• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό alex78 » 26 Ιούλ 2016, 11:35

Καλημέρα σε όλους,

ονομάζομαι Αλέξανδρος και μόλις πληροφορήθηκα και εγώ το θάνατο του Λευτέρη.

Έχασα και εγώ τον μικρό μου αδελφό μου Φίλιππο πριν σχεδόν ένα χρόνο (27 χρονών παλικαράκι) από υποξία
(δες εδώ http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 3&start=15)

Προσπαθώντας να βοηθήσω την κοινότητα και κυρίως να συμβάλλω όσο μπορώ στο να σωθούν άλλοι άνθρωποι δημιούργησα πρόσφατα αυτή τη σελίδα στο fb: https://www.facebook.com/Never-Dive-Alone-Ποτέ-Χωρίς-Ζευγάρι-584005445103755/ και αυτό το κανάλι στο youtube: https://www.youtube.com/channel/UCosZGS ... JxPaSMBJGQ και ζητάω από ανθρώπους (έμπειρους και μη) να μοιραστούν μία σύντομη αφήγηση on cam από περιστατικό υποξίας που βίωσαν προσωπικά (ως θύμα ή διασώστης).

Πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να περάσει το μήνυμα όσο και σε όσους γίνεται.

Θα παρακαλούσα όλους όσοι έχουν μια προσωπική ιστορία οι ίδιοι ή στον κύκλο τους να τραβήξουν ένα 2-3 λεπτό video με το κινητό και να μου το στείλουν (aroustas@gmail.com) ή να το ποστάρουν απευθείας.

Μπαίνει Αύγουστος και είναι βέβαιο ότι θα έχουμε και νέα θύματα
Ας κάνουμε μια παραπάνω προσπάθεια να σώσουμε έστω και έναν φέτος!

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος
alex78

Re: Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό fotisdra » 26 Ιούλ 2016, 11:41

Συλληπητηρια για τον αδελφο σου και πολλα μπραβο που βρηκες το κουραγιο μεσα απο αυτο το θλιβερο περιστατικο να βοηθησεις την κοινοτητα μας :hello:
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι
fotisdra

Νέα δημοσίευσηαπό fishman » 26 Ιούλ 2016, 11:45

μπραβο ρε παλικαρε που εφτιαξες την ομαδα και μετα απο οσα εγιναν σε σενα τα μοιραζεσαι μαζι μας, πολυ καλη ιδεα!! Συλληπητηρια για τον αδελφο σου..ας ελπισουμε να μην υπαρξουν πολλα ακομη θυματα..
fishman

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 26 Ιούλ 2016, 12:20

επειδη το λινκ δεν λειτουργει το ξαναβαζω

https://www.facebook.com/Never-Dive-Alo ... 5/?fref=ts
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 26 Ιούλ 2016, 12:47

εγώ θα πω ΌΧΙ στο ποτέ χωρίς ζευγάρι
θα πω ότι η ζωή είναι ωραία και ότι κανένα ψάρι δεν αξίζει την ζωή μας ,ΚΑΝΈΝΑ
όπως προσέχουμε καβαλώντας ένα παπάκι η μια μηχανή η ιχ και παίρνουμε τα ανάλογα μέτρα προστασίας δηλ.κράνος η ζώνες έτσι και στο ψάρεμα το μοναχικό
Διότι όπως και στους θανάτους από τροχαία συνήθως έφταιγε η μη χρήση κράνους(ρίξτε μια μάτια γύρω σας πόσοι φοράνε κράνος ???πόσοι δεν παραβιάζουν κόκκινο σηματοδότη ?????πόσοι μιλάνε στο κινητό στο ιχ ?????εκεί τι φταίει ??το ότι εισουν μόνος στο ιχ η στο παπάκι ?????η το κακό σου το κεφάλι ????) η ζώνης ,έτσι και στο ψαροτούφεκο θα φταίνε πολλά άλλα εκτός συνήθως το ότι εισουν μόνος ,όλοι γνωρίζουμε τι και πως
Οπότε θεωρώ ολίγον κοροϊδία να διαβάζω συνεχώς σαν μόνη λύση το ποτέ χωρίς ζευγάρι από πολλούς και λύσαμε το πρόβλημα και βλέπεις μετά το ζευγάρι να προσπαθεί να σώσει το ζευγάρι του από υποξία η άλλο γιατί ???γιατί υπερέβαλε τον εαυτό του για να μην το γράψω όπως θα ήθελα τώρα και γίνω κακός
Είναι σαν αυτό που άκουσα από τον ιαβέρη στο ότι μαζεύτηκαν κάποιοι δήμαρχοι νησιών να συζητήσουν τη θα κάνουν με τα τροχαία και θανάτους από της γουρούνες κτλ στα νησιά τους ,και η απόφαση που πήραν είταν να επεκτίνουν τους χώρους τον νοσοκομείων ???????????????????????????????????????όχι το πως να μοιώσουν τους θανάτους αλλά πως να επεκτίνουν τους χώρους νοσηλείας τον νοσοκομείων τους .
τελειώνω συμπληρώνοντας ότι ναι θεμιτό να έχεις ένα ζευγάρι σαφώς αλλά είμαι εντελώς αρνητικός στο ποτέ χωρίς ζευγάρι
θεωρώ ότι θα πρέπει να βρούμε μια σωστή λύση και όχι να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 26 Ιούλ 2016, 13:10

thalassa50 έγραψε:εγώ θα πω ΌΧΙ στο ποτέ χωρίς ζευγάρι
όπως προσέχουμε καβαλώντας ένα παπάκι η μια μηχανή η ιχ και παίρνουμε τα ανάλογα μέτρα προστασίας δηλ.κράνος η ζώνες έτσι και στο ψάρεμα το μοναχικό
Διότι όπως και στους θανάτους από τροχαία συνήθως έφταιγε η μη χρήση κράνους(ρίξτε μια μάτια γύρω σας πόσοι φοράνε κράνος ???πόσοι δεν παραβιάζουν κόκκινο σηματοδότη ?????πόσοι μιλάνε στο κινητό στο ιχ ?????εκεί τι φταίει ??το ότι εισουν μόνος στο ιχ η στο παπάκι ?????η το κακό σου το κεφάλι ????) η ζώνης ,έτσι και στο ψαροτούφεκο θα φταίνε πολλά άλλα εκτός συνήθως το ότι εισουν μόνος ,όλοι γνωρίζουμε τι και πως
Οπότε θεωρώ ολίγον κοροϊδία να διαβάζω συνεχώς σαν μόνη λύση το ποτέ χωρίς ζευγάρι από πολλούς και λύσαμε το πρόβλημα και βλέπεις μετά το ζευγάρι να προσπαθεί να σώσει το ζευγάρι του από υποξία η άλλο γιατί ???γιατί υπερέβαλε τον εαυτό του για να μην το γράψω όπως θα ήθελα τώρα και γίνω κακός
Είναι σαν αυτό που άκουσα από τον ιαβέρη στο ότι μαζεύτηκαν κάποιοι δήμαρχοι νησιών να συζητήσουν τη θα κάνουν με τα τροχαία και θανάτους από της γουρούνες κτλ στα νησιά τους ,και η απόφαση που πήραν είταν να επεκτίνουν τους χώρους τον νοσοκομείων ???????????????????????????????????????όχι το πως να μοιώσουν τους θανάτους αλλά πως να επεκτίνουν τους χώρους νοσηλείας τον νοσοκομείων τους .
τελειώνω συμπληρώνοντας ότι ναι θεμιτό να έχεις ένα ζευγάρι σαφώς αλλά είμαι εντελώς αρνητικός στο ποτέ χωρίς ζευγάρι
θεωρώ ότι θα πρέπει να βρούμε μια σωστή λύση και όχι να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας :hello:

Η προσοχή ειναι κατι πολύ σχετικό.
Η <<άνεση>> μέσα στο νερό το ίδιο.
Η σκέψη του μυαλού δεν δύναται να κατανοήσει την κατάσταση του κορμιού.
Η ευφορία της θάλασσας ξεγελάει.
Οσο να γνωρίζουμε τον εαυτό μας οι ιδιαιτερότητες μέσα στο υγρό στοιχείο δεν μπορεί να είναι προβλέψιμες.
Και αν κάνουμε αναγωγή στο μηχανάκι κανένα κράνος δεν μας σώζει στην μετωπική.
Οσοι βουτάμε μόνοι κουβαλάμε πάντα το φορτίο του αστάθμητου παράγοντα.
Κατι που σχεδον εκλειπει με το ζευγάρι.
Η εμπειρία το δειχνει, η μοναχικότητα στην θάλασσα μας βάζει σε ομάδα υψηλου κινδυνου, οσο κι αν το αφορίζουμε,
οσο κι αν το ξεχναμε, οσο κι αν δεν θελουμε να το δεχτουμε.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 26 Ιούλ 2016, 13:42

thodoris981 έγραψε:

Η προσοχή ειναι κατι πολύ σχετικό.
Η <<άνεση>> μέσα στο νερό το ίδιο.
Η σκέψη του μυαλού δεν δύναται να κατανοήσει την κατάσταση του κορμιού.
Η ευφορία της θάλασσας ξεγελάει.
να έχεις το μυαλό σου στο να μην σε ξεγελάει όσο μπορείς μπσάρι θα ξανάβρεις ,τον εαυτό σου δεν θα ξανάβρεις ,αυτό αν έχεις υπόψη έχεις της πιθανότητες να μην πάθεις κάτι
Οσο να γνωρίζουμε τον εαυτό μας οι ιδιαιτερότητες μέσα στο υγρό στοιχείο δεν μπορεί να είναι προβλέψιμες.
:good:

Και αν κάνουμε αναγωγή στο μηχανάκι κανένα κράνος δεν μας σώζει στην μετωπική
99%υπέρ σου να μην σπάσεις το κεφάλι ,ενώ αν δεν το φοράς γιατί είσαι μάγκας ???????πας μάγκας επάνω συνήθως στην χειρότερη
.
Οσοι βουτάμε μόνοι κουβαλάμε πάντα το φορτίο του αστάθμητου παράγοντα.

Κατι που σχεδον εκλειπει με το ζευγάρι.
ναι ,όσοι έχουν κάποιον από πάνω καταλήγουν να τους σώζουν η από πάνω ,γιατί όμως ΓΙΑΤΊ ????????????

Η εμπειρία το δειχνει, η μοναχικότητα στην θάλασσα μας βάζει σε ομάδα υψηλου κινδυνου, οσο κι αν το αφορίζουμε,
[color=#FF4000]ομάδα υψηλου κινδυνου είμαστε έτσι και αλλοιώς και στον δρόμο να περπατάμε αν το πάρουμε έτσι ,σωστός όμως για αυτό είτε μόνος είτε με ζευγάρι ??κανένα ψάρι δεν αξίζει την ζωή μας,και από ότι βλέπω στο fb που άνοιξε ο άλλος για υποξιεσ ???γίνετε της τρελής από σώσιμο του ζευγαριού ?????????????αυτό έπρεπε να ψάχνετε ,το γιατί ο άλλος ο ηλίθιος φτάνει στο σημείο να τον σώζει το ζευγάρι ????σορρυ για το ηλίθιος αλλά έτσι είναι ρε παιδιά ,είναι ηλίθιος γιατί δεν σκαιφτετε ούτε το ζευγάρι του τη θα πάθει αν ο μη γίνετο δεν μπορεί για α β λόγους δεν μπορέσει να τον σώσει [/color]

οσο κι αν το ξεχναμε, οσο κι αν δεν θελουμε να το δεχτουμε.

το ζευγάρι θα σε σώσει από υποξία
εναι έχεις δίκιο ,αλλά δώ είναι το ζουμί ,γιατί να σε σώσει ????γιατί φτάνεις σε μεγάλο ποσοστό σε αυτό το σημείο όταν έχεις ζευγάρι ????αυτό θέλει ερεύνηση και προόληψή ,αυτό λέω και όχι απλά ποτέ χωρίς ζευγάρι και τελειώσαμε ,λύσαμε το θέμα ,προόληψή προόληψή προόληψή και όχι πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι (που λει ο λόγος )η σαν τους δημάρχους αντί να σταματήσουμε τους σκοτωμούς να επεκτίνουμε της πτέρυγες τον νοσοκομείων ??έλεος
δεν είμαι αντίθετος στο ζευγάρι ,είμαι αντίθετος στο να επιβάλουν κάποιοι το πως θα ψαρεύω εγώ γιατί δεν μπορούν η δεν θέλουν να βάλουν μυαλό σε κάποιους ,απλά πράγματα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό COURSAROS » 26 Ιούλ 2016, 13:48

Να γράψω -να μην γράψω ? δεν ξέρω ... είναι του παρόντος ???
Έχω κάνει χρόόόνια το "ζευγάρι " σε "βαθύτη " ,κοιτώντας από πάνω την ΚΆΘΕ βουτιά του και αυτό το πράγμα δεν "παλεύεται".
Τον έχω έχω "θάψει" τον έχω πάει στην γυναίκα του "νεκρό"... το έχω ,τον έχω ....
Ευτυχώς παράτησε το ψάρεμα και αν και αρχικά στεναχωρήθηκα και πικράθηκα μετά... ησύχασα ??? μάλλον ,δεν ξέρω και γω, τι να πω. Μου λείπουν οι βαθιές βουτιές του και τα ψάρια - τρόπαια ,άλλα αφού είμαστε όλοι καλά και δεν έχουμε την τύχη του Λευτέρη ,όλα καλά... ζούμε με τις γυναίκες μας και τα παιδάκια μας και θα δούμε ,(μάλλον), πράγματα (σπουδές -γάμους - βαφτίσεις - κηδείες ) που ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΔΕΝ θα δει ,για ένα λάθος της στιγμής ,του δευτερολέπτου ... και αυτά περί μεγάλης αγάπης στην θάλασσα κλπ, αυτή την στιγμή ,τα βλέπω πολύ μικρά μπροστά στην απώλεια, που θα νιώσουν οι δικοί του και σε αυτά που ο ίδιος θα χάσει ...
Σύνεση και σεβασμό,στον εαυτό μας και σ' αυτούς που μα αγαπάνε.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας "κούρασα" .
COURSAROS

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 26 Ιούλ 2016, 13:52

Συλλυπητήρια Alex. Εγω παντός εχω να πω οτι άλλοι πανε μόνοι, άλλοι πανε με ζευγάρι και άλλοι ΨΑΡΕΥΟΥΝ ΜΕ ΖΕΥΓΑΡΙ. Πολλοί λένε οτι εχω ζευγάρι και τους βλέπεις την ωρα που ψαρεύουν ο ενας εδω και ο άλλος εκει ε...... Ειναι μια αυταπάτη, στην ουσία πάλι μόνος εισαι. Καπου ειχα ακούσει και όντος ισχύει και ειναι το πιο σωστο οτι όταν έχεις ζευγάρι ψαρεύεις με ενα ψαροντουφεκο και τα ματια καρφωμένα πανω στο άτομο που καταδύεται έως την ανάδυση. Τελοσπαντων στη θεωρία όλη καλή είμαστε και εγω μεσα σαυτους και μόνος. Ειναι πολλα τα θέματα και οι παράγοντες βαθιά ρηχα, σε ολα τα βαθοι μπορείς να την πάθεις αλλα και στα δυο μετρα νερο δεν γίνεται να έχεις και το ζευγάρι πισω σου εδω εσένα βλέπουν τα ψαρια και γίνονται λουις. Απο έναν συνάδελφο ειχα ακούσει οτι άμα έχεις ζευγάρι να σε κοιτα νιώθεις περισσότερη ασφάλεια και τραβάς περισσοτερο τις βουτιές ενώ μόνος έχεις και τον φόβο. Ολα δεκτά ο καθένας λέει τα δικά του. Προσθεου δεν λέω οτι δεν πρεπει να έχεις ζευγάρι.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό vasilis » 26 Ιούλ 2016, 14:05

Το ζευγαρι ειναι το κρανος και η ζωνη ασφαλειας, χωρις ζευγαρι ειναι σα να μη φορας κρανος, σα να μη φορας ζωνη ασφαλειας και να οδηγας. Σιγουρα ολοι μας δεν τα φοραμε παντα και σιγουρα ολοι μας εχουμε ψαρεψει μονοι .... Ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος τι κανει στη ζωη του αλλα πρεπει να γνωριζει οτι η πορεια στη ζωη δεν ειναι μοναχικη. Οσο καλυτερα το αντιλαμβανεται ο ανθρωπος αυτο τοσο περισσοτερη εκτιμηση αποκταει για τον εαυτο του αλλα και για το περιβαλλον του. Δεν φοραμε το κρανος για να παμε 250 χλμ.... δεν ειναι αυτη η χρηση των μετρων ασφαλειας. Η ασφαλεια στον ανθρωπο ειναι φυσικη αναγκη... οπως και ο αερας και ο υπνος κλπ. Οταν καλυπτουμε τις φυσικες μας αναγκες αισθανομαστε ομορφα και το σωμα εργαζεται καλυτερα και βρισκεται σε ισορροπια.
Δούλευε εσύ, και η τύχη σου κοιμάται...
Άβαταρ μέλους
vasilis

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 26 Ιούλ 2016, 14:06

thalassa50 έγραψε:

το ζευγάρι θα σε σώσει από υποξία
εναι έχεις δίκιο ,αλλά δώ είναι το ζουμί ,γιατί να σε σώσει ????γιατί φτάνεις σε μεγάλο ποσοστό σε αυτό το σημείο όταν έχεις ζευγάρι ????αυτό θέλει ερεύνηση και προόληψή ,αυτό λέω και όχι απλά ποτέ χωρίς ζευγάρι και τελειώσαμε ,λύσαμε το θέμα ,προόληψή προόληψή προόληψή και όχι πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι (που λει ο λόγος )η σαν τους δημάρχους αντί να σταματήσουμε τους σκοτωμούς να επεκτίνουμε της πτέρυγες τον νοσοκομείων ??έλεος
δεν είμαι αντίθετος στο ζευγάρι ,είμαι αντίθετος στο να επιβάλουν κάποιοι το πως θα ψαρεύω εγώ γιατί δεν μπορούν η δεν θέλουν να βάλουν μυαλό σε κάποιους ,απλά πράγματα

Ετυχε σε ζευγάρι μου που ειχε βουτιές κατω απο τα τριάντα και κοντα 2λεπτα , να την τσιμπήσει στο 1.10 στα 23 μετρα.
Δεν νομίζω λοιπον οτι την προκάλεσε επειδή ημουν εκει.
Τα ποσοστά δεν τα γνωρίζω.
Σιγουρα δεχομαι οτι είναι αυξημένα σε αγώνες.
Ας ειναι και πιο αυξημένα τα ποσοστά υποξίας πάλι στο ζευγαρωτό.
Η υποξία εκει τουλάχιστον δεν σκοτώνει.
Δεν πιστεύω πάντως οτι κάποιος την προκαλεί ειτε μοναχικά ειτε με ζευγάρι.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό GregoryGR » 26 Ιούλ 2016, 14:35

COURSAROS έγραψε:Να γράψω -να μην γράψω ? δεν ξέρω ... είναι του παρόντος ???
Έχω κάνει χρόόόνια το "ζευγάρι " σε "βαθύτη " ,κοιτώντας από πάνω την ΚΆΘΕ βουτιά του και αυτό το πράγμα δεν "παλεύεται".
Τον έχω έχω "θάψει" τον έχω πάει στην γυναίκα του "νεκρό"... το έχω ,τον έχω ....
Ευτυχώς παράτησε το ψάρεμα και αν και αρχικά στεναχωρήθηκα και πικράθηκα μετά... ησύχασα ??? μάλλον ,δεν ξέρω και γω, τι να πω. Μου λείπουν οι βαθιές βουτιές του και τα ψάρια - τρόπαια ,άλλα αφού είμαστε όλοι καλά και δεν έχουμε την τύχη του Λευτέρη ,όλα καλά... ζούμε με τις γυναίκες μας και τα παιδάκια μας και θα δούμε ,(μάλλον), πράγματα (σπουδές -γάμους - βαφτίσεις - κηδείες ) που ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΔΕΝ θα δει ,για ένα λάθος της στιγμής ,του δευτερολέπτου ... και αυτά περί μεγάλης αγάπης στην θάλασσα κλπ, αυτή την στιγμή ,τα βλέπω πολύ μικρά μπροστά στην απώλεια, που θα νιώσουν οι δικοί του και σε αυτά που ο ίδιος θα χάσει ...
Σύνεση και σεβασμό,στον εαυτό μας και σ' αυτούς που μα αγαπάνε.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας "κούρασα" .

Τα είπες όλα ρε Κουρσάρε - ΜΑ ΟΛΑ!
Άβαταρ μέλους
GregoryGR

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 26 Ιούλ 2016, 15:02

Για τους ερωτευμένους με την ελεύθερη κατάδυση.
Την βαθειά ελεύθερη κατάδυση

Η ηδονή της βαθειάς βουτιάς
είναι η μετεγγραφή στο αισθηματικό επίπεδο
της απόστασης που την χωρίζει απο την υποξία .
Αν δεν υπάρχει ηδονή βρές τι φταίει.

Ακόμα και σφηνωσέτο στον εγκέφαλο
η βαθειά βουτιά είναι ένα εργαλείο .
Χρησημοποιείτε κάτω απο αυστηρές προυποθέσεις
με σύνεση και για ένα ψάρι στο τραπέζι .

Και με αφορμή αγαπημένους φίλους που φύγανε
οφείλω να πώ την σκληρή συμβουλή :
Άκου τα καμπανάκια για να μην ακούσεις την καμπάνα.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό panos_xanthi » 26 Ιούλ 2016, 15:42

fotisdra έγραψε:Συλληπητηρια για τον αδελφο σου και πολλα μπραβο που βρηκες το κουραγιο μεσα απο αυτο το θλιβερο περιστατικο να βοηθησεις την κοινοτητα μας :hello:

Μπραβο σου!!! :hello:
Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Νέα δημοσίευσηαπό GeorgeT » 26 Ιούλ 2016, 16:09

Φίλε thalassa50,

Κατανοώ την άποψή σου, την σέβομαι αν και διαφωνώ.

Πιστεύω όμως πως με τον αριθμό των ανθρώπων που χάνονται κάθε χρόνο από το μοναχικό ψάρεμα, θα έπρεπε να κρατήσεις την άποψη αυτή για τον εαυτό σου και να μην την δημοσιεύσεις.
GeorgeT

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες