• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Re: Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό dicentrarchus » 02 Αύγ 2016, 13:47

Ρε μαγκες μπορεί αυτό το θέμα να μείνει καθαρό και το μπιρι μπιρι να μεταφερθεί αλλού ??...

Εδώ πιστεύω πρέπει να δωθεί βήμα μόνο στις βιντεο-αφηγήσεις περιστατικών υποξίας και όχι οι γνώμες του κάθε ανειδίκευτου.

Ενα σημαντικό θέμα που πρεπει να μεινει καρφιτσωμένο να το βλέπουν ΟΛΟΙ οσοι μπαίνουν στο φορουμ, γίνεται πάλι παιδίο ξεκατινιάσματος που σε λιγο καιρό θα πέσει...
Αλεξανδρος Ν.
Άβαταρ μέλους
dicentrarchus

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 02 Αύγ 2016, 14:25

Ο τρελός είπε πολύ σωστή κουβέντα.
Μαχητικό χωρίς σχέδιο πτήσης δεν υφίσταται.
Ένα άλλο τεράστιο θέμα είναι το να κόβεις την βουτιά.
Είναι ανόητο να φτάνεις στα όρια. Διαφραγματικοί , μπλέ μούρη , μάτια έξω
δεν αφορούν το σπόρ αλλά όσους αρέσκονται σε θρίλερ .
Κάνεις την βουτίτσα στα μετράκια που εξ αρχής σχεδίασες και αν έχει ψάρι κάθεσε
ειδάλλως κόβεις την βουτιά και αναχωρείς χαλαρά και ωραία.
Λέγεται και οικονομία δυνάμων
Αυτά φυσικά μόνο στο καρτέρι .
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 02 Αύγ 2016, 15:07

dicentrarchus έγραψε:Ρε μαγκες μπορεί αυτό το θέμα να μείνει καθαρό και το μπιρι μπιρι να μεταφερθεί αλλού ??...

Εδώ πιστεύω πρέπει να δωθεί βήμα μόνο στις βιντεο-αφηγήσεις περιστατικών υποξίας και όχι οι γνώμες του κάθε ανειδίκευτου.

Ενα σημαντικό θέμα που πρεπει να μεινει καρφιτσωμένο να το βλέπουν ΟΛΟΙ οσοι μπαίνουν στο φορουμ, γίνεται πάλι παιδίο ξεκατινιάσματος που σε λιγο καιρό θα πέσει...

Αλέξανδρε συμφωνώ στην πρόταση να παραμείνει όσο γίνεται καθαρό από εκτός θέματος σχόλια.
Στα σχεδόν 10 χρόνια που υπάρχει το φόρουμ, έχουμε καταλάβει ότι δεν έχουμε τέτοιο βαθμό αυτοπειθαρχίας ώστε να κρατάμε τις όλες συζητήσεις εντός θέματος.
Στο συγκεκριμένο θέμα γράφονται αφηγήσεις σχετικά με περιστατικά υποξίας και γίνονται σχόλια με αφορμή αυτές. Ας προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε έτσι.

Η πραγματικότητα είναι ότι τα θέματα που δημιουργούμε δεν είναι καθαρά. Χρειάζεται να ψάξει για να βρει κάποιος τις χρήσιμες πληροφορίες και ανάμεσα τους να διαλέξει εκείνες που ο ίδιος ΚΡΙΝΕΙ ότι είναι χρήσιμες. Αυτό έχει και τα θετικά του. Ίσως τελικά να είναι καλύτερο να κοπιάσει κανείς για να πάρει αυτά που έχει να του προσφέρει το φόρουμ, δηλαδή οι άνθρωποι που γράφουν εδώ.

Εκείνο που θέλω να τονίσω σε αυτό το θέμα είναι ότι αυτά που γράφονται είναι απόψεις και μάλιστα απόψεις από ανθρώπους που στη συντριπτική πλειοψηφία τους δεν είναι εκπαιδευτές (δεν ξέρω αν υπάρχει έστω ένας). Ίσως να μην υπήρξαν καν μαθητές σε κάποιο σχολείο Ε/Κ, δεν το γνωρίζω. Ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες από τη θάλασσα και αυτές καταθέτει. Το φόρουμ δεν είναι σχολείο, ούτε πανεπιστήμιο κατάδυσης ούτε έχουμε σκοπό να παρέχουμε καθαρή γνώση από εξειδικευμένους πάνω στα θέματα. Είμαστε εδώ για να φιλοξενούμε απόψεις από όλους, κάποιες από τις οποίες ίσως οδηγήσουν σε λάθη. Γι αυτό το λόγο, όσοι διαβάζετε αυτές τις γραμμές, ειδικά οι νεότεροι, δείξετε μεγάλη προσοχή στο πώς διαλέγετε και πώς ερμηνεύετε αυτά που γράφονται. Οι σκέψεις που γράφονται εδώ θέλουν αρκετή δουλειά στο μυαλό πριν τις πάρετε μαζί σας στη θάλασσα για δοκιμή, ειδικά εκείνες που αφορούν θέματα ασφάλειας. Χρειάζεται να δημιουργήσετε το δικό σας προσωπικό φίλτρο. Η δική σας κριτική ικανότητα θα σας βοηθήσει να ξεχωρίσετε τί θα κρατήσετε από αυτά που γράφονται.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό apneisto » 02 Αύγ 2016, 15:22

Mourgos έγραψε: Για όσους γράφετε ότι τα 25μ σε 3 χρόνια είναι πολλά κ την ατάκα με τα στραγάλια: Τα χρονια είναι υπεραρκετά αν οι ώρες που έχει αφιερώσει κάποιος είναι πολλές. Πάει πχ 3 φορές την εβδομάδα 5-6 ωρες... Επίσης είναι κ θέμα οργανισμου(πχ αιματοκριτη) αλλά κ του πως ή ποιος ήταν δίπλα σου σε αυτό. Άλλο να μαθαινεις εμπειρικά ή διαβάζοντας κάποια πράγματα κι άλλο αυτή τη γνώση να σου τη μεταφέρει δια ζώσης κάποιος. .

Αν δεν σου αρέσουν τα στραγάλια εσύ βάλε φυστίκια,φασόλια,φακές και ότι άλλο σου αρέσει.Εχω ασχοληθεί,πειραματισθεί και διαβάσει (και συνεχίζω)σε αγωνιστικό επίπεδο (αν και απο επιλογή σταμάτησα να αγωνίζομαι)με τη ελεύθερη και σε ερασιτεχνικό επιπεδο με το ψαροτούφεκο που ξέρω πολύ καλά τι λέω.Σε περίπτωση που έχεις αμφιβολίες μπορουμε να βρεθούμε για ένα καφέ και να το συζητήσουμε.
FREE DIVE YOGA AND APNEA
Άβαταρ μέλους
apneisto

Νέα δημοσίευσηαπό Filippos_C » 02 Αύγ 2016, 16:18

Προσωπικη η παρακατω ιστορια,

Βουτια με (σωστο) ζευγαρι που καθοταν απο πανω μου στις βουτιες και φωναζε αν απομακρυνομουν απο κοντα του. (Πολλες φορες με ειχε παροτρινει να κανω σχολειο αλλα μεχρι τοτε δεν ειχα κανει.)

Ξεκιναω ενα καρτερακι στα 7 μετρα. Στο κατεβασμα βλεπω μια πετονια μπροστα απο το σημειο που θα καθομουν για το καρτερι. Δεν με ενοχλει λεω... ολα καλα.

Βλεπω ενα σκαρο και του ριχνω. Αυτος αρχιζει να σπαρταραει και το αποτελεσμα ειναι να μπλεχτει η βεργα πανω στην πετονια.

Ανεβαινω, ανοιγει ο μουλινες αλλα εγω αρχαριος τοτε δεν τον ειχα συνηθισει και αφηνω το οπλο στα 3 μετρα να επιπλεει σαν να μην ειχε μουλινε.

Το ζευγαρι με παρατειρει. Παω να το φερω του λεω. Ευκολη δουλεια μην τρελαθουμε.

Παιρνω 2/3 ανασες και ξαναβουταω μην μου ξεψαρισει το "τροπαιο". Προφανως δεν γεμισα αερα ουτε ειχα χαλαρωσει σωστα. Αλλα ο χρονος που προεβλεπα να χρειαζομουν ηταν λιγος. (ΛΑΘΟΣ)

Παω κατω ανετα, τραβαω την πετονια που ηταν τεντομενη και απο τις 2 μεριες και ξεμπλεκω την βεργα. Ω τι ποιο φισιολογικο να αφησω την πετονια που ειχε τεντωσει ακομα παραπανω να πεσει προς τα κατω.

Ξεκιναω για πανω αλλα αμεσως νιωθω κατι να με τραβαει απο το ποδι.... Με φρεναρει εντελως στα 5 μετρα απο την επιφανεια.

Η πετονια καθως επεφτε πισω στο βυθο μπλεχτηκε στο βαρακι ποδιου μου και με κραταει σαν αιωρουμενο....

Τοτε ενιωσα πρωτο διαφραγματικο

Κατεβαζω το χερι στο ποδι, κανω ενα τραβηγμα.. τπτ... αγκιστρωμενος επανω

Λεω εδω ειμαστε μαγκα μου.... Ολα για ολα και τραβαω με οση δυναμη ειχα μεσα στην ελλειψη οξυγωνου και το λαχανιασμα που ενιωθα. Και ευτυχως ανοιγει το κλιπς του βαρους ποδιου και ελευθερωνομαι...

Κοιταω πανω προς την επιφανεια και το ζευγαρι με κοιτουσε και αν ειχε αποτυχει η δευτερη προσπαθεια και εχανα την ψυχραιμια μου θα ειχε κατεβει αμεσα.

Ανεβαινω, χαλαρωνω και κατεβαινω ξανα κατω να τα μαζεψω ολα... Κοβω και την πετονια...

Τοτε καταλαβα και ποσο τυχερος ημουν αφου το βαρακι αυτο που μπλεχτηκε η πετονια ειχε σπασμενο το ενα δοντακι στο κλιπς απο προηγουμενη φορα που το φορεσα ατσαλα. Σιγουρα αν ηταν ακεραιο δεν θα ανοιγε ετσι ευκολα κανοντας την ιστορια μου σιγουρα πιο μεγαλη σε διαρκεια. Για να μην πω τιποτα αλλο..

ΥΓ: Στο σχολειο μετα ακουσα κατι σημαντικο που θα ηθελα να αναφερω. Στο ζευγαρι αυτος που μενει επανω πρεπει να κανει ηδη αναπνοες χαλαρωσης και να ειναι ετοιμος να βουτιξει και εκεινος αν χρειαστει στα μετρα που παει ο πρωτος για να μπορει αν χρειαστει να επεμβει και να σωσει το ζευγαρι του. Φανταστειτε να προσπαθεις να χαλαρωσεις οταν βλεπεις τον φιλο σου να "χορευει" σαμπα η' να ανεβαινει χωρις οπλο και χωρις πεδιλιες η' κατω ακινητο στο βυθο.
My word is my bond
Άβαταρ μέλους
Filippos_C

Νέα δημοσίευσηαπό george242 » 02 Αύγ 2016, 16:26

dicentrarchus έγραψε:Ρε μαγκες μπορεί αυτό το θέμα να μείνει καθαρό και το μπιρι μπιρι να μεταφερθεί αλλού ??...

=D> ΣΩΣΤΌΣ :good:
george242

Νέα δημοσίευσηαπό platonas78 » 02 Αύγ 2016, 23:16

το πρωτο πραγμα που εμαθα ειναι να εχω παντα μαχαιρι μαζι μου,αναλογη περιπτωση οταν ημουν πιτσιρικας και το μαχαιρι με εσωσε
platonas78

Νέα δημοσίευσηαπό alex78 » 02 Αύγ 2016, 23:50

Δείτε εδώ το βίντεο που μας έστειλε ο Νικόλας Κουβαράς, από τους έμπειρους εκπαιδευτές ελεύθερης:

[url]https://www.facebook.com/Never-Dive-Alone-Ποτέ-Χωρίς-Ζευγάρι-584005445103755/?fref=nf[/url]
alex78

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 03 Αύγ 2016, 10:52

Συγχαρητήρια :hello:
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 03 Αύγ 2016, 11:20

Αξιέπαινος όποιος σαν τον κ. Κουβαρά
<<τσαλακώνεται >> για το κοινόν καλό.

Θέλει πολύ μεγάλη εμπειρία να καταλάβει ο ελεύθερος δύτης
πως η αναδυσή του δεν είναι αυτή που πρέπει και να αντιδράσει.

Το συντριπτικό ποσοστό όσων τυχερών ξυπνάνε στα χέρια του ζευγαριού
πρίν σβύσουν ήτανε μιά χαρά.

Συγχαρητήρια και απο μένα για την έξοχη
και λίαν εκπαιδευτική παρουσίαση του συμβάντος .
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 03 Αύγ 2016, 13:16

Το δικό μου Black out ήταν ''στεγνό''

Πρωί μόλις έχω ξυπνήσει και ετοιμάζομαι για ψάρεμα
βάζω την κάψουλα του καφέ να φτιάξω τον διπλό εσπρέσο και πατάω το κουμπί

Παίρνω μια βαθιά ανάσα και κάνω διατάσεις όπως μου έχει μάθει ο φίλος μου ο Δημήτρης underworld που του το έχει δείξει ο Φοίβος για να ανοίξω
Υπενθύμιση μόλις έχω ξυπνήσει

Η επόμενη φάση με βρίσκει στο πάτωμα να προσπαθώ να προσδιορίσω τι είναι αυτός ο ήχος που ακούω ...σαν όνειρο
Ήταν η καφετιέρα τελικά και κατάλαβα ότι είχα σβήσει για κάποια δευτερόλεπτα τόσα ώστε να φτάσει ο καφές στο όριο της κούπας (20'' υπολόγισα την απώλεια αισθήσεων μέχρι να ξυπνήσω)

Ευτυχώς ήμουν μόνος μου στην κουζίνα και δεν φρίκαρα τα παιδιά μου ή την γυναίκα μου
ευτυχώς δεν χτύπησα κάπου όπως έπεφτα

Άσχετο με την θάλασσα απλά κατάλαβα ότι κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα κοντρολάρεις,προβλέψεις
απλά σβήνεις

Στο νερό θυμάμαι περιστατικά σάμπας όλα όμως πριν το σχολείο 2 επιπέδου όπου κατάλαβα ότι έκανα τραγικά λάθη και ζω από καθαρή τύχη

Μετά το σχολείο έχω κάνει τραβηγμένες βουτιές στις οποίες είχα ελάχιστους διαφραγματικους
άρα οι διαφραγματικοι για μένα δεν είναι κριτήριο του πότε πρέπει να ανέβεις

Πριν από κάθε βουτιά όταν είμαι μόνος έχω στο μυαλό μου τα παιδιά μου την γυναίκα μου τους γονείς μου κλπ
αυτό δεν με εχει αποτρέψει βέβαια στο παρελθόν από το να κάνω βαθιές βουτιές. .....ξέρω είμαι μαλακας

Ένα είναι το σίγουρο
δεν θέλω να πνιγώ!!!!
Πιστεύω ότι κανένας από αυτούς που πνίγηκαν δεν το ήθελε.
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό sargokampanas » 03 Αύγ 2016, 15:39

Περιστατικό που μου συνέβη χτες το απόγευμα:

Έχω πάει με το ζευγάρι μου σε ένα γνωστό τοπάκι και ψαρεύουμε , χτες δεν είχαμε δει απολύτως τίποτα από ψάρια, κάποια φάση του λέω να κάνω μια τελευταία βουτιά και να φύγουμε.

Οι βουτιές που είχαμε κάνει μέχρι εκείνη την ώρα ήταν από 9-14 μέτρα.

Ξεκινάω λοιπόν να χαλαρώνω και βουτάω Το ρεύμα αρκετά δυνατό και μας παρέσυρε συνεχώς από το σημείο που είχαμε σημαδέψει από την επιφάνεια βλέπω πως τα μέτρα δεν μου φαινόταν για τα 14 που είχαμε πάει τελευταία αλλά κάπως βαθύτερα.

Κάποια στιγμή βλέπω το ρολόι έγραφε 13 μέτρα αλλά εγώ απείχα αρκετά από τον πάτο, και εκείνη την στιγμή βλέπω 2 καλούς συκιούς στον πάτο και συνεχίζω την βουτιά μου κατά πάνω τους. Με αντιλαμβάνονται και αρχίζουν να την κάνουν για το θαλάμι τους, ακολουθώ κι εγώ στο θαλάμι που βρισκόταν στον πάτο, πάω στο θαλάμι και βλέπω μέσα 15-20 συκιούς και ένα ροφό στο βάθος. Εκείνη την ώρα στάστισα γιατί δεν είχα ξαναδεί τόσα ψάρια μαζεμένα, (αντί να δω τι θα κάνω με βολή) κάνω το λάθος να κοιτάξω το ρολοϊ κι έγραφε 21,5 αμέσως ένιωσα σαν να πνίγομαι, σαν ένας κόμπος στο στομάχι μου δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς (δεν ήπια νερό είχα το αίσθημα) ίσως πανικοβλήθηκα από το βάθος ίσως δεν ήμουν μαθημένος σε τέτοια βάθη ίσως η πίεση δεν ξέρω. Δεν επιχειρώ βολή και αρχίζω να αναδύομαι κάπου στα 7 μέτρα πριν βγω ένιωθα τα πόδια μου πολύ κουρασμένα σαν να μην είχα άλλη δύναμη, το ζευγάρι μου όμως είχε αντιληφθεί ότι κάτι δεν πάει καλά και κάπου στα 5 μέτρα με περιμένε και με βοήθησε να βγω πάνω δεν έπαθα σάμπα ή λιποθυμία αλλά ήταν ένα κακό συναίσθημα.

Φυσικά δεν επιχειρήσαμε άλλη βουτιά παρόλου που το θαλάμι ήταν γεμάτο ψάρια, τα μαζέψαμε και φύγαμε
Η αθέρινα ντουφεκιεται εύκολα θαρρώ αρκεί να σκοπεύεις σωστα
Άβαταρ μέλους
sargokampanas

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 03 Αύγ 2016, 16:09

sargokampanas έγραψε:Περιστατικό που μου συνέβη χτες το απόγευμα:

Έχω πάει με το ζευγάρι μου σε ένα γνωστό τοπάκι και ψαρεύουμε , χτες δεν είχαμε δει απολύτως τίποτα από ψάρια, κάποια φάση του λέω να κάνω μια τελευταία βουτιά και να φύγουμε.

Οι βουτιές που είχαμε κάνει μέχρι εκείνη την ώρα ήταν από 9-14 μέτρα.

Ξεκινάω λοιπόν να χαλαρώνω και βουτάω Το ρεύμα αρκετά δυνατό και μας παρέσυρε συνεχώς από το σημείο που είχαμε σημαδέψει από την επιφάνεια βλέπω πως τα μέτρα δεν μου φαινόταν για τα 14 που είχαμε πάει τελευταία αλλά κάπως βαθύτερα.

Κάποια στιγμή βλέπω το ρολόι έγραφε 13 μέτρα αλλά εγώ απείχα αρκετά από τον πάτο, και εκείνη την στιγμή βλέπω 2 καλούς συκιούς στον πάτο και συνεχίζω την βουτιά μου κατά πάνω τους. Με αντιλαμβάνονται και αρχίζουν να την κάνουν για το θαλάμι τους, ακολουθώ κι εγώ στο θαλάμι που βρισκόταν στον πάτο, πάω στο θαλάμι και βλέπω μέσα 15-20 συκιούς και ένα ροφό στο βάθος. Εκείνη την ώρα στάστισα γιατί δεν είχα ξαναδεί τόσα ψάρια μαζεμένα, (αντί να δω τι θα κάνω με βολή) κάνω το λάθος να κοιτάξω το ρολοϊ κι έγραφε 21,5 αμέσως ένιωσα σαν να πνίγομαι, σαν ένας κόμπος στο στομάχι μου δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς (δεν ήπια νερό είχα το αίσθημα) ίσως πανικοβλήθηκα από το βάθος ίσως δεν ήμουν μαθημένος σε τέτοια βάθη ίσως η πίεση δεν ξέρω. Δεν επιχειρώ βολή και αρχίζω να αναδύομαι κάπου στα 7 μέτρα πριν βγω ένιωθα τα πόδια μου πολύ κουρασμένα σαν να μην είχα άλλη δύναμη, το ζευγάρι μου όμως είχε αντιληφθεί ότι κάτι δεν πάει καλά και κάπου στα 5 μέτρα με περιμένε και με βοήθησε να βγω πάνω δεν έπαθα σάμπα ή λιποθυμία αλλά ήταν ένα κακό συναίσθημα.

Φυσικά δεν επιχειρήσαμε άλλη βουτιά παρόλου που το θαλάμι ήταν γεμάτο ψάρια, τα μαζέψαμε και φύγαμε

Νιώθω την ανάγκη να σε συγχαρώ για την απόφαση σου να εξιστορήσεις την εμπειρία σου.
Πραγματικά οι προσωπικές μου διαπιστώσεις βγάζουν το ψυχολογικό τομέα ως το σημαντικότερο κομμάτι και ακολουθούν δίπλα-δίπλα τρόπος ζωής, θεωρητική γνώση όσον αφορά τα πάντα σχετικά με την ελεύθερη κατάδυση.
Το σημαντικότερο στην ελ.κατάδυση και την υποβρύχια αλιεία είναι από το 1- 50 μέτρα να είμαστε με σωστό ζευγάρι. Γιατί μπορούν να συμβούν τα πάντα.
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 03 Αύγ 2016, 16:18

sargokampanas έγραψε:Περιστατικό που μου συνέβη χτες το απόγευμα:....

και πολυ καλα κανατε. Το θαλαμι παλι εκει θα ειναι οπως και τα ψαρια το ποιο πιθανο. :thumbsup:
learner

Νέα δημοσίευσηαπό billyxp » 03 Αύγ 2016, 20:10

Πανικος, ο πιο κακος συμβουλος σε πολλες καταστασεις , δεν αφηνει περιθωρια να γινεις αποτελεσματικος και κανει τα ευκολα δυσκολα
Προπονηση ακομα και στη στραβη πριν ακομα συμβει και οχι λοιπον ασε να παθουμε και μετα βλεπουμε τι θα γινει
Τιποτα στην τυχη!!!....
Καντε και κανενα μαθημα πρωτες βοηθειες τα απλα πραγματακια που κανονικα θα επρεπε να μαθαινουν τα παιδακια απο το δημοτικο και ελαχιστοι γυρω μας ξερουν,
Ελευθερωση αεραγωγου, σωστες αναπνοες, σωστες καρδιακες συμπιεσεις (αχρειαστα αλλα απαραιτητα)
billyxp

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες