• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πρόβλημα με ωτίτιδα,..

Re: Ξενέρα

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 02 Ιουν 2012, 00:06

μπορεί ο saint 'o bren να γράψει 2-3 πραγματάκια καθότι είναι dr md
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 02 Ιουν 2012, 00:35

costas82 έγραψε:εμενα δεν μου εχει τυχει ακομα χτυπα ξυλο.
μπορειτε να πειτε 2-3 πραγματα για την ωτιτιδα?
οπως πως την παθαινεις και πως την αποφευγεις?

Χωρίς να είμαι ειδικός και εντελώς απλοϊκά, ωτίτιδα λόγω ψαροντούφεκου παθαίνεις γιατί το αυτί σου εκτίθεται σε πολλούς παθογόνους μικροοργανισμούς που κυκλοφορούν μέσα στο νερό της στολής, είτε λόγω ελλιπούς απολύμανσης(σημαντικό ειδικά αν δεν έχουμε σύστημα διούρησης), είτε γιατί τα νερά είναι μολυσμένα. Η μόλυνση στο αυτί γίνεται όχι τόσο όση ώρα είμαστε στο νερό, αλλά εκτός νερού εξαιτίας της υγρασίας που μένει στο αυτί η οποία είναι όμως γεμάτη μικροοργανισμούς οι οποιοι δεν εξουδετερώνονται άμεσα καθώς συνήθως περνάει αρκετή ώρα μέχρι να κάνουμε μπάνιο. Μια καλή λύση είναι να έχεις στο σάκο του εξοπλισμού ειδικές οτικές σταγόνες π.χ. "dry εαρ" και να τις χρησιμοποιείς αμέσως μετά το ψάρεμα. Επίσης δεν γνωρίζω (γιατί δεν χρησιμοποιώ) αν το σύστημα διούρησης λειτουργεί προληπτικά. Υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι λόγοι που μπορεί να πάθεις ωτίτιδα ανεξάρτητα από το ψαροντούφεκο αλλά ίσως η γενικότερη καταπόνηση των αυτίων μας από τις καταδύσεις να μας κάνει πιο ευάλωτους. Τέλος πολύ σημαντική είναι η έγκαιρη ανίχνευση της ώστε να αντιμετώπιστει άμεσα πριν γίνει μεγαλύτερο το πρόβλημά, αρά ακόμα και για ένα μικρόπονάκι στο αυτί δικαιολογείται άνετα μια επίσκεψη σε ΩΡΛ.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό oUz » 02 Ιουν 2012, 01:05

Πιστεύω πως είναι γκαντεμιά. Δεν εξηγείτε αλλιώς 28 Δεκεμβρίου του 11΄ οικονομάω μια αιφνίδια απώλεια ακοής νοσηλείες κορτιζόνες εμβοές κ.α. (δεν ήμουν μπουκωμένος κανονικότατες αεράτες εξισώσεις) ... Υπομονή λέω κάνα 2 μήνες είναι θα περάσει μετά έρχεται ο Μάρτης με τα μπουκώματα του φοβισμένος δεν βουτάω. Απρίλης να δειλά δειλά μικρα ψαρεματακια Μάιης λιγουρης και Snorkeling στις 25 το βούλωμα (ευτυχώς ωτίτιδα μετά την ψυχρολουσία ότι την πάτησα για τα καλά πάλι) και τώρα ξανά μου λέει ο γιατρός μετά της 15 Ιούνη.
Χαχαχχαχ στις 12 ομως πρεπει να ενεβω Αθηνα μεχρη της αρχες του Αυγουστου :banghead: Στην θάλασσα πάω από μικρο παιδί πάντα με πέδιλα και μάσκα στις μασχάλες ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα
ΑΡΑ είναι να μην παίζει γκαντεμιά.

Ωτίτιδα μπορείς να πάθεις και από νερά στο ντουζ, η ακόμα αν βγεις με βρεγμένο κεφάλι έξω, είναι πολλοί παράγοντες,οπότε αν την πατήσεις απλά την πάτησες και εγώ αρχίζω να πιστεύω στο κάρμα.
Πάντως και να κουφαθώ στην θάλασσα θα πηγαίνω.
Άβαταρ μέλους
oUz

Επαναλαμβανόμενη εξωτερική ωτίτιδα

Νέα δημοσίευσηαπό PHANTOM » 19 Αύγ 2012, 16:24

Πριν ένα χρόνο αντιμετώπισα εξωτερική ωτίτιδα και έλυσα το πρόβλημα μου μετά απο επίσκεψη σε 4 διαφορετικούς ωρλ/γους γιατί μου έδιναν λάθος αγωγή.Ο τελευταίος που μου έλυσε το πρόβλημα είναι στην Αθήνα.Φέτος έπαθα πάλι το ίδιο και λόγω οικονομικής δυσκολίας είπα να πάω σε έναν καινούργιο ωρλ εδώ στο νησί οπου θα με παρακολουθεί κιόλλας!Μου έδωσε σταγόνες otospon λέγοντάς μου οτι είναι πιο δραστικές απο τις droll και θα έχω γρηγορότερα αποτέλεσμα!!!Τις έβαλά μια εβδομάδα όπως μου είπε και μετά πήγα για βουτιά αφου μου δωσε το okey .Δεν πρόλαβα να κλείσω 10 μέρες και ξανα πόνος στο δεξί αυτί και ξανά επίσκεψη!Μου είπε οτι είναι σπυράκι εσωτερικό και μου έδωσε μια αλοιφή celestoderm για 7 μέρες(ο πόνος εμοιαζε με ωτίτιδα και είπε οτι έτσι πονάει και αυτό)Αφου τελείωσε και αυτή η θεραπεία πήγα για ψάρεμα πάλι μετά το okey .Δεν πέρασαν αλλες 10 μέρες και σήμερα ξύπνησα με πόνο πάλι στο δεξί αυτί ο οποιος μοιάζει απίστευτα με ωτίτιδα (ακουμπάω το αυτί και πονάει κουνάω τη γνάθο και πάλι πονάω)Τον πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού για αύριο!Εχω απογοητευτεί εντελώς και δεν είναι οτι δεν προσέχω!
Αʹ)δεν κατουρώ στη στολή
Βʹ)προσέχω τον αέρα μετά το ψαρεμα
Γʹ)στεγνώνω τα αυτιά μου με μια μπατονέτα εμποτισμένη με οινόπνευμα μετά απο κάθε ψάρεμα (αυτό μου το είπε ο γιατρός να το κάνω για προστασία)αν και δε μου φαίνεται εντελώς σωστό!!!
Δʹ)πλένω συχνά τη στολή με υγροσάπουνο βεταδινε
Τι άλλο να κάνω [-o< όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη :beg:
PHANTOM

Re: Επαναλαμβανόμενη εξωτερική ωτίτιδα

Νέα δημοσίευσηαπό anestis_thegreat » 19 Αύγ 2012, 16:54

καλησπερα

Και εγω με εξωτερικη ωτιτιδα ειμαι τωρα, καλο ειναι να πας στο γιατρο σου να παρεις δειγμα μεσα απο το αυτι, να το δωσεις για καλιεργεια κ να δεις τι μικροβιο ειναι μετα να κανεις αντιβιογραμμα για να επιλεξεις το σωστο χαπι. Εμενα μου εδωσε χαπι το ciporoxin ενα το πρωι κ ενα το βραδυ για 5 μερες. κ μολις σου περασει να κανεις ακουωγραμμα για να ελενξεις το τυμπανο σου.
οσο για μετα το ψαρεμα μου εδωσε το dry ear
anestis_thegreat

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 19 Αύγ 2012, 18:22

Φίλε είχα το ίδιο.
Με έδωκε κι εμένα το otospon, αλλά με είπε συνάμα να πλένω τη στολή με detol συχνά πυκνά.
Καλά, για πιπί μέσα στη στολή, ούτε γι αστείο.
Εσύ είπες με μπεταντίν την έπλυνες;
Πως σου 'ρθε τούτο;
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό PHANTOM » 19 Αύγ 2012, 18:26

κάπου το είχα διαβάσει για το πλυσιμο με betadine θα το γυρίσω πάλι σε dettol απλά μυρίζει ασχημα αλλα τι να κάνουμε δεν πειράζει!ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας :)
PHANTOM

Νέα δημοσίευσηαπό pzala » 19 Αύγ 2012, 18:59

εχω παθει ισα με 100 εξωτερικες ωτιτιδες σε καθε αυτι.εφοσον δε σου περναει σημαινει οτι το μικροβιο συνεχιζει να υπαρχει.στη θεση σου θα επαιρνα αντιβιωση αουγκμεντιν 500 και σταγονες σιναλαρ οτικ.(ειναι κορτιζονουχες)υπαρχει και ενας πολυ καλος γιατρος στο φορουμ.ΕΝΤ Χ DIVER λεγεται στο φορουμ.ρωτησε τον!με εχει βοηθησει και εμενα
pzala

Νέα δημοσίευσηαπό PHANTOM » 20 Αύγ 2012, 14:07

τελικά πήγα στο γιατρό και μου είπε οτι το τραυμάτισα με την μπατονέτα καθως προσπαθούσα να το στεγνώσω!οπότε απο δω και πέρα μετά το ψάρεμα μόνο σταγώνες dry ear!ελπίζω να μην την ξαναπάθω!
PHANTOM

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 20 Αύγ 2012, 16:41

Kαι εγω απο χθες με ωτιτιδα εσω-εξω...Ευτυχως χωρις εκκρισεις...

Ειναι η 3η απο τον ΜΑρτη.......
Πλεον παιρνω augmentin 625mg χωρις σταγονες...Αλλα θα παω και σε ειδικο καταδυτικης ιατρικης να δουμε τι θα βγει...

Οι 2 προηγουμενοι μου ειπαν για μπατονετα και μενα..>Θα την κοψω και θα συνεχισω να βουταω να δουμε αν φταιει αυτο....
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό xristos il » 20 Αύγ 2012, 16:46

anestis_thegreat έγραψε:καλησπερα

Και εγω με εξωτερικη ωτιτιδα ειμαι τωρα, καλο ειναι να πας στο γιατρο σου να παρεις δειγμα μεσα απο το αυτι, να το δωσεις για καλιεργεια κ να δεις τι μικροβιο ειναι μετα να κανεις αντιβιογραμμα για να επιλεξεις το σωστο χαπι. Εμενα μου εδωσε χαπι το ciporoxin ενα το πρωι κ ενα το βραδυ για 5 μερες. κ μολις σου περασει να κανεις ακουωγραμμα για να ελενξεις το τυμπανο σου.

η πιό σίγουρη λύση
Τίποτα δέν είναι τυχαίο ..... !
Άβαταρ μέλους
xristos il

Νέα δημοσίευσηαπό johny72 » 20 Αύγ 2012, 18:53

pzala έγραψε:εχω παθει ισα με 100 εξωτερικες ωτιτιδες σε καθε αυτι.εφοσον δε σου περναει σημαινει οτι το μικροβιο συνεχιζει να υπαρχει.στη θεση σου θα επαιρνα αντιβιωση αουγκμεντιν 500 και σταγονες σιναλαρ οτικ.(ειναι κορτιζονουχες)υπαρχει και ενας πολυ καλος γιατρος στο φορουμ.ΕΝΤ Χ DIVER λεγεται στο φορουμ.ρωτησε τον!με εχει βοηθησει και εμενα

χωρίς αντιβίωση δεν περνάει, όπως είπε ο φίλος αουγκμεντιν 500 κάθε 12 ώρες και σταγόνες στο αυτί....
ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ!!!
Άβαταρ μέλους
johny72

Νέα δημοσίευσηαπό Aytokrator » 20 Αύγ 2012, 23:03

Παιδες να τα συμαζεψουμε λιγο ...

Πρώτα απο ολα οι βατονέτες απαγορευονται..

Απλη επαλλειψη χρειαζεται με τη βατονέτα και το οινόπνευμα,οχι σκάψιμο .

Μπορεις απλα κατευθειαν να εμποτιζεις το αυτι σου με καθαρο οινοπνευμα ή

αλκοολη με βορικο οξυ 3 % μετα απο καθε βουτιά,χωρις βατονετα.

Δευτερον droll και otospon είναι ακριβως η ιδια αντιβιωτικη ουσια.

Το αυγμεντιν ειναι 625 σε 3 δόσεις ή του 1 gr σε δύο δόσεις.

Αντιβιωση σε σταγόνες τοπικά ειναι αποτελεσματικες ή σε συνδιασμο με αγωγή απο

το στομα αναλογα πως θα το κρινει

στην καθε περιπτωση ο ιατρος,δεν ειναι στανταρ.

Οσο λαμβάνεις την αγωγη για την εξωτερική ωτίτιδα απαγορευεται να βρεχεις το αυτι σου,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ

ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ.Αλλα και μετα το περας αυτης να φροντιζεις να να μην παει αμεσως νερο μεσα,

δωσε του το χρονο του να στρωσει με απλα λογια.

υγ.Δεν είμαι ωρλας αλλα γενικός ιατρός.

Εσυ προφανως εχεις αποκτησει μια ιδιαιτερη ευαισθησια οπότε πρέπει να γίνεις σχολαστικος με τις οδηγιες

την υγιεινη και τη φροντιδα των αυτιων σου.
Βαθιά εισπνοή...έχω φύγει...
Άβαταρ μέλους
Aytokrator

Νέα δημοσίευσηαπό Smernas » 20 Αύγ 2012, 23:44

Και εμένα 2η μέρα που πονάει το ρημάδι . Με τσάκισε το A/C και το ανοιχτό παράθυρο στο αυτοκίνητο .
Το αυτί ήταν ψιλοερεθισμένο από βουτιές και το κλιματιστικό στη δουλειά μετά από το ανοιχτό παράθυρο στο αμάξι το αποτελείωσε (επειδή ο αέρας που μας χτυπάει όταν οδηγούμε είναι ζεστός νομίζουμε ότι δεν πειράζει , τη ζημιά του την κάνει όμως ) . Πάει η βουτιά αύριο . Ας πρόσεχα .
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.
Άβαταρ μέλους
Smernas

ωτίτιδα πάλι!!!

Νέα δημοσίευσηαπό PHANTOM » 11 Ιουν 2013, 11:59

ξέρω είναι θέμα που έχουμε αναφερθεί πολλές φορές αλλα εχω κάνει όλα τα προβλεπόμενα και κάθε καλοκαίρι τα ίδια ενώ το χειμώνα δεν το παθαίνω.ειδα στο diveshop κατι ωτοασπίδες του roberto και καποιος στο παρελθόν ειχε πει οτι τον βοήθησαν.Ξέρει κάποιος να μου πεί αν όντως οι ωτοασπίδες αυτές αποτρέπουν κατα κάποιο τρόπο τις ωτίτιδες ή είναι μόνο για να κάνεις ευκολότερα εξισώσεις;Τώρα ακολουθώ την αγωγή που μου έδωσε ο ωρλ εδώ στο νησί 5 μέρες σταγόνες garamat και δε ρώτησα το βασικότερο ''πότε μπορώ να ξαναβουτήξω΄΄ :hello:
PHANTOM

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: kapetanios1 και 3 επισκέπτες