• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ενυπόγραφο άρθρο Βιολογου

Τι λέει ο νομοθέτης.

Ενυπόγραφο άρθρο Βιολογου

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 29 Ιούλ 2017, 18:23

ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --
Άβαταρ μέλους
VIPER

Re: Ενυπόγραφο άρθρο Βιολογου

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 29 Ιούλ 2017, 18:36

.......επισης η φορμολη χρησιμοποιειται σε ψαρια μπαγιατικα για να φαινονται φρεσκα!!
βλεπεις τα βραγχια και ορκιζεσαι οτι μολις τωρα βγηκε το ψαρι απο το νερο !!! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 29 Ιούλ 2017, 20:56

KOSTAS STI έγραψε:.......επισης η φορμολη χρησιμοποιειται σε ψαρια μπαγιατικα για να φαινονται φρεσκα!!
βλεπεις τα βραγχια και ορκιζεσαι οτι μολις τωρα βγηκε το ψαρι απο το νερο !!! :this:

Άσε που ειναι και κοκαλωμενο σε στυλ μπανανας και λέει ο κόσμος πω πω φρεσκωτατα είναι καλέ :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 29 Ιούλ 2017, 23:31

Αν κάποιος διαβάσει πραγματικά προσεκτικά αυτό το άρθρο νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι για να το πάρει τόσο σοβαρά και μάλιστα να το κοινοποιήσει στο φόρουμ. Εγώ αυτό που διαβάζω είναι μια προσωπική διαμάχη μεταξύ του συγγραφέα-βιολόγου του άρθρου και της διοίκησης της εν λόγω ιχθυοκαλλιέργειας. Οι ιχθυοκαλλιέργειες δημιουργούν μεγάλα έως τεράστια οικολογικά προβλήματα σε τοπικό επίπεδο, αλλά θεωρώ ότι τη μικρότερη έως μηδενική ζημιά την κάνει η φορμόλη που χρησιμοποιούν και αυτό γιατί αποικοδομείται αερόβια και αναερόβια μέσα σε λίγα 24ωρα από τη στιγμή που ελευθερωθεί στη θάλασσα. Σχεδόν βέβαιο είναι ότι βλάπτει (σε κάποιο βαθμό) τους οργανισμούς του οικοσυστήματος της περιοχής αλλά κίνδυνος για την ανθρώπινη υγεία εφόσον τα ψάρια που υφίστανται την διαδικασία με τη φορμόλη δεν δίνονται άμεσα για κατανάλωση, δεν υπάρχει. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο ούτε θα κάνω το κόπο να επιχειρηματολογήσω (γιατί βαριέμαι). (όποιος δε βαριέται ας διαβάσει αυτό: https://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp111-c5.pdf )
Υ.Γ. : αφού διάβασα όλο το άρθρο τότε μόνο διαπίστωσα και σε πιο διαδικτυακό τόπο ήταν αναρτημένο, αν το είχα δει από την αρχή δε θα είχα σπαταλήσει το χρόνο μου, με το παρόν ποστάρισμα ελπίζω να μην σπαταλήσουν κάποιοι άλλοι το χρόνο τους.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 29 Ιούλ 2017, 23:57

αυτό για την φορμόλη το έχω διαβάσει και σε επώνυμο μμε πριν κανα χρόνο
τώρα αν δεν κινδυνεύει άμεσα ?? η ανθρώπινη υγεία γιατί αν ??δεν δώσουν άμεσα τα ψάρια προς κατανάλωση που ήταν με μικρόβια πριν ??και αν και αν και αν ??
αυτό το αν και αν εμένα με βάζει σε μεγάλες αμφιβολίες
δηλ.αυτό εδώ δεν ισχύει ????και αν ισχύει είναι ακίνδυνο ??

fffffffffffffffffffffff.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες