• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Οξύμετρο δακτύλου

Οξύμετρο δακτύλου

Νέα δημοσίευσηαπό TaKo » 20 Οκτ 2016, 10:48

Καλημέρα,

Μια ερώτηση. Έχοντας ένα οξύμετρο δακτύλου μπορούμε να ελέγχουμε την οξυγώνωση μεταξύ καταδύσεων ώστε να μεγιστοποιήσουμε την ασφάλεια?

Ευχαριστώ
TaKo

Re: Οξύμετρο δακτύλου

Νέα δημοσίευσηαπό ALEX1981 » 20 Οκτ 2016, 12:07

Αμε!!! Απλα προσεχε σε ποιο δακτυλο θα το βαλεις μην σε ενοχλει στην σκανδαλη. Α..! Και παρε ενα με μπαταριες, δεν ειναι να παιζουμε με τα 220V μες τα νερα...
Άβαταρ μέλους
ALEX1981

Νέα δημοσίευσηαπό aristos1978 » 20 Οκτ 2016, 12:26

Το πρόβλημα στις καταδυσεις συνηθως δεν ειναι το επίπεδο του οξυγόνου στο αιμα αλλά η μερική πίεση του CΟ2 στο αιμα. Αυτό καθορίζει πότε θα "πέσουν οι διακόπτες". Επίσης στις πολύ βαθιες καταδυσεις (κυριως με εναλλασσομενα) που υπάρχει κινδυνος νόσου αυτό που ειναι κρισιμο ειναι τα επίπεδα αζωτου στον οργανισμο και όχι του οξυγόνου. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Καλύτερα να χαθώ από το πάθος μου, παρά να χάσω το πάθος μου............
Άβαταρ μέλους
aristos1978

Νέα δημοσίευσηαπό dimogrec » 20 Οκτ 2016, 14:04

aristos1978 έγραψε:Το πρόβλημα στις καταδυσεις συνηθως δεν ειναι το επίπεδο του οξυγόνου στο αιμα αλλά η μερική πίεση του CΟ2 στο αιμα. Αυτό καθορίζει πότε θα "πέσουν οι διακόπτες".....

Aristo κι όμως η μερική πίεση του οξυγόνου στο αίμα είναι αυτή που καθορίζει πότε θα "πέσουν οι διακόπτες". Αν αυτή πέσει κάτω από κάποια τιμή τότε ο οργανισμός μας για να προστατεύσει ορισμένα σημάντικά του όργανα "ρίχνει τους διακόπτες". Δεν είμαι γιατρός ούτε εκπαιδευτής για να μη παρεξηγούμαστε. Αυτά έχω διαβάσει και έτσι μου τα έχουν πει σε σχολείο ελευθερης κατάδυσης

Tako με το οξύμετρο δακτύλου έχεις μια καλή εκτίμηση για τον κορεσμο του οξυγόνου στο αίμα σου. Για να έχεις μια πιο ακριβή μέτρηση του οξυγόνου στο αίμα σου, θα πρέπει να μετρήσεις τα αέρια στο αρτηριακό αίμα, δηλαδη με εξέταση αίματος. (αυτο είναι από γιατρό πνευμονολογο)
Αν έχεις οξύμετρο δακτύλου θα παρατηρήσεις ότι μετά από μια άπνοια, ο κορεσμός του οξυγόνου στο άιμα επανέρχεται στα φυσιολογικά του επίπεδα πολύ γρήγορα, δηλαδή σε 20-30 δευτερόλεπτα αφού πάρεις τις πρώτες σου ανάσες θα δείξει ότι έδειχνε και πριν την άπνοια. Άρα άποψη μου δε θα σε βοηθήσει κάπου.
dimogrec

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες