• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Στιγμα μεσογειακης αναιμιας κ καταδυση

Στιγμα μεσογειακης αναιμιας κ καταδυση

Νέα δημοσίευσηαπό veteriarian » 31 Αύγ 2017, 00:42

Χαιρετω την ομαδα.
ισως καποιος γνωριζει καποιον γιατρο που ασχολειται με καταδυσεις, ή καποιοςπροπονητης μπορει μ απαντηση την εξης ερωτηση:
Οσοιεχουν στιγμα μεσογειακης αναιμιας (οχι την αναιμια καθαυτου! ειναι ετεροζυγοτικοι) εχουν μειωμενη αιμοσφαιρινη στο αιμα. Για αυτοκαι δεν δινουν αιμα διοτι θα εχουν ελλεψη, Κατα τα αλλα ειναι απολυτως υγειης. Παλια ηθελα να γινω πιλοτος αλλα μου ειπαν οτι λγω στιγματος θα με κοψουν λογω ζαλαδων (υποθετω λογω μειωμενςη αιμοσφαιρινης).
αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν κανω καποιο σπορ χασμουριεμαι και αυτο ειναι γιατι εχω λιγη αιμοσφαιρινη και ο οργανισμος προσπαθει να παρει παραπανω οξυγονο.
ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΩΝΤΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ, ΥΠΟΞΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ακομα και σε ελαχιστο βαθος (π.χ 1, 5 μετρο) ?
ειμαι 31 και παντα ενιωθα ατρωτος αλλα σιγα σιγα εχω γινει χεστης και ειπα να ρωτησω.
ευχαριστω :hello:
veteriarian

Re: Στιγμα μεσογειακης αναιμιας κ καταδυση

Νέα δημοσίευσηαπό 8emaras_agas » 31 Αύγ 2017, 01:05

veteriarian έγραψε:Χαιρετω την ομαδα.
ισως καποιος γνωριζει καποιον γιατρο που ασχολειται με καταδυσεις, ή καποιοςπροπονητης μπορει μ απαντηση την εξης ερωτηση:
Οσοιεχουν στιγμα μεσογειακης αναιμιας (οχι την αναιμια καθαυτου! ειναι ετεροζυγοτικοι) εχουν μειωμενη αιμοσφαιρινη στο αιμα. Για αυτοκαι δεν δινουν αιμα διοτι θα εχουν ελλεψη, Κατα τα αλλα ειναι απολυτως υγειης. Παλια ηθελα να γινω πιλοτος αλλα μου ειπαν οτι λγω στιγματος θα με κοψουν λογω ζαλαδων (υποθετω λογω μειωμενςη αιμοσφαιρινης).
αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν κανω καποιο σπορ χασμουριεμαι και αυτο ειναι γιατι εχω λιγη αιμοσφαιρινη και ο οργανισμος προσπαθει να παρει παραπανω οξυγονο.
ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΩΝΤΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ, ΥΠΟΞΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ακομα και σε ελαχιστο βαθος (π.χ 1, 5 μετρο) ?
ειμαι 31 και παντα ενιωθα ατρωτος αλλα σιγα σιγα εχω γινει χεστης και ειπα να ρωτησω.

Καλησπερα φιλε,παθων κ εγω.Ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα ειδικα σε πολυ πρωινα ψαρεματα, σε σημειο που πιστευα οτι χασμουριομουν λογω νυστας.Τα τελευταια 2 χρονια βουταω πολυ λιγοτερο λογω θεματων με στομαχι και καρδια*(γαστριτιδα και ανωτ.επιπεδα αριστερης κοιλιας αντιστοιχα).Εχω παρατηρησει οτι κατα τις μερες χρησης φολικου οξεως (ή β-κόμπλεξ) και για καποιο διαστημα μετα το χασμουρητο σχεδον εξαφανιζεται.Κατι τελευταιο, εχω ακουσει οτι δεν κανει να βουταμε βαθεια (εστω και κατω απτα 10 για εμενα ειναι..) χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι σωστο.Ελπιζω καποιος να μας δωσει μια ορθη απαντηση.
Μούτσοι που γ@μ@ύσ@με γιναν καπεταναίοι..
8emaras_agas

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 31 Αύγ 2017, 09:21

Καλημέρα.
Για το συγκεκριμένο, πολύ σημαντικό ζήτημα,απευθυνθείτε σε γιατρό με εξειδίκευση στην κατάδυση.Αυστηρά.
Όχι σε οποιοδήποτε καρδιολόγο ή παθολόγο.
Αν δεν είναι ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ στην κατάδυση μπορεί να ακούσετε..αρες μαρες κουκουναρες, παθών κι εγώ, για άλλο θέμα βέβαια.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 31 Αύγ 2017, 09:45

Ένα μέρος του οξυγωνου για την βουτιά σου το παίρνεις απο το αίμα . Ας πούμε γύρω στο 30%. Τώρα εσύ που έχεις χαμηλή αιμοσφαιρίνη μπορεί το αίμα σου να κρατήσει λιγο λιγοτερο οξυγόνο. Αν λοιπόν κανεις απόλυτα οριακές βουτιές θεωρητικά θα έχεις λίγο λιγοτερο χρόνο. Ο Umberto Pelizzari έκανε είχε κάνει παγκόσμιο ρεκόρ στην ελεύθερη κατάδυση με χαμηλό αιματοκρίτη-αιμοσφαιρίνη και δεν είναι ο μόνος. Οποτε μην αγχώνεσαι, ότι ισχύει για όλους μας ισχύει και για σένα, δηλαδή άμα την δεις ατροτος όπως έγραψες στο ψαροτουφεκο και βουτάς χωρίς ζευγάρι μια υποξια είναι αρκετή για να πνιγεις.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό 8emaras_agas » 31 Αύγ 2017, 10:56

Προσπαθουσα να βρω το τηλ. του κ.Τρικοιλη για να τον ρωτησω για το συγκεκριμενο και επεσα εδω: http://kalymnos-news.gr/2016/11/%CE%AD% ... %84%CF%81/ . Πριν 2 χρονια ακριβως ειχα επικοινωνισει για να συζητησουμε απο κοντα για το θεμα της "αριστερης κοιλιας" που αναφερω πιο πανω,με ειχε ρωτησει ποσα μετρα βουτας κ τι στατικη εχεις?Οταν απαντησα οτι ψαρευω βαρια μεχρι τα 5-7 μετρα και η απνοια μου ειναι στο λεπτο+- (δεν ασχοληθηκα ποτε με χρονους ποσο μαλλον στατικης) γελασε και χαρακτηριστικα ειπε ¨"Εδω εχω ασθενεις με 3 -πλο bypass και βουταν 15+ μετρα και εσυ μου μιλας για 5?βουτα αφοβα."
Πραγματικα λυπηθηκα μολις διαβασα τη παραπανω ειδηση.Ευχομαι να ειναι καλα εκει που ειναι!
Μούτσοι που γ@μ@ύσ@με γιναν καπεταναίοι..
8emaras_agas

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 31 Αύγ 2017, 11:04

Το να βρεις γιατρό που έχει εξειδίκευση στο στίγμα μεσογειακής αναιμίας και στην κατάδυση, θα ήταν ότι καλύτερο, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος γιατρός. Επίσης, ακόμα και να υπάρχει τέτοιος γιατρός, δεν νομίζω να έχουν γίνει μελέτες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Άρα, και σε αυτή την περίπτωση, ο γιατρός εικασίες μπορεί να κάνει μόνο. Τουλάχιστον, θα είναι εικασίες βασισμένες σε επιστημονικές γνώσεις και εμπειρίες, και όχι αρλούμπες του internet ή κάποιου τυχαίου φωτεινού παντογνώστη.

Προσωπική άποψη, χωρίς να είμαι εξειδικευμένος γιατρός στο στίγμα μεσογειακής αναιμίας και στην κατάδυση, αλλά σαν συμπάσχων και συνομήλικος, είναι ότι από την στιγμή που οι αιματολογικές σου εξετάσεις είναι στα φυσιολογικά επίπεδα, κυρίως σίδηρος, φεριτινη, αιματοκρίτης, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, πέραν από τα χιλιοειπωμένα που ισχύουν για όλους μας. Για αυτό, προσοχή στην διατροσφή, και κάποιο συμπλήρωμα διατροφής όποτε είναι απαραίτητο. Γενικώς προσέχεις, και δεν πιέζεις καμία κατάσταση, όπως πρέπει να κάνουν όλοι, απλά λόγω της μετάλαξης μας πρέπει να βάζουμε τον 'κόφτη' λίγο πιο νωρίς.
Αυτά τα ολίγα από εμένα.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 31 Αύγ 2017, 12:46

Η ειδίκευση στην κατάδυση, ελεύθερη,αυτόνομη,κλπ,δίνεται ανεξαρτήτως ειδικότητας.
Έτσι ,ο καταδυτικος γιατρος,είναι σε θέση να απαντήσει και για καρδιοπάθειες, και για αναιμίες,και για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, και ότι άλλο,μπορεί να εμποδίσει την ελεύθερη κατάδυση.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 31 Αύγ 2017, 13:24

stelarasA'MAK έγραψε:Η ειδίκευση στην κατάδυση, ελεύθερη,αυτόνομη,κλπ,δίνεται ανεξαρτήτως ειδικότητας.
Έτσι ,ο καταδυτικος γιατρος,είναι σε θέση να απαντήσει και για καρδιοπάθειες, και για αναιμίες,και για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, και ότι άλλο,μπορεί να εμποδίσει την ελεύθερη κατάδυση.

Στέλιο συμφωνώ ότι ο κατδυτικός Ιατρός είναι ο καταληλότερος για να δώσει συμβουλές σε αυτά τα θέματα. Απλά, επειδή δεν έχουν γίνει πολλές και εκτενείς μελέτες σε αυτό το θέμα, ο γιατρός μόνο μια εικασία μπορεί να κάνει βασισμένος στα έως τώρα ''ελλειπή'' επιστημονικά δεδομένα και στην προσωπική εμπειρία του.

Τα έως τώρα δεδομένα πάντως δεν λένε κάτι 100% σίγουρο για το παραπάνω θέμα. Παραθέτω και δύο link
το ένα επιστημονικό https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24984317
το άλλο είναι απάντηση του DAN https://www.diversalertnetwork.org/medi ... ell_Anemia
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 31 Αύγ 2017, 15:15

Vaggelaki τα άρθρα αυτά είναι για δρεπανοκυτταρική αναιμία,που είναι πολύ διαφορετική ασθένεια από το στίγμα μεσογειακής ή θαλασαιμίας.
Συμφωνώ απόλυτα ότι θα πρέπει να συμβουλευτεί ο φίλος καταδυτικό γιατρό για σιγουριά.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό Raziel88 » 31 Αύγ 2017, 19:06

Καλησπέρα και από μένα,επειδή και εγώ έχω το στίγμα της μεσογειακής κάποιες φορές αναρωτήθηκα αν έχει κάποιες επιπτώσεις στις βουτιές μου χωρίς όμως να το ψάξω.Το μόνο που θα πω είναι ότι πλέον μετά από 12 χρόνια ενασχόλησης με το ψαροντούφεκο και βουτιές στα 25-30 μέτρα (με σταθερά βάρη)
δεν έχω κάποιο θέμα που να θεωρώ πως μπορεί να οφείλετε στο στίγμα.
A bad day fishing is ALWAYS better than a good day at work.
Άβαταρ μέλους
Raziel88

Νέα δημοσίευσηαπό Διβριωτης γιαννης » 31 Αύγ 2017, 19:11

veteriarian έγραψε:Χαιρετω την ομαδα.

φιλε εχω το στιγμα και βουταο 25 χρονια ριχα και βαθια κανενα προβλημα ποτε, φιλε ενα καλο πρωινο ειναι απαρετιτο παντα πρην βουτια ποτε με αδιο στομαχη :hello:
Διβριωτης γιαννης

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 31 Αύγ 2017, 20:03

xareas έγραψε:Vaggelaki τα άρθρα αυτά είναι για δρεπανοκυτταρική αναιμία,που είναι πολύ διαφορετική ασθένεια από το στίγμα μεσογειακής ή θαλασαιμίας.
Συμφωνώ απόλυτα ότι θα πρέπει να συμβουλευτεί ο φίλος καταδυτικό γιατρό για σιγουριά.

To sicke cell trait που γράφει είναι το στίγμα. Όσοι έχουν δρεπανοκυτταρική αναιμία, εννοείται ότι δεν μπορούν να κάνουν ψ/τ.
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 31 Αύγ 2017, 20:21

vaggelakis έγραψε:
xareas έγραψε:Vaggelaki τα άρθρα αυτά είναι για δρεπανοκυτταρική αναιμία,που είναι πολύ διαφορετική ασθένεια από το στίγμα μεσογειακής ή θαλασαιμίας.

To sicke cell trait που γράφει είναι το στίγμα. Όσοι έχουν δρεπανοκυτταρική αναιμία, εννοείται ότι δεν μπορούν να κάνουν ψ/τ.

Ναι αλλά άλλη είναι η δρεπανοκυτταρική και άλλη η μεσογειακή αναιμία.
Το sickle σημαίνει δρεπάνι,μπορεί να υπάρχει σαν αντίστοιχο στην δρεπανοκυτταρική και να έχεις το υπόλοιπόμενο γονίδιο και να μην νοσείς.
Τέλος πάντων το θέμα είναι πάντα σε αυτά εξειδικευμένο γιατρό και μόνο.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 31 Αύγ 2017, 21:44

xareas έγραψε:
vaggelakis έγραψε:

Ναι αλλά άλλη είναι η δρεπανοκυτταρική και άλλη η μεσογειακή αναιμία.
Το sickle σημαίνει δρεπάνι,μπορεί να υπάρχει σαν αντίστοιχο στην δρεπανοκυτταρική και να έχεις το υπόλοιπόμενο γονίδιο και να μην νοσείς.
Τέλος πάντων το θέμα είναι πάντα σε αυτά εξειδικευμένο γιατρό και μόνο.

Σωστός.
Απλά, παρέθεσα τα link για να δείξω ότι σε τέτοια θέματα δεν έχουν γίνει καθόλου μελέτες, άρα ότι απάντηση λάβει κανείς θα είναι σε επιστημονικές γνώσεις βασισμένη, αλλά όχι επιστημονικά 'αποδεδειγμένη'.
Τα άρθρα με την δρεπανοκυτταρική τα παρέθεσα, μιας και για μεσογειακή δεν βρήκα κανένα. Απλά επειδή έγραφα εν τάχει στην δουλειά το πρωί, απλά τα πέταξα και την έκανα!

ΥΓ Συγνώμη που έκανα το θέμα κουλουβάχατα και για οποία σύγχηση προκάλεσα,
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό munk » 31 Αύγ 2017, 23:49

καλησπέρα . εxώ και εγώ το στίγμα της μεσσογιακής ανεμιας αλλά δεν έχω παρατήρηση αυτά τα συμπτώματα που λέτε ... όπως χασμουρητό η ζαλάδες ούτε περνώ κανένα χάπι γιαυτό το θέμα ! ( γενικά δεν μου έχει αλλάξει την καθημερινότητα ούτε έχω φτιάξιμο την ζωή μου πάνω σε αυτό ) .
βουτάω εδώ και 1.5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα και πολλές φορές σε ολοήμερα ψαρέματα και δεν έχω συνάντηση τέτοια προβλήματα .
απαντάω σαν δημήτρης και όχι σαν γιατρός . καλό θα ήταν να μιλήσετε με έναν γιατρό !
munk

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 5 επισκέπτες