• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Γερμανός,..

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: Τρώγεται ο γερμανός;

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 16 Οκτ 2014, 01:21

Cool, ο καθένας έχει το δικό του τρόπο να απαντάει..

Έχω την άποψη ότι κανείς δεν θέλει να τρολλάρει ή να εκτροχιάσει το ερώτημα σου, μη αντιδράς τόσο έντονα :)
Εγώ βλέποντας μέσω των βίντεο τη μορφολογία που έχουν πολλά μέρη στη Κρήτη, είμαι σίγουρος πως αν επιμείνεις και δοκιμάσεις συρτό καρτέρι θα έχεις όμορφα αποτελέσματα ..όχι κάθε φορά !

Εγώ πάντως εκπλήσσομαι, με τέτοια συναγρίδα στα ρηχά ( που έπιασες ) δεν θα είχα απαίτηση να βγαίνω με ψάρια κάθε φορά... !

Υγ: Mojo :hello:
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό angus13 » 16 Οκτ 2014, 01:22

δεν είναι ο παράδεισσος φίλε όπως είδες σε άλλα βίντεο ή πιθανόν άκουσες
έτσι είναι τα πράγματα και μάλλον θα πρέπει αν το πάρεις απόφαση, πιες τα ρακάκια σου , κανε τσι βουτιές σου και ότι γίνει, άλλωστε πήρες την συναγρίδα σου μην περιμένεις να πέρνεις κάθε φορά ίδιας ποιότηατς ψάρια, άσε και κανένα άλλο
το οικοσύστημα μια χαρά είναι τουλάχιστον στα μέρη μου στα Ανατολικά της Κρήτης, αν και εκεί τα ψάρια τα έχει λιανίσει ο Μανωλιός ο γνωστός σε όλους μας πλέον απο τα Μανωλάτσα
angus13

Νέα δημοσίευσηαπό Bathrakas » 16 Οκτ 2014, 02:06

Ωραια. Διαβαζω και ξαναδιαβαζω το αρχικο μου ποστ να δω τι εκανα λαθος, και το βρηκα. Το λαθος μου ειναι οτι επιασα μια συναγριδα και το ποσταρα. Απο κει και περα ο mojo εσπευσε πρωτος να βαλει στιγμα παραθετοντας το ασχετο ποστ που εχω πιασει την συναγριδα, υποννοωντας σαφως οτι ειμαι γκρινιαρης και αχαριστος αφου εχω ηδη πιασει μια συναγριδα, και κατα συνεπεια δεν εχω δικαιωμα να αναρωτιεμαι αν πηγαινει κατι στραβα με την θαλασσα εδω. Και γαμηθηκε εξ αρχης η κουβεντα.
Παιδια μη μπερδευεστε, μεσα σε 1 χρονο ψαρεματος εχω πιασει κι αλλα ωραια ψαρια κι εχω φαει παμπολλες φολες, δοξα τω θεο, δε περιμενα να ερθω κρητη για να τα ζησω αυτα, ασχετα απο τις προσδοκιες που ειχα για την κρητη.

Για οσους ομως δεν εννοουν να καταλαβουν την ερωτηση,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΛΩΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΓΡΙΔΑ χαρη στο mojo, το ξαναθετω λιγο πιο απλα: μπορει να ειναι ισορροπημενο και υγιες ενα θαλασσιο οικοσυστημα οταν ενα μονο ειδος αποτελει το 90% του πληθυσμου των ψαριων? Και μαλιστα ενα ειδος που ανηκει στους λεγομενους λεσεψιανους μεταναστες? Κυκλοφορουν διαφορα στο ιντερνετ πχ http://www.protothema.gr/environment/article/414628/hiliades-xenika-eidi-ehoun-eisvalei-sti-mesogeio/. Εχει να πει κατι κανεις γι αυτα?

Απ οτι φαινεται, με λιγες εξαιρεσεις (τους οποιους ευχαριστω για τις απαντησεις), δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος γι αυτα, ενδιαφερεται περισσοτερο για την συναγριδα που επιασε ο αλλος και λογω αυτης της τυχης του δε πρεπει να ρωταει τιποτα και πρεπει να λεει μονο ευχαριστω ο κωλοφαρδος γιατι ειδαλλως ειναι γκρινιαρης κι απληστος, υποθετω. Smells like greek spirit (φθονος).
Ya mas! Opa!
Παντα με σεβασμο και συνεση.
Άβαταρ μέλους
Bathrakas

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 16 Οκτ 2014, 02:21

Bathrakas έγραψε:Ωραια. Διαβαζω και ξαναδιαβαζω το αρχικο μου ποστ να δω τι εκανα λαθος, και το βρηκα. Το λαθος μου ειναι οτι επιασα μια συναγριδα και το ποσταρα. Απο κει και περα ο mojo εσπευσε πρωτος να βαλει στιγμα παραθετοντας το ασχετο ποστ που εχω πιασει την συναγριδα, υποννοωντας σαφως οτι ειμαι γκρινιαρης και αχαριστος αφου εχω ηδη πιασει μια συναγριδα, και κατα συνεπεια δεν εχω δικαιωμα να αναρωτιεμαι αν πηγαινει κατι στραβα με την θαλασσα εδω. Και γαμηθηκε εξ αρχης η κουβεντα.
Παιδια μη μπερδευεστε, μεσα σε 1 χρονο ψαρεματος εχω πιασει κι αλλα ωραια ψαρια κι εχω φαει παμπολλες φολες, δοξα τω θεο, δε περιμενα να ερθω κρητη για να τα ζησω αυτα, ασχετα απο τις προσδοκιες που ειχα για την κρητη.

Για οσους ομως δεν εννοουν να καταλαβουν την ερωτηση,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΛΩΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΓΡΙΔΑ χαρη στο mojo, το ξαναθετω λιγο πιο απλα: μπορει να ειναι ισορροπημενο και υγιες ενα θαλασσιο οικοσυστημα οταν ενα μονο ειδος αποτελει το 90% του πληθυσμου των ψαριων? Και μαλιστα ενα ειδος που ανηκει στους λεγομενους λεσεψιανους μεταναστες? Κυκλοφορουν διαφορα στο ιντερνετ πχ http://www.protothema.gr/environment/article/414628/hiliades-xenika-eidi-ehoun-eisvalei-sti-mesogeio/. Εχει να πει κατι κανεις γι αυτα?

Απ οτι φαινεται, με λιγες εξαιρεσεις (τους οποιους ευχαριστω για τις απαντησεις), δεν ενδιαφερεται πολυς κοσμος γι αυτα, ενδιαφερεται περισσοτερο για την συναγριδα που επιασε ο αλλος και λογω αυτης της τυχης του δε πρεπει να ρωταει τιποτα και πρεπει να λεει μονο ευχαριστω ο κωλοφαρδος γιατι ειδαλλως ειναι γκρινιαρης κι απληστος, υποθετω. Smells like greek spirit (φθονος).

Ya mas! Opa!

Σε έπιασα,..
Aπό τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι είσαι κάτι παραπάνω από οξυδερκής.
Η απάντηση στο ερώτημα σου πιστεύω ότι δεν μπορεί να δωθεί επιστημονικά, υποθέσεις μόνο.
Δεν γνωρίζω κάποια επιστημονική έρευνα για το συγκεκριμένο είδος, ελπίζω να σε καλύψει κάποιος άλλος.

Αλλά το 90% που βλέπεις εσύ , εγώ λέμε τώρα, το 90% που βλέπω είναι καλόγριες, δεν σημαίνει κάτι..Δεν μπορούμε να έχουμε ορθή εικόνα για το τι συμβαίνει στο βυθό..ολιγόλεπτοι επισκέπτες είμαστε :)
Κατά την άποψη μου απλά υπάρχει μια αύξηση του πληθυσμού των γερμανών, μέχρι εκεί..
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό angus13 » 16 Οκτ 2014, 08:27

φ'ίλε μου εγώ σου έδωσα μια απάντηση ότι στα μέρη μου δεν είναι έτσι, έχει ναι μεν πολλούς Γερμανούς αλλά και αρκετά ψάρια
το φαινόμενο αυτό το΄έχω παρατηρήσει και ιδίως τα τελευταία χρόναι
τώρα αυτό για το Greek spirit , δεν με γνωρίζεις οπότε μην μιλάς
το επιστρέφω αυτό που λές
δεν σκάλωσα μόνος την συναγρίδα αλλά και στο γεγονός ότι αυτό σου φάνηκε παράξενο ενώ δεν θα έπρεπε
αυτά απο εμένα και τέλος
στην ευχή του Θεού και καλές αναδύσεις
angus13

Νέα δημοσίευσηαπό Bathrakas » 16 Οκτ 2014, 09:49

angus13 δεν καταλαβα γιατι θεωρησες οτι απευθυνομουν σε σενα μιας και εσυ ισα ισα απαντησες και προχωρησες την συζητηση, και γιατι δεν θεωρησες οτι εισαι απο τις εξαιρεσεις που ευχαριστω.

manos44 σ ευχαριστω, και χαιρομαι που μπορουμε να συνεννοηθουμε μετα την εντυπωσιακα εκτροχιαστικη παρεμβαση του mojo.
Οι καλογριες, ειναι μεσογειακο ειδος και ειναι μαλλον και ο πατος της "οικολογικης πυραμιδας" και μου φαινεται λογικο να ειναι πολυ περισσοτερες αριθμητικα. Οντως ετσι ηταν σε ολες μου τις βουτιες στην ηπειρωτικη ελλαδα. Δεν ενιωσα οτι κατι παει στραβα.
Εδω ομως με ανησυχει το γεγονος οτι ειναι ενα "νεοφερμενο" ξενο ειδος που εχει παρει τοσο χωρο, και μαλιστα ενα ειδος σε μεγεθος σαλπας. Οι αγριοσαλπες και οι γερμανοι εδω ειναι χωρις πλακα περισσοτεροι απο τις καλογριες.
Ποιο μεσογειακο ψαρι αραγες εχει προσαρμοστει να κυνηγαει αυτα τα "καινουργια" ψαρια, τα οποια μαλιστα εχουν και αγκαθι με δηλητηριο?
Τι τρωνε αυτα τα αμετρητα ψαρια και ποση ζημια κανουν? Μηπως τρωνε το γονο των ιθαγενων ειδων? Μηπως ανταγωνιζονται τροφικα την αντιστοιχη ιθαγενη τροφικη βαθμιδα με αποτελεσμα σιγα σιγα να την εξαφανιζουν και αρα διαλυουν την μεσογειακη αλυσιδα?
Ο angus λεει οτι το χει παρατηρησει κι αυτος ειδικα τα τελευταια χρονια. Αυτο δειχνει οτι μπορει να ειναι μια κατασταση σε γρηγορη εξελιξη.
Αν προσθεσουμε και την αλιευτικη δραστηριοτητα των ανθρωπων η οποια στοχευει σε ολα τα αλλα ειδη εκτος των γερμανοαγριοσαλπων ισως ειναι σοβαρο το θεμα.

Angus μιας και εισαι της μεγαλονησου, μαζι με την αυξηση των γερμανων κλπ, εχεις παρατηρησει παραλληλα μειωση των "ντοπιων" ψαριων τα τελευταια χρονια?
Άβαταρ μέλους
Bathrakas

Νέα δημοσίευσηαπό angus13 » 16 Οκτ 2014, 10:19

Η μείωση του πληθυσμού των ψαριών ειδικότερα μιλώντας για εκείνα υψηλά στην διατροφική αλυσίδα λόγω γεύσης ,ποιότητας, μεγέθους, κλπ είναι εάν φαινόμενο που συναντάται εδώ και αρκετά χρόνια αλλά όχι μόνο την Κρήτη. Θέλω να πω δηλαδή ότι τα εξωγενή και μεταναστευτικά αυτά ψάρια που αναφέρεις έχουν απλώς επιδεινώσει την κατάσταση και τρέφονται όντως από ότι έχω καταλάβει με τον ιθαγενή πλούτο της περιοχής, άλγη, φύκια και ίσως και τον γόνο. Αυτό ξεκίνησε τα τελευταία 6-7 χρόνια νομίζω. Δυστηχώς έτσι είναι η κατάσταση αλλά επιμένω αυτό το συναντάς και στο Ιόνιο αλλά και σε άλλες θάλασσες της Ελλάδας. δεν είναι μόνο φαινόμενο της Κρήτης.
angus13

Νέα δημοσίευσηαπό fckof » 16 Οκτ 2014, 10:22

Bathrakas έγραψε:Ο angus λεει οτι το χει παρατηρησει κι αυτος ειδικα τα τελευταια χρονια. Αυτο δειχνει οτι μπορει να ειναι μια κατασταση σε γρηγορη εξελιξη.
Αν προσθεσουμε και την αλιευτικη δραστηριοτητα των ανθρωπων η οποια στοχευει σε ολα τα αλλα ειδη εκτος των γερμανοαγριοσαλπων ισως ειναι σοβαρο το θεμα.

Angus μιας και εισαι της μεγαλονησου, μαζι με την αυξηση των γερμανων κλπ, εχεις παρατηρησει παραλληλα μειωση των "ντοπιων" ψαριων τα τελευταια χρονια?

Ο Γερμανός τρώγεται κ μάλιστα λένε οτι ειναι κ αρκετα νόστιμος!!!
Εχω παρατηρήσει κ γω μεγάλη αύξηση στους αριθμούς του είδους...
Κανε οτι μπορείς Bathraka...όπου τους βρίσκεις σκίζε τους,να τους πάμε λιγο "πίσω",γιατι βλεπω να μη μένει λεπι...!
Άμα δεν βρίσκεις σαργους βαρα στο ψαχνό!!! :good:
http://www.youtube.com/user/fck0f
Άβαταρ μέλους
fckof

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 16 Οκτ 2014, 10:25

Τηγάνι τα σπάει.... =P~
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 16 Οκτ 2014, 20:50

Έλα ρε μαν πολύ σκάλωμα έφαγες βλέπω.Γιατι έτσι; Το ποστ μου και το πόστ μου! Κατ αρχάς όπως βλέπεις δεν είναι πλέον πόστ σου. Όμως τι κόλλημα έχετε φάει όλοι κ νομίζετε πως τα ποστ είναι χωράφια σας ρε κ θα μπαίνει κ θα γράφει όποιος και ό,τι εσείς θέλετε; Σιγά μη σε ρωτήσω κιολας. Εν τω μεταξύ όχι μόνο δε σε σε ειρωνεύτηκα , όπου ήμουν εκτός θέματος ζήτησα συγνώμη αλλα απάντησα κ εντός θέματος. Ψάξε σου είπα να βρεις τα ψάρια που ρωτάς. Επίσης δε σε είπα κλάψα, είπα οτι πρόσεχε -αν συνεχίσεις να μη βλέπεις ψάρια- μη πέσεις στη λούμπα οτι δεν έχει ψάρια. Γραψε λάθος. Ίσως δεν εκφράστηκα καλά.

Όμως έκανες δυο βουτιές στην Κρήτη κ διαμόρφωσες άποψη για την Υγεία του βυθού εκεί. really ?
Μάζεψε κ λιγάκι το βρωμόστομά σου μωρέ πάει το γ@μήσι σύννεφο σε ότι γράφεις.
Και αυτή την dentexball (συναγρίδα αρχιδάτη όπως την γράφεις) Δε τη ζήλεψα , τη χάρηκα. Όπως χάρηκα κ το πόστ σου όλο. Για την ακρίβεια ίσως ήταν κ απ τα καλύτερα ποστ φέτος για μένα
Αυτα περι μπανάνων και κουνήματα δαχτύλων ...στα επιστρέφω ;)
Παπαρολογίες, άχρηστα σχόλια κ τρολιές για σένα για κάποιους μπορεί να ήταν πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία

Αν και βαριόμουν να τα γράψω όλ αυτα τελικά τα κατάφερα.
Τέλος πάντων εγω δε κρατώ καμιά έχθρα φίλος καλά ψαρέματα και για να πώ και γω κάτι σχετικό , ναι ο γερμανός τρώγεται αλλα είναι προτιμότερο να φας μια σάλπα
Άβαταρ μέλους
mojo

Re: Η Κρητη εχει γεμισει Γερμανους?

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 16 Οκτ 2014, 21:04

Τελικα αν καταλαβα καλα οποιος βουτηξει στην Κρητη θα βγει τουλαχιστον με μια υπεροχη τηγανια απο τροφαντους γερμανους!!! :hello:
mojo έγραψε:
manos44 έγραψε:
mojo έγραψε:Απογοητεύθειν.... [-(

Kαι εγώ,..σε μεγάλο βαθμό.

τσ τσ τσ...
[-X
Προσπαθείς να με διορθώσεις δάσκαλε αλλα δε θα σου βγει σε καλό
Απογοητεύθην => παθητικός αόριστος και όχι απαρέμφατο ΑΝΤΕ τώρα βραδιάτικα :mrgreen:

..... αυτες οι "εκδοσεις 44" .... Αλλο επιπεδο!!! :mrgreen: :mrgreen:
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό Bathrakas » 17 Οκτ 2014, 00:57

mojo μη νομιζεις οτι εγω εχω ορεξη για αντιπαραθεσεις και κακιες. Κι εγω ειχα χαρει τη δικια σου πρωτη συναγριδα http://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=1&t=44246, και ηταν τοτε και πηγη εμπνευσης.
Αλλωστε κι οι συνθηκες συλληψης ηταν παρομοιες. Φαντασου λοιπον στο επομενο σου ποστ να ρωταγες για τους αμετρητους γερμανους που βλεπεις και να πεταγομαι εγω και να σου λεω "αφου επιασες συναγριδα τι γκρινιαζεις?".
Μετα την απαντηση σου που ηταν και η πρωτη, πολλες απο τις υπολοιπες ειχαν επηρεαστει,κι ενω ρωταω κατι τελειως αλλο, βρισκομαι να διαβαζω σχολια του στυλ οτι αφου πηρα συναγριδα τι θελω και μιλαω.
Αυτο ειναι εκτροχιασμος της συζητησης και μαλιστα εξ αρχης.
Προφανως δεν εχω δικαιωμα να απαγορευω σε κανεναν να λεει τη γνωμη του, διατηρω ομως το δικαιωμα να ζηταω απαντηση στην ερωτηση που εκανα. Και οχι σχολια που αναφερονται σε ασχετο θεμα, ασχετου ποστ.
Τα παραπανω φανταζομαι τα καταλαβαινεις.
Εγω οπως και να χει απολογουμαι για την ασχημη γλωσσα οπου τη χρησιμοποιησα, σφαλμα. Και προτεινω να θεωρησουμε το θεμα ληξαν.

Δεν εχω κανει δυο βουτιες εδω, εχω κανει καποιες παραπανω,βορεια και νοτια,αρκετες για να εχω μια πρωτη εικονα. Γι αυτο και η ανησυχια.
Οι γερμανοι/αγριοσαλπες ηταν αμετρητοι και ηταν παντου.

kamakis να εισαι σιγουρος, μπορει να μη δεις τιποτα αλλο, αλλα χοντρους γερμαναραδες θα δεις.

Και ρε παιδια εν τελει, καποια στιγμη θα βαρεσω καποιον φουσκωτο γερμανο μιας και μου την εχουν σπασει, αλλα πως τον πιανεις μετα? Πως ξεφορτωνεσαι το αγκαθι??
Άβαταρ μέλους
Bathrakas

Νέα δημοσίευσηαπό apostoliss » 17 Οκτ 2014, 01:30

Ο γερμανος ειναι 2 ειδη siganus luridus - siganus rivulatus
Η Κρητη εχει γεμισει γερμανους και απο τα 2 ειδη...το ενα ειδος εχει καλη τιμη στη Ροδο απο οτι ακουω ο ασπρος
Οι γερμανοι τρωνε φυκη ....οποτε ανταγωνιζονται κυριως σαρπες γονο δεν τρωνε
Στο Β.Αιγαιο δεν εχουν φτασει ακομη νομιζω επειδη η πιο χαμηλη θερμοκρασια δεν ευνοει την εκκολαψη των αυγων
Περα απο τους γερμανους εχει γεμισει η Κρητη και ενα ειδος καβουρα Percnongibessi ,πλακουτσωτου με μικρες δαγκανες αραχνη τον λενε καπως ετσι που τρωει αλγη - φυκη
Οι καβουρες και οι γερμανοι εχουνε ρημαξει τα φυκη στα ρηχα
Το θεμα ειναι λεμε δεν ειναι καλοι οι γερμανοι...
Αν δεν υπηρχαν οι γερμανοι τι θα υπηρχαν? στη θεση τους? τιποτα ....αντε ισως λιγες σαρπες ακομα
Σε κοιλιες απο ροφακια εχω δει μεσα τετοιους καβουρες και γερμανους
Η θαλασσα αλλαζει και αλλαζει απο την Νοτια Ελλαδα μεσω Σουεζ....
Λαγοκεφαλοσ-γερμανος-fistularia-καβουρες ειναι κακοι μεταναστες αλλα αφου τα ντοπια ψαρια εχουν ρημαχτει μαλλον οι κακοι μεταναστες θα επικρατησουν ...παντως σε καθε ψαρι υπαρχει μια κορυφη....μετα αρχιζει η μειωση....κατα την γνωμη μου η κορυφη με τους γερμανους στη Κρητη εγινε...
apostoliss

Νέα δημοσίευσηαπό drakogiannis » 17 Οκτ 2014, 11:08

Μια χαρά είναι ο γερμανός ειδικά αν είσαι και ψιλοαρχάριος (δε βγαίνεις άψαρος και το μεζέ σου θα τον φας). Στο τηγάνι με λεμόνι μετά είναι μια χαρά ψάρι αρκεί να είναι λίγο μεγάλος για να έχει και κατιτίς να φας. Πανεύκολος στο καθάρισμα μιας και δεν έχει λέπια και αν τον καθαρίσεις και επί τόπου από τα εντόσθια για να μη μυρίσει η κουζίνα το κάνεις ακόμα πιο εύκολο.
drakogiannis

Νέα δημοσίευσηαπό Mad Max » 17 Οκτ 2014, 12:06

Αν ειναι απο τη Φρανφουρτη και το Αμβουργο ειναι απιθανοι... Απο Μοναχο και Λειψια δεν τρωγονται με τιποτα. Γενικως οι περισσοτεροι αχωνευτοι ειναι.
Mad Max

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες