• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Αφαιρεση δοντιου και καταδυση

Αφαιρεση δοντιου και καταδυση

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 06 Φεβ 2017, 18:27

Καλησπέρα.παιδια μια ερωτηση..αν αφαιρεσει καποιος δοντι από την πανω γναθο,ξερετε αν εχει μετα πρόβλημα στην ελευθερη καταδυση.εχω ακουσει ότι μπορει να περασει αερας από την τρυπα του δοντιου στον εγγεφαλο ααχχαχαχα λιγο ακούγετε τραγικο.....αλλα σε προσφατη επισκεψη σε οδοντιατρο μιας και μου ανεφερε ότι μπορει να χρειαστεί να αφερεσω ένα δοντι ,όταν του εκανα την ερωτηση αυτή κοντοσταθηκε.μαλλον μου λεει δεν υπαρχει πρόβλημα..
pelekan

Re: Αφαιρεση δοντιου και καταδυση

Νέα δημοσίευσηαπό σαλιανός » 06 Φεβ 2017, 19:26

εγω παντως που χρειαστηκε να βγαλω δοντι απο την πανω γναθο εξαιτιας αγκωνιας στο μπασκετ δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα..μιλαμε παντα για βαθη εως 10-12 μετρα..
Μου αρεσουν οι πατατες....
σαλιανός

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 06 Φεβ 2017, 19:32

Όταν επουλωθεί το τραύμα μετά την εξαγωγή (για ασφάλεια κανα μήνα) δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 06 Φεβ 2017, 21:45

Ανάλογα τί δόντι είναι..Αν είναι φρονιμίτης κυρίως η τραπεζίτης πίσω,υπάρχει περίπτωση η ρίζα του δοντιού να είναι μέσα στο ιγμόρειο και να επικοινωνεί.Ο γναθοχειρούργος που μου έβγαλε το φρονιμιτη πρίν ράψει το ούλο μέβαλε να εξισώσω να δεί αν χάνει αέρα απο εκεί το σημείο,επειδή η ακτινογραφία έδειχνε κολλητά στο υγμόρειο. :hello:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό adreasbit » 06 Φεβ 2017, 22:31

pelekan έγραψε:Καλησπέρα.παιδια μια ερωτηση..αν αφαιρεσει καποιος δοντι από την πανω γναθο,ξερετε αν εχει μετα πρόβλημα στην ελευθερη καταδυση.εχω ακουσει ότι μπορει να περασει αερας από την τρυπα του δοντιου στον εγγεφαλο ααχχαχαχα λιγο ακούγετε τραγικο.....αλλα σε προσφατη επισκεψη σε οδοντιατρο μιας και μου ανεφερε ότι μπορει να χρειαστεί να αφερεσω ένα δοντι ,όταν του εκανα την ερωτηση αυτή κοντοσταθηκε.μαλλον μου λεει δεν υπαρχει πρόβλημα..

αααα αυτό θα είναι που λένε πήραν τα μυαλά σου αέρα :tease:
adreasbit

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 06 Φεβ 2017, 23:10

spearhunter79 έγραψε:Ανάλογα τί δόντι είναι..Αν είναι φρονιμίτης κυρίως η τραπεζίτης πίσω,υπάρχει περίπτωση η ρίζα του δοντιού να είναι μέσα στο ιγμόρειο και να επικοινωνεί.Ο γναθοχειρούργος που μου έβγαλε το φρονιμιτη πρίν ράψει το ούλο μέβαλε να εξισώσω να δεί αν χάνει αέρα απο εκεί το σημείο,επειδή η ακτινογραφία έδειχνε κολλητά στο υγμόρειο. :hello:

Εμενα μου ειπε πως αν κλεισει η πληγη δεν εχει θεμα.....αλλα αν υποθεσουμε ότι χανεις αερα από εκει τι γινεται?Αν υπαρχει καποιος γιατρος να μας πει...καλο θα ηταν
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 06 Φεβ 2017, 23:50

Psarogiatros έγραψε:Όταν επουλωθεί το τραύμα μετά την εξαγωγή (για ασφάλεια κανα μήνα) δεν υπάρχει κανένα θέμα.

ένα μήνα???
με τίποτα, δεν αντέχω τόσο, ξαναβάλτω στη θέση του!
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 07 Φεβ 2017, 00:46

mkoume έγραψε:
Psarogiatros έγραψε:Όταν επουλωθεί το τραύμα μετά την εξαγωγή (για ασφάλεια κανα μήνα) δεν υπάρχει κανένα θέμα.

ένα μήνα???
με τίποτα, δεν αντέχω τόσο, ξαναβάλτω στη θέση του!

Αντε για σενα δυό βδομαδες. Δε πεφτει παρακατω. Κοστος το φτασα.
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 07 Φεβ 2017, 17:42

Παντως αν καποιος εχει αφαιρεσει δοντι ανω γναθου ας μας πει την εμπειρια του.πιστευω είναι κατι που τηα συμβει σε ολους μας καποια στιγμη
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 07 Φεβ 2017, 18:01

Καλησπέρα αν δεν κάνω λάθος ο psarogiatros είναι οδοντίατρος και σου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως και εγώ μέχρι τα δέκα που ψαρεύω δεν έχω πρόβλημα. Καλό απόγευμα φίλε μου :hello:
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 07 Φεβ 2017, 18:05

γιωργος 21 έγραψε:Καλησπέρα αν δεν κάνω λάθος ο psarogiatros είναι οδοντίατρος και σου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως και εγώ μέχρι τα δέκα που ψαρεύω δεν έχω πρόβλημα. Καλό απόγευμα φίλε μου :hello:

ΔΕν το ξερα ρε παιδια ο τι ο ανθρωπος είναι γιατρος.παντως να ειστε καλα.ευχαρηστω.
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 07 Φεβ 2017, 18:50

pelekan έγραψε:
γιωργος 21 έγραψε:Καλησπέρα αν δεν κάνω λάθος ο psarogiatros είναι οδοντίατρος και σου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως και εγώ μέχρι τα δέκα που ψαρεύω δεν έχω πρόβλημα. Καλό απόγευμα φίλε μου :hello:

ΔΕν το ξερα ρε παιδια ο τι ο ανθρωπος είναι γιατρος.παντως να ειστε καλα.ευχαρηστω.

Το έγραψα κάπως απότομα μου φαίνεται τώρα που το ξανακοιτάω. Καμία σχέση απλώς ήθελα να σου πω ότι αν δεν κάνω λάθος είναι οδοντίατρος. Και πως εγώ δεν έχω πρόβλημα μέχρι τα δέκα που βουτάω φίλε μου. Να σε καλά :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό MICHAEL » 15 Φεβ 2017, 16:01

[quote="pelekan"]Καλησπέρα.παιδια μια ερωτηση..αν αφαιρεσει καποιος δοντι από την πανω γναθο,ξερετε αν εχει μετα πρόβλημα στην ελευθερη καταδυση.εχω ακουσει ότι μπορει να περασει αερας από την τρυπα του δοντιου στον εγγεφαλο ααχχαχαχα λιγο ακούγετε τραγικο.....αλλα σε προσφατη επισκεψη σε οδοντιατρο μιας και μου ανεφερε ότι μπορει να χρειαστεί να αφερεσω ένα δοντι ,όταν του εκανα την ερωτηση αυτή κοντοσταθηκε.μαλλον μου λεει δεν υπαρχει πρόβλημα..[/κυότο

Εγω ειχα αφαιρεσει φρονιμητη απο την ανω γναθο.Ο οδοντιατρος με εβαλε να εξισωσω για να δει αν εβγαινε αερας απο την τρυπα,μην τυχον συγκοινωνουσε με τα ιγμορια.Αφου δεν υπηρχε προβλημα το αφησα να κλεισει και μετα απο 15 ημερες βουτηξα.Καλο ειναι να σου πει ο οδοντιατρος συγκεκριμενα για σενα τι πρεπει να κανεις
μην βαλεις after shave πριν πας για...
MICHAEL

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες