• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χωρίς όπλο

Re: Χωρίς όπλο

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 08 Μάιος 2018, 13:11

Πανέμορφη εικόνα :good: Θέλουμε και μία στο τραπέζι όμως να ολοκληρωθεί η δημοσίευση :mrgreen:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 08 Μάιος 2018, 13:18

Το έκανα αυτό με τις βουτιές τον Μάιο την δεύτερη χρόνια που ψάρευα και το έπαθα το εγκεφαλικό,τόσα ψάρια σε εκείνο το μέρος δεν έχω ξαναδεί και ήρθε και ένα γοφάρι πολύ ωραίο στους 50 πόντους από την κάμερα να γνωριστούμε.
Λέω αυτό το ΣΚ να πάω να δω τι παίζει από κίνηση και να μαζέψω και κανα σκουπίδι/πετονιές/δίχτυα.
Θα κάμω ρεπορτάζ και ελπίζω να έχω κάτι να δείξω.
Χωρίς όπλο στο χέρι και όσο και να τεντωνα το χέρι με το σελφοκόνταρο τα ψάρια δεν φοβήθηκαν.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 08 Μάιος 2018, 13:25

Johnkokk έγραψε:
Greek-Blue έγραψε:΄
Και τώρα πες την αλήθεια...εννοούσες πως η λίτσα δεν κρατούσε όπλο... :grin:

Μπαααα.Συνηθίζω να πηγαίνω μερικές μαγιάτικες βουτιές για προπόνηση και παρακολούθηση κίνησης, αν και ξέρω οτι παίρνω το ρίσκο να αρρωστήσω, αν και μεταξύ μας δεν αρρώστησα.
Εχω την αντίφαση να χαίρομαι κι οταν πιάσω το ψάρι κι οταν δεν το πιάσω επειδή τα κατάφερε κι έζησε.

Οπότε χάρηκα έστω και με το πλάνο.

Το γνωρίζω αυτό για εσένα και γι'αυτό σε σέβομαι πολύ! :good:
Αλλά σε πειράζω...
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 08 Μάιος 2018, 13:54

Είμαι 100% βέβαιος ότι τα ψάρια αντιλαμβάνονται την απειλή όταν κρατάμε όπλο. Αυτή η αντίληψη μάλλον δεν έχει να κάνει με το όπλο αλλά κάτι στην εμφάνισή μας ή στην απειλητική ενέργεια που εκπέμπουμε , όταν έχουμε στο νου να σκοτώσουμε. Οπως άλλωστε και εμείς καταλαβαίνουμε όταν ένα σκυλί ή ένας άνθρωπος είναι έτοιμοι να μας επιτεθούν. Το πιο χαρακτηριστικό που μου έχει συμβεί ήταν όταν μήνα Μάιο κολυμπούσα στο Καβούρι, με μάσκα στολή πέδιλα χωρίς όπλο φυσικά, για 5 λεπτά περίπου και σε απόσταση 1 μέτρου με μια τσιπούρα κοντά στα 4 κιλά. Τόσο μεγάλη τσιπούρα δεν έχω δει παρά μόνο να φεύγει σαν πύραυλος πριν προλάβω ούτε τις κόρες των ματιών μου να κινήσω.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 08 Μάιος 2018, 14:03

Το βίντεο εδω viewtopic.php?f=53&t=62500
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 08 Μάιος 2018, 15:36

Προσωπική εκτίμηση...

Τα ψαρια ξέρουν μέχρι και το συντελεστη των ελαστικών σου....
Ειδικά η στολή και τα μακρυά πέδιλα ειναι 100% αναγνωρίσιμα από ψαρια που εχουν δει ψαροντουφεκα.

Δεν υπήρξε φορά που να πώ πάω για βουτια με μασκα πέδιλα και να μην ειδα ψαρια.
Από τη φαση που θα κολυμπάω με τα παιδια και στα πόδια μας θα κρεμονται μισοκιλες μουρμουρες, μεχρι τη φαση που θα ανοιχτώ 100μ στο διπλα κάβο μερα μεσιμερι και θα δώ ... μαγιατικα.
Μέχρι στιγμής εχει γινει σε 30 μέρη με αποκορυφωμα μια μερα στη Σιθωνία που εκεί που εκοβε η αμμος και αρχιζε η βαθια φυκιαδα στα 15μ είχε ένα τοιχος απο μουρμούρες πάνω απο 300 κομματια. Η δευτερη περίπτωση ήταν στη Σκιάθο, εκει που εκανα χαζοκαρτερια στην Καναπίτσα στα 7 μετρα νερο, σκάσαν 5-6 γριδια γυρω στα 3-4 κιλά 2 μετρα απο μενα.

Γι αυτό πλεον ακομα και οταν παω με τη Δανάη για κογχυλια κρατάω και το οπλο καλου κακου....

αλλιώς δε βουτάω.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 08 Μάιος 2018, 15:45

καταπληκτικό καρέ!!!
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 08 Μάιος 2018, 18:35

Johnkokk έγραψε:Εχω την αντίφαση να χαίρομαι κι οταν πιάσω το ψάρι κι οταν δεν το πιάσω επειδή τα κατάφερε κι έζησε.

Ρε Τζώνυ κάποια πράματα είναι σα να τα γράφω εγώ!!!!

Απόλυτη ταύτιση!!!

Πόσο ελεύθερο με κάνει αυτή η αντίφαση...

Την είχες από μικρός ή μεγαλώνοντας ήρθε?
Σε εμένα το δευτερο.

Υ.γ. Εκπληκτική εικόνα!!!!!!!
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 08 Μάιος 2018, 19:05

Aπ' οταν ξεκίνησα το ψάρεμα (πράγμα που έγινε κάπου στα 30 μου), είχα αυτή την...ιδιοτροπία.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 08 Μάιος 2018, 19:26

Johnkokk έγραψε:...αν ήρθαν επειδή δεν κρατούσα όπλο και το αντιλήφθηκαν αυτό, πραγματικά δεν ξέρω.
Ισως ανιχνεύουν αλλαγές στην ψυχολογική μας κατάσταση και στη διαθέση μας, οταν δεν κρατάμε όπλο και δεν θηρεύουμε.
Ισως κάποιες ορμόνες και φερομόνες, να είναι διαφορετικές σε μας όταν δεν είμαστε σε κατάσταση κυνηγίου.
Αλλα δεν εχω καταλήξει και δεν μπορώ να το βασίσω κάπου...

Σας το λεγε ο Νικήτας, αλλά εσείς να τον φάτε. Γι΄αυτό μοιράστηκε τη συμβουλή του μόνο με μένα:
"Να έχεις το βλέμμα το απαθές και μόνο όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, να εξαπολύεις το μυτερό καμάκι σου". :hello:
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 09 Μάιος 2018, 09:41

hariska έγραψε:Σας το λεγε ο Νικήτας, αλλά εσείς να τον φάτε. Γι΄αυτό μοιράστηκε τη συμβουλή του μόνο με μένα:
"Να έχεις το βλέμμα το απαθές και μόνο όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, να εξαπολύεις το μυτερό καμάκι σου". :hello:

Ετσι...ειναι το γνωστο "βλεμμα της αγελαδας"
Γι αυτο ο δασκαλος οταν γυρισε απ το θιβετ, ηξερε πλεον γιατι οι αγελαδες ειναι ιερες.
Πρεπει να γινεις αγελαδα για να βγαλεις συναγριδα κοι συναδελφοι.
Να κατσεις ωσαν υπακοη αγελαδα να σου αρμεξει ολη την απνοια η βασιλισσα πρωτου μαρτυρησει.

(Μου το χει πει κ μενα μη χαιρεσαι πολυ.)

Πωπω....τι ωραια φαση!
Το χωρις οπλο ειναι περιεργη κατασταση.Μου χει τυχει κ μενα με κοπαδι μεγαλους λουτσους.
Νιωθεις λιγο ανημπορος στην αρχη αλλα μετα σε κατακλυζει το δεος ο θαυμασμος κ η ευχαριστηση γι αυτο που βλεπεις.
Παραθυρακι ανοιχτο στη φυση.
Εχεις ρεντα στις λιτσες παντως.
Και αν δε κανω λαθος πρεπει να ειναι σ ενα σχετικα καινουριο κομματι σου που πηρες ενα ωραιο λαβρακι μονο του
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 10 Μάιος 2018, 18:32

.....Εχω την αντίφαση να χαίρομαι κι οταν πιάσω το ψάρι κι οταν δεν το πιάσω επειδή τα κατάφερε κι έζησε....

Δεν είναι αντίφαση φίλε μου...
Είσαι γνήσιος κυνηγός, αυτό είναι όλο :)
Κάπου σε ανάλογη συζήτηση είχα καταθέσει την άποψή μου :
΄΄Ναι είναι δυνατό να σέβεσαι το ψάρι που κυνηγάς ,είτε το πιάσεις είτε περισσότερο ίσως όταν σε ξεγελάσει. Δεν είναι εύκολο να σου το εξηγήσω αλλά αυτή η σχέση σεβασμού χάνεται στα βάθη της ιστορίας και η συναίσθησή της φθίνει σήμερα που όλο και περισσότερο χάνεται η επαφή μας με αυτά που μας χαρίζουν ζωή κι ενέργεια καθώς δεν ΄΄καλλιεργούμε΄΄ και δεν ΄΄κυνηγάμε΄ ΄πιά και ευτελίζεται με την πλήρη εξάρτηση από την πηγή των περισσότερων κακών, το χρήμα...΄΄
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φωτογραφίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης