• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χανιά ή και Ρέθυμνο

Ψάχνετε για ζευγάρι (ψαρευτικό) ? Εδω θα το βρείτε...

Χανιά ή και Ρέθυμνο

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 08 Σεπ 2016, 19:50

Ψάχνω ζευγάρι για βουτιές κυρίως Χανιά και Ρέθυμνο. Ψαρεύω σχεδόν αποκλειστικά με καρτέρια (τώρα τελευταία έχω λιγοστέψει πολύ και τα συρτά καρτέρια που κάποτε ήταν η αγαπημένη μου τεχνική), και αυτή την περίοδο δεν βουτάω κάτω από τα 25μ. Πρόσφατα απέκτησα ένα βαρκάκι φουσκωτό συμβατικό το οποίο όμως πρακτικά δεν έχω ακόμα χρησιμοποιήσει για ψάρεμα γιατί φοβάμαι τα μοναχικά με φουσκωτό που αναγκαστικά στις περιοχές των Χανίων γίνονται βαθιά. Επίσης προσωπικά μπορώ να λειτουργήσω με ζευγάρι σε βάθη μεγαλύτερα από 10 μέτρα οπότε πρακτικά τόπους ως τα 15 μέτρα εξακολουθώ να προτιμώ να τους ψαρεύω μόνος και έτσι δεν ενδιαφέρομε για ψάρεμα με ζευγάρι σε ρηχά νερά. Να αναφέρω τέλος ότι έχω αποκτήσει ψυχολογικό με το θέμα του ζευγαριού γιατί όποτε πάω για βουτιά με παρέα σχεδόν πάντα δε βγαίνει ούτε λέπι από ψάρια αν και κάποτε θέλω να πιστεύω θα σπάσει αυτή η γκαντεμιά.

Βάζω και 3 φώτο με τα αγαπημένα μου θηράματα τις συναγρίδες τις οποίες κυνηγώ κυρίως σε ρηχά νερά αν και τον τελευταίο καιρό οι συναντήσεις σε μέρη που έβρισκα ψάρια είναι όλο μαι πιο αραιές. Μια πιασμένη τέλη Ιουνίου και ψημένη περίτεχνα από τον πατέρα μου, και 2 καλά κομμάτια που βγήκαν το Σεπτέμβρη το ίδια απόγευμα αλλά σε διαφορετικά πόστα, πάντα σε μονοψήφια μέτρα βάθους (και εννοείται ότι σε αυτά τα πόστα δε πάω ποτέ με ζευγάρι). Και τέλος μια περίπτωση αρχές καλοκαιριού που δίστασα για βολή λόγω κακών επιλογών εξοπλισμού (χωρίς στολή μόνο με το μαγιό και μονολάστιχο 6,25/17,5 1η σκάλα)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
και το διαθέσιμο φουσκωτάκι:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gpet78

Re: Χανιά ή και Ρέθυμνο

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 08 Σεπ 2016, 20:16

ιδια γουστα εχω και εγω.....μετακομισε στην αθηνα να πηγαινουμε μαζι..... :D
σου ευχομαι να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο....και εγω απο εδω μεσα βρηκα ενα σοβαρο ζευγαρι μετα απο πολλα χρονια μαι και η παλια παρεα μου ψυλοδιαληθηκε μετα το 2004.
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 14 Σεπ 2016, 16:17

Κάνω ένα UP και βάζω μια ακόμη φωτο από το πιο πρόσφατο ψάρεμα του Σεπτέμβρη με μια ακόμα μοναχική βουτιά σε τόπο που δεν είχα ξαναβουτήξει και θα προτιμούσα να ψαρέψω με ζευγάρι καθώς φαινόταν να έχει ενδιαφέρον βαθύ κομμάτι το οποίο όμως δεν ψάρεψα. Αν και άργησα να βρω τα σημεία με ενδιαφέρον στο τέλος τα βρήκα 1-2 καλά πόστα που μου έδωσαν κάποια εύκολα ψάρια σε μέτρια βάθη μέχρι τα 15m.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 14 Σεπ 2016, 16:25

...και επειδή για άγνωστο λόγο οι φωτο που είχα βάλλει στο αρχικό ποστ χάθηκαν τις ξαναβάζω εδώ

gpet78 έγραψε:Βάζω και 3 φώτο με τα αγαπημένα μου θηράματα τις συναγρίδες τις οποίες κυνηγώ κυρίως σε ρηχά νερά αν και τον τελευταίο καιρό οι συναντήσεις σε μέρη που έβρισκα ψάρια είναι όλο μαι πιο αραιές. Μια πιασμένη τέλη Ιουνίου και ψημένη περίτεχνα από τον πατέρα μου, και 2 καλά κομμάτια που βγήκαν το Σεπτέμβρη το ίδια απόγευμα αλλά σε διαφορετικά πόστα, πάντα σε μονοψήφια μέτρα βάθους (και εννοείται ότι σε αυτά τα πόστα δε πάω ποτέ με ζευγάρι). Και τέλος μια περίπτωση αρχές καλοκαιριού που δίστασα για βολή λόγω κακών επιλογών εξοπλισμού (χωρίς στολή μόνο με το μαγιό και μονολάστιχο 6,25/17,5 1η σκάλα)
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 04 Οκτ 2016, 17:46

Ένα up ακόμα αφού τα μοναχικά ψαρέματα συνεχίζονται αν και το τέλος του Σεπτέμβρη έκανα ελάχιστα ψαρέματα καθώς δε βούτηξα για σχεδόν 2 βδομάδες Ο Οκτώβρης πάντως που είναι ο καλύτερος μήνας εδώ ξεκίνησε θετικά με καλοκαιρία και μπονάτσα και με ένα φρεσκοανεβασμένο ροφό για μένα σε μεσαίο βάθος. Αν δεν είχα φάει χυλόπιτα και από κάτι συναγρίδες το Σαββάτο την 1η του μήνα το ξεκίνημα του Οκτώβρη θα ήταν ιδανικό.

Εικόνα

Εικόνα
Οι λαμπούκες κάνουν αυτή την εποχή την εμφάνιση τους, η συγκεκριμένη έσωσε την παρτίδα το περασμένο Σάββατο.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 09 Οκτ 2016, 23:05

3ο ψάρεμα για μένα τον Οκτώβρη και η 1η συναγρίδα που γνωρίζει το βαρκάκι μου! Γενικά οι επαφές με τις κόκκινες πολύ λίγες, και τα ψάρια που είδα δεν είχαν διάθεση να κινηθούν ρηχά, κάποιες φορές ανέβαιναν να με τσεκάρουν από τα βαθιά, έγινε παιχνίδι και με μια αρκετά πιο χοντρή αλλά τελικά δεν ενέδωσε.

Το θετικό πάντως είναι ότι μετά το ψάρεμα χαζεύοντας στο φόρουμ είδα ότι είχα μήνυμα για ψάρεμα από ένα παιδί και έτσι ελπίζω το επόμενο ποστάρισμα μου να είναι από συντροφικό ψάρεμα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 09 Οκτ 2016, 23:59

Αυτό το θέμα είναι η πιο ωραία αναζήτηση ζευγαριού που έχω διαβάσει. Και τα ψάρια πολύ όμορφα. Ελπίζω να ταιριάξει με το φίλο που σου έστειλε το ΠΜ.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Επιστροφή στο Αναζήτηση ζευγαριού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες