• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Διάφραγμα...

Re: Εγχειρηση Διαφραγμα....

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 14 Μαρ 2012, 14:28

Εγω πριν 4-5 χρόνια εκανα διαφραγμα και κογχες. Εδωσα κανα 3χιλιαρο αλλα μου το καλυψε η ασφαλεια.

Απο εκει και περα βελτιώθηκε η ζωη μου αισθητα. Δεν μπορεις να καταλάβεις ποσο πολυ επιρρεάζει τη ζωη σου η κακή αναπνοή. Απο κούραση και αυπνία, μεχρι συνεχόμενα κρυώματα και ακόμα και αυτή η χρόνια ρινιτιδα. Ακομα και ατονία και μονιμη κούραση αν εχεις( εντονα χασμουρητα κλπ κλπ) απο εκει ειναι.

Οταν εβγαλα τα μπαμπάκια απο τη μυτη ηταν σαν να εχω 2 μπουριά αντι για τα σωληνακια που ειχα τοσα χρόνια!

Εμεις που ασχολούμαστε με ενα χομπυ εχει απαιτησεις απο το αναπνευστικό μας συστημα δεν πρεπει να αφηνουμε ενα κρυωμα στην τυχη. Εγω απο ενα δυνατό κρυωμα που ειπα "ελα μωρε θα περασει οπως και τα αλλα" εχω μια χρόνια ευαισθησια στους μετωπιαίους και με ταλαιπωρει συχνα πυκνα.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό NE wind » 14 Μαρ 2012, 15:28

Εγώ την έκανα (διάφραγμα- κόγχες) στη 2η (νομίζω) κλινική του ΙΚΑ στην Αθήνα (Τέρμα Σόλωνος στην πλατεία Κάνιγγος) με τον κ. Βοϊλα. Είχα πληροφορία εν των έσω ότι είναι καλός. Μια χαρά και προσεκτικός και πολύ εντάξει. Έχει λίγο ταλαιπωρία αλλά μετά που σου βγάζει τα μπαμπάκια από τα ρουθούνια και τραβάς εισπνοή δεν το πιστεύεις ότι μπορεί ο άνθρωπος να αναπνέει έτσι. Πολύς αέρας χωρις προσπάθεια. Πριν την εγχείρηση έμπαινε στα ροθούνια με δυσκολία το ενδοσκόπιο (3χιλιοστά διάμετρος!). Κάθε φορά που κρύωνα την ιγμορίτιδα την είχα σίγουρη.
Πάντως δεν είχα προβλήματα με τις εξισώσεις. Εξίσωνα εξαιρετικά εύκολα και φοβόμουν μήπως αυτό χαθεί μετά την επέμβαση αλλά τελικά αυτό δεν άλλαξε, ευτυχώς.
Κάτι που θυμήθηκα τώρα είναι ότι υπάρχει και μέθοδος με λέιζερ που καυτηριάζει τις ρινικές κόγχες αλλά αυτή η μέθοδος είναι προσωρινή. Οι κόγχες διογκώνονται πάλι μετά από λίγο καιρό. Η λύση είναι η μικροχειρουργική (κόψιμο) σε συνδιασμό με την "επισκευή" του διαφράγματος. Αν δεν πετύχει το διάφραγμα οι κόγχες μπορεί να ξαναδιογκωθούν σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
NE wind

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 14 Μαρ 2012, 15:41

Υπαρχει αρκετες μέθοδοι για τις κόγχες. Το κόψιμο δεν ειναι λύση. Οι κόγχες εχουν καποιο λογο που βρισκονται εκει περα. Ρυθμιζουν την θερμοκρασία του αέρα και παιζουν ρόλο στη γευση και την όσφρηση. Εχω διαβασει για περιπτώσεις ανθρωπων που εχουν μειωμενη ικανότητα οσφρησης και γευσης μετα απο κογχεκτομή.
Γιαυτό ρωτα τα ολα αυτά πριν προχωρησεις.

Εγω εκανα τη μεθοδο sielum. Σε 2 χρονια μεγάλωσαν λιγο αλλα πταισματα σε σχέση με αυτό που ηταν.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό NE wind » 14 Μαρ 2012, 15:46

Όταν έγραψα ότι κόβονται οι κόγχες δεν εννοούσα τελείως. Μόνο όσο χρειάζεται για να έρθουν σε φυσιολογικές διαστάσεις. Εννοείται ότι δεν πρέπει να αφαιρεθούν τελείως.
Όπως και με το λέιζερ, τις καυτηριάζουν για να μειωθεί το μέγεθος.
Άβαταρ μέλους
NE wind

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 14 Μαρ 2012, 15:54

NE wind έγραψε:Εγώ την έκανα (διάφραγμα- κόγχες) στη 2η (νομίζω) κλινική του ΙΚΑ στην Αθήνα (Τέρμα Σόλωνος στην πλατεία Κάνιγγος) με τον κ. Βοϊλα. Είχα πληροφορία εν των έσω ότι είναι καλός. Μια χαρά και προσεκτικός και πολύ εντάξει. Έχει λίγο ταλαιπωρία αλλά μετά που σου βγάζει τα μπαμπάκια από τα ρουθούνια και τραβάς εισπνοή δεν το πιστεύεις ότι μπορεί ο άνθρωπος να αναπνέει έτσι. Πολύς αέρας χωρις προσπάθεια. Πριν την εγχείρηση έμπαινε στα ροθούνια με δυσκολία το ενδοσκόπιο (3χιλιοστά διάμετρος!). Κάθε φορά που κρύωνα την ιγμορίτιδα την είχα σίγουρη.
Πάντως δεν είχα προβλήματα με τις εξισώσεις. Εξίσωνα εξαιρετικά εύκολα και φοβόμουν μήπως αυτό χαθεί μετά την επέμβαση αλλά τελικά αυτό δεν άλλαξε, ευτυχώς.
Κάτι που θυμήθηκα τώρα είναι ότι υπάρχει και μέθοδος με λέιζερ που καυτηριάζει τις ρινικές κόγχες αλλά αυτή η μέθοδος είναι προσωρινή. Οι κόγχες διογκώνονται πάλι μετά από λίγο καιρό. Η λύση είναι η μικροχειρουργική (κόψιμο) σε συνδιασμό με την "επισκευή" του διαφράγματος. Αν δεν πετύχει το διάφραγμα οι κόγχες μπορεί να ξαναδιογκωθούν σε βάθος χρόνου.

αυτό το έχω ακούσει και εγώ ότι μετά 10 χρόνια περίπου ξανααποκτας το πρόβλημα και έχουν δίκιο μιας και ξανααρχισα πάλι να έχω problem (εμένα έπεσε σφυρί και καλέμι :D στο ζανειο )
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 14 Μαρ 2012, 17:03

NE wind έγραψε:Όταν έγραψα ότι κόβονται οι κόγχες δεν εννοούσα τελείως. Μόνο όσο χρειάζεται για να έρθουν σε φυσιολογικές διαστάσεις. Εννοείται ότι δεν πρέπει να αφαιρεθούν τελείως.
Όπως και με το λέιζερ, τις καυτηριάζουν για να μειωθεί το μέγεθος.

Η κογχεκτομη ειναι αφαιρεση μερους των κογχων. Το λειζερ ειναι συρρικνωση (δεν αφαιρειται τιποτα).

Το πρωτο εχει πολλες φορες θεματα. Το 2ο απλα καποια στιγμη μπορει και να χρειαστεί να το ξανακανεις.
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό firekostas » 14 Μαρ 2012, 17:55

Νταξει εμενα ο ΩΡΛ μου ειπε οτι ειναι σχετικα απλη πλεον επεμβαση και οτι το μονο μερος της που ας πουμε ποναει ειναι οταν σου βγαζουν τα βαμβακια και τα σωληνακια...Αλλα ειναι τοσο μεγαλο το σοκ οταν καταλαβαινεις ποσο αερα εισπνεεις σε σχεση με πριν που δε σε νοιαζει!!Και οτι το σφυρι-καλεμι ειναι απαρχαιωμενη μεθοδος που χρησιμοποιουν μονο χασαπογιατροι!Απο οτι ειδα με μια προχειρη ερευνα σε διαφορα forum οι τιμες παιζουν απο τζαμπα σε δημοσια νοσοκομεια μεχρι 1200-1500 σε ιδιωτικα αναλογα τον γιατρο...Με δεδομενο οτι ειμαι πυροσβεστης και εχω ταμειο δημοσιου με βλεπω για 424 που ντρεπεσαι και να πατησεις ετσι οπως το χουν κανει.Και διαβασα καλα λογια για την ΩΡΛ πτερυγα του Ιπποκρατειου που με βολευει αφου ειναι και διπλα στο σπιτι μου...Εγω παντως ειχα τρελλο προβλημα με εξισωσεις και ειδικα στο αριστερο αυτι...Αν εξισωνα εξισωσα μεχρι τα 10-15..Μετα τπτ...Και με πολυ ζορι μιλαμε...
Δεν ψαρευουμε με αγνοια αλλα με Απνοια...
Άβαταρ μέλους
firekostas

Νέα δημοσίευσηαπό Dia » 14 Μαρ 2012, 18:26

Έκανα επέμβαση πριν 10 μήνες - διαφραγμα κογχοπλαστικη κ διάνυξη ευσταχιανών - κ σε ρωτώ...
ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΣ 10 ΜΕΤΡΑ???????
Στα 4 μέτρα ήμουν και δεν πήγαινε ούτε πόντος πιο κάτω.
Όντως οταν σου βγάζουν τα μπαμπάκια νομίζεις ότι για μύτη έχεις 2 τελικά Akrapovic ελευθέρας!!!!
Και ειδικά για εμάς που έχουμε πολύ στραβό διάφραγμα είναι ακόμα χειρότερα διότι για την στήριξη της μύτης και για να κρατηθεί ίσια τοποθετούνται 2 στηρίγματα τα οποία όταν βγαίνουν δεν πιστεύεις οτι χωρούσαν στην μύτη σου.
Σε σχέση όμως με τις παλαιότερες μεθόδους που σου σπάγαν όλη την μύτη και ήσουν με μια μούρη σαν βάζελος μου σήκωσε το κασκόλ του μέσα στην Θ7 ευτυχώς έχει μεγάλη διαφορά. Και στον πόνο Και στον χρόνο ανάρωσης αλλά κυρίως στην διάρκεια των αποτελεσμάτων.
Βρές γιατρό και προχώρα κ δεν θα πιστεύεις την ποιότητα ζωής σου μετά την επέμβαση.
Dia

Νέα δημοσίευσηαπό firekostas » 14 Μαρ 2012, 18:30

Dia έγραψε:Έκανα επέμβαση πριν 10 μήνες - διαφραγμα κογχοπλαστικη κ διάνυξη ευσταχιανών - κ σε ρωτώ...
Όντως οταν σου βγάζουν τα μπαμπάκια νομίζεις ότι για μύτη έχεις 2 τελικά Akrapovic ελευθέρας!!!!
Και ειδικά για εμάς που έχουμε πολύ στραβό διάφραγμα είναι ακόμα χειρότερα διότι για την στήριξη της μύτης και για να κρατηθεί ίσια τοποθετούνται 2 στηρίγματα τα οποία όταν βγαίνουν δεν πιστεύεις οτι χωρούσαν στην μύτη σου.
Σε σχέση όμως με τις παλαιότερες μεθόδους που σου σπάγαν όλη την μύτη και ήσουν με μια μούρη σαν βάζελος μου σήκωσε το κασκόλ του μέσα στην Θ7 ευτυχώς έχει μεγάλη διαφορά. Και στον πόνο Και στον χρόνο ανάρωσης αλλά κυρίως στην διάρκεια των αποτελεσμάτων.
Βρές γιατρό και προχώρα κ δεν θα πιστεύεις την ποιότητα ζωής σου μετά την επέμβαση.

Κατεβαινα αλλα μια στις εικοσι και παλι με λιγο ζορι μεχρι να εξισωσει το αριστερο αυτι...Βρε θα την κανω σιγουρα δε το αφηνω τωρα...Μετα απο ποσο καιρο ξαναβουτηξες και σε τι βαθη?

Οπου akrapovic βαλε Termignoni και οπου βαζελος βαλε σκωληξ μεσα στην 4Α για να σε καταλαβω καλυτερα :grin:
Άβαταρ μέλους
firekostas

Νέα δημοσίευσηαπό mparmpounis » 14 Μαρ 2012, 19:17

Dia έγραψε:Έκανα επέμβαση πριν 10 μήνες - διαφραγμα κογχοπλαστικη κ διάνυξη ευσταχιανών - κ σε ρωτώ...

μετα απο ποσο καιρο ειδες διαφορα στις εξισωσεις και στις βουτιες???
Καλύτερα στην αγκαλιά της..... παρά χωρίς αυτή....
Άβαταρ μέλους
mparmpounis

Νέα δημοσίευσηαπό miltosgz » 14 Μαρ 2012, 19:25

μόλις αναρωνω από κογχεκτομή , αμυγδαλές κ σταφιλή ... :D ... είχα πρόβλημα με υπνικές άπνοιες .... δεν κοιμόμουνα ποτέ σωστά ,,, 3o στάδιο ύπνου κτλ... την κυριακή θα κάνω την πρώτη βουτια μετά από ένα μήνα ... τόσο είναι περίπου η περίοδος αποθεραπείας περίπου... ο doctor που είναι κ φίλος κ καλός γιατρός κατά τα λεγόμενα εδώ ... μου είπε ότι το αναπνευστικό θέλει 2-3 μήνες να επανέλθει κ να δεις εμφανή βελτιώσει ... πάντως ήδη αναπνέω παρά πολύ καλύτερα ... δεν είχα όμως ποτέ πρόβλημα με εξισώσεις κτλ...

γνώμη μου .... εννοείται πως ναι .... να την κανείς ... δες το σαν service ένα πράμα ... :) ... αλλά κάνε τη το μάιο λίγο πριν ... για να είσαι έτοιμος ..... !!!

α κ η επέμβαση έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω του φίλου που λέγαμε .... τη σκατά πληρώνω τόσα χρόνια ...
Τελευταία επεξεργασία από miltosgz και 14 Μαρ 2012, 19:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
miltosgz

Νέα δημοσίευσηαπό gavros7 » 14 Μαρ 2012, 19:26

ρε μάγκες και εγώ το ψήνο γιατί έχω πολύποδες κια στραβό διάφραγμα αλλά ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση...!!!!αλλά θα πάω για λέιζερ και μπαλονάκι που βγαίνεις την ίδια μέρα από το nosokomeio ...... !!!!
<<ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΕΙΣ-ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ >>ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ <<ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ> http://www.facebook.com/profile.php?id=100001935428389>
Άβαταρ μέλους
gavros7

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 14 Μαρ 2012, 21:46

Φιλοι μου!
Στραβο διαφραγμα ---> Χειρουργικη αποκατασταση. Μονο!!! ( Το διδακτορικο μου ειναι η χειρουργικη αποκατασταση σκολιωσεων διαφραγματος με
Laser Ο2 το 1996/ και μαλλον κατι ξερω :) )
Κογχες-----> α) Αν υπαρχει οστεινη διογκωση των κογχων (Concha Bullosa ) θελει χειρουργικη αφαιρεση - κογχοπλαστικη.
β)Οταν υπαρχει χρονια ρινιτιδα, που εχει προκαλεσει υπερτροφια των κογχων τοτε παλια καναμε laser Ο2 . Αρνητικα ηταν οτι το φως
"καιει " την επιφανεια και παει ευθεια μονο.... Η επεμβαση ηθελε χρονο, δεν εκανε κλα τη δουλεια της και χαρακτηριζοταν απο τακτικες
και γρηγορες υποτροπες. Γινοταν τακτικοτατα οταν η λεξη Laser πουλουσε...... :) . Εχει εγκαταληφθει σημερα απο σοβαρους
χειρουργους. Σημερα κανουμε ρηκνωση των κογχων υποβλενογονια, με διαφορα "μηχανηματα¨', πιο τακτικα με ραδιοσυχνοτητες,
π.χ. με τη μεθοδο Cellon . Μονη η ρηκνωση των κογχων ειναι απλη επεμβαση που μπορει να γινει στο ιατρειο με τοπικη η σε
νοσοκομειο με ηπια καταστολη.
Πολυποδες---> Αλλη επεμβαση, με αλλη φιλοσοφια. Αναλογα με την εκταση τους και τα προβληματα που δημιουργουν μπορει να απαιτησουν απο
μια απλη ενδορινικη αφαιρεση καποιου πολυποδακου στο ιατρειο με τοπικη, ενδοσκοπικη αφαιρεση με γενικη ναρκωση, η πολυ
μεγαλυτερες επεμβασεις ακομα και με εξωτερικες τομες (παροτι η ενδοσκοπικη χειρ/κη στις ημερες μας εχει κανει τα περιστατικα
αυτα ελαχιστα)

Η κακη ρινικη αναπνοη εχει σχεση με το συνολο του αν. αναπνευστικου. Τακτικες λοιμωξεις απο κακης ποιοτητας εισπνεομενο αερα, στοματικου τυπου αναπνοη και πιθανα ροχαλητο (η αν συντρεχουν και αλλοι λογοι και απνοιες) απωλεια της Ευαιξιας που νοιωθει κανεις να ανασαινει με ανοικτη
-καλη μυτη, κλπ. ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι κανει και κακη λειτουργια των ευσταχιανων- προβλημα σε εξισωση!!!!! ΑΝΤΙΘΕΤΑ η ΧΡΟΝΙΑ ΡΙΝΙΤΙΔΑ που
προκαλει υπετροφια των κογχων η και πολυποδες ΜΠΟΡΕΙ να κανει κακη λειτουργια των ευσταχιανων απο οπισθορινικη καταρροη αυξημενων και
ιξωδων ποσοτητων βλεννας Η και απο οιδηματα στο ρινοφαρυγγα - στομιο της, αλλα ακομα και ενδοαυλικα!!! Η χειρουργικη των κογχων Σιγουρα
βοηθαει αρκετα αλλα δεν λυνει το προβλημα τησ αλλεργιας η της αγγειοκινητικης- χρονιας- ρινιτιδας. Παροτι με τις συγχρονες μεθοδους οι ΚΑΤΩ
ρινικες κογχες ΔΕΝ διογκονωνται ξανα, ο ασθενης οφειλει να διορθωνει και να ελεγχει την πρωτοπαθη παθηση του μετεγχειρητικα δηλ. την
Χρονια ρινιτιδα!
Τελος να πω οτι οι επεμβασεις διαφραγματος - κογχων, σε εμπειρα χερια, ειναι ΑΠΛΕΣ. Οι επεμβασεις σε κογχες απαιτουν περισσοτερο χρονο
μετεγχειρητικης φροντιδας και περιποιησης.

Ελπιζω να βοηθησα.
Φιλικα Μ.Β.
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό ENT X-DIVER » 14 Μαρ 2012, 21:49

Αναφερω το Laser CO2 . δηλ Διοξειδιου του ανθρακα. Δεν ξερβ γιατί το βγάνει Ο2.
ENT X-DIVER

Νέα δημοσίευσηαπό firekostas » 15 Μαρ 2012, 22:22

ENT X-DIVER έγραψε:Φιλοι μου!
Στραβο διαφραγμα ---> Χειρουργικη αποκατασταση. Μονο!!! ( Το διδακτορικο μου ειναι η χειρουργικη αποκατασταση σκολιωσεων διαφραγματος με
Laser Ο2 το 1996/ και μαλλον κατι ξερω :) )
Κογχες-----> α) Αν υπαρχει οστεινη διογκωση των κογχων (Concha Bullosa ) θελει χειρουργικη αφαιρεση - κογχοπλαστικη.
β)Οταν υπαρχει χρονια ρινιτιδα, που εχει προκαλεσει υπερτροφια των κογχων τοτε παλια καναμε laser Ο2 . Αρνητικα ηταν οτι το φως
"καιει " την επιφανεια και παει ευθεια μονο.... Η επεμβαση ηθελε χρονο, δεν εκανε κλα τη δουλεια της και χαρακτηριζοταν απο τακτικες
και γρηγορες υποτροπες. Γινοταν τακτικοτατα οταν η λεξη Laser πουλουσε...... :) . Εχει εγκαταληφθει σημερα απο σοβαρους
χειρουργους. Σημερα κανουμε ρηκνωση των κογχων υποβλενογονια, με διαφορα "μηχανηματα¨', πιο τακτικα με ραδιοσυχνοτητες,
π.χ. με τη μεθοδο Cellon . Μονη η ρηκνωση των κογχων ειναι απλη επεμβαση που μπορει να γινει στο ιατρειο με τοπικη η σε
νοσοκομειο με ηπια καταστολη.
Πολυποδες---> Αλλη επεμβαση, με αλλη φιλοσοφια. Αναλογα με την εκταση τους και τα προβληματα που δημιουργουν μπορει να απαιτησουν απο
μια απλη ενδορινικη αφαιρεση καποιου πολυποδακου στο ιατρειο με τοπικη, ενδοσκοπικη αφαιρεση με γενικη ναρκωση, η πολυ
μεγαλυτερες επεμβασεις ακομα και με εξωτερικες τομες (παροτι η ενδοσκοπικη χειρ/κη στις ημερες μας εχει κανει τα περιστατικα
αυτα ελαχιστα)

Η κακη ρινικη αναπνοη εχει σχεση με το συνολο του αν. αναπνευστικου. Τακτικες λοιμωξεις απο κακης ποιοτητας εισπνεομενο αερα, στοματικου τυπου αναπνοη και πιθανα ροχαλητο (η αν συντρεχουν και αλλοι λογοι και απνοιες) απωλεια της Ευαιξιας που νοιωθει κανεις να ανασαινει με ανοικτη
-καλη μυτη, κλπ. ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι κανει και κακη λειτουργια των ευσταχιανων- προβλημα σε εξισωση!!!!! ΑΝΤΙΘΕΤΑ η ΧΡΟΝΙΑ ΡΙΝΙΤΙΔΑ που
προκαλει υπετροφια των κογχων η και πολυποδες ΜΠΟΡΕΙ να κανει κακη λειτουργια των ευσταχιανων απο οπισθορινικη καταρροη αυξημενων και
ιξωδων ποσοτητων βλεννας Η και απο οιδηματα στο ρινοφαρυγγα - στομιο της, αλλα ακομα και ενδοαυλικα!!! Η χειρουργικη των κογχων Σιγουρα
βοηθαει αρκετα αλλα δεν λυνει το προβλημα τησ αλλεργιας η της αγγειοκινητικης- χρονιας- ρινιτιδας. Παροτι με τις συγχρονες μεθοδους οι ΚΑΤΩ
ρινικες κογχες ΔΕΝ διογκονωνται ξανα, ο ασθενης οφειλει να διορθωνει και να ελεγχει την πρωτοπαθη παθηση του μετεγχειρητικα δηλ. την
Χρονια ρινιτιδα!
Τελος να πω οτι οι επεμβασεις διαφραγματος - κογχων, σε εμπειρα χερια, ειναι ΑΠΛΕΣ. Οι επεμβασεις σε κογχες απαιτουν περισσοτερο χρονο
μετεγχειρητικης φροντιδας και περιποιησης.

Ελπιζω να βοηθησα.
Φιλικα Μ.Β.

Βοηθησες και μαλιστα υπεραρκετα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ!!Τα ιδια σχεδον διαβασα και σε ενα αρθρο του Δρ. Λουλουδη προσφατα!!Στην περιπτωση μου που μου διεγνωσθη χρονια ρινιτιδα με σκολιωση διαφραγματος παω και για κογχες λογικα ετσι?Μου ειπαν καποιοι με pm να κανω μαζι και διανοιξη ευσταχιανων για καλυτερα αποτελεσματα...Περιμενω την αποψη σου αν μπορεις...!

Υ.Γ. Ο ΩΡΛ εδω στο νησι (για τον οποιο ακουσα τα καλυτερα απο ολους τους συναδελφους ψ/τ και το διαπιστωσα και μονος μου) μου ειπε οτι ειναι σχεδον σιγουρο οτι μετα την εγχειρηση θα εξαλειφθουν τα οποια προβληματα ειχα με εξισωσεις αφου απο το αριστερο ρουθουνι μου σχεδον δεν περναει αερας τωρα...Δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω!!Πλεον περιμενω τα καλυτερα που ερχονται!!

Υ.Γ. Οσοι εχετε κανει εγχειρηση στη Θεσσαλονικη ή Σερρες αν μπορειτε να μου προτεινετε γιατρο με pm...Θα σας ημουν υποχρεος...Το καλυτερο ειναι να παω σε δημοσιο νοσοκομειο βασικα γιατι τα οικονομικα δεν επιτρεπουν ιδιωτικη κλινικη...Κατι γραφω παραπανω για 424 και Ιπποκρατειο...Αν ξερει καποιος κατι...
Άβαταρ μέλους
firekostas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες