• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βατραχοπέδιλα και γόνατα

Βατραχοπέδιλα και γόνατα

Νέα δημοσίευσηαπό Barbarossa » 23 Αύγ 2017, 18:28

Γειά χαρά σε όλους-όλες, νέο μέλος εδώ, πρώτη δημοσίευση!
έχω μια απορία αν υπάρχει και άλλος ομοιοπαθών ή γνώστης για να μοιραστούμε απόψεις. Είμαι 36 χρονών και πρίν απο περίπου μια δεκαετία χειρούργησα το γόνατο μου για ρήξη εσω μηνίσκου και χιαστού. Φέτος μετά από πολλά χρόνια ασχολήθηκα συστηματικά με το ψαροντούφεκο, μην φανταστείτε τίποτα επιδόσεις...
Για να μην το κουράζω, κάποια στιγμή είχα ανεξηγητες ενοχλήσεις στο γόνατο στο σημείο που νοιωθει κανείς πόνο όταν υποφέρει απο ρήξη μηνίσκου. Αρχικά δεν το συνέδεσα με το ψαρεμα, μιας και θεωρούσα την κίνηση στη θάλασσα ευεργετική για το εν λόγω πρόβλημα, έχοντας κάνει και κολύμπι με πολυ κοντα πέδιλα τους μήνες μετα το χειρουργείο ώς μέθοδο φυσιοθεραπείας και εκγύμνασης.
Παρ' όλα αυτά αναρωτιέμαι αν τα μακρύτερα πέδιλα τελικά μπορεί να επηρεάσουν αρνητικα τους συνδέσμους με την καταπόνηση. Σημειωτέον τα δικά μου είναι πλαστικα που κάποια στιγμή αλλάξαν ελαφρά σχήμα οι λεπίδες τους λόγω έκθεσης στον ήλιο :blush:, πράγμα που αγνόησα.
Έχει κανείς-καμία ανάλογη εμπειρία ή κάποια συμβουλή σχετικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Barbarossa

Re: Βατραχοπέδιλα και γόνατα

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 23 Αύγ 2017, 19:55

Γεια σου φιλος καλος ηρθες στην παρεα μας. Στο δια ταυτα. Φυσικα και επηρεαζουν τα γονατα. Οταν κολυμπαμε ειτε σε επιφανεια ειτε σε βουτια και κανουμε το λεγομενο ποδηλατο η κινηση αυτη επιβαρυνει τα γονατα. Πρεπει οταν κανουμε πεδιλιες το ποδι να ειναι οσο τεντομενο γινεται και οχι να σπαει το γονατο. Οποτε προσπαθησε σιγα σιγα να εχεις τεντομενα τα ποδια οσο κανεις πεδιλιες. Στην αρχη θα σου φανει λιγο αβολο ισως μετα θα συνηθισεις. Προσοχη στο επιφανειακο κολυμπι γιατι εκει συνηθως ξεχνιομαστε και κανουμε ποδηλατο. Και ως γνωστον στην επιφανεια κανουμε το περισσοτερο κολυμπι. ΅Ελπιζω να βοηθησα
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 23 Αύγ 2017, 20:32

Όπως στα λέει κι ο Ναβαχο παραπάνω, αλλά όσον αφορά στην καταπόνηση των γονάτων, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως : η σκληρότητα των λεπίδων, ο συνήθης ρυθμός κολύμβησής σου(κυρίως στις επιφανειακές μετακινήσεις που είναι και το 99% των αποστάσεων που ...πεδιλίζουμε) και τέλος, εξίσου σημαντκό, οι μοχλοί που εξαρτώνται από τη σχεδίαση των πεδίλων και είναι ο λόγος που τα ίδια πέδιλα κάποιους τους καραβολεύουν και άλλους τους ρημάζουν τα πόδια :)
Γενικά, επειδή είναι ο λόγος ύπαρξης της αίσθησης του πόνου, να μας λέει ότι κάτι δεν πάει καλά, προσπάθησε με αλλαγές στην πεδιλιά(εύρος,λύγισμα ποδιών,ρυθμό) και αν δεν δεις βελτίωση, ψάξου με άλλα πέδιλα... :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 23 Αύγ 2017, 20:35

καλως τον πειρατη !!! :wave:
....πετας τα πλαστικα πεδιλα και παιρνεις υαλονημα η ανθρακονημα μαλακο!
ειδικα με πολυωρο κολυμπι θελει μαλακη λεπιδα!! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Αύγ 2017, 20:54

Σαφώς και επιβαρύνουν τα μακρυά πέδιλα τα γόνατα και δε αν είναι σκληρά πλαστικά
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου γράφει ο Κώστας STI μαλακια λεπίδα υαλονημα με το ποιο μαλακό πέλμα της αγοράς ,και ρώτα ορθοπεδικό αν μπορείς να βάζεις πάγο κάθε μέρα στα γόνατα διότι και εγώ που είχα μεγάλο πρόβλημα με τα γόνατα(όχι από εγχείρηση ) ο πάγος έκανε άριστη δουλειά μήπως σου κάνει καλό
Αλλά πέλματα λεπίδες ότι γράψαμε και θα δεις τεράστια διαφορά :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 23 Αύγ 2017, 22:58

Πρέπει να μάθεις οπωσδήποτε να βαράς πεδιλιες χρησιμοποιώντας τις αρθρώσεις του ισχυου και καθόλου τα γόνατα. Αυτή είναι η σωστή πεδιλια. Επίσης αν έχεις μακρυά πέδιλα δεν ενδείκνυνται για επιφανειακο κολύμπι και ρηχό ψάρεμα. Μπορείς, αν είναι μακρυά, να τα κοντυνεις 5 με 10 πόντους οπότε πάλι θα έχεις πιο εύκολη πεδιλια. Τα μακρυα πέδιλα είναι κυρίως για την ανάδυση από βαθειά βουτιά και όχι για πορεία. Τέλος τα καρμπόν είναι πολύ πιο ελαφριά και απαιτούν για το ίδιο αποτέλεσμα λιγότερη προσπάθεια. Ομως για κολυμπι και για ρυχο ψάρεμα ούτε αυτά πολυενδείκνυνται. Η καλύτερη φάση για σένα πιστεύω είναι να πάρεις καρμπόν αλλά 5 με 7 πόντους πιο κοντά από το συνηθισμένο.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό Barbarossa » 23 Αύγ 2017, 23:55

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Κατ' αρχήν είμαι πολύ συνηθισμένος να κάνω πεδιλιές από το ισχύο, λόγω ενασχόλησης με την κολύμβηση. Στο ψαροντούφεκο όμως διαπίστωσα ότι με αυτό τον τρόπο τα πέδιλα (τουλάχιστον τα δικά μου) βγαίνουν εν μέρει πάνω απο την επιφάνεια της θάλασσας, και σκέφτηκα ότι αυτό ίσως διώχνει τα ψάρια λόγω του παφλασμού που δημιουργεί. Έτσι ξεκίνησα να δοκιμάζω ανα διαστήματα την πεδιλιά τύπου ποδήλατο που ίσως όντως αυτό να με επιβάρυνε περισσότερο από όσο το αντιλήφθηκα..Τα πεδιλα που έχω τώρα είναι αυτά https://cdn3.volusion.com/vcfah.atwfr/v ... 1366121384 δηλαδή δεν τα λες μακρυά..
Θεωρείτε ότι για ψάρεμα μέχρι 12μ. υπάρχει πιο κατάλληλος τύπος;;
Barbarossa

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 24 Αύγ 2017, 00:35

Τα είχα πολύ παλιά αυτά τα πέδιλα. Πριν 20 χρόνια περίπου. Απ ότι θυμάμαι είναι μεν μαλακά αλλά όχι αποτελέσματικα. Δηλαδή δεν δίνουν καλή προώθηση με αποτέλεσμα να κάνεις περισσότερες πεδιλιες για την ίδια απόσταση και τελικά να δουλεύεις τα πόδια περισσότερο από τα πιο μακρυά και σκληρά για το ίδιο εργο. Τωρα φυσικά αυτό μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τον πόνο στα γονατα. Απλά υπάρχουν και καλυτερες επιλογές για τοψαρεμα σου. Όμως το τι σε βολεύει περισσότερο θα το ανακαλύψεις εσύ κανοντας δοκιμες. Βασικό πάντως είναι να μάθεις να κρατάς τα πόδια σου κάτω από την επιφάνεια ώστε να δουλεύεις μονο ισχύο.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 24 Αύγ 2017, 10:02

Φίλε ,αν πας κολυμπιτο μέχρι εκατό μέτρα απόσταση και καθόλου πάνω κάτω ??περνεις ένα ζευγάρι καθαρά λαστιχένια πέδιλα τύπου γλάρος κάνεις της πεδιλιες που σου είπαν τα παιδιά επάνω και είσαι μια χαρά.Αν όμως θες να ασχοληθείς με κολυμπιτο και πάνω κάτω έστω και 4-5 μέτρα ???τα κανονικα μακρυά για ψαροτούφεκο (έχει και ποιο μακρυά για ελεύθερη κατάδυση ) είναι μονόδρομος
Όσον αφορά τα πέδιλα που βγαίνουν έξω από το νερό ή δικιά μου διαπίστωση είναι ότι πέδιλα διχως κλίση -γωνια βγαίνουν πράγματι έξω (beuchat που είχα για ελάχιστο διάστημα μιας και τα χάρισα διότι με πεθαινανε η γαμπες μετά στον πονο :D ήταν ολοισιες)
Ενώ αυτά με κλίση γωνία δεν μου βγαίνουν έξω από το νερό ,αυτό έχω διαπιστώσει εγώ.
Αυτά όσον αφορά το πλάτσα πλουτσα :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Barbarossa » 24 Αύγ 2017, 15:30

thalassa50 έγραψε:Φίλε ,αν πας κολυμπιτο μέχρι εκατό μέτρα απόσταση και καθόλου πάνω κάτω ??περνεις ένα ζευγάρι καθαρά λαστιχένια πέδιλα τύπου γλάρος κάνεις της πεδιλιες που σου είπαν τα παιδιά επάνω και είσαι μια χαρά.Αν όμως θες να ασχοληθείς με κολυμπιτο και πάνω κάτω έστω και 4-5 μέτρα ???τα κανονικα μακρυά για ψαροτούφεκο (έχει και ποιο μακρυά για ελεύθερη κατάδυση ) είναι μονόδρομος
Όσον αφορά τα πέδιλα που βγαίνουν έξω από το νερό ή δικιά μου διαπίστωση είναι ότι πέδιλα διχως κλίση -γωνια βγαίνουν πράγματι έξω (beuchat που είχα για ελάχιστο διάστημα μιας και τα χάρισα διότι με πεθαινανε η γαμπες μετά στον πονο :D ήταν ολοισιες)
Ενώ αυτά με κλίση γωνία δεν μου βγαίνουν έξω από το νερό ,αυτό έχω διαπιστώσει εγώ.

Τι εννοεις 100 μέτρα και καθόλου πάνω κάτω;
Εκατό μέτρα απόσταση κολυμπάω χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ο πόνος προήλθε μια μέρα μετα από ψάρεμα στο οποίο διένυσα περίπου 2-3χμ κολυμπιτο. Μάλλον το καλύτερο είναι να βρώ κάποιο κατάστημα που μπορούν να με βοηθήσουν με πληροφορίες για τα πέδιλα, γιατί από τεχνικα ζήτήματα στον εξοπλισμό δεν ξέρω και πολλά, πχ αυτο που γράφεις για πέδιλα με κλίση...
Barbarossa

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 24 Αύγ 2017, 15:50

Barbarossa έγραψε:
thalassa50 έγραψε:Φίλε ,αν πας κολυμπιτο μέχρι εκατό μέτρα απόσταση και καθόλου πάνω κάτω ??περνεις ένα ζευγάρι καθαρά λαστιχένια πέδιλα τύπου γλάρος κάνεις της πεδιλιες που σου είπαν τα παιδιά επάνω και είσαι μια χαρά.Αν όμως θες να ασχοληθείς με κολυμπιτο και πάνω κάτω έστω και 4-5 μέτρα ???τα κανονικα μακρυά για ψαροτούφεκο (έχει και ποιο μακρυά για ελεύθερη κατάδυση ) είναι μονόδρομος

Ο πόνος προήλθε μια μέρα μετα από ψάρεμα στο οποίο διένυσα περίπου 2-3χμ κολυμπιτο. Μάλλον το καλύτερο είναι να βρώ κάποιο κατάστημα που μπορούν να με βοηθήσουν με πληροφορίες για τα πέδιλα, γιατί από τεχνικα ζήτήματα στον εξοπλισμό δεν ξέρω και πολλά, πχ αυτο που γράφεις για πέδιλα με κλίση...

Τετοιες αποστασεις διανυω και εγω σχεδον καθε Σαββατο, και στην αρχη και το τελος ανεβαινω και ενα βουνο περιπου 200+ μετρα με κλιση σχεδον 30-40 μοιρες φορτωμενος εξοπλισμο.
Οταν γυρναω το απογευμα σπιτι , κανω ενα μπανακι και ειμαι μια χαρα.

Αυτο το εκανα μεχρι φετος με πλαστικα Ομερ στινγκει (Ο Τσαουν-Λι ξερει :P ) και στα τελευταια 3-4 ψαρεματα με καρμπον.

Αν κανεις τετοια ψαρεματα 1 φορα το μηνα , παντα θα πιανεσαι.Αν κανεις συχνοτερα θα δυναμωσει και συνηθισει όλο το συστημα και θα εισαι ΟΚ.
Σημαντικο επισης και πιστευω ΤΌ σημαντικοτερο όλων (εδω πανε τα ευσημα στα μελη Βασιλης Λαδιας και Jimmy ) , πρεπει στα πολυωρα κολυμπητα να αναπληρωνεις συχνα υγρα!!
Οχι σκετο νερο μονο.
Ηλεκτρολυτες και πολλα αλλα που απαιτουνται για να ψαρευεις ώρες χωρις οι μυς να τερματιζουν απο πιεση!!!

Τωρα για το συγκεκριμενο σημειο και εφοσον υπαρχει ιστορικο , δές το σε καποιον ειδικο .
Για ποιο ξεκουραστο ψαρεμα πάρε καρμπον.(Το κοστος πλεον εχει μειωθει αρκετα σε σχεση με παλαιοτερα).Εχει τεραστια διαφορα .

Edit: Ξεχασα να σου αναφερω...Θελει μεγαλη προσοχη και η κατανομη του βαρους σε τόση ωρα κολυμπητο.Θελει ψαξιμο μεχρι να βρεις το ιδανικο σεταρισμα - κατανομη βαρων.
Μπορει μια υπερβολικη ή οχι χρηση σε βαρη να καταπονει τα γονατα οταν δινεις πεδιλιες.Εννοειται σε συνδιασμο με το βαθος που ψαρευεις .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 24 Αύγ 2017, 16:27

Τελικά για συνοψίσουμε. Τα πεδιλα που χρησιμοποιείς είναι κοντά και μαλακά. Συνεπώς αν κολυμπάς σωστα δεν δικαιολογείται πρόβλημα εξ αιτίας τους. Αν όμως κανείς ποδήλατο για μεγάλες αποστάσεις, μια και δεν είναι και πολύ παραγωγικά, ειναι πολύ πιθανό να ειναι αυτή να είναι η αιτία του πόνου. Αυτό το πρόβλημα όμως θα το αντιμετωπίσεις με ότι πέδιλα και να πάρεις, Ίσως και χειρότερα, εφόσον ποδηλατεις. Εγω για να μην βγαίνουν τα πέδιλα στη επιφάνεια, κάνω το εξης: Σπάω λίγο την άρθρωση του ισχιου 10 μοίρες περίπου και άλλο τόσο την άρθρωση των γονατων. Έτσι το σώμα μου στην επιφάνεια δεν αποτελεί μια ευθεία αλλά μια τεθλασμένη γραμμή. Ακολούθως δουλεύω μόνο ισχιο . Έτσι τα πέδιλα μένουν συνέχεια κάτω από την επιφάνεια του νερού. Είναι θέμα λιγης εξάσκησης και περισσότερης συνήθειας.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό Barbarossa » 24 Αύγ 2017, 17:00

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Tas θα δοκιμασω σιγουρα το στυλ που προτεινεις, ελπιζω να βοηθησει.
Barbarossa

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 24 Αύγ 2017, 17:27

Barbarossa έγραψε:Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Tas θα δοκιμασω σιγουρα το στυλ που προτεινεις, ελπιζω να βοηθησει.

κοιτα!επειδη και γω ειχα το προβλημα με τις αρθρωσεις(και εχω) ,πηρα σχετικα μαλακες λεπιδες!
καθε κυριακη κανω 4-5 χιλ. με δεκαδες μη πω εκατονταδες βουτιες!
τα πλαστικα οσο μαλακα και ναναι........δεν ! και δεν συγκρινονται στην αποδοση!
οσο για τα ποδια που καθονται εξω,ειναι θεμα κατανομης βαρους! τη ζωνη την βαζουμε πανω στον κωλο και για να μην επιβαρυνουμε την μεση,αλλα και να δωσουμε βαρος στα ποδια !! εννοειτε πεδιλιες με οσο το δυνατον τεντωμενο ποδι.το ιδιο και στην καταδυση,για να εκμεταλευτεις καλυτερα την παραγομενη ενεργεια!!
τωρα εσυ κανε οτι νομιζεις. :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 24 Αύγ 2017, 20:16

Barbarossa έγραψε:

,πάνω κάτω ενοω βουτιές κατάδυσης
εδώ στο περίπου τί ενοω πέδιλα δίχως η με κλήση
πάνω δίχως κλήση κάτω με κλήση
τα beuchat που είχα για δύο ψαρέματα μόνο αφού τα χάρισα άμεσα μετά ήταν δίχως κλήση και ξενέριζαν συνέχεια ,και ξαναγύρισα στα αλλά πλαστικά που είχα πριν πάρω carbon να βρω τη υγεία μου με κλήση τα οποία δεν ξενέριζαν ,έτσι θεώρησα ότι αυτά δίχως κλήση όλα έτσι θα ξενερίζουν :)
2017-08-24_200811.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες