• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σφύριγμα κατα την ανάδυση

Σφύριγμα κατα την ανάδυση

Νέα δημοσίευσηαπό ckaoykis » 10 Οκτ 2016, 11:31

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!! Όπως προείπα εχω ένα πρόβλημα κατα την ανάδυση απο κάποιες βουτιές μαο μετα αρχίζουν να σφυρίζουν αρκετά έντονα και κάποιες φορές ακομα και αφότου υ κεφάλι βγει απο το νερό!! Αυτο εχω παρατηρήσει οτι το παθαίνω ενώ αρχίζουν να σφίγγουν και οι εξισώσεις!!!
Εχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα !
Δυστυχώς στην περιοχή μου δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος εξηδηκευμενος καταδυτικός ΟΡΛ
ckaoykis

Re: Σφύριγμα κατα την ανάδυση

Νέα δημοσίευσηαπό loukynek » 10 Οκτ 2016, 12:35

Φίλε το σίγουρο είναι πως μόλις αρχίσουν τα σφυρίγματα... για να μην πω με το που θα αρχίσουν να ζορίζονται οι εξισώσεις θα πρέπει δυστυχώς να διακόψεις το ψάρεμα σου :cry: γιατί μπορεί να βλαψεις αρκετά σοβαρά, έως πολύ σοβαρά τα αυτιά σου και όχι μόνο... :banghead:
Δεν θα σου εξηγήσω εγώ περισσότερες λεπτομέρειες, ειδικά από εδώ, αλλά γνώμη μου είναι να πάς σε κάποιον ΩΡΛ (καλό θα ήταν να ασχολείται που και που με περιστατικά που έχουν σχέση με κατάδυση) και αυτός θα σε κατευθύνει αναλόγως.
loukynek

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 10 Οκτ 2016, 12:55

Ενυδατώνεσαι ανα 20λεπτο με μιά δυό γερές γουλιές νερό κατα το ψάρεμά σου?
2 λεπτά πριν | tsaounlee: Αν ο πρωτάρης είχε εξοπλισμό Αττική θα έσπαγα το μοναχικό ψαρευτικό βίο...

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 10 Οκτ 2016, 13:44

Όπως είπε και ο φίλος Πρωτάρης, φαίνεται ότι υπάρχει θέμα αφυδάτωσης. Μπορεί να υπάρχει και άλλο πρόβλημα αλλά ας δούμε αυτό.
Η καλή ενυδάτωση ξεκινάει πολύ πριν τη μέρα της βουτιάς. Πίνουμε μπόλικο νεράκι όλη την εβδομάδα, 6-8 ποτήρια τη μέρα οπωσδήποτε . Είναι μια πολύ υγιεινή συνήθεια. Έχουμε μαζί μας νερό στη σημαδούρα και πίνουμε από μόνοι μας περίπου όσο έγραψε ο φίλτατος. Δεν περιμένουμε να διψάσουμε για να πιούμε νερό.
Επίσης, αποφεύγουμε τους καφέδες, ειδικά πριν τη βουτιά, μιας και βοηθούν στην απομάκρυνση υγρών. Σε κάθε αθλητική δραστηριότητα χάνουμε υγρά με ρυθμό ταχύτερο από ότι αν δεν αθλούμαστε. Στη θάλασσα συχνά αυτή η απώλεια δεν γίνεται αντιληπτή. Χρειάζεται να αντισταθμίσουμε τις απώλειες υγρών πριν η αφυδάτωση μας αναγκάσει να διακόψουμε το ψάρεμά μας επειδή δεν μπορούμε να εξισώσουμε. Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα παγωμένα υγρά γενικώς δυσκολεύουν τις εξισώσεις (συστολή). Στα κολυμπητά ψαρέματα ίσως είναι μονόδρομος το κρύο νερό, αλλά στην Ελλαδάρα και Κύπρο με τον άπλετο ήλιο, βγαίνεις για λίγο στο βράχο να ξαποστάσεις, ζεσταίνεις και το νεράκι σου.

Με λίγα λόγια,
ίσως να χρειάζεται να πίνεις περισσότερο νερό πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εξόρμηση. Αν το κάνεις και τα συμπτώματα δεν υποχωρήσουν, τότε φταίει κάτι άλλο και χρειάζεται να κάνεις μια επίσκεψη στο γιατρό. :)
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 10 Οκτ 2016, 15:37

φίλε καλησπέρα, χωρίς να είμαι γιατρός και χωρίς να λάβεις 100% αυτό που θα σου πω (γιατί έχω ακριβώς το ίδιο θέμα) θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν γιατρό.

Το δικό μου πρόβλημα που καταλήγει είτε σε σφύριγμα των αυτιών είτε σαν να φυσάω τη μύτη μου (χωρίς όμως να το ελέγχω εγώ) κατά την ανάδυση, είτε ξαφνικά βουλώνουν τα αυτιά στην κατάδυση και δεν εξισώνουν είναι το εξής:

αρκετά στραβό διάφραγμα + βουλωμένες ευσταχιανές σάλπιγγες (λόγω κυστών στο εσωτερικό της μύτης)

η ολοκληρωτική θεραπεία είναι εγχείρηση που ακόμη δεν έχω αποφάσισει να πάω να κάνω.

κατά καιρούς όμως επισκέφτομαι ΩΡΛ ο οποίος μου δίνει κάποια θεραπεία που θα έλεγα πως βοηθά αρκετά στο πρόβλημα και με αφήνει να καταδύομαι χωρίς θέματα.

Όμως η φυσιολογία από άνθρωπο σε άνθρωπο είναι διαφορετική και ότι ισχύει για εμένα να μην ισχύει για εσένα.

Σου προτείνω να κάνεις κι εσύ το ίδιο γιατί με αυτά δεν παίζουν, επίσκεψη σε γιατρό και ότι σου πει. :hello:
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό ckaoykis » 10 Οκτ 2016, 16:48

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Ειχα επισκεφθεί πριν κανα δυο χρόνια έναν γιατρό εδω στον πυργο κ τ μόνο που μ ειχε πει τότε ειναι οτι εχω χρόνια ιγχμοριτηδα και να κάνω πλύσεις με θαλασσονερο ή φυσιολογικό ορο και όταν ειναι σε έξαρση, αντιβίωση κορτιζονούχα σπρέι και αντισυστημικά χάπια.
Και όταν τ ειπα για καταδύσεις τ μ ειπε οτι δεν εχει ασχοληθεί αλλο οτι σηγουρα θ μου κανει καλο η θαλασσα και τ πολυ πολυ να σπάσει κάποια φορά και να δω λιγο αίμα αλλα να μην φοβηθώ!!
Να πω την αλήθεια οτι το καλοκαίρι αποφάσισα να κάνω ας πούμε πλύσεις με θαλασσονερο και την δεύτερη Τρίτη μερα έφραξα τελικά Σταματίσα και ολα κομπλέ τωρα άρχισα να κάνω κάποιες πλύσεις που είδα εδω στο φόρουμ απο συνάδελφο που ειχε και βίντεο για το πως γίνονται και να πω οτι ξεφρακαρα ιδικα με την ναρσαλι αλλα στην θαλασσα μετα οπο κάποιες ώρες παλι το ίδιο!!!

Όσον αφορά την ενυδάτωση εχει παρατηρήσει οτι όταν πίνω νερό στην θαλασσα λιγο πριν αρχησει τ σφύριγμα άκου ένα κλακ στα αυτιά μ!! Και γενικα δεν μπορώ ν πω οτι πίνω και πολυ νερό γενικα!!
ckaoykis

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 10 Οκτ 2016, 17:29

Διαβλέπω πρόβλημα χρόνιας ιγμορίτιδας. Βούτα όσο πιο συχνά γίνεται και κολύμπα στα ρηχά. Κάνε κάποιες δειγματοληπτικές βουτιές για να ελέγχεις την αργή περίοδο επούλωσης. Κάποιες φορές τον χρόνο μπορεί να είσαι καλύτερα και να βουτήξεις βαθύτερα. Είναι σημαντικό να κάνεις δεκάδες βουτιές την ημέρα, όταν πας θάλασσα. Θα σταματάς την πορεία κατάδυσης όταν πονάς. Αυτό, που κάποιοι το κάνουν χωρίς μάσκα στις πρώτες βουτιές, "προετοιμάζει" τους κόλπους. Ενίοτε, βεβαίως, είσαι σε φάση οξείας φλεγμονής και πονάς απ΄το μισό μέτρο. Κουράγιο!
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=3PVfk_LWtHg
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό ckaoykis » 10 Οκτ 2016, 18:59

kostasprobonas έγραψε:Διαβλέπω πρόβλημα χρόνιας ιγμορίτιδας. Βούτα όσο πιο συχνά γίνεται και κολύμπα στα ρηχά. Κάνε κάποιες δειγματοληπτικές βουτιές για να ελέγχεις την αργή περίοδο επούλωσης. Κάποιες φορές τον χρόνο μπορεί να είσαι καλύτερα και να βουτήξεις βαθύτερα. Είναι σημαντικό να κάνεις δεκάδες βουτιές την ημέρα, όταν πας θάλασσα. Θα σταματάς την πορεία κατάδυσης όταν πονάς. Αυτό, που κάποιοι το κάνουν χωρίς μάσκα στις πρώτες βουτιές, "προετοιμάζει" τους κόλπους. Ενίοτε, βεβαίως, είσαι σε φάση οξείας φλεγμονής και πονάς απ΄το μισό μέτρο. Κουράγιο!

Καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!!
Ναι όντος όταν ειναι σε έξαρση εχω υπερβολικούς πόνους στους μετωπιεους και κατω απο τ μάτι και οχι μόνο στο μισό μέτρο αλλα ακομα και όταν πάω να σκύψω! Βεβαια αυτο εχει σταματήσει απο τότε που πηγα στο γιατρό και μου έδωσε την θεραπεία και μου ειπε οτι με το παραμικρό βουλομα να κάνω αυτά π μου εχει πει με αντιβίωση σπρέι τ κ αντιισταμινικά.

Αυτο τι σφύριγμα το εχω συνηθος μετα απο 20 30 βουτιές είτε ειναι στα -5 είτε -15 που ειναι και τ μεγαλύτερο βάθος που εχω κατέβει!!!
ckaoykis

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 10 Οκτ 2016, 19:26

ckaoykis έγραψε:
kostasprobonas έγραψε:Διαβλέπω πρόβλημα χρόνιας ιγμορίτιδας. Βούτα όσο πιο συχνά γίνεται και κολύμπα στα ρηχά. Κάνε κάποιες δειγματοληπτικές βουτιές για να ελέγχεις την αργή περίοδο επούλωσης. Κάποιες φορές τον χρόνο μπορεί να είσαι καλύτερα και να βουτήξεις βαθύτερα. Είναι σημαντικό να κάνεις δεκάδες βουτιές την ημέρα, όταν πας θάλασσα. Θα σταματάς την πορεία κατάδυσης όταν πονάς. Αυτό, που κάποιοι το κάνουν χωρίς μάσκα στις πρώτες βουτιές, "προετοιμάζει" τους κόλπους. Ενίοτε, βεβαίως, είσαι σε φάση οξείας φλεγμονής και πονάς απ΄το μισό μέτρο. Κουράγιο!

Ναι όντος όταν ειναι σε έξαρση εχω υπερβολικούς πόνους στους μετωπιεους και κατω απο τ μάτι και οχι μόνο στο μισό μέτρο αλλα ακομα και όταν πάω να σκύψω! Βεβαια αυτο εχει σταματήσει απο τότε που πηγα στο γιατρό και μου έδωσε την θεραπεία και μου ειπε οτι με το παραμικρό βουλομα να κάνω αυτά π μου εχει πει με αντιβίωση σπρέι τ κ αντιισταμινικά.

Αυτο τι σφύριγμα το εχω συνηθος μετα απο 20 30 βουτιές είτε ειναι στα -5 είτε -15 που ειναι και τ μεγαλύτερο βάθος που εχω κατέβει!!!

Θα συμφωνήσω με το φίλο Κώστα.
Απλά, μετά από χρόνια παιδεμό με δύσκολη ιγμορίτιδα και πλήρη αποτυχία κάθε φαρμακευτικής αγωγής, το μόνο που με συνέφερε ήταν ακτιβώς οι συχνές βουτιές που έκανα εκείνο τον καιρό. Σταδιακά, εξαφανίστηκε και η ιγμορίτιδα ενώ με πήγαιναν για εγχείρηση! Θάλασσα και πάλι Θάλασσα λέμε :)
Εννοείται προσοχή στην οξεία φάση ;)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ckaoykis » 12 Οκτ 2016, 01:47

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
ckaoykis έγραψε:

Θα συμφωνήσω με το φίλο Κώστα.
Απλά, μετά από χρόνια παιδεμό με δύσκολη ιγμορίτιδα και πλήρη αποτυχία κάθε φαρμακευτικής αγωγής, το μόνο που με συνέφερε ήταν ακτιβώς οι συχνές βουτιές που έκανα εκείνο τον καιρό. Σταδιακά, εξαφανίστηκε και η ιγμορίτιδα ενώ με πήγαιναν για εγχείρηση! Θάλασσα και πάλι Θάλασσα λέμε :)
Εννοείται προσοχή στην οξεία φάση ;)

Στην οξεία φάση οχι θαλασσα κ βουτιές αλλα ουτε να σκύψω ν βάλω παπούτσια!!!
ckaoykis

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες