• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πρόβλημα με ωτίτιδα,..

Πρόβλημα με ωτίτιδα,..

Νέα δημοσίευσηαπό Παντούλας Δημήτριος » 15 Αύγ 2007, 12:05

Πριν από 15 μέρες μου είχε εμφανιστεί ωτίτιδακαι στα δύο αυτιά. Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και κάτι σταγόνες για 10 μέρες μετά μου είπε θα είμαι εντάξει. Πριν από 2 μέρες όμως μετά από βουτία εμφανίστικε πάλι ο ίδιος πόνος στο ένα αυτί. Είναι δυνατόν να έχω πάλι ωτίτιδα;
Είναι σύνηθες φαινόμενο η ωτίτιδα σε αυτούς που κάνουν ψαροτούφεκο; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να το αποφύγεις αυτό; (ωτοασπίδες, τρύπες στην κουκούλα στη περιοχή των αυτιών)
Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου πεί καμοιά ιδέα.
Παντούλας Δημήτριος

Νέα δημοσίευσηαπό antoni » 15 Αύγ 2007, 14:19

καλο θα ηταν να ξανα παs στο γιατρο σου Μαθε να εξισωνειs σωστα Σταματαμαι τη βουτια οταν νιωθουμαι πονο στο αυτι στα ιγμορια και στο μετωπο Οι ωτοασπιδεs απαγορευονται
antoni

Νέα δημοσίευσηαπό andys » 15 Αύγ 2007, 17:43

gia prolipsi,tha pas se ena farmakio ke tha zitiseis na su ftia3un se bukalaki 95%alkooli me 5%voriko o3i vasis alkoolis vaze 2-3 stagones sto kathe afti meta apo kathe vutia ..ap to pasxa epatha 6 fores otitida me afto vrika tin igia mu...
andys

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 26 Αύγ 2007, 12:46

Εξωτερική ωτίτιδα ή εσωτερική?

Εάν είναι εξωτερική πιθανόν να τρέχει κάτι με την καθαριότητα της στολής!
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό gptochos » 28 Αύγ 2007, 13:16

Μπράβο ρε Πάνο με έσωσες.... Δεν το υπολόγισα αυτό. Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά ποτε δεν υπολόγισα ότι μπορεί να φταίει και η καθαρότητα τησ στολής. Εννοείται ότι η στολή πλένεται μετά από κάθε ψάρεμα με νερό.

Να σαι κάλα φίλε. Με έσωσες :)
Άβαταρ μέλους
gptochos

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 28 Αύγ 2007, 13:39

Δεν φτάνει μόνο το καθημερινό πλύσιμο με σκέτο νερό. Καλό είναι να χρησιμοποιείς και ενα καπάκι dettol στο νερό κάθε 10-15 μέρες. Επίσης να προσέχεις να μην αφήνεις την στολή εκτεθειμένη σε σκόνη και να την στεγνώνεις πολύ καλά. Περιττό να ανάφέρω οτι είναι έγκλημα εάν κατουράς μέσα στην στολή.

Υπάρχει ένα άρθρο για το νεοπρέν στον Βυθό του Αυγούστου, εάν δεν κάνω λάθος, πολύ κατατοπιστικό.

Μιλάω εκ πείρας! Έχω φάει χοντρό πακέτο με τις ωτιτίδες και δερματικές παθήσεις απο την στολή.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό gptochos » 28 Αύγ 2007, 14:32

Ευτύχως δεν κάνω πιπι στη στολή. Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε πάνω να σαι καλά
Άβαταρ μέλους
gptochos

Νέα δημοσίευσηαπό MYLOPOTAMOS » 14 Νοέμ 2007, 18:10

Λοιπον ακου μερικα πραγμα σε περιπτωση που εχεις ξυρισμενη στολη καλο ειναι οταν πεφτεις στην θαλασσα να ανοιγεις την κουκουλα να μπενει νερο γιατι αν οχι το νεοπρεν βεντουζαρει στο αυτι σου με αποτελεσμα να εγκλωβηζεται αερας στο αυτι και να μην γινεται εξισωσει καλη καταλαβες;;; και αυτο με τισ 2-3 τριπιτσες με μια βελονα στο υψος του αυτιου ειναι πολυ καλες
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα
Άβαταρ μέλους
MYLOPOTAMOS

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 14 Νοέμ 2007, 18:18

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι??

2 χρόνια τώρα στα forum ακούω 1 σκασμό κόσμο να παθαίνει ωτίτιδες

Πως καταλαβαίνουμε ότι έχουμε ωτίτιδα??

Ποιά είναι τα συμπτώματα. Υπάρχει περίπτωση να την περάσει κάποιος χωρίς να το πάρει χαμπάρι και να περάσει μόνη της???
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό ioulia » 14 Νοέμ 2007, 18:41

Spazar έγραψε:Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι??

2 χρόνια τώρα στα forum ακούω 1 σκασμό κόσμο να παθαίνει ωτίτιδες

Πως καταλαβαίνουμε ότι έχουμε ωτίτιδα??

Ποιά είναι τα συμπτώματα. Υπάρχει περίπτωση να την περάσει κάποιος χωρίς να το πάρει χαμπάρι και να περάσει μόνη της???

ekswteriki otitida sinithws ponaei poly, opote den yparxei periptwsi na min tin katalaveis. eswteriki omws einai pio periergi kai o kathenas exei dika tou symptomata pisteyw. emena den me ponouse kai toso alla xreiastike na paw sto giatro kai na parw antiviwsi kai na kratisw ta aytia mou gia kapoio kairo stegna kai zesta!
Άβαταρ μέλους
ioulia

Νέα δημοσίευσηαπό ioulia » 14 Νοέμ 2007, 18:45

Πανος έγραψε:Περιττό να ανάφέρω οτι είναι έγκλημα εάν κατουράς μέσα στην στολή.

Pano mou epitrepeis mia erwtisi; Se polywro psarema gia paradeigma, vgazei kaneis ti stoli tou kathe fora pou thelei na k@tourisei; pws to katafernete vre paidia;;;
Άβαταρ μέλους
ioulia

Νέα δημοσίευσηαπό dread.dcs » 14 Νοέμ 2007, 18:54

"Pano mou epitrepeis mia erwtisi; Se polywro psarema gia paradeigma, vgazei kaneis ti stoli tou kathe fora pou thelei na k@tourisei; pws to katafernete vre paidia;;;"

Ελα ντε!!! Α και κατι αλλο. Παθαινω ωτιτιδες χρονια (ξεκινησαν απο μαλ...α καποιου γιατρου) και ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα ειναι φαγουρα στο ενα αυτι. Μετα παει και στο αλλο και εαν δεν βαλω σταγονες ξεκιναει ο πονος.
Γιώργος Ανδρεάδης
Άβαταρ μέλους
dread.dcs

Νέα δημοσίευσηαπό Spazar » 14 Νοέμ 2007, 18:58

Ρώτησα διότι τόσα χρόνια δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα που να με αναγκάσει να επισκεφτώ γιατρό. Και δεν μπορώ να πω ότι προσέχω. Και με μηχανή "ξεσκούφωτος στα κρύα κυκλοφορούσα και στην στολή τα ούρα πάνε σύνεφο και με άπλυτη στολή έχω βουτήξει πολλές φορές ξεπλένοντας την απλά στην θάλασσα από το προηγούμενο ψάρεμα κλπ κλπ.
Και ακούω άλλους που τσιμπάνε ωτίτιδες και 2 και 3 και 5 φορές τον χρόνο και μου κινεί την περιέργεια
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω
Άβαταρ μέλους
Spazar

Νέα δημοσίευσηαπό Pro_Diver » 14 Νοέμ 2007, 19:00

Εγω την βγαζω(τη στολη λεμε! :lol: ) και κανω τη "δουλεια" μου κανονικα.

Φυσικα στο προγραμμα περιλαμβανονται και ταρζανιες αναριχησης πανω σε βραχια αλλα τι να κανουμε... :lol: :lol: :lol:

Βεβαια Ιουλια, νομιζω, για σενα που εισαι και κοπελα ειναι αρκετα πιο δυσκολα τα πραγματα... :? :roll:
Άβαταρ μέλους
Pro_Diver

Νέα δημοσίευσηαπό ioulia » 14 Νοέμ 2007, 19:18

Pro_Diver έγραψε:Εγω την βγαζω(τη στολη λεμε! :lol: ) και κανω τη "δουλεια" μου κανονικα.

Φυσικα στο προγραμμα περιλαμβανονται και ταρζανιες αναριχησης πανω σε βραχια αλλα τι να κανουμε... :lol: :lol: :lol:

Βεβαια Ιουλια, νομιζω, για σενα που εισαι και κοπελα ειναι αρκετα πιο δυσκολα τα πραγματα... :? :roll:

arketa pio dyskola ews adynata! paw se ena magazi pou ftiaxnei stoles kai tous lew: paidia, to kai to, diafimizete kati stoles me systima "xwris oura" i kati tetoio. thelw ki egw mia! :twisted:

egw proswpika prin erthw edw den eixa pathei pote kamia otitida, parolo pou eimai apo ta meri poly pio konta sto Voreio Polo apo,ti i Ellada. xwris skoufo me kairo - 15 C!!! edw omws tis pathainw kathe fora pou exw kryologima. sigoura exei na kanei kai me mikroorganismous kai mikrovia pou kapoios san ton Spazar ta exei sinithisei ki egw eimai apla pio eyaisthiti.
Άβαταρ μέλους
ioulia

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: kapetanios1 και 3 επισκέπτες