• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πονος στα δοντια

Πονος στα δοντια

Νέα δημοσίευσηαπό Merabello » 01 Αύγ 2016, 18:21

Καλησπερα σε ολους!
Στις 2 τελευταιες βουτιες που εκανα απο τις πρωτες κιολας καταδυσεις σε πολυ μικρο βαθος αρχισα να νιωθω ενα πονο στο κατα καποιο τροπο στο εξωτερικο μερος του ρουθουνιου μου και σιγα σιγα στα δοντια απο την ιδια πλευρα.βγαινοντας απο την θαλασσα ο πονος γινεται πιο εντονος.Περιττο να πω οτι ουτε λογος για πιο βαθειες βουτιες!!!!Ο πονος πολλαπλασιαζεται!
Υπαρχει καποια πληροφορια για αυτο?
Γνωριζει καποιος,καποιον ΩΡΛ γνωστη του αντικειμενου ,στο Ηρακλειο Κρητης?
Ευχριστω πολυ!
Merabello

Re: Πονος στα δοντια

Νέα δημοσίευσηαπό manosrofos » 01 Αύγ 2016, 23:50

εχεις φιλε μουπροβλημα σε δοντι, Πηγαινε σε οδοντιατρο για απονευρωση.Κανενας φρονημιτης θα ειναι
manosrofos

Νέα δημοσίευσηαπό kounavi » 02 Αύγ 2016, 07:46

Δυο σενάρια υπάρχουν.

1) Έχεις χαλασμένο δόντι.

2) πιο πιθανό με αυτά που γράφεις, τα ιγμορια σου ειναι ψιλό βουλωμένα και χτυπάνε στα νεύρα των δοντιών. Μου έχει τύχει 2-3 φορές. Είχα πάει για έλεγχο στον οδοντίατρο κ δεν βρήκε τίποτα. Μου είπε οτι η πίεση στα ιγμορια κατα τη διάρκεια της βουτιάς ενοχλεί τα οδοντικά νεύρα γιατι ειναι πολυ κοντά στις κοιλωτητες.
kounavi

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 02 Αύγ 2016, 09:58

ειχα ακουσει για πονο απο δοντι σε καταδυση και ελεγα ενταξει μωρε.............

εχω ενα μηνα τωρα ενα δοντι που ειχε γινει απονευρωση και με ξαναεπιασε πονος εξω λιγο,και σε βουτια με πεθανε.

πηγα γιατρο το ανοιξαμε και ξανα μανα απονευρωση.

εχω κανει 4-5 αλλαγες !!!!!!!!!!!!!!!
σε 2-3 απο αυτες το δοντι σε φαση καταδυσης μιλαμε για απιστευτο πονο .......................

αστα ........................
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό Merabello » 02 Αύγ 2016, 15:36

Καλησπερα σε ολους!!!

Πηγα λοιπον σημερα στον ΩΡΛ και διαπιστωσε πολυ στραβο διαφραγμα,πρησμενες ρινικες κογχες με αποτελεσμα να παγιδευεται αερας στους παραρρινιους κολπους κατα την βουτια και αυτο δημιουργει τους πονους στα δοντια.Αυτα αν καταλαβα καλα.
Φαρμακευτικη αγωγη,αποχη απο τις βουτιες για τουλαχιστον 15 μερες και ξανα επισκεψη!
Merabello

Νέα δημοσίευσηαπό manosrofos » 02 Αύγ 2016, 23:11

ακουσε με , προφανως δεν πηγες σε καταδυτικο γιατρο.Τελειωσε την απονευρωση και εαν θελεις να κανεις βουτια πες του γιατρου να σου αφησεις ανοιχτο το δοντι ωστε να μην ενοχλησε απο τις εξισωσεις.Στραβο διαφραγμα και πρισμενες κονχες ειναι συνηθισμενο φαινομενο.Μην αφηνεις θαλασσινο νεροστην μυτη Απαγορευται .Βουτα ανετα
manosrofos

Νέα δημοσίευσηαπό pagr » 03 Αύγ 2016, 10:24

Σε κάτι ανάλογο που είχα πάθει εγώ πάντως δεν ήταν θέμα δοντιών ή διαφράγματος, απλά ένα κρύωμα-μπούκομα που υποχώρησε και βουτούσα κανονικά μετά απο λίγες μέρες. Κάνε υπομονή και μη βιάζεσε για απονευρώσεις, διόρθωση διαφράγματος κτλπ
pagr

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 03 Αύγ 2016, 15:32

Φιλε όπως το περιγράφεις μου ακούγεται σαν λοιμοξη των κατω ιγμορειων, και δεν χρειαζεται καταδυτικος ΩΡΛ για να το διαγνωσει. Εάν δεν εχεις παει σε κανεναν του "ΙΚΑ" εννοω γιατρο που απλα ηθελε να παρει την επισκεψη και να σε ξεφορτωθεί, θα σου ειχε πει για ιγμοριτιδα αφου πρωτα θα σου ειχε βαλει το ενδοσκοπιο (ποναει λιγο και είναι ανατριχιαστικη διαδικασια) και θα ειχε δει τι συμβαινει. Σε περιπτωση ιγμορίτιδας, ο πονος είναι όπως τον περιγραφεις, νιοωθεις ότι σε πονανε όλα η τα περισσοτερα δοντια της αριστερης ή της δεξιας ανω γναθου. Η συνηθης αντιμετωπιση είναι αντιβιωση, dexarihna spray, & Nasonex, Χρονος επαναφορας 30-40 ημερες, πληρη αποχη από θαλασσα και 3-6 φορες πλυσεις την ημερα με φυσιολογικο ορο. Επαναλαμβάνω ότι αυτά θα στα πει οποιοσδηποτε ΩΡΛ διαγνωσει ιγμοριτιδα στα κατω ιγμορεια, οι κογχες και το πρβληματικο διάφραγμα δεν δικαιολογουν τους πονους στην ανω γναθο. Όλα τα που σου αναφερω είναι από προσωπικη πειρα που απεκτησα λογο ιγμορητιδας πριν λιγα χρονια. Ελπιζω να βοηθησα.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες