• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Νεος μπαμπας....

Νεος μπαμπας....

Νέα δημοσίευσηαπό kokobobos » 18 Σεπ 2017, 13:00

Πως νιώθετε οι μπαμπαδες ψαροντουφεκαδες?
Οταν σας αγκαλιαζει το παιδακι σας νιώθετε τυψεις που το χόμπι σας ενέχει ρισκο???
Αυτο το ρισκο είναι μεγαλο για μενα που βουτάω αυστηρώς μεχρι τα 10 με άπνοια περίπου το λεπτο κ ζευγάρι???
Θελω τοσο να συνεχισω αυτο το σπορ αλλά μηπως δεν πρέπει απο τη στιγμή που κουβαλαμε την ευθυνη του γονεα στις πλατες???
Παιδιά οταν ξεχνιέμαι ψαρευω τέλεια κ το ευχαριστιέμαι οταν σκεφτω το παιδακι μου κ το ποσο κακο θα ειναι για αυτο να παθω κατι τσαλαβουταω στην επιφάνεια χανοντας καθε ουσια...
Συμβαίνει κ σε σας κατι τετοιο ?
Με θεωρειται φλωρο που νιωθω ετσι??? :-k
kokobobos

Re: Νεος μπαμπας....

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 18 Σεπ 2017, 13:22

kokobobos έγραψε:Με θεωρειται φλωρο που νιωθω ετσι??? :-k

Όχι φλώρο, υπεύθυνο πατέρα.
Απόλαυσέ το χωρίς φόβο και τύψεις, αλλιώς δεν έχει νόημα. Ούτως ή άλλως, από αυτά που μας γράφεις, κάνεις αυτά που πρέπει για να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους όσο είναι αυτό εφικτό.
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 18 Σεπ 2017, 13:48

kokobobos έγραψε:Πως νιώθετε οι μπαμπαδες ψαροντουφεκαδες?
Οταν σας αγκαλιαζει το παιδακι σας νιώθετε τυψεις που το χόμπι σας ενέχει ρισκο???
Αυτο το ρισκο είναι μεγαλο για μενα που βουτάω αυστηρώς μεχρι τα 10 με άπνοια περίπου το λεπτο κ ζευγάρι???
Θελω τοσο να συνεχισω αυτο το σπορ αλλά μηπως δεν πρέπει απο τη στιγμή που κουβαλαμε την ευθυνη του γονεα στις πλατες???
Παιδιά οταν ξεχνιέμαι ψαρευω τέλεια κ το ευχαριστιέμαι οταν σκεφτω το παιδακι μου κ το ποσο κακο θα ειναι για αυτο να παθω κατι τσαλαβουταω στην επιφάνεια χανοντας καθε ουσια...

Φίλε μου δεν είμαι πατέρας, αλλά από τα γραφόμενά σου , αν το ζευγάρι σου είναι από πάνω σου σε κάθε σου βουτιά , θεωρώ πως διατρέχεις πολύ μικρό κίνδυνο ! Ελπίζω να συνεχίσεις να το χαίρεσαι και στο μέλλον με το ίδιο ώριμες σκέψεις :hello:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 18 Σεπ 2017, 14:08

Φιλε μου Kokobobos σκεψου οτι ακριβως το ιδιο αισθημα το απεκτησα εγω καποια στιγμη οταν επαθα μια ψιλουποξια πριν χρονια και παρολο που παιδια ακομα δεν εχω,βουταω αυστηρα ως τα 10 με απνοιες 1 λεπτου και παντα με ζευγαρι...Στο δικο μου κεφαλι θελω να γυρισω πισω για τη γυναικα μου...αυτη ειναι και το ζευγαρι μου συνηθως βεβαια,οποτε για αυτην θελω να αναδυθω καλα αλλα και για να μπορεσω να δω παιδακια καποια στιγμη...Μαλιστα τα τελευταια χρονια που τα ψαρια στα 10μ ειναι αφαντα,δεν βρισκω καν λογο να παω στην ζωνη των 10...Μενω ρηχα...πολυ ρηχα...0.5 με 2μ...

Καλα τα σκεφτεσαι...απολαμβανεις την ουσια...αυτη ειναι η ουσια,δεν ειναι ουτε τα ρολογια,ουτε τα κιλα ουτε οι φωτογραφιες και τα βιντεο...ολα ομορφα ειναι αλλα δεν ειναι ουσιωδη στα δικα μου τα ματια...

Κανεις το πιο μαγκικο αθλημα του κοσμου ''φλωρικα'' και γυρνας καθε φορα πισω σε αυτους που περιμενουν...

Μην σταματησεις ποτε,δεν χρειαζεται...''φλωρεψε'' το κ αλλο...βγες πιο εξω,βαρεψε συρτα καρτερια στα πολυ ρηχα και θα δεις οτι δεν θα χασεις
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 18 Σεπ 2017, 14:49

minasevoix έγραψε:

Φίλε μου δεν είμαι πατέρας, αλλά από τα γραφόμενά σου , αν το ζευγάρι σου είναι από πάνω σου σε κάθε σου βουτιά , θεωρώ πως διατρέχεις πολύ μικρό κίνδυνο ! Ελπίζω να συνεχίσεις να το χαίρεσαι και στο μέλλον με το ίδιο ώριμες σκέψεις :hello:

Ακριβώς.
Χαλαρωσε και βουτα ανετα.
Αν ψαρευεις ΣΩΣΤΑ ζευγαρωτά, δεν διατρέχεις σχεδον κανέναν κινδυνο. :hello:
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 18 Σεπ 2017, 14:56

gsim έγραψε:
kokobobos έγραψε:Με θεωρειται φλωρο που νιωθω ετσι??? :-k

Όχι φλώρο, υπεύθυνο πατέρα.
Απόλαυσέ το χωρίς φόβο και τύψεις, αλλιώς δεν έχει νόημα. Ούτως ή άλλως, από αυτά που μας γράφεις, κάνεις αυτά που πρέπει για να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους όσο είναι αυτό εφικτό.

:good: :good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 18 Σεπ 2017, 15:13

Νομιζω οτι ειναι δικοπο μαχαιρι ο τροπος που σκεφτεσαι.
Αν σε επηρεαζει τόσο αρνητικα η σκεψη του παιδιου στο σπιτι καλο θα ειναι να σταματησεις.

Εχω και εγω παιδακια, αλλα στο ψαρεμα δέν εχω το μυαλο μου εκει αλλα στη θαλασσα και το μερος-τοπο που ψαρευω.
Προσεχω το περιβαλλον γυρω μου και κανω το χομπυ μου "ξεγνοιαστα" τηρωντας όσο ποιο πιστα μπορω τα στανταρ ασφαλειας μου!!

Η θαλασσα σε θελει συγκεντρωμενο , όχι με σκεψεις σκορπιες ή σκεψεις αγχους-πιεσης .
Αποψη μου φυσικα δέ σημαινει οτι ειναι και η σωστη.Αυτο προς αποφυγη παρεξηγησεων :D
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 18 Σεπ 2017, 15:54

Οπως σου τα ειπε και ο ματαντορ πιο πανω...
Κι εγω βλεπω τον μικρο συνεχεια μπροστα μου.. αλλα αν θες να εισαι πιο "ασφαλης" οι βουτιες σου πρεπει να ειναι
χαλαρες και μακρυα απο σκεψεις....
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 18 Σεπ 2017, 16:08

Stelios.... έγραψε:Φιλε μου Kokobobos σκεψου οτι ακριβως το ιδιο αισθημα το απεκτησα εγω καποια στιγμη οταν επαθα μια ψιλουποξια πριν χρονια και παρολο που παιδια ακομα δεν εχω,βουταω αυστηρα ως τα 10 με απνοιες 1 λεπτου και παντα με ζευγαρι...Στο δικο μου κεφαλι θελω να γυρισω πισω για τη γυναικα μου...αυτη ειναι και το ζευγαρι μου συνηθως βεβαια,οποτε για αυτην θελω να αναδυθω καλα αλλα και για να μπορεσω να δω παιδακια καποια στιγμη...Μαλιστα τα τελευταια χρονια που τα ψαρια στα 10μ ειναι αφαντα,δεν βρισκω καν λογο να παω στην ζωνη των 10...Μενω ρηχα...πολυ ρηχα...0.5 με 2μ...

Καλα τα σκεφτεσαι...απολαμβανεις την ουσια...αυτη ειναι η ουσια,δεν ειναι ουτε τα ρολογια,ουτε τα κιλα ουτε οι φωτογραφιες και τα βιντεο...ολα ομορφα ειναι αλλα δεν ειναι ουσιωδη στα δικα μου τα ματια...

Κανεις το πιο μαγκικο αθλημα του κοσμου ''φλωρικα'' και γυρνας καθε φορα πισω σε αυτους που περιμενουν...

Μην σταματησεις ποτε,δεν χρειαζεται...''φλωρεψε'' το κ αλλο...βγες πιο εξω,βαρεψε συρτα καρτερια στα πολυ ρηχα και θα δεις οτι δεν θα χασεις

Ολες οι αποψεις ολοσωστες , μπραβο σας κυριοι !
Εγω θα κρατησω για μενα οπωσδηποτε αυτα σε bolt !!
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 18 Σεπ 2017, 17:56

Καλησπέρες.
Εγώ θα συμφωνήσω με το να μας ΄΄κρατάει΄΄ και όσο πρέπει η σκέψη των οικογενειών μας. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι σε όλο το ψάρεμα θα πετάει το μυαλό μας εκεί.
Άλλωστε το υποβρύχιο ψάρεμα είναι απόλυτα απαιτητικό σε φυσική και διανοητική προσπάθεια και εκεί ακριβώς έγκειται η αγχολυτική του επίδραση : απαιτεί από μας το 100% της προσοχής και συγκέντρωσής μας για να γίνεται σωστά, δηλαδή και να μην κινδυνεύουμε και να έχει αποτέλεσμα ψαρευτικό...
Τώρα, στο χέρι του καθενός μας είναι να θέσει εκ των προτέρων τα όρια που θα κινηθεί. Αυτό απαιτεί να είμαστε κατ'αρχήν ειλικρινείς με τον εαυτό μας ως προς τις πραγματικές μας δυνατότητες και στη συνέχεια ΄΄λογικοί΄΄ ως προς το να κινούμαστε μέσα σε αυτά τα συνειδητοποιημένα όρια και μάλιστα με ένα έξτρα περιθώριο ασφάλειας μεταφραζόμενο είτε σε μέτρα βάθους είτε σε χρόνο παραμονής υποβρυχίως...
Και ας μην ξεχνάμε ότι -οσο κλισέ κι αν ακούγεται, οι στατιστικές είναι αδιαμφισβήτητες- στην πραγματικότητα, κινδυνεύουμε απείρως περισσότερο οδηγώντας στη διαδρομή προς και από τον τόπο που θα ψαρέψουμε παρά στο ίδιο το ψάρεμα*...

*Αυτό βέβαια σημαίνει ότι δεν αρκεί να προσέχουμε στη βουτιά, αλλά και να μην μπαίνουμε στο αυτοκίνητο για ένα μακρύ ταξίδι γυρισμού μετά από ένα πολύωρο ψάρεμα, χωρίς να ξεκουρσατούμε λίγο ενώ είμαστε κομμάτια και υποψήφιοι να μας πάρει ο ύπνος στο τιμόνι... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 18 Σεπ 2017, 19:47

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ μια από τα ίδια και εγώ έχω το μαχ τα 10μ λόγω οικογένειας το χόμπι μας κάνουμε λίγη γυμναστική και τώρα αν κάτσει και κάνα ψάρι καλός
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό Mits83 » 18 Σεπ 2017, 20:24

Πριν φύγω αξημέρωτα, πάντα τη φιλάω και κρατάω την εικόνα της.
Η κόρη μου είναι το μέτρο μου σε ότι κάνω πλέον.
Άβαταρ μέλους
Mits83

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 18 Σεπ 2017, 20:57

καλά κανεις και σκέφτεσαι !!! ;)
δύο πράγματα θα σε πω !!!
το εξης !
να παρεις κατουρητηρια ,γιατι οταν θασαι στη θαλασσα και θα θυμασαι τα ναζια της,θα κατουριεσαι απο την χαρα σου !! :mrgreen:
οποτε που να τρεχεις τρεις την ωρα να κατουρας !!! :grin:
ετσι θασαι και πιο χαλαρος !οταν θα κολυμπας θα σκεφτεσαι μονο τα ευχαριστα της !! :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 18 Σεπ 2017, 21:46

Η "λύση":
Ενημερώνεσαι,ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ (και για την οικογένειά σου το κάνεις,οπότε και έτσι αν το δεις μόνο" πεταμενα" λεφτά ΔΕΝ είναι..) και ΒΑΖΕΙΣ ΟΡΙΑ.Βάθη ( κυριως αυτο...)αποστάσεις, ψάρια ,κλπ.
Όλοι ,όσοι έχουμε οικογένεια και παιδιά τείνουμε να σκεφτόμαστε όπως εσύ.
Όπως και ότι "...αυτοί κάθονται και πηζουν στην πόλη και εγώ διασκεδαζω..."
.." ξοδευω πολλά..ίσως να μην έπρεπε.. "
"...άλλοι τώρα είναι στην παιδική χαρά με τα παιδιά τους.." κλπ,κλπ...
Αυτές οι σκέψεις, εφόσον είμαστε σωστοί,κατά το δυνατό προς την οικογένεια,όπως και κάθε άλλος αόριστος φόβος,πρέπει να εκπαιδευτουμε να μην τις κάνουμε.
Και δεν βοηθούν σε κάτι παραπάνω ,και μας χαλάνε την απασχόληση μας.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 18 Σεπ 2017, 22:46

σωστο ποστ μπορω να πω και εκτιμησεις και σιγουρα μερικες φορες σκεφτομουν ετσι φιλος σαν εσε...

καμια φορα να πω την ασπρη και την μαυρη αληθεια φρικαριζα.....εαν καποιες κακες σκεψεις περνουσαν απο την ακρη του μυαλου μ τι χαλαρωμα τι αλλο...τα εχανα ολα οπως κατεβαινα ετσι ανεβαινα....

εγω κοιταζω να αδειαζω σκεψεις κεφαλι ολα μολις μπω μεσα της....

σιγουρα τα σκεφτομαστε τα παιδακια...

αλλα η αγαπη αυτη ειναι αλλο.... ;)

τωρα ...εγφω προσωπικα σκεφτομαι αφου ο μεγαλος κολυμπαει μασκα ολα κομπλε...γνωριζει τι κ πως να του παρω του χρονου ενα μικρο να βαραμε παρεα...φετος του εκανα μαθηματα στα ρηχα τι ειναι το καθε τι....αυτα καλες αναδυσεις παντα και καθαρες σκεψεις !` :wave: :hello:
YDRAYLIKOS

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες