• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ψαρι λεων??

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

ψαρι λεων??

Νέα δημοσίευσηαπό tritonas84 » 04 Νοέμ 2014, 00:01

Καλησπερα παιδια εχτες ειδα για πρωτη φορα το ψαρι σκορπιο η ψαρι λεων καθωτι απο μικρος ημουν φαν του κουστο και του national geografic ξερω πως ειναι αρκετα επικυνδινο ετσι δεν τον ενοχλεισα και πολυ αλλα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση πως βρεθηκε αυτο το ψαρι λεμεσο μιας ουτε πελαγισιο ειναι να ταξιδευει μακρια αλλα οπως λεει και στο ιντερνετ ουτε ενδειμικο εχετε δει η ξερετε αλλες πληροφοριες δλδ ποσο επικηνδινο μπορει να γινει αν σε τσιμπισει?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Ποτε μου δεν επεδιωξα να αρεσω στους πολλους!
Αυτα που αγαπουν ποτε μου δεν τα γνωρισα,
Κι αυτα που αγαπω,απεχουν πολυ απο το να τα καταλαβουν!
Άβαταρ μέλους
tritonas84

Re: ψαρι λεων??

Νέα δημοσίευσηαπό tritonas84 » 04 Νοέμ 2014, 00:05

If attacked, a lionfish delivers a potent venom via its needle-like dorsal fins. Its sting is extremely painful to humans and can cause nausea and breathing difficulties, but is rarely fatal.

Pretty much everything about the venomous lionfish—its red-and-white zebra stripes, long, showy pectoral fins, and generally cantankerous demeanor—says, "Don't touch!"

The venom of the lionfish, delivered via an array of up to 18 needle-like dorsal fins, is purely defensive. It relies on camouflage and lightning-fast reflexes to capture prey, mainly fish and shrimp. A sting from a lionfish is extremely painful to humans and can cause nausea and breathing difficulties, but is rarely fatal.

Lionfish, also called turkey fish, dragon fish and scorpion fish, are native to the reefs and rocky crevices of the Indo-Pacific, although they've found their way to warm ocean habitats worldwide.

The largest of lionfish can grow to about 15 inches (0.4 meters) in length, but the average is closer to 1 foot (0.3 meters).

Lionfish are popular in some parts of the world as food, but are far more prized in the aquarium trade. Their population numbers are healthy and their distribution is growing, causing some concerned in the United States, where some feel the success of this non-indigenous species presents human and environmental dangers.
Άβαταρ μέλους
tritonas84

Νέα δημοσίευσηαπό Mougri » 04 Νοέμ 2014, 00:05

Ονειρο είδες ;; :-k :hello:
Mougri

Νέα δημοσίευσηαπό Smernas » 04 Νοέμ 2014, 00:06

Να του ρίχνεις και να το ξαψαρίζεις με το μαχαίρι . Αν έφτασε εκεί σε λίγο καιρό θα μας έρθει και εδώ . Όπου τα βλέπεις να τα σακατέυεις .
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.
Άβαταρ μέλους
Smernas

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 04 Νοέμ 2014, 00:13

Φιλε εισαι σιγουρος ότι ηταν αυτό το ψαρι;Δεν λεω ότι δεν είναι ετσι τα πραγματα ουτε το αμφισβητώ αλλα λεω μιποσ ηταν κατι που του εμιαζε.η μεσογειος γενικα αρχησε να μαζευει ψαρια που δεν υπηρχαν η εχουν ερθει από τροπικα μερη...τι μεγεθοσ ειχε; :)
Μέτρον βίου το καλόν ου το του χρόνου μήκος
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 04 Νοέμ 2014, 00:17

Μπας και το αμολησαν από κανενα ενυδρειο....
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό tritonas84 » 04 Νοέμ 2014, 00:32

ρε παιδια λετε να μην ξερω τι ειδα!οπως προαναφερε ειμαι φαν του νάτιοναλ γενηκα και ξερω αρκετα ειδη!Ακριβως γιαυτο τον λογο ποσταρα γιατι το σιγκεκριμενο ψαρι δεν υπαρχει στα νερα μας ουτε ειναι οπως τα πελαγησια που κυκλοφορανε και ειναι ποιο ευκολο να τα συναντησεις!επισεις σε μια χαλωνα ειδα κολημενες κιτρινοπλε ρεμορες-καθαριστες και αυτα ειναι απο αλλα νερα !ελπιζω ο κυριος βασιλης στην γιορτη μου να φερει επιτελους μια go pro μπας και βγαλουμε και μεις κανα βιντεο
Άβαταρ μέλους
tritonas84

Νέα δημοσίευσηαπό ALEX1981 » 04 Νοέμ 2014, 00:37

tritonas84 έγραψε:Καλησπερα παιδια εχτες ειδα για πρωτη φορα το ψαρι σκορπιο η ψαρι λεων ..

Αν το ειδες χθες ειναι Σκορπιος .. Λεων ειναι απο 23 Ιουλιου εως 23 Αυγουστου.. \:D/
Άβαταρ μέλους
ALEX1981

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 04 Νοέμ 2014, 00:43

Η το σουεζ φτεει η το γιβραλταρ Υ.Γ.Εχει και χειροτερα.ετσι ελεγα και γω.Τελικα πηρα καμερα προχθες και δεν μπορω να παω για ψαροντουφεκο :hello:
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό ALEX1981 » 04 Νοέμ 2014, 01:20

Η διωρυγα του Σουεζ επετρεψε σε τετοια τροπικα ψαρια να περασουν στη Μεσογειο , το στενο του Γιβραλταρ υπαρχει εκατομυρια χρονια και χαρις σε αυτο βαραμε κανα πελαγισιο της προκοπης!!!
Άβαταρ μέλους
ALEX1981

Νέα δημοσίευσηαπό vasilis1987 » 04 Νοέμ 2014, 02:20

Τρωγεται παντως, επρεπε να τ ριξεις γτ αναπαραγονται με πολυ γρηγορους ρυθμους, δεν εχουν φυσικους εχθρους και απειλουν την τοπικη βιοποικιλοτητα
Άβαταρ μέλους
vasilis1987

Νέα δημοσίευσηαπό mxersraz » 04 Νοέμ 2014, 03:50

Άβαταρ μέλους
mxersraz

Νέα δημοσίευσηαπό mariosko » 04 Νοέμ 2014, 09:08

Εχω ακουσει και εγω οτι εχουμε και lion fish τωρα στην Κυπρο... Ενας φιλος που κανει καταδυση εβαλε φωτο με ενα γυρω στα 30 εκατοστα. Νομιζω Πρωταρα ηταν. Να δουμε τι αλλο θα ερθει !!
mariosko

Νέα δημοσίευσηαπό manospasv » 04 Νοέμ 2014, 09:59

vasilis1987 έγραψε:Τρωγεται παντως, επρεπε να τ ριξεις γτ αναπαραγονται με πολυ γρηγορους ρυθμους, δεν εχουν φυσικους εχθρους και απειλουν την τοπικη βιοποικιλοτητα

δεν ξερω αν τρωγετε αλλα σε σχετικο ντοκιματερ ελεγε πως οπου παει δεν αφηνει τιποτα
Άβαταρ μέλους
manospasv

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 04 Νοέμ 2014, 10:12

Για όποιον ενδιαφέρεται, πιθανότατα έχει βρεθεί στην Κύπρο (δεύτερη σελίδα, μέση, αριστερή στήλη)
http://www.medit-mar-sc.net/index.php/m ... 28/406.pdf
ichthyologist

Επόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες