• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Προσπαθεια εξισωσης

Προσπαθεια εξισωσης

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 18 Σεπ 2016, 23:01

Παιδες καλησπερα..θα ηθελα να σας μεταφερω τους εξης προβληματισμους μου οσο αναφορα την εξισωση με την μεθοδο Φρενζελ.
Εκτος νερου προσπαθωντας να πω το γραμμα κ (κου) νιωθω τα αυτια μου να κανουν αυτο το πολυποθητο κλικ ειτε με ανασα ειτε χωρις ανασα...
Αυτο σημαινει οτι εχω καταφερει να εξισωσω με φρενζελ;
Οταν παω να την μεταφερω στην θαλασσα δεν μου πετυχαινει...ειτε γιατι νιωθω το ενα ρουθουνι κλειστο ειτε γιατι δεν καταφερνω να συγχρονιστω
Προσπαθω να κατεβαινω διαγωνια κ οχι καθετα ωστε να δινω στον οργανισμο τον απαραιτητο χρονο να προσαρμοστει..
Σημειωτεον ειμαι Σαντορινη και οποιαδηποτε βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο θα ηταν καλοδεχουμενη οσο αναφορα το πρακτικο κομματι (εκτελεστικο) της εξισωσης.

Ευχαριστω εκ των προτερων
diver31

Re: Προσπαθεια εξισωσης

Νέα δημοσίευσηαπό giannis1600 » 19 Σεπ 2016, 10:25

Τι εννοείς νοιώθεις το ένα ρουθούνι κλειστό?Πρέπει να τη κλείνεις τη μύτη!Ταυτόχρονα με το Κ να σπρώχνεις και τη γλώσσα προς τα πίσω! Να μη σφίγγεις κοιλιακούς.Όλη η δουλειά να γίνεται με το πάνω μέρος!Εξάσκηση θέλει,πιστεύω είσαι κοντά..
giannis1600

Νέα δημοσίευσηαπό stean » 19 Σεπ 2016, 10:55

Αν γνωρίζεις αγγλικα δες αυτό θα σε βοηθησει πιστευω
https://www.youtube.com/watch?v=BeL5dI5Hkg8
τῆς δὲ ζημίας μεγίστη τὸ ὑπὸ πονηροτέρου ἄρχεσθαι
stean

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 19 Σεπ 2016, 13:22

Καλησπέρα κ πάλι,
θεωρώ δεδομένο ότι κλείνουμε την μύτη για να επιτύχουμε την φρενζελ όπως και την βαλσαβα κ γι αυτό δεν έχω αναφέρει κάτι γι αυτό.
Επίσης όπως προανέφερα ειδικότερα χωρίς ανάσα με το που πιάνω την μύτη και πάω να προφέρω το Κου νιώθω το κλικ που κάνουν τα αυτιά όταν εξισώνεται η πίεση όπως με την βαλσάβα.
Απλά το ερώτημα μου είναι το εξής:
Αν σταματήσω στο σημείο που προφέρω του "κου" και το μεταφέρω στην θάλασσα θα καταφέρω να κάνω την εξίσωση η χρειάζεται και κάποιο άλλο στάδιο μετά.

Ευχαριστώ
diver31

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 19 Σεπ 2016, 23:14

Καλησπέρα φίλε μου.

Πέρσι τον Ιανουάριο πήγα να δω τον βασιλακοπουλο ώρα στο Περιστέρι που είναι ένας γιατρός όπου ασχολείται με τις λεγόμενες και πολυποθητες εξισώσεις.

Πήγα και με την κάμερα μου βρήκε ένα μόρφωμα το οποίο μέχρι εκείνη την στιγμή μου ήταν άγνωστο. Με έπιασε άγχος τρελό. Το μόρφωμα αυτό εμπόδιζε το δεξί αυτί στην εξίσωση. Έβγαλα επίσης αξονικη το οποίο έδειξε στραβό διάφραγμα υπερτροφικες κογχες χρόνια ιγμοριτιδα. Τα δύο από αυτά μου ήταν γνωστά ( διάφραγμα και ιγμοριτιδα) . Μου είπε πως ήταν φυσικό να μην μπορώ να κάνω εξισωση. Έκανα χειρουργείο τον Μάιο.

Ταλαιπωρία ιδίως με τις κογχες πολλά καθαρίσματα κακάδια από το χειρουργείο κτλ πήγαινα κάθε τρεις μέρες για καθαρισμό.

Αποτέλεσμα. Με λίγη εξάσκηση έκανα την φρένα ελπίζω πανεύκολα.

Έτοιμος λέω.

Πάω για ψάρεμα.

Με λιγοργούς άγχος πετυχαίνω σίγουρα και πάντα την πρώτη και δυσκολεύουν στην δεύτερη έως αδύνατο να βγει.

Κάθομαι κι σκέφτομαι με εξάσκηση κι πάλι εκτός νερού να δω γιατί ενώ εκτός νερού είναι όλα οκ και αλλιώς στην θάλασσα.

Καταλαβαίνω λοιπόν πως στην θάλασσα πάω με τεντωμένο κεφάλι μπροστά με αποτέλεσμα και στην ξερή εξάσκηση να βγαίνει δύσκολα ή εξισωση.
Κατεβάζω λοιπόν το κεφάλι όπως είμαστε όταν περπατάμε δηλαδή ευθεία οι εξισώσεις τώρα έβγαιναν κανονικά να λοιπόν το πρώτο μας λάθος που πιστεύω το κάνουμε όλοι που λέμε πως δεν εξισωνουμε.

Δεύτερο τώρα.

Κάθομαι ενώ μου έγινε ψιλοσυνηθεια να δοκιμάζω εξισώσεις ξερά. Πίνω μια μέρα νερό και όπως πίνω με το κεφάλι προς τα πίσω γιατί συνηθίζω να πίνω από μπουκάλι, μετά από ένα λεπτό σχεδόν ξαναδοκιμαζω η εξίσωση τώρα μου βγήκε αποστευτα εύκολα χωρίς σχεδόν να φυσά και ο ήχος το κλκ ήταν πολύ έντονος δίνοντας μου πως γινόταν και σωστά και πολύ εύκολα.

Αυτό το πολύ εύκολα κρατάει περίπου για 20 λεπτά

Λέω τώρα πως θα πρέπει όπως βέβαια έχουμε όλοι ένα μπουκάλι νερό πάντα μαζί μας τι θα κάνω αν δεν έχω.

Βάζω νερό της βρύσης στην χούφτα μου και τραβάω μια ρουφιξια από τα ρουθούνια. Δεν μου άρεσε αλλά γίνεται συνήθεια. Πάλι δοκίμασα μετά από λίγο και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με το να πίνω νερό.

Λέω τέλεια.

Πήγα λοιπόν για βουτιά. Με την θάλασσα τραβάς νερό από την μύτη καί το φτύνεις το κεφάλι ίσια και όχι πάνω να κοιτάς δηλαδή ανάποδα τον βυθό κατέβηκα 15 μέτρα άνετα δεν το πίστευα αλλά ήταν και εύκολο και μου ανέβασε το ηθικό. Προσπαθώ 20 χρόνια να κάνω εξισώσεις και το πέτυχα στα 41 μου χρόνια δοκίμασε αυτά για να δεις πως πιστεύω και εσύ θα το πετύχεις ( το κεφάλι όχι τεντωμένο σαν σκοινί απλά άστο ευθεία ) πολύ βασικό

Καλή επιτυχία

Κώστας
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 19 Σεπ 2016, 23:21

Την πρώτη εξισωση την κάνεις στην επιφάνεια και έπειτα ανά συχνά διαστήματα. Για τα 15 μέτρα πχ εκανα περίπου 6-εξισώσεις. Μην αφήσεις την πίεση να σου πονέσει η να σου πιέσει πολύ τα αυτιά θα αποτύχει η εξίσωση

Κωστας
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό themoulisk9 » 20 Σεπ 2016, 02:12

Να καταδυεσε με το κεφαλι ολοισια οπως οταν ειμαστε ορθιοι.επισης δοκιμασε να καταδυεσε με μικροτερη ταχυτητα.ενοιτε οτι η πρωτη εξισωση γινετε απο την επιφανεια και δευτερη εξισωση λιγο πριν βυθιστει ολο το πεδιλο!!οσο αναφορα την μεταδοτικοτιτα του καθενος μας στο να σου εξηγησει πως ακριβως το κανει εγω θα σου ελεγα να προσπαθισεις να κανεις έναν παρατεταμενο λαρυγισμο αλλα να εχεις ετσι ""στημενο"" το στομα σου ωστε να μην επιτρεψεις τον αερα που προκαλεσε ο λαρυγγισμος να σου φουσκωσει τα μαγουλα!!οποτε εχοντας ταυτόχρονα κλειστη την μυτη ο αερας θα παει εκει που θελουμε!!
themoulisk9

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 20 Σεπ 2016, 20:22

Σε όποιον παιδιά θέλει να μάθει την φρενζελ αρκεί να αρχίσει να προσπαθεί να εξισώσεις με όχι τελείως κλειστό στόμα αλλά και όχι εντελώς ανοιχτό . Θα προσπαθήσετε ενώ το στόμα σας είναι λίγο ανοιχτό να τοποθετήσετε την γλώσσα σας στις πίσω μέρος κοντά στην στα φυλή έτσι ώστε να κλείσει η δίοδος αέρα προς τα έξω η μέσα κλείστε την μύτη σας και προσπαθήστε να σπρώξτε τον αέρα προς τα αυτιά σας με τον λαιμό θα σας βγει με λίγη προσπάθεια :good:
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 20 Σεπ 2016, 20:23

Στην σταφυλή ενοω
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 20 Σεπ 2016, 20:25

Εννοώ αυτά είναι με την αυτόματη συμπλήρωση κινητου
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 21 Σεπ 2016, 17:59

Grimanelos καλησπερα,ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα εκτος νερου με μισανοιχτο στομα την κανω η νομιζω οτι την κανω γιατι νιωθω αυτο το κλικ στα αυτια μου...αυτο που δεν μπορω να κατ;λαβω ειναι αν κανω φρενζελ η βαλσαβα...αλλα μαλλον δεν ειναι βαλσαβα καθως εστω κ με μηδενικη εισπνοη μπορω κ εξισωνω...
diver31

Νέα δημοσίευσηαπό giannis1600 » 21 Σεπ 2016, 20:29

diver31 έγραψε:Grimanelos καλησπερα,ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα εκτος νερου με μισανοιχτο στομα την κανω η νομιζω οτι την κανω γιατι νιωθω αυτο το κλικ στα αυτια μου...αυτο που δεν μπορω να κατ;λαβω ειναι αν κανω φρενζελ η βαλσαβα...αλλα μαλλον δεν ειναι βαλσαβα καθως εστω κ με μηδενικη εισπνοη μπορω κ εξισωνω...

Αν σφίγγονται οι κοιλιακοί όταν κάνεις εξίσωση κάνεις βαλσαβα, αν οχι κάνεις φρένζελ!
Έτσι χονδρικά στο λέω μήπως βοηθήσω..
giannis1600

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 21 Σεπ 2016, 23:04

Αν εξισωνεις και κουνιεται το λεγομενο "μηλο του Αδαμ" τοτε κανεις φρενζελ.
learner

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 21 Σεπ 2016, 23:07

Πολύ σωστός ο φίλος με τους κοιλιακούς στην βάλσαβα έχεις ψιλό έντονο σφίξιμο στους κοιλιακούς καθόλου σπρώχνει με τα πνευμονια
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 21 Σεπ 2016, 23:08

Με μισανοιχτο στόμα δεν βγαίνει η βάλσαβα
Grimanelos

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες