• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΑΡΓΟΙ

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΑΡΓΟΙ

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 28 Δεκ 2017, 10:59

Καλημερα και χρόνια πολλά!!! Έχω παρατηρήσει κάθε χρόνο τέτοια εποχή σε ανοιχτωσιες κοπάδια από παντόφλες σαργούς μαζεμένους σε ξεχωριστά μπουλούκια (το κάθε μπουλούκι θα έχει και από 10-15 σαργοπαππουδες) οι οποίοι εορουντε στα μεσονερα, σε όσα καρτερία και αν κάνω δεν συγκινείται κανείς δεν κουνιούνται καν. Όταν λοιπόν από ατελείωτα καρτερία αλλάζω σε σιρτο και τους πλησιάσω λίγο πριν μπω σε βολή εξαφανίζονται. Μπορεί κάποιος να μου πει τι τεχνική μπορώ να ακολουθήσω;;; Γιατί αυτή η συμπεριφορα τι κάνουν ένα τέλη;;;
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Re: ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΑΡΓΟΙ

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 28 Δεκ 2017, 15:16

Την τεχνικη της υπομονης.δηλαδη να μην τους αγριεψεις αυτοι καπου εκει κοντα θα αρχισουν να φωλιαζουν απο τον αλλο μηνα.τοτε στις τρυπες θθα παρεις μερικους.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 28 Δεκ 2017, 16:21

fiesta1420 έγραψε:Καλημερα και χρόνια πολλά!!! Έχω παρατηρήσει κάθε χρόνο τέτοια εποχή σε ανοιχτωσιες κοπάδια από παντόφλες σαργούς μαζεμένους σε ξεχωριστά μπουλούκια (το κάθε μπουλούκι θα έχει και από 10-15 σαργοπαππουδες) οι οποίοι εορουντε στα μεσονερα, σε όσα καρτερία και αν κάνω δεν συγκινείται κανείς δεν κουνιούνται καν. Όταν λοιπόν από ατελείωτα καρτερία αλλάζω σε σιρτο και τους πλησιάσω λίγο πριν μπω σε βολή εξαφανίζονται. Μπορεί κάποιος να μου πει τι τεχνική μπορώ να ακολουθήσω;;; Γιατί αυτή η συμπεριφορα τι κάνουν ένα τέλη;;;

Αναπαραγωγικες συνάξεις.
Η μόνη λύση είναι να μη σε δουν να καταδυεσαι. Τότε,και μόνο τοτε ίσως μπορεσεις να τους πλησιασεις, ή να πλησιάσουν αυτοί εσένα.Πρέπει όμως να υπάρχει και ρέμα,απ εσένα προς αυτούς.Αν υπάρχουν ξενερια και πέτρες το συρτό ευνοείται ακόμα περισσότερο.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 28 Δεκ 2017, 18:34

Θαρρώ όπως τα λέει ο Στέλιος είναι.αν μπεις στο σωλήνα στο κανάλι boat &fishing έχει βίντεο τον χαλαρή σεμινάριο για τους σαργούς.είναι 2 25λεπτα.έχουν ενδιαφέρον.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 28 Δεκ 2017, 18:35

Θαρρώ όπως τα λέει ο Στέλιος είναι.αν μπεις στο σωλήνα στο κανάλι boat &fishing έχει βίντεο τον χαλαρή σεμινάριο για τους σαργούς.είναι 2 25λεπτα.έχουν ενδιαφέρον...
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 28 Δεκ 2017, 22:27

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μάλλον ζευγαρώνουν μου λύθηκε η απορία. Και ακολούθησα και την συμβουλή του φίλου με το βιντεάκι του Χαλαρή και για όσους δεν το έχουν δει https://youtu.be/jXnc8RtIAS0
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 28 Δεκ 2017, 22:58

Ας μιλήσουμε για ναρκωτικά :mrgreen: Για τα οπιοειδή αναλγητικά που στέλνουν κάθε χρόνο 45.000 αμερικάνους στον τάφο. Κάτι τέτοιο ήταν και η μέθοδος του τραβηχτού από βάρκα ή σκουτεράτου που εξαφάνισε αυτές τις κοπαδιές σαργών . Όλα τα ακρογυάλια των Ελληνικών ακτών διέθεταν κάποιο κοπάδι. Όμως η παραπάνω μέθοδος που διενεργούνταν μέχρι πριν λίγα χρόνια ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ αφάνισε τα κοπάδια. Τώρα, όπως λέει ο φίλος, κάπου στην Ελλάδα, αρχίζουν και ανανίπτουν. Όμως σε όλη την Ελλάδα πια ο σαργός υποφέρει-είναι σπανιότατοι οι μεγάλοι σαργοί, αν πιάσεις μισόκιλο θεωρείται μεγάλος ενώ το 1990 σαργός των 800 θεωρούνταν ένας κανονικός, απλός σαργός. Το κανονικό, ορθόδοξο, υποβρύχιο ψάρεμα δεν απείλησε ποτέ την επιβίωση των κοπαδιών γιατί έχει μεγάλη ικανότητα μάθησης αυτό το ψάρι-σύμβολο του Αιγαίου.
Υ.Γ Οι παροικούντες εν Ιερουσαλήμ γνωρίζουν ότι αρκετά βίντεο που επενδύονται με ρομαντική μουσική και δείχνουν στριμωγμένους σαργούς σε πλάκες του μισού μέτρου στα 3 μέτρα βάθος παρουσιάζουν ψευδή εικόνα για τον σαργό μετά το 1990 που εντατικοποιήθηκε το ψάρεμά του. Κάποια χρησιμοποιούν την μέθοδο της πρόκλησης μηχανικού θορύβου για την σύγχυση και τον απο-προσανατολισμό των σαργών..
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό hakunamatata » 27 Ιούλ 2018, 19:36

Να συμβαλω και εγω με την ταπεινη μου αποψη για τον πεντανοστιμο σαργο. Ειναι πολυ εξυπνα και πολυ φοβιτσιαρικα ψαρια και ειναι πολυ δυσκολο να τους πλησιασεις οσο βοσκουν, οχι ακατορθωτο αλλα πολυ δυσκολο. Εξαρταται και η περιοχη παντα και απο το ποσο ψαρεμενα ειναι τα μερη, οποτε κατα συνεπεια και ποσο τρομαγμενα ειναι τα ψαρια.

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι να βρεις καμμια φωλια, εκει μπορει να ειναι αρκετοι μαζεμενοι και δεν παιζει τοσο ρολο το βαθος. Εχω βρει τρυπα με καμμια δεκαρια σαργους στα δυο μετρα βαθος, ισως και λιγοτερο, οπου βγαλαμε τους μισους, με τον μικροτερο να ειναι 800γρ και ο μεγαλυτερος 1300.
hakunamatata

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες