• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πρόβλημα με ωτίτιδα,..

Re: ωτίτιδα πάλι!!!

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 22 Ιουν 2013, 04:01

Συγνωμη αλλα τπ παρακατω φυσικα δεν αφορα τους ψαροντουφεκαδες και το forum....

" Όταν κολυμπάτε προσπαθήστε να κρατάτε τα αυτιά στεγνά. Σε αυτό μπορεί να βοηθήσει ένα σκουφάκι κολύμβησης που καλύπτει τα αυτιά. Επίσης η χρήση ωτοασπίδων από σιλικόνη μπορεί να είναι αποτελεσματική, αλλά χρησιμοποιήστε τις μόνο αν δεν ερεθίζουν το δέρμα του ακουστικού πόρου. "
DEL!!
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό dp120753 » 22 Ιουν 2013, 11:53

Παλαιοτερα ειχα προβλημα με συχνες ωτιτιδες.Ενας ειδικος γιατρος μου ειπε μετα απο το μπανιο (θαλασσα-στερια) να ριχνω σε καθε αυτι μια-δυο σταγονες απο ενα διαλλυμα που το φτιαχνουμε απο τρια μερη καθαρο οινοπνευμα, ενα μερος αντισυπτικο μπεταντιν.Εχω ξεχασει τις ωτιτιδες για χρονια.
Άβαταρ μέλους
dp120753

Νέα δημοσίευσηαπό dp120753 » 22 Ιουν 2013, 11:53

Παλαιοτερα ειχα προβλημα με συχνες ωτιτιδες.Ενας ειδικος γιατρος μου ειπε μετα απο το μπανιο (θαλασσα-στερια) να ριχνω σε καθε αυτι μια-δυο σταγονες απο ενα διαλλυμα που το φτιαχνουμε απο τρια μερη καθαρο οινοπνευμα, ενα μερος αντισυπτικο μπεταντιν.Εχω ξεχασει τις ωτιτιδες για χρονια.
Άβαταρ μέλους
dp120753

Νέα δημοσίευσηαπό iron » 22 Ιουν 2013, 14:16

dp120753 έγραψε:Παλαιοτερα ειχα προβλημα με συχνες ωτιτιδες.Ενας ειδικος γιατρος μου ειπε μετα απο το μπανιο (θαλασσα-στερια) να ριχνω σε καθε αυτι μια-δυο σταγονες απο ενα διαλλυμα που το φτιαχνουμε απο τρια μερη καθαρο οινοπνευμα, ενα μερος αντισυπτικο μπεταντιν.Εχω ξεχασει τις ωτιτιδες για χρονια.

πως να το ζητήσουμε?ονομασία?
plaka kaneis...
Άβαταρ μέλους
iron

Νέα δημοσίευσηαπό George_Ch » 22 Ιουν 2013, 16:27

SYNALAR OTIC.

αφου την εχεις πατησει πρωτα.. ΕΓΓΥΗΣΗ
Εαν μου φερθεις καλα, θα σου φερθω Αψογα. Αν μου φερθεις σαν παιχνιδι, θα σου Μαθω πως παιζεται.
Άβαταρ μέλους
George_Ch

Νέα δημοσίευσηαπό dp120753 » 22 Ιουν 2013, 20:07

Φίλε μου iron εμεις το φτιαχνουμε, απο οινοπνευμα καθαρο και μπεταντιν αντισυπτικο που παιρνουμε απο φαρμακειο με αναλογια τρια μερη οινοπνευμα / ενα μερος μπεταντιν.
Άβαταρ μέλους
dp120753

Νέα δημοσίευσηαπό dp120753 » 22 Ιουν 2013, 21:57

sorry παιδια διευκρινιζω οτι ο καθενας μονος του μπορει να φτιαξει το διαλλυμα βαζοντας σενα φλυτζανι καθαρο οινοπνευμα και μπεταντιν που αγοραζει απο το φαρμακειο .Το οινοπμευμα να ειναι σε τριπλασια ποσοτητα απο το αντισυπτικο μπεταντιν.Το ανακατευουμε και ριχνουμε 1-2 σταγονες στο ενα αυτι κραταμε γερμενο το κεφαλι για 30 περιπου δευτερολεπτα για να μπει το διαλλυμα καλα και μετα κανουμε το ιδιο και στο αλλο αυτι.Συγνωμη για τα συντακτικα και ορθογραφικα λαθη.
Άβαταρ μέλους
dp120753

Νέα δημοσίευσηαπό spiros2 » 25 Ιουν 2013, 11:07

τα νευρα μου!μετα απο αποχη 5 μηνες λεω ηρθε η ωρα για βουτια!
παω βουταω το σαββατο γυρναω και καπως νιωθω τα αυτια!οχι ρε γαμωτο λεω,θα παω κ κυριακη να προλαβω μια δευτερη βουτια λεω!ε καιεγινε αυτο που φοβομουν!ωτιτιδα!!
τι χαλι και αυτο καθε φορα!
υπαρχει καποια ωτοασπίδα αξιοπιστη κ σιγουρη?
δεν παω βαθια!στα ρηχα πλατσουριζω!0-5
Άβαταρ μέλους
spiros2

Νέα δημοσίευσηαπό PHANTOM » 29 Ιουν 2013, 16:53

ΕΝΤ Χ DIVER ευχαριστούμε για την αναλυτική σου τοποθέτηση!!! :hello: Νομίζω θα βοηθήσει αρκετά κάποιους απο μας για την αποφυγή αλλα και πρόληψη της εξωτερικής ωτίτιδας!Να σαι καλά φίλε μου!!!Σπύρο όσο αφορά τις ωτοασπίδες όποιον ωρλ και να ρωτήσεις πιστεύω θα είναι αρνητικός εκτός κι αν ψαρευεις μόνο επιφανειακά αντε και στα -2μ (η ταπεινή μου γνώμη)
PHANTOM

Αδυναμία εξίσωσης ----> Ωτίτιδα

Νέα δημοσίευσηαπό Wazeer » 26 Αύγ 2013, 18:51

Καλησπέρα! Επέστρεψα παρασκευή από Κρήτη όπου είχα πάει για διακοπές. Ο εξοπλισμός μαζί και η όρεξη από τη μεγάλη αποχή στα ύψη! Πρώτη βουτιά όλα καλά, συνεχίζω το ψάρεμα μου και καμιά ώρα μετά την πρώτη βουτιά αρχίζει το αριστερό αυτί και να μην εξισώνει. Το δεξί κανονικά. Το αριστερό το ένιωθα να φυσάει και να μην κάνει το επιθυμητό "κλακ". Βγήκα μετά από κάποιες προσπάθειες να το φτιάξω με τρομερό πόνο. Βουτούσα στα 5 -7 μέτρα. Αντιβίωση μετά από διάγνωση οξείας μέσης ωτίτιδας αλλά δεν πέρασε τελείως. Με το κλείσιμο του "τράγου" νιώθω ένα πονάκι. Οπότε και πήγα ξανά σε ωρλ και μου λέει πως η αρχική διάγνωση μάλλον ήταν λάθος, και αντί για μέση ήταν εξωτερική. Εν πάσει περιπτώσει παίρνω κάτι σταγόνες τώρα, σε κάνα 3 μέρες θα είναι οκ μου είπε.
Καμιά ιδέα για το γιατί δε μπορούσα να εξισώσω; Και καμιά συμβουλή για το ως προς το καλύτερο, αποφυγή τέτοιων προβλημάτων ξανά. Το σχολείο το έχω στο νου μου απλά έχω μείνει ταπί.....

Εννοείται πως ψάρεμα δεν έκανα και μου έχει μείνει αγκάθι.....
ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
Wazeer

Re: Αδυναμία εξίσωσης ----> Ωτίτιδα

Νέα δημοσίευσηαπό pappouspao13 » 26 Αύγ 2013, 19:45

Ίσως ήσουν λίγο μπουκωμένος ή αφυδατωμένος. Μου συμβαίνει κι εμένα αρκετές φορές λόγω βλέννας, όταν δεν έχω πιεί αρκετό νερό την προηγούμενη μέρα της βουτιάς ή μετά από πολλές ώρες ψαροντούφεκου. Όταν το παθαίνω εισπνέω θαλασσινό νερό από τη μύτη και έπειτα τη φυσάω και λύνεται το θέμα. Αν πάλι δεις οτι δε βγαίνει η εξίσωση μην το πολυζορίζεις..
Άβαταρ μέλους
pappouspao13

Νέα δημοσίευσηαπό CHRISG » 26 Αύγ 2013, 20:48

Λοιπον αδερφε ακου να δεις ... σημερα εχω φτασει να ψαρευω στα 30 οταν και αν θελω η χρειαστει...πριν το 2007 ημουν με το ζορι στα 7 με 8 μετρα και με βαροτραυματα κτλ...πηγα εκανα σχολεια ελευθερης αλλα....μονος μου βρηκα την ακρη...που θελω να καταληξω? Επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα με τα αυτια μια και ειμαι πρωην κολυμβητης και οι Ωτιτιδες ηταν συχνες...η αδυναμια εξισωσης δεν εχει καμια σχεση με εξωτερικη Ωτιτιδα,εγω πχ με εξωτερικη Ωτιτιδα εκανα βαθυ ψαρεμα για στηρες πριν 1 εβδομαδα και εξισωνα κανονικα χωρις κανενα προβλημα,ειχα παρει βεβαια 2 μεσουλιντ αλλα δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα εκτος απο τον ενοχλητικο πονο στον τραγο μερικες φορες....χωρις να ειμαι γιατρος αλλα απο καθαρη εμπειρια πιστευω οτι ειναι κατι αλλο...ισως αφυδατωση,ισως βλενες,ισως απλα η ευσταχιανη να ηταν τεμπελα εκεινη την ημερα ...δες το.
CHRISG

Νέα δημοσίευσηαπό Wazeer » 28 Αύγ 2013, 15:34

οκ ευχαριστώ. επίσης από ένα παλικάρι άκουσα για χρήση καθαρού οινοπνεύματος μετά τη βουτιά για απολύμανση. 1-2 σταγόνες ξέρω γω.... ξέρει κανείς τίποτα επί του θέματος;
ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
Wazeer

Νέα δημοσίευσηαπό nickargas » 28 Αύγ 2013, 15:49

συναδελφε(εις διπλουν) εγω το εκανα τις προαλλες αυτο που λες γιατι κοιμηθηκα μολις ειχα κανει μπανιο και πονουσε το αριστερο αυτι μου... καλυτερα να πας φαρμακειο εχει ενα κολληριο ρε και κανει 1-2 ευρω (νομιζω) και βαζεις 2 σταγονες και εισαι αρχοντας...
Άβαταρ μέλους
nickargas

Νέα δημοσίευσηαπό Japos » 28 Αύγ 2013, 16:22

Μπορεί να συμβεί και όταν ουρείς μέσα στην στολή να πάθει μόλυνση το αυτί και να πάθεις ωττίτιδα.

Και εμένα με ενοχλούσαν ωττίδες ουκ ολίγες φορές. Το θέμα είναι να μην το ζορίσεις αν δεις οτι δεν μπορείς να εξισώσεις (Πολύ σημαντικό)!

Απο προσωπική εμπειρία χωρίς να είμαι γιατρός θα σου πω τα εξής:

Οταν δεν εξισώνεις κάνεις διάλειμμα (είτε ανεβαίνεις στην βάρκα, είτε σε κάποιο βράχο) , βγάζεις κουκούλα να φύγει οτι νερό έχει απομείνει,

φυσάς την μύτη σου να φύγει ολη η βλέννα. Περιμένεις 10 λεπτά να αεριστεί σωστά το αυτί και να ''ηρεμήσει''. Κάνεις διαδοχικά εξισώσεις χωρίς

να είσαι μέσα στο νερό να δείς οτι το αυτί δουλεύει σωστά. Ακούγοντας αυτο το ΄΄κλακ΄΄! Αν ναι συνεχίζεις το ψαρεμά σου φυσώντας συχνά την μύτη σου για να

φεύγει η βλέννα. Αν οχι σταματάς τις βουτιές άμεσα!

Απέφευγε να ουρείς μέσα στην στόλη!

Οταν τελειώσεις το ψαρεμά σου να έχεις μαζί σου καθαρό οινόπνευμα. Καλο θα ήταν να ρίξεις μερικές σταγόνες σε κάθε αυτί για απολύμανση.

Η' ποτίζεις ενα βαμβάκι με οινόπνευμα και το αφήνεις μέσα στο αυτί. Πολύ σημαντικό επίσης να μην έχουν υγρασία τα αυτιά σου μετά την βουτιά

και να διατηρηθούν ζεστά.

Υγρασία στα αυτιά σου σημαίνει ανάπτυξη μικροβίων. Το μικρόβιο για να αναπτυχθεί χρειάζεται υγρασία και την ωττίτιδα την προκαλεί μικρόβιο.

Κανοντας όλα αυτα προσωπικά δεν με ξαναενοχλήσαν ΠΟΤΕ ωττίτιδες..!!!

υ.γ ΔΕΝ ειμαι γιατρός απλά σου αναφέρω τι εφαρμόζω εγω.
Άβαταρ μέλους
Japos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες