• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

πρησμένο δάχτυλο από αχινό!

Re: πρησμένο δάχτυλο από αχινό!

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 09 Μαρ 2018, 13:48

μόλις γύρισα από τον γιατρό, και μου έκανε την καρδιά περιβόλι...

διπλή δυνατή αντιβίωση για 7 μέρες και αν δεν γίνει τίποτα πάμε για άνοιγμα του χεριού με σωληνάκια, νοσηλεία κλπ, δηλαδή άστα βράστα... ας ελπίσουμε να με πιάσει για να γλιτώσω τα χειρότερα...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Αν σας τύχει αχινός σε ΑΡΘΡΩΣΗ μην αμελήσετε να τον βγάλετε την ίδια μέρα και την πατήσετε σαν και μένα!
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 09 Μαρ 2018, 14:03

pillius έγραψε:μόλις γύρισα από τον γιατρό, και μου έκανε την καρδιά περιβόλι...

διπλή δυνατή αντιβίωση για 7 μέρες και αν δεν γίνει τίποτα πάμε για άνοιγμα του χεριού με σωληνάκια, νοσηλεία κλπ, δηλαδή άστα βράστα... ας ελπίσουμε να με πιάσει για να γλιτώσω τα χειρότερα...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Αν σας τύχει αχινός σε ΑΡΘΡΩΣΗ μην αμελήσετε να τον βγάλετε την ίδια μέρα και την πατήσετε σαν και μένα!

Βασιλη περαστικα και γρηγορα!!!

Εχω τρυπηθει απο αχινο αρκετες φορες ποτέ δεν μου ειχαν δημιουργησει προβλημα.

Εγω παντως αν ειναι σε προσβασιμο σημειο με τη βελονα και το καλο μου χερι ( δεξι) , αποστειρωνω μια βελονα και σκαλιζω-βγαζω οτι μπορω.Οξυζενε και μπεταντιν και παντα ειμαι οκ.
Σε μη προσβασιμο σημειο απλα κανω υπομονη και περναει μονο του.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 21 Μαρ 2018, 15:57

σχεδόν 40 μέρες μετά και αφού μου έχουν δώσει άπειρες αντιβιώσεις, βρίσκομαι στο σημείο μηδέν. Με το που σταμάτησα την τελευταία αντιβίωση το πρήξιμο επανέρχεται.
μου έχει κάνει τενοντοελυτρίτιδα που φτάνει στην μέση της παλάμης, αν προχωρήσει στον καρπό την βάψαμε, δεν το γλιτώνω το χειρουργείο :(:(:(

Το περίεργο είναι ότι σε αυτό το διάστημα πήγα 2 φορές στην θάλασσα - δεν μπορώ να οπλίσω δεύτερη σκάλα, αλλά οκ- και κάθε φορά μετά την βουτιά το δάχτυλο πρήστηκε χειρότερα...
τί να πω, γκαντεμιά ρε παιδιά...
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 21 Μαρ 2018, 16:04

Δύσκολη φάση,..τι να πεις;;
Καλή δύναμη.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 21 Μαρ 2018, 16:11

φίλε χωρίς παρεξήγηση κακώς πήγες θάλασσα γιατί πιεσες πάλι το χέρι σου.ισως να έπαιρνες και κάποια γνώμη αλλού γιατρού προτού φτάσεις στο στάδιο του χειρουργείου. το χέρι σου χρειάζεται ξεκούραση,είναι δύσκολο βέβαια να μείνεις εκτός για καιρό γιατί αγαπάμε πολύ αυτό που κάνουμε αλλά πάνω από όλα η υγεία μας.ελπιζω να σου περιέγραψε ο γιατρός σου λεπτομερος το πρόβλημα σου και ανατομικά και φυσιολογικά έτσι ώστε να καταλάβεις ακριβώς τι έχεις πάθει.παρε γνώμη και από άλλον γιατρό ενημέρωσε τον από την αρχή έως τώρα με το τι έχεις κάνει,σε τι φάσεις έχει έρθει το χέρι,ποιες αντιβιωσεις έχεις πάρει και μετά προχωράς
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 21 Μαρ 2018, 16:11

pillius έγραψε:σχεδόν 40 μέρες μετά και αφού μου έχουν δώσει άπειρες αντιβιώσεις, βρίσκομαι στο σημείο μηδέν. Με το που σταμάτησα την τελευταία αντιβίωση το πρήξιμο επανέρχεται.
μου έχει κάνει τενοντοελυτρίτιδα που φτάνει στην μέση της παλάμης, αν προχωρήσει στον καρπό την βάψαμε, δεν το γλιτώνω το χειρουργείο :(:(:(

Το περίεργο είναι ότι σε αυτό το διάστημα πήγα 2 φορές στην θάλασσα - δεν μπορώ να οπλίσω δεύτερη σκάλα, αλλά οκ- και κάθε φορά μετά την βουτιά το δάχτυλο πρήστηκε χειρότερα...
τί να πω, γκαντεμιά ρε παιδιά...

Βασιλη να φανταστω εχεις παρει δευτερη-τριτη γνωμη για καλου κακου? Ασχετος ειμαι με τα ιατρικα, αλλα 40 μερες και να εισαι παλι στο μηδεν για ενα αχινο δέν ειναι πολλες μερες?

Περαστικα γρηγορα να ειναι αγορινα και ευχομαι χωρις επεμβασεις κτλ κτλ κτλ :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 21 Μαρ 2018, 16:57

ΑΝ θέλεις το κάνεις είναι αβλαβές
πολλοί έχουν γλυτώσει χειρουργείο, και εγώ μαζί αφού έσπασε σάπιο κλαδί μέσα στο πέλμα στον Στρυμόνα. Τη δεύτερη μέρα δεν το πατούσα, από την τρίτη που το επάλειφα πέρασε σταδιακά.
1 μέρος ελαιόλαδο
1 μέρος κερί (μελισσοκομικά)
1 μέρος ρετσίνι (κάβα)
1 μέρος χοιρινό λίπος
1 μέρος άλλο λίπος (αρνί ή πουλερικό)
Τα λειώνεις σε μπεν-μαρί, αφού ομοιογενοποιηθούν και κρυώσουν βάζεις και τυλίγεις με επίδεσμο. Όσο περισσότερη ώρα τόσο το καλύτερο.
Το ρετσίνι και το κερί είναι αντισηπτικά, το λίπος και το ελαιόλαδο θρέφουν. Γενικώς τραβάει το πύον, μπαίνει και σε πληγές.
Πολλοί θα το κοροϊοδέψουν αλλά κάνει φοβερή :hello: δουλειά
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 21 Μαρ 2018, 17:24

Σοβαρό το κόβω. Αν ήμουν γιατρός θα σε έκανα εισαγωγή σε νοσοκομείο. Οπωσδήποτε γενική αίματος και οπωσδήποτε συνέχιση της αντιβίωσης. Περαστικά! #-o
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 21 Μαρ 2018, 17:29

Λεβεντη πολυ το αφηνεις.
Η γνωστη μου επαθε τελικως Οστεομυελιτιδα.
Μη φτασεις σε αυτο το σημειο.Πηγαινε σε ενα χειρουργο και καθαρισε το.
Αν δυσκολευεσαι να ρωτησω ποιος γιατρος ηταν στην Αθηνα να τον επισκευτεις.
Λογικα πλεον μετα απο το περιστατικο αυτο εγινε εεεεεμμμμπειρος!! :)
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 21 Μαρ 2018, 18:55

Ότι είπαν οι προλαλησαντες.
Πες στο γιατρό που σε κουραρει να μπεις χειρουργείο ..χτες να τελειωνεις.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες