• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Sony action camera!!

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?

Re: Sony action camera!!

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 21 Νοέμ 2018, 12:49

Απο αυτονομια μπαταριας πως παει η sony?
Εχω μια τις midland την xtc 270 τουλαχιστον 3-4 χρονια τωρα!
Να σας πω τη μου αρεσει!
Εχει μονο ενα κουμπι on off! Δεν τραβαει φωτο παρα μονο βιντεο (εχει εσωτερικα ενα κουμπακι για HD / FullHD που επηρεαζει και την γωνια ληψης).
Η μπαταρια κραταει ανετα 1-2 βουτιες!
Σχημα που βολευει για να μπει στο οπλο ή στο πλαι τις μασκας
Με μια 16αρα καρτα τραβας και 4-5 ωρες βιντεο!
Προσωπικα θεωρω οτι μια action camera πρεπει να ειναι λιγο hardcore κατασκευες και εξηγουμε! Δεν μπορω οταν βουταω να ασχολουμε με την καμερα να ρυθμισω φωτεινοτητα, ταχυτητα κλειστρου, ευαισθησια σενσορα,κατσε να δω εαν ειναι στο σωστο mode μην βγαζει φωτο αντι για βιντεο και ενα καρο τετοια τεχνικα!
Η καμερα πρεπει να ειναι σαν να μην υπαρχει! Η gopro ειναι μια πολυ καλη καμερα που αγγιζει επαγγελματικο επιπεδο ποιοτητας (πολλες τηλεοπτικες παραγωγες γινονται πλεον με gorpo) ωστοσο για τα δικα μου δεδομενα προσφερει πολλα παραπανω απο αυτα που χρειαζομαι και αρχιζει να γινετε πιο πολυ προβλημα παρα ευχαριστηση!
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 21 Νοέμ 2018, 13:45

miker έγραψε:Απο αυτονομια μπαταριας πως παει η sony?
Εχω μια τις midland την xtc 270 τουλαχιστον 3-4 χρονια τωρα!
Να σας πω τη μου αρεσει!
Εχει μονο ενα κουμπι on off! Δεν τραβαει φωτο παρα μονο βιντεο (εχει εσωτερικα ενα κουμπακι για HD / FullHD που επηρεαζει και την γωνια ληψης).
Η μπαταρια κραταει ανετα 1-2 βουτιες!
Σχημα που βολευει για να μπει στο οπλο ή στο πλαι τις μασκας
Με μια 16αρα καρτα τραβας και 4-5 ωρες βιντεο!
Προσωπικα θεωρω οτι μια action camera πρεπει να ειναι λιγο hardcore κατασκευες και εξηγουμε! Δεν μπορω οταν βουταω να ασχολουμε με την καμερα να ρυθμισω φωτεινοτητα, ταχυτητα κλειστρου, ευαισθησια σενσορα,κατσε να δω εαν ειναι στο σωστο mode μην βγαζει φωτο αντι για βιντεο και ενα καρο τετοια τεχνικα!
Η καμερα πρεπει να ειναι σαν να μην υπαρχει! Η gopro ειναι μια πολυ καλη καμερα που αγγιζει επαγγελματικο επιπεδο ποιοτητας (πολλες τηλεοπτικες παραγωγες γινονται πλεον με gorpo) ωστοσο για τα δικα μου δεδομενα προσφερει πολλα παραπανω απο αυτα που χρειαζομαι και αρχιζει να γινετε πιο πολυ προβλημα παρα ευχαριστηση!

Η sony που έχουν βάλει το λινκ τα παιδιά κρατάει περίπου για περίπου 2 ώρες και 15' σε 1080p 50fps .
Και οι sony και οι gopro , από την 4 και μετά, έχουν λειτουργία που με ένα κουμπί, με ένα πάτημα τραβάει, με δεύτερο πάτημα σβήνει. Απλά πρέπει να έχεις επιλέξει video mode πριν. Τις επιπλέον ρυθμίσεις βίντεο τις επιλέγεις μια φορά και τέλος.
Για τις actioncam , όπως και σε πολλά αλλά πράγματα, όσα παραπάνω έχεις να δώσεις, τόσο καλύτερο μηχάνημα παίρνεις. Ο καθένας επιλέγει ανάλογα με την τσέπη του και την χρήση που την προορίζει.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό saga66 » 22 Νοέμ 2018, 01:42

miker έγραψε:Απο αυτονομια μπαταριας πως παει η sony?
Εχει μονο ενα κουμπι on off!

συμφωνώ Δεν είναι Η κάμερα σιγουρα ,,,αλλά είναι μια Sony !! Εγω την δουλεψα για πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι ,, η αυτονομία που ρωτάς σιγουρα είναι απο τα + ,αρκετά καλή ..δεν με προβλημάτισε καθόλου ,,αλλά δεν τράβηξα συνεχόμενο βίντεο για πχ 5 ώρες ,, Τώρα Για τις ρυθμίσεις που λές , αν εχεις; απο ΠΡΙΝ επιλέξει την γωνία λήψης ,- σου δίνεται η δυνατότητα απο την εφαρμογή για κινητά- ,και εχεις επιλέξει το video mode,, το μονο που εχεις να κάνεις είναι να πατάς το κουμπi OnOf,,αρκετά μεγάλο για την αίσθηση με τα γάντια ,, ακούς επίσης τον ευδιάκριτο Ηχο ενεργοποίησης ,,αλλά και βλέπεις το ανάλογο κόκκινο φωτάκι που ανάβει ..
Γιώργος
saga66

Νέα δημοσίευσηαπό kapsfishing » 23 Νοέμ 2018, 00:42

saga66 έγραψε:Σωστός ενα 10€ λιγότερο ,,Μην ξεχνάμε πως θα θελήσουμε και καρτα μνήμης και κανα 2 αξεσουαρ ,,απο Κίνα μεριά πάντα !!
αλλά και αυτες κάτω απο 100€μια χαρά !! ,,Για τον φίλο που ρωτα ,,αν εννοείς το Τηλεχειριστήριο Live-View ,,εμενα δεν το ειχε ,,αλλα νομίζω πως δεν είναι αδιαβροχο !!

Για το τηλεχειριστήριο λέω.. Δεν γνωρίζω αν είναι αδιάβροχο,μην κάνω καμία μλκια και το πνίξω στην θάλασσα ..Παντως πραηματικα σαν την συγκεκριμενη sony δεν εχω βρρθ αλλη action camera να βγάζει τέτοια εικόνα.. ειδικά αν την βάλεις 4κ εκεί η εικόνα της πάει σε άλλα επίπεδα.. Μέχρι και το πλαγκτόν φαίνετε μέσα στο νερό;)
ΠΡΟΣΟΧΗ:το ψαροτουφεκο είναι άκρως εθηστικο...!!
Άβαταρ μέλους
kapsfishing

Νέα δημοσίευσηαπό saga66 » 24 Νοέμ 2018, 01:28

Μιας και βρήκα λίγο χρόνο ,,,να πω λιγα περισσότερα για την Ασ50 !!

To Χειριστήριο που λέγαμε καλά θυμόμουν δεν κάνει για το δικό μας ..sport , είναι όμως τελικά αδιάβροχο ,αλλα εως 5 μετρα και για μισή ώρα !! όπως διάβασα στα τεχ/να χαρ/κα του ...νομίζω πως στην Ελλάδα μονο η βασική εκδοση δλδ Σώμα + αδιάβροχη θήκη διατίθεται ,,, επίσης η κάμερα ΔΕΝ τραβα 4Κ βιντεο , μονο Time lapse !! Εδω όποιος ενδιαφέρεται: https://www.sony.gr/electronics/actioncam/hdr-as50

να πουμε και για τα . αξεσουάρ!! που εχω αγόρασει ,ίσως καποιος να ενδιαφερθεί :
για την καρτα μνημης ,, μια σελίδα πίσω στα σχόλια
τα original αξεσουαρ ,,είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ !! ,,αυτό όμως θεώρησα ώς απαραίτητο ,,ενα απλό κάλυμμα φακού :
https://www.sony.gr/electronics/actionc ... r/aka-hlp1
Υπάρχουν διάφορα adapter που μπορούμε να χρησιμοποιούμε για να συνδυάσουμε τα αξεσουάρ της Gopro ,αυτό είναι απο τα καλύτερα !!
https://www.ebay.com/itm/Tripod-Mount-A ... 2625417611
Απο εδω εχω χρησιμοποιήσει περισσότερο το στικάκι για σελφι ,και στα πρώτα ψαρεματα την βάση για το κεφάλι ,, υπάρχουν βεβαια παρα πολλές επιλογές !!
https://www.ebay.com/itm/Camera-Kit-for ... hXpY4HoeMA

Ενα τριπόδι για φωτό/video που ήθελα ..
https://www.gearbest.com/action-cameras ... id=1433363

και τελος !! το ζητούμενο \:D/ ,, η βάση για το όπλο ..εδω χρειάστηκε ο adaptoras !!
http://www.apnea-shop.com/el/spearfishi ... ory_id=239
Γιώργος
saga66

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Video & Eξοπλισμός βίντεο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες