που προερχονται απο Σουεζ ονομαζονται Λεσεψιανη μεταναστες προς τιμη του Γαλλου μηχανικου Φ.Λεσεψ που προτωστατησε στο ανοιγμα της διωρυγας. :amen:
vace83

Νέα δημοσίευσηαπό vace83 » 04 Νοέμ 2014, 22:04

επιδει τιθεται θεμα κατα ποσο λειτουργουν οι "παρανομοι" μεταναστες εις βαρος του γηγενης πλυθησμου εκτος του οτι η φυση προνοει, το Αιγαιο ειναι κρυα θαλασσα οποταν οι γηγενεις πλυθησμοι θεωρητικα θα επρεπε να ταξιδεψουν προς Ατλαντικο Ωκεανο ή στην καλυτερη προς την πελαγικη ζωνη. δεν εχει παρατηρηθει κατι αναλογω, σε μορφη αποψιλωσης πλυθησμων (τουλαχιστων στα μερη που ψαρευω εδω και μια 20ετια) γιατι πολυ απλα η φυση ειναι πιο μπροστα απο ολα τα μυαλα.
vace83

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 04 Νοέμ 2014, 22:12

Παιδιά ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ σ΄αυτό το ψαρί ΙΔΙΩΣ αν είναι μόνο ένα.
Τότε είναι που λένε, "ένας αλλά λέων".
=D>
Άβαταρ μέλους
hariska

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης