• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Re: Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 06 Αύγ 2016, 19:47

Αν είχες δεί ποτέ άνθρωπο να βγαίνει σκαστός θα καταλαβαινες την άλφα βήτα.
Βγαίνει σβύνει και βαρίδι για κάτω αν έχει τα βάρη του.
Εφόσον βουτάμε όπως είπε ο γιατρός και η κοινή λογική
το μυαλό δεν είναι καθαρό. Για την ακρίβεια δεν είναι αυτό που είναι στην επιφάνεια.
Παραμένει όμως και είναι στην εμπειρία σου να διαβάζεις τα σήματα που στέλνει στις νέες συνθήκες.
Επι παραδείγματι το σήμα πάρε ανάσα σκάω στην επιφάνεια είναι έντονο
στα είκοσι μέτρα γλυκό . Είναι όμως σήμα . Ο εγκέφαλος είναι πάντα εκεί παρών.
Συμφωνώ πως θέλει εμπειρία να νοιώσεις πως δεν βγαίνεις και να αντιδράσεις
- επεισέρχετε το θέμα του αργά αργά στο σπόρ για να μαθαίνει το σώμα-
και μακάρι να μη συμβεί ποτέ .
Αν το νοιώσουμε όμως ποτέ , απασφάλιση ζώνης
και μακάρι να είναι και κάποιος απο πάνω .

Και για να κλείσει το θέμα γενικά
- μέχρι να μιλήσει ο ρηχοπατιάς δεν κλείνει του Λευτέρη-
το ζευγάρι είναι για μία φορά, την πρώτη που πρέπει να είναι και η τελευταία
για σωστικό ρόλο , μετά ο παθών οφείλει να βάλει μυαλό.

Αυτό να το νοιώσουμε.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό apneisto » 06 Αύγ 2016, 20:41

Mourgos έγραψε:Tι σχέση έχουν τα βάρη με αυτό που λεω παραπάνω κ με αυτό που λέει ο ιατρός; #-o
Εσύ συνεχίσε να νομίζεις ότι έχεις τη συγκεκριμένη στιγμή ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ για να λύσεις τη ζώνη... Εδώ λέμε ότι νοιωθεις ευφορία όταν παθαινεις υποξια!!!! ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
Αν το είχες δουλέψει, θα καταλάβαινε ότι δε χαλάς καμιά υδροδυναμικη!
Είναι καταστροφικά μη επιστημονικά και ασύλληπτα αυτά που γράφεις... Λες κ κάνεις copy paste ότι έχεις τσιμπήσει από δω κι από κει όλα αυτά τα χρόνια περιμένοντας σα γυπας κάθε φορά που πνίγεται κάποιος να νοιώσεις σημαντικός και να θρεψεις την αυτοεκτίμηση σου από το πτώμα του. Τα της απνοιας τα ξέρεις καλά... Καλύτερα κι από τον ιατρό! Μάθε όμως πότε πρέπει να σωπαινεις... Βγες εκεί έξω μακριά από το πληκτρολόγιο κ ζήσε! :hello:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιτίθεσαι στον Νικήτα, μιας και δεν βρίσκω κάτι λάθος στα γραφώμενα του.
Η ρίψη ζώνης φυσικά και σώζει!
Η υποξία δεν έρχεται έτσι ξαφνικά ενώ είσαι μιά χαρά.Η υποξία για να έρθει θα πρέπει να έχεις κάνει τραβηγμένη βουτιά σε χρόνο ή/και βάθος ή παραγωγή έργου, όπως ξεβράχωμα και φυσικά έχεις συνείδηση του τι έχεις κάνει, αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι δύτες κοιτούν επίμονα την επιφάνεια και επιταχύνουν στα τελευταία μέτρα.Η ρίψη ζώνης λοιπόν είνα επιτακτική και σώζει ζωές , αλλά οι περισότεροι δύτες σκέφτονται το κόστος της ζωνης και όχι την ζωή τους (και αυτό το λέω απο προσωπικες εμπειρεις όπως με φίλο που έσωσα απο υποξία ).
Ευφορία νοιώθεις όταν πάθεις υποξία όχι πριν πάθεις.Πριν πάθεις νοιώθεις τρόμο.Αν εννοείς την λεγόμενη δεύτερη φάση ευφορίας που νοιώθεις μετά την ρήξη της άπνοιας, έχει να κάνει με την λεγόμενη νάρκωση CO2 την οποία οι καλά προπονημένοι δύτες ξέρουν να την διαχειρίζονται με πλήρη συείδηση(υπάρχουν συγκεκριμένες τεχνικές προπόνησης 'οπως υπερκαπνικοί πίνακες και άλλα).
Όσο για την συγκεκριμένη τεχνική ανάδυσης που περιγράφεις και επηρεάζει την υδροδυναμική, αλλά και αυξάνει την ήδη υπάρχουσα πίεση στα εσωτερικά όργανα και εμποδίζει την σωστή κυκλοφορία του αίμαιτος αλλα και αυξάνει την πίεση στους νευρουποδοχείς που βρίσκονται στον αυχένα με αποτέλεσμα να στέλνεται λανθασμένο σήμα στο κεντρικό νευρικό σύστημα και να αυξάνεται ο καρδιακός παλμός και σαν συνέπεια την μεγάλη πιθανότητα blackout.
Φιλικά πάντα.
FREE DIVE YOGA AND APNEA
Άβαταρ μέλους
apneisto

Νέα δημοσίευσηαπό kabouras » 07 Αύγ 2016, 00:38

apneisto έγραψε:Η υποξία δεν έρχεται έτσι ξαφνικά ενώ είσαι μιά χαρά.Η υποξία για να έρθει θα πρέπει να έχεις κάνει τραβηγμένη βουτιά σε χρόνο ή/και βάθος ή παραγωγή έργου, όπως ξεβράχωμα και φυσικά έχεις συνείδηση του τι έχεις κάνει

τραβηγμένη βουτιά σε χρόνο ή/και βάθος ή παραγωγή έργου, όπως ξεβράχωμα, φυσικα κ αυξαvουv τοv κιvδυvο vα παθουμε υποξια ομως υπαρχουv και περιπτωσεις που αυτο εγιvε χωρις εξηγηση... δες το βιvτεο του Koυβαρά κ αvαθεωρησε τα πιστευω σου

https://www.youtube.com/watch?v=w9C6ThVL8xk
Άβαταρ μέλους
kabouras

Νέα δημοσίευσηαπό Adorable » 07 Αύγ 2016, 01:38

Μπορείς να είσαι κάθε ημέρα στη θάλασσα 3-4 ώρες;
Μπορεί ο τρόπος ζωής σου (διατροφή, συγκεκριμένη γυμναστική, όχι ξενύχτια κλπ) να περιστρέφεται γύρω από το ψαροντούφεκο;
Μπορείς να έχεις το καλυτερο ζευγάρι στα ψαρέματά σου;
Μπορείς να προσαρμόζεις την ψυχολογία σου κάθε φορά ανάλογα με το πλάνο της βουτιά σου;
Μπορείς να μην έχεις ανθρώπους που σε περιμένουν και σε αγαπούν.
Μπορείς να μην έχεις να κάνεις καλυτερα πράγματα στη ζωή σου εκτός από το ψαροντούφεκο και τη θάλασσα;
Μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω και να είσαι απλά χομπίστας και όχι επαγγελματίας;
Εγώ προσωπικά.... όχι.
Για αυτό και "άραξα στα κυβικά μου", αφού βέβαια είδα τα ´αστεράκιά´ 2-3 φορές, φαίνεται ήμουν τυχερός.
Όλοι κατεβαίνουν στα 30 κ 40 με την κατάλληλη εξάσκηση, δεν είναι θέμα ικανότητας.... αλλά αυτοκριτικής.
1/3 κύριοι, σε όλα βάθος -χρόνους- επιδόσεις. Χρυσός κανόνας, χωρίς βέβαια και αυτό να διασφαλίζει τα πάντα.
Δεν μπορείς να το κάνεις; Είσαι επιρρεπής στο ροφό της αποχής που σε κοιτά λαμπάδα, σε πιάνει ταχυκαρδία με τις συναγρίδες στα κάτω σκαλοπάτια και παίρνεις λάθος αποφάσεις... κάτσε σπίτι φίλε.

Η υποξία δεν περιγράφεται και είναι μοναδική για τον κάθενα .Η υποξία δεν έχει χαρακτηριστικά γνωρίσματα και δεν προειδοποιεί. Ακόμα και οι διαφραγματικοί, αν έχεις πολλές ώρες στο ενεργητικό σου, παύουν να σε ειδοποιούν. Στην υποξία δεν πονάς... δεν καταλαβαίνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ απλά σβήνει το φως.
Ένα σχολείο με ελεγχόμενα black out που παράλληλα θα γινόταν εκπαίδευση στη σωστή στάση του σώματος λίγο πριν την επιφάνεια ώστε να βγαίνεις με το πρόσωπο έξω και απόρριψη ζώνης, με επανάληψη ώστε να κλειδώσει η ενέργεια από το υποσυνείδητο του δύτη θα είχε σώσει κόσμο.

Το ζευγάρι σου πρέπει να ειναι στους 30 πόντους απο εσένα μόλις παίρνεις την πρώτη ανάσα και να σε κρατά προληπτικά από το μπράτσο... ποιός ψαρεύει με τέτοιο ζευγάρι?

Η θάλασσα είναι ωραία αλλά όπως όλα τα ωραία, ειναι και μηραία.

Αξίζει;
Adorable

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 07 Αύγ 2016, 01:53

Adorable έγραψε:Μπορείς να είσαι κάθε ημέρα στη θάλασσα 3-4 ώρες;
Μπορεί ο τρόπος ζωής σου (διατροφή, συγκεκριμένη γυμναστική, όχι ξενύχτια κλπ) να περιστρέφεται γύρω από το ψαροντούφεκο;
Μπορείς να έχεις το καλυτερο ζευγάρι στα ψαρέματά σου;
Μπορείς να προσαρμόζεις την ψυχολογία σου κάθε φορά ανάλογα με το πλάνο της βουτιά σου;
Μπορείς να μην έχεις ανθρώπους που σε περιμένουν και σε αγαπούν.
Μπορείς να μην έχεις να κάνεις καλυτερα πράγματα στη ζωή σου εκτός από το ψαροντούφεκο και τη θάλασσα;
Μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω και να είσαι απλά χομπίστας και όχι επαγγελματίας;
Εγώ προσωπικά.... όχι.
Για αυτό και "άραξα στα κυβικά μου", αφού βέβαια είδα τα ´αστεράκιά´ 2-3 φορές, φαίνεται ήμουν τυχερός.
Όλοι κατεβαίνουν στα 30 κ 40 με την κατάλληλη εξάσκηση, δεν είναι θέμα ικανότητας.... αλλά αυτοκριτικής.
1/3 κύριοι, σε όλα βάθος -χρόνους- επιδόσεις. Χρυσός κανόνας, χωρίς βέβαια και αυτό να διασφαλίζει τα πάντα.
Δεν μπορείς να το κάνεις; Είσαι επιρρεπής στο ροφό της αποχής που σε κοιτά λαμπάδα, σε πιάνει ταχυκαρδία με τις συναγρίδες στα κάτω σκαλοπάτια και παίρνεις λάθος αποφάσεις... κάτσε σπίτι φίλε.

Η υποξία δεν περιγράφεται και είναι μοναδική για τον κάθενα .Η υποξία δεν έχει χαρακτηριστικά γνωρίσματα και δεν προειδοποιεί. Ακόμα και οι διαφραγματικοί, αν έχεις πολλές ώρες στο ενεργητικό σου, παύουν να σε ειδοποιούν. Στην υποξία δεν πονάς... δεν καταλαβαίνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ απλά σβήνει το φως.
Ένα σχολείο με ελεγχόμενα black out που παράλληλα θα γινόταν εκπαίδευση στη σωστή στάση του σώματος λίγο πριν την επιφάνεια ώστε να βγαίνεις με το πρόσωπο έξω και απόρριψη ζώνης, με επανάληψη ώστε να κλειδώσει η ενέργεια από το υποσυνείδητο του δύτη θα είχε σώσει κόσμο.

Το ζευγάρι σου πρέπει να ειναι στους 30 πόντους απο εσένα μόλις παίρνεις την πρώτη ανάσα και να σε κρατά προληπτικά από το μπράτσο... ποιός ψαρεύει με τέτοιο ζευγάρι?

Η θάλασσα είναι ωραία αλλά όπως όλα τα ωραία, ειναι και μηραία.

Αξίζει;

Φανταστική τοποθέτηση.
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 07 Αύγ 2016, 01:57

ΜΕΤΑ απο τοσες σελ θα σας πω και εγω αυτο που εχω ζησει.... σαν διασωστης αλλα και σαν παθον οχι ομως σε υποξια.....αλλα λιγο πρινα απο αυτο.
ομως θα μου επιτρεψεται μια μικρη παρενθεση για τα οσα εχουν ειπωθει εως τωρα τα οποια ειναι αρκετα απο αυτα σωστα...
να κανω μονο μια μικρη παρατηρηση.....για μενα για να παθει καποις υποξια δεν αρκει να κανει το λαθος σε εκεινη την βουιτα... η υποξια λειτουργει συνολικα και οχι το τι συναιβει σε εκεινη την βουτια....
να θυμισω οτι αρκετες απο αυτες συνεβισαν σε ατομα τα οποια ηταν βαθυτες αλλα οταν την επαθαν ειχαν πολλες μερες στονερο συνεχομενες μπορει και τρις χωρςι ενδιαμεση ξεκουραση και χωρις ξεχρεωση του οργανισμου. ετσι σε μια κλασικη βουται ακομη και στο 2 μετρα νερο πνιγοντε.

ομως παμε σε εμενα....
ανοιη του 1992 αν θυμαμαι καλα ισως και του 93....
ειναι το σκ που αλλαζει η ωρα και χανουμε μια ωρα υπνο.
αποφασισομε την κυριακη να ψαρεψουμε 4 ατομα κολυμπητο στην περιοχη της αν πελοπονησου πουληθρα αν δεν κανω λαθος...την ξερα και την περιοχη γυρο απο αυτη. σημαινει τουλαχιστον 3 ωρες ταξιδι.... το προυγουμενο βραδυ δεν μπορω να κοιμηθω καλα μια και φιλος εφευγε φανταρος και ειχαμε παει για ενα ποτακι....καιτα τις 1 ειμαι σπιτι τα πραγματα ετοιμα και την πευτω.....στςι 4 σηκονομαι...αλλα δεν κολαει υπνος.... στις 6 επρεπε να φυγω για να παω στο ραντεβου να φυγουμε με τους αλλους....
στην διαδρομνη δεν ενιωθα πολυ καλα λγο του ελαχιστου υπνου αλλα και της κουρασης....ομως το να ψαρευεις τοτε με ενα πολυ καλο δυνατο δυτη της εποχης ηταν μεγαλο μαθημα για εμας τους νεους τοτε....
να μην τα πουλογω δωρισομαστε εγω με τον καλο και τα αλλα δυο παιδια και φιλοι μονοι τους...στα ρυχα ενω εμεις στα βαθια της ξερας....
κατα τις 11 ειματε στο νερο...... ανοιγμενος απο τα συνεχη ψαρεματα των προηγουμενων εβδομαδων.......και λογ της μεγαλης διαφωρας της θερμοκρασιας μια εκει το νερο =ηταν 3 βαθμους πιο σεζτο απο την βορεια αττικη.....
εχει φτασει σχεδον απογευμα και επιχειρουμε τις τελευταιες βουτιες.... οι υσνγρυδεςς ειναι αφαντες....εχουμε κανει μερικους καλους σαργους δυο στηρες αν θυμαμαι... και στο παιχνιδι μπαινουν κατι συκοι τερατα...
κατεβαινει ο τριφωνας και περνει ενα ωραιο ψαρι....η εντολη του ειναι κατεβα αν μπορει ςχτηπα ενα ψαρι και ανεβα.....οκ...
το βαθος ιεναι μεγαλο κοντα στ 25 μετρα...
καταιβαινω δεν καταφερνω να παρω ενα ψαρι μια και τα ψαρια εχουν ηδη τρομαξει απο την βολη του....
η επομενη βουται ειναι δικη του...κατεβαινει και βαραει ενα ψαρι πολυ μεγαλο για συκιο....αλλα η βεργα απο το ραυο μπλεκει και ανοιγει μουλινε και αναιβαινει...
στην επιφανει μου ξυγει την κατασταση.....κατεβα για δευτερομα μην επιχειρησεις να βγαλεις την βεργα απαλα δευτερωσε να μην χασουμε την βεργα ...οκ απανταω ετοιμαζομαι και φευγω.....
στα μεσα της βουτιας αισθανομαι την πιεση για ανασα αλλα βλεπω το ψαρι να σπαρταραει ασημα και να ειναι ετοιμο να σκιστει......κατεβαινω......δεευτερωνω....προσπαθω να μαζεψω το ψαρι αλλα ξεχναω τοι η βεργα του πρωτου οπλου ειναι σκαλωμενη.......οπτοε τραβαω αλλα τιποτα.......μην μποροντας να δω που ειναι το οπλο μου.....πινω το ψαρι με τα χερια μου...και ανειβαινω....κρατοντας το και το σχινι του μουλινε απο το πρωτο οπλο περναςι στην ουσια ολο μεσα σπο το ψαρι..... στα μεσονερα κοιταω την επιφανεις και ειδα τον ηλιο να σκοτινιαζει ενω ειχα την αισθηση οτι δεν μπορουσα να ανιβω ενω στην ουσια εναιβαινα..... πριπου στα μεσονερα ο τρυφωνας εχει ηδη βρεβθει δυπλα μου και με μια τρομερη οθηση κατω απο τις μασχαλες μου με πεταει στην κυριολεξια στην επιφανεια.
αυτος ηταν 2 μετρα και κατι στο υψος και πανω απο 100κιλα...επαιζες μπασκετ α1 τοτε....και εγω 1,75 65 κιλα.....
μπροστα μου βρεθηκε ο πλωτηρας και τον αρπαξα ενω πεταξα οτι κρατουσα....
ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟς ΠΟΝΟς ΣΤΑ πνευμωνια μου απο την συσπαση του αερα....... μουδιασμα στ ολο το σωμα ιδιαιτερα στα ποδια.....και σκοτινιασαν τα παντα χωρις να χασω ομως στην ουσια τις αισθησεις μου....
η ρυξη απνοιας ηταν πολυ κοντα .....τεραστιοι σπασμου σε ποδια με απονοτες κραμπες και μυικες συσπασεις δεν με αφηναν να ηρεμισω και να ουριαζω απο τους πονους...
τελικα το περιστατικο περασε και καταφερα με απο 1 ωρα κολυμπι να βγω εξω ενω ο τρυφωνας φωρτοθηκε τα παντα και μαλιστα κρατιομουν και απο τον πλοτηρα προσπαθοντας να κολημπισω οσο μπορουσα......

στο δρομο της επιστορφης μου εφιαξε ενα νερο με ζαχαρι και ενα σκετο μπουκαλι και επρεπ να τα πιω μεχρι την αθηνα..... κοιμομουν συνεχεια και με ξυπναγανε για να πιω νερο.....
την επομενη μερα συνηλθα και στην ουια ξαναψαρεψα μετα απο ενα μηνα μια και οι ρυξεις της απνοιας ηταν τρομερες.....
ξεκινησα σιγα σιγα απο ρυχα καρτερια και μετα πηγα πιο βαθεια...

το δευτερο περιστατικο εχει να κανει με τον ιδιο τον ςτρυφωνα που επαθε υποξια....
ψρευαμε μονεμβασια ηταν η τριτη μερα περιπου το 98 . οπως καταλαβαινεται μετα απο σχολεια αλλα και χρονια πλεον στην θαλασσα....τα πραγματα ηταν διαφωρετικα.
εκεινη την ημερα δεν ειχαμε κουραστει.....αλλα διγουρα η καταπονηση ηταν μεγαλη απο τις προηγουμενες μια και ψαρεψε ο τρυφωνα ςσε ξερα στα 30 μετρα και εγω απλα τον βοηθουσα οσο μπορουσα.....
εκεινη την ημερα εχουμε βρει κατι σαργουσ στα ρυχα στα 15 μετρα και βουταμε εναλαξ πιανοντας μερκα ψαρια.....
σε μια απο αυτες τις βουτιες ο τρυφωνας απλα σταματισε να κανει πεδιλο...... ηδη ημουν καντα του.....τραβαω ζωνη ανιβενουμε συνερχεαι....
αντε να ανεβασει ενα θηριο στην βαρκα οριζον. τελιακ τα καταφεραμε γιατι ημανσταν 3. οταν συνηλθε ο τρυφωνας δεν μπορουσε να μιλησει....να αρθρωσει λεξη και ειχε σπασμους.... το ξυλο που φαγαμε δεν περιγραφεται...
τγεικα στην αθηνα μποηκε σε θαλαμο για να συνελθει.....
το βαθος που την επθε ηταν αστειο αλλα κι οι χρονοι τοσο μικρη που θα ηταν αδυνατοςν να την παθει υπο διαφωρετικες συνθηκες...

ν α θημισω την περιπτωση του πλατονα...μετα απο 3ημερο ταξιδι ψαρεμα στα κυθηρα με φουλ ψαρια μποηκανε να ψαρεψουν μονεμβασια χωριασαν ο ενας δεξια ο αλλος αριστερα.....και γυρισε μονο ο ενας αφου ο αλλος εμεινε στον τοπο...σε ρυχα νερα και με καλες επαναφωρες οπος δειξε το ρολοι του. βεβαια ο γιατρος του ειχε απαγορεψει αν βουτιξει λογο προβληματος υγειας και φαρμακευτικης αγωγης που επερνε.....αλλα το ξερω ειναι σκληρο αυτο που θα πω αλλα περα για περα αληθεια.....τα εξοδα ηταν πολλα...και επρεπε να βγουν...

ενα αλλο περιστατικο που ηθελα να σας πω εχει να κανει με αυτο που αναφερθηεκ πιο πανω οτι σε βαθος δεν μπορει το μυαλο να λειτουργισει σωστα και ξεχναει..αντιδραει με λαθος τροπο . αρα το βαθος κατκτιεται με τα χρονια της εμπειριας και εοχι με τις επιδωσεις......κατακτιται με πολυ κοπο και ωρες....και οχι στην πισινα...
ειμαστε στο 2000. στο τελος του μηαν παντρευομαι.... ιουνιος...
ειμαι στην νατολιη αττικη σε μια ξερα μονος. η τεχνικη που ακολουθω ειναι τα καρτερια ξεκινοντας απο τ 5 μετρα κε φτανοντας μεχρι τα 25 αν ειμαι γενικα καλα.
εκεινη την ημερα οι συναγριδες ειναι πολλες και μεγαλες....
ετσι αφου περνω τρια ψαρια μεχρι τα 15 μετρα ......απο φασιζω να κατευθινθω μια και αισθανομαι πολυ κχαλαρ και ξεκουραστα στα σημεια απο τα 20 και κατω για μεριεκς βουτιες και δρομο.
φωραω 5;α στολη με τρια κιλα. το αποσπομενο εχει μεινε με τον πλωτηρα λιγο πιο πισω.....
για να μην κουραζομαι αποφασιζω και τρομαω και τα ψαρια ..... να βουταω με τον ποωτηρα...... να πηγαινω σε συγκεκριμενο ποστο μια και την ξερα τηςν ψαρευα ηδη 5 χροναι γνωρισονατς καλα τις πορεις των ψαριων να αφηνω ζωνη...να κανω το καρτερι μερικα μετρα μπροστα και μετα επανω χαλαρα.
το ρολοι οι βουτιες ήταν πολυ ανετες και ηταν κοντα στα 2 λεπτα.
τα ψαρια καθε φωρα ηταν εκει δεν αηνα δευτερο γυρισαμ ενω θα μπορουσα......
καθε φωρα μως ποτε δεν αφηνα την ζωνη.
στην επομενη βουτια τα ιδια.....σχεδιαζα το πλανο της βουτιας και ημουν αποφασισμενος να το ακολουθησω πιστα....και ομως και στην επομενη βουτια τα ιδια μετα απο επαναφορες ανω των 10 λεπτω μεα και τα ψαρια επρεπε να γυρισουν κι παλι στην αρχικη τοςυ πορεια.....
πρέεπι να εκανα τουλαχιστον 10 βουτιες..ποτε δεν αφησα ζωνη και το θυμομουν στα 5 μετρα παο την επιφανεια...
εκει καταλβα το ποσο δουλεευι το μυαλο μας εκει κατω.....μερικα πραγματα γινοται αυτοματα....και δεν υηπαρχει λογικη...

γαι την ιστορια στην συγκεκριμενη ξερα εκανα ρεκορ με 9 ψαρια συναγρυδες απο το ιδιο κοπαδι....το 2006

γαι την ιστορια η λυτρωση που εχω γραψει ειναι περα για περα αληθηνη και τον μαρκο τον ειχα σωσει 2 φωρες απο υποξια την μια ηταν σοβαρη και χρειατηκε να νοσηλευτει.

πιστευω οτι οι θανατοι θα αυθηξουν στο μελλον. γιατι οιδυτε βασιζονται στις επιδωσεις τους που πετυχαν σε πισινες και εξασκηση και οχι σε ωρες βυθου. απο την αλλη για εμενα παιζει τρομερο ρολο το κινητρο που καποιος ψαρευει. ακομη και σε πολυημερα ψαρεματα το κινητροειναι αυτο που θα σε οδηγισει και οχι η λογικη σου....
αν εχουμε τα καταλληλα κινητρα τοτε διγουρα θα εχουμε το καταλληλο ανθρωπο δυπλα μας γιαιτ αν ειμστε σωστοι εμεις τοτε πολοι θα θελουν να μας συνοδεψουν και να ψαρεψουν μασι μας. αν ειμαστε ανταγωνιστικοι και εγωιστες.....θα ειμαστε μονοι μας......
ελπιζω να μην σας κουρασα...

ΝΙΚΗΤΑ σε πολλα εχδεις δικιο...... αλλα μερικες φωρες το χανεις προσπαθοντας να βαλεις μυαλο σε αλλους. ελπισω συντομα να κυνηγισουμε και παλι μαζι. μην ξεχνας οτι εχουμε αφησει ανοιχτους λογαριασμους με ενα κοπαδι μαγιατικα....
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό apneisto » 07 Αύγ 2016, 02:10

kabouras έγραψε:
apneisto έγραψε:Η υποξία δεν έρχεται έτσι ξαφνικά ενώ είσαι μιά χαρά.Η υποξία για να έρθει θα πρέπει να έχεις κάνει τραβηγμένη βουτιά σε χρόνο ή/και βάθος ή παραγωγή έργου, όπως ξεβράχωμα και φυσικά έχεις συνείδηση του τι έχεις κάνει

τραβηγμένη βουτιά σε χρόνο ή/και βάθος ή παραγωγή έργου, όπως ξεβράχωμα, φυσικα κ αυξαvουv τοv κιvδυvο vα παθουμε υποξια ομως υπαρχουv και περιπτωσεις που αυτο εγιvε χωρις εξηγηση... δες το βιvτεο του Koυβαρά κ αvαθεωρησε τα πιστευω σου

https://www.youtube.com/watch?v=w9C6ThVL8xk

Δέν είδα κάτι στο βιντεο του Κουβαρά ώστε να με κάνει να αναθεωρήσω κάτι.Πάντα υπάρουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.Στις περισσότερες των περιπτώσεων όμως αν όχι σε όλες η υποξία οφείλεται στους προαναφερθείς λόγους.Υπάρχουν όμως και πολλοί άλλοι λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν σε υποξία όπως πχ άγχος καθώς αυξανει τους καρδιακούς παλμους με αποτέλσμα να καις περισότερο οξυγόνο,ή αρνητικές σκέψεςι καθώς ο εκέφαλος καταναλώνει το 30% του οξυγόνου όταν δεν είμαστε χαλαροί,η πάλι μία απότομη στροφή σε μία βαθειά κατάδυση μπορεί να οδηγήσει σε έα βαθύ blackout.
FREE DIVE YOGA AND APNEA
Άβαταρ μέλους
apneisto

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 07 Αύγ 2016, 03:47

Αυτά που γράφει ο ΛΟΥΚΑΣ είναι συνταρακτικά .
Άπειρες ώρες στο νερό, υπερβάσεις των υπερβάσεων, λιποθυμίες, ακραίες καταστάσεις, νοσοκομεία, θάλαμοι, νεκροί.
Αυτό είναι ρε παιδιά το ψαροτουφεκάκι ;

Για εμάς τους μικρούς λέω, τι λέτε μήπως να πάρουμε ένα τελείως διαφορετικό δρόμο ;
Εγώ προσωπικά έχω διαλέξει ένα τελείως διαφορετικό δρόμο.

Αρέσουν σε δύο φίλους τα καρτέρια στα -30 ; Πολύ ωραία. Πας όμορφα συντροφικά, με το πλάνο σου, το ένα όπλο, το νεράκι σου, κάνεις τις βουτίτσες σου πιάνεις μια στήρα ή και τίποτα και γυρνάς μετά απο 3-4 ωρίτσες σπίτι.
Γιατί να πας μόνος ; ( Η φωνή της δικαιολογίας : Δεν έχω σωστό ζευγάρι, δεν έχω χρόνο, πάω με σύνεση κ.τ.λ )
Γιατί να ψαρέψεις έστω και με ζευγάρι 12 ώρες, λέμε τώρα, και να φτάσεις στα όρια γιατί ; Για μια συναγρίδα 4 κιλα ;
Γιατί να καταπονηθείς ; Γιατί να φτάσεις στο γκρεμό της ακρότητας ;

Αρέσει σε ένα άτομο το αποκλειστικά μοναχικό ψαροτούφεκο, για να το δούμε.
Μπορείς να πάρεις τη σημαδούρα σου με το νεράκι, τα αποξηραμένα φρούτα και ένα παλιό κινητό στη στεγανή θήκη, να κολυμπήσεις στην ακτογραμμή στα 2-3 μέτρα να βιντεοσκοπήσεις τα χταποδάκια, να ακονίσεις πνεύμα/μυαλό αναζητώντας τα όμορφα λαυράκια.
Να προσπαθήσεις να ξεγελάσεις ένα όμορφο σαργό.
Να έρθεις αντιμέτωπος με ένα γοφάρι.
Να πιάσεις μια ωραία τσιπούρα που βόσκει.
Να δεις για πρώτη φορά μια καραγκίδα ή ένα κοπάδι ωραία κοκκάλια.
Να χτυπήσεις και δύο 400γρ. κέφαλους.
Να τελειώσεις το ψαρεματάκι, να τον πετάξεις τον Κοτσάμπαση απόξω, να κάνεις γυμνός ένα δροσερό μπανάκι.
Μετά να πας στους αγαπημένους.

Η δύναμη της απλότητας ρε παιδιά, είναι πιο απλά τα πράγματα.
Δεν νομίζετε.
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 07 Αύγ 2016, 12:04

manos44 έγραψε:Αρέσει σε ένα άτομο το αποκλειστικά μοναχικό ψαροτούφεκο, για να το δούμε.
Μπορείς να πάρεις τη σημαδούρα σου με το νεράκι, τα αποξηραμένα φρούτα και ένα παλιό κινητό στη στεγανή θήκη, να κολυμπήσεις στην ακτογραμμή στα 2-3 μέτρα να βιντεοσκοπήσεις τα χταποδάκια, να ακονίσεις πνεύμα/μυαλό αναζητώντας τα όμορφα λαυράκια.
Να προσπαθήσεις να ξεγελάσεις ένα όμορφο σαργό.
Να έρθεις αντιμέτωπος με ένα γοφάρι.
Να πιάσεις μια ωραία τσιπούρα που βόσκει.
Να δεις για πρώτη φορά μια καραγκίδα ή ένα κοπάδι ωραία κοκκάλια.
Να χτυπήσεις και δύο 400γρ. κέφαλους.
Να τελειώσεις το ψαρεματάκι, να τον πετάξεις τον Κοτσάμπαση απόξω, να κάνεις γυμνός ένα δροσερό μπανάκι.
Μετά να πας στους αγαπημένους.

Η δύναμη της απλότητας ρε παιδιά, είναι πιο απλά τα πράγματα.
Δεν νομίζετε.

Μπράβο ρε Μάνο!!!
Κόντρα στις τάσεις...
:hello:
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 07 Αύγ 2016, 12:50

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:ΜΕΤΑ απο τοσες σελ ......

στο δρομο της επιστορφης μου εφιαξε ενα νερο με ζαχαρι και ενα σκετο μπουκαλι και επρεπ να τα πιω μεχρι την αθηνα..... κοιμομουν συνεχεια και με ξυπναγανε για να πιω νερο.....
την επομενη μερα συνηλθα και στην ουια ξαναψαρεψα μετα απο ενα μηνα μια και οι ρυξεις της απνοιας ηταν τρομερες.....
ξεκινησα σιγα σιγα απο ρυχα καρτερια και μετα πηγα πιο βαθεια...
....

Μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις για εμας τους αρχαριους τι ειναι αυτο που γραφεις;
learner

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 07 Αύγ 2016, 13:44

Adorable έγραψε:Ένα σχολείο με ελεγχόμενα black out που παράλληλα θα γινόταν εκπαίδευση στη σωστή στάση του σώματος λίγο πριν την επιφάνεια ώστε να βγαίνεις με το πρόσωπο έξω και απόρριψη ζώνης, με επανάληψη ώστε να κλειδώσει η ενέργεια από το υποσυνείδητο του δύτη θα είχε σώσει κόσμο.

Τελείως ΛΑΘΟΣ τοποθέτηση.
Ή υποξία δεν έχει μνήμη ούτε κάποιος μπορεί να "προπονηθεί" σε αυτή.
Έχει μηχανισμούς αφάνταστα πολύπλοκους,και δεν είναι κάθε φορά εφικτό να τους αναπαραξουμε,ούτε για αστείο μην το επιχειρήσετε και κανείς σοβαρός εκπαιδευτής δεν θα το αναλάβει.
Στα υπόλοιπα μαζί σου.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 07 Αύγ 2016, 14:05

stelarasA'MAK έγραψε:
Adorable έγραψε:Ένα σχολείο με ελεγχόμενα black out που παράλληλα θα γινόταν εκπαίδευση στη σωστή στάση του σώματος λίγο πριν την επιφάνεια ώστε να βγαίνεις με το πρόσωπο έξω και απόρριψη ζώνης, με επανάληψη ώστε να κλειδώσει η ενέργεια από το υποσυνείδητο του δύτη θα είχε σώσει κόσμο.

Έχει μηχανισμούς αφάνταστα πολύπλοκους,και δεν είναι κάθε φορά εφικτό να τους αναπαραξουμε,ούτε για αστείο μην το επιχειρήσετε και κανείς σοβαρός εκπαιδευτής δεν θα το αναλάβει.
Στα υπόλοιπα μαζί σου.

Nαι, όντως στο συγκεκριμένο σημείο του κειμένου έχει δίκιο ο Στέλιος εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζουμε ; Λέω..
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 07 Αύγ 2016, 14:21

manos44 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:

Στα υπόλοιπα μαζί σου.

Nαι, όντως στο συγκεκριμένο σημείο του κειμένου έχει δίκιο ο Στέλιος εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζουμε ; Λέω..

Δεν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτό Μανο,είναι βασικό σημείο της θεωρίας της Ελεύθερης Κατάδυσης.
Μόνο εκπαίδευση στην πρόληψη,όχι...πρόβα.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 07 Αύγ 2016, 15:02

stelarasA'MAK έγραψε:
manos44 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:

Στα υπόλοιπα μαζί σου.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτό Μανο,είναι βασικό σημείο της θεωρίας της Ελεύθερης Κατάδυσης.
Μόνο εκπαίδευση στην πρόληψη,όχι...πρόβα.

Συμφωνώ αλλά με το πέρασμα των χρόνων δεν ξέρω η επιστήμη που μπορεί να φτάσει ή τι θα ανακαλύψει.
manos44

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες