• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μια πάρα πολύ κακή φάση!!

Μια πάρα πολύ κακή φάση!!

Νέα δημοσίευσηαπό greek kamaki » 30 Αύγ 2010, 23:57

Είναι η πρώτη μέρα της ετήσιας εξόρμησής μας στη Λήμνο, τη μόνη ελπίδα για να πιάσουμε κανένα καλό ψαράκι, χωρίς να πνιγούμε.
Πολύ ορεξάτοι, φεύγουμε κατευθείαν από το καράβι για ψάρεμα, από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Είμαστε 3 άτομα με ένα συμβατικό 3,80 με 15άρα. Επιλέγουμε μια περιοχή που ανοίγεται με πολύ ρηχά νερά, για εκατοντάδες μέτρα προς το πέλαγος (500 μέτρα από την ακτή και μπορεί να έχει βάθος 4-5 μέτρα).Έχει πάει πλέον 8μιση και εγώ με το Γιάννη, αφήνουμε το Γιώργο να ψαρεύει και φεύγουμε με το σκαφάκι για μια γρήγορη βουτιά στον κάβο, κανένα χιλιόμετρο πιο κάτω. Καθώς πλησιάζουμε και κάθεται ο γιάννης στη λαγουδέρα και εγώ μπροστά, νιώθω χωρίς να κοιτάξω πίσω να κάνει ο Γιάννης μια (νόμισα) απότομη αναστροφή, σκέφτομαι κάτι θα είδε, ήταν όμως τόσο απότομη που βρέθηκα στη θάλασσα. Φορούσα στολή και βαρίδια και έπεσα με το κεφάλι, καταδυόμενος λόγω του βάρους και της φοράς του σώματος στα 2-3 μέτρα. Χωρίς να προλάβω να καταλάβω τι γίνεται, ακούω το θόρυβο της μηχανής πάνω από το κεφάλι μου. Προσπαθώ να κρατηθώ σε κάποιο βάθος, ανοίγω τα μάτια μες το νερό και βλέπω τη βάρκα να μουγκρίζει περνώντας ελάχιστα από πάνω μου. Περιμένω να φύγει και βγαίνω. Είχα μόλις σωθεί από σοβαρό τραυματισμό ή ακόμα και θάνατο, που θα είχε συμβεί αν δε φορούσα τα βάρη που με βούλιαξαν μερικά μέτρα. Και δυστυχώς υπάρχει συνέχεια....
Δεν πρόλαβα να αναλογιστώ τι έγινε, γιατί έπρεπε να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα. Συνειδητοποίησα ότι είχαμε πέσει και οι δύο στο νερό και το σκάφος γυρνούσε ανεγξέλεγκτο, καθώς ο Γιάννης έχασε τον έλεγχο του και δε φορούσε στο χέρι το κόκκινο κορδώνι ασφαλείας για να σταματήσει. Αρχίσαμε και οι δύο να κολυμπάμε σαν τρελοί για να πιάσουμε το σκάφος, που εκείνη τη στιγμή ήταν μπροστά μας. Αυτό όμως δεν έκανε κύκλους γύρω από τον εαυτό του αλλά με μια δαντελωτή πορεία, με μια χαμηλή μεν αλλά πολύ πιο γρήγορη από μας ταχύτητα, άνοιγε σιγά-σιγά προς το πέλαγος!!!!! Η απόσταση ολοένα και μεγάλωνε. Κολυμπούσαμε πάνω από εικοσάλεπτο ακολουθώντας το σκάφος και δεν μπορούσαμε με τίποτε να το πλησιάσουμε λιγότερο από 150 μέτρα. Είμαστε περίπου 800 μέτρα από την ακτή χωρίς πέδιλα-μάσκα, τα νερά από κάτω είναι μαύρα και κοντεύει να πέσει η νύχτα. Έχουμε κατακουραστεί και μας έχει πιάσει απελπισία. Κοιτάμε μια το σκάφος, μια την ακτή πίσω μας και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, ενώ έχουμε αφήσει το αυτοκίνητο με το τρέιλερ χιλιόμετρα μακριά σε μια ερημιά, τα κλειδιά του τζιπ είναι μέσα στο σκάφος και έχουμε αφήσει πολύ πίσω το Γιώργο ο οποίος θα ψάρευε αμέριμνος περιμένωντας να γυρίσουμε να τον πάρουμε, καϊκια στο ορίζοντα πουθενά (όταν τα χρειάζεσαι είναι εξαφανισμένα). Α-ΠΕ-ΛΠΙ-ΣΙ-Α.
Ξαφνικα γίνεται το θαύμα. Εμφανίζεται από το πουθενά ο Γιώργος, ο οποίος ακολουθώντας το ρηχό θυθό έχει βρεθεί πολύ ανοιχτά και χωρίς να μας έχει δει, βλέπει το σκάφος που συγκλίνει με την πορεία του, ορμάει και με μια κίνηση κομάντο πηδάει και σβήνει τη μηχανή!!!!!!!!!!!!!!!! Βγήκαμε έξω βουβοί...
Ακούμε ιστορίες από άλλους και δεν πιστεύουμε ότι μπορούν να συμβούν και σε μας. Την έχουμε δει θαλασσόλυκοι. Έχουμε κάνει όλοι ανεξαιρέτως και κάποιοι συνεχίζουμε να κάνουμε μ@λ@κίες. Δυστυχώς, πρέπει να παραδεχτούμε ότι έχουμε διαλέξει ένα πολύ επικίνδυνο χόμπι (το ψαροντούφεκο δεν είναι τάβλι ή πινκ πονκ κακά τα ψέματα) και για αυτό πρώτο μέλημά μας πρέπει να είναι η απόλυτη ασφάλεια. Ανέφερα το γεγονός αυτό για να προλάβω παρόμοια περιστατικά. Προσέξτε πάρα πολύ το κόκκινο κορδώνι (ξεχνάω και πως το λένε) και βάλτε το όχι στο χέρι σας, αλλά στο λαιμό σας για σιγουριά!!!!!!! μια φορά θα συμβεί και είναι πολύ κακή φάση.
greek kamaki

Re: Μια πάρα πολύ κακή φάση

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 31 Αύγ 2010, 00:07

Ούτε στο σινεμά δε γίνονται αυτά ρε φίλε... Αφού δεν έγινες κιμάς άντε πήγαινε άναψε καμιά λαμπάδα στο μπόι σου μπας και αλλάξει γνώμη ο Άγιος Γκαντέμιος και ασχοληθεί με κάποιον άλλον.
Η περιγραφή πάντως είναι κινηματογραφική widescreen HD.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 31 Αύγ 2010, 00:11

Τι λέτε ρε παιδιά...!!! :shock: Όχι Άγιο, Πάνθεο είχατε να σας πρόσέχει!

ΠΟΤΕ δεν ταξιδεύουμε με το σκάφος δίχως την ασφάλεια στον καρπό μας!!! Μη σου πω δεν βάζουμε καν μπροστά τη μηχανή δίχως αυτή...! Μέχρι τώρα το τελευταίο το έχω κάνει μερικές φορές... Δίπλα στη γλίστρα, μόλις έχω ρίξει το σκαφάκι. Αλλά ούτε κι έτσι... Ποτέ ξανα δεν το ξανακάνω... Ρε παιδιά ανατρίχιασα διαβάζοντας το κείμενο!
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό petros_uk » 31 Αύγ 2010, 00:29

Τα διάβασα και ανατρίχιασα γιατί παρόμοιο περιστατικό είχα βιώσει με ένα φίλο από το στρατό.
Πάλι καλά που ήσασταν 3, εμείς 2 ήμασταν και το κηνυγούσαμε το ρημάδι μεχρι που πήγε και καρφώθηκε σε
κάτι βράχια...
Άβαταρ μέλους
petros_uk

Νέα δημοσίευσηαπό Δραπέτης » 03 Σεπ 2010, 15:42

Πρώτα πρώτα μπράβο για την ειλικρίνεια και για το θάρρος να μοιραστείτε μαζί μας τέτοια ιστορία. Και λέω "θάρρος" γιατί εσείς δεν ντραπήκατε να μάς περιγράψετε την ανοησία που κάνατε, ενώ άλλοι θα το "έπνιγαν".

Λοιπόν, το "κόκκινο κορδόνι" δεν λέγεται "κόκκινο κορδόνι" αλλά "κουίκ στοπ" δηλαδή "γρήγορο σταμάτημα". Είναι τόσο σημαντικό όσο η βενζίνη, το γκάζι και το τιμόνι. Το να τιμονεύεις φουσκωτό - ειδικά μικρό - χωρίς να το έχεις στον καρπό, είναι σα να πηγαίνεις για ψάρεμα χωρίς σημαδούρα ανοιχτά από τον κάβο Αντώνη στην Αίγινα.
Χρήστος Παπαναστασίου
Δραπέτης

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 03 Σεπ 2010, 15:51

Ρε παιδια τι να πω, σιγουρα λαθος σας που δεν ειχατε το quick stop στο χερι, αλλα αμα δεν σε θελει, αστο... 8-)

Στο τελος ομως ο καλος Θεουλης σας λυπηθηκε(μολις σας διδαξε ~ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ QUICK STOP~) και εμφανισε τον(αγιο) Γιωργο διπλα απ τ ρημαδι... :amen:
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 03 Σεπ 2010, 16:02

greek kamaki έγραψε: Είμαστε περίπου 800 μέτρα από την ακτή χωρίς πέδιλα-μάσκα, τα νερά από κάτω είναι μαύρα και κοντεύει να πέσει η νύχτα. Έχουμε κατακουραστεί και μας έχει πιάσει απελπισία. Κοιτάμε μια το σκάφος, μια την ακτή πίσω μας και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, ενώ έχουμε αφήσει το αυτοκίνητο με το τρέιλερ χιλιόμετρα μακριά σε μια ερημιά, τα κλειδιά του τζιπ είναι μέσα στο σκάφος και έχουμε αφήσει πολύ πίσω το Γιώργο ο οποίος θα ψάρευε αμέριμνος περιμένωντας να γυρίσουμε να τον πάρουμε, καϊκια στο ορίζοντα πουθενά (όταν τα χρειάζεσαι είναι εξαφανισμένα). Α-ΠΕ-ΛΠΙ-ΣΙ-Α.
.

:shock: :shock: :shock: :shock: Φρίκη!!!!!!!!!!! Εγώ θα έμπηγα και τα κλάματα άμα είμουν εκεί!!!!

Χαίρομαι που τα καταφέρατε εν τέλει φίλε μου!!!! Ποτέ ξανά!

Οι αρετές του Γκαστόνε να σας ακολουθούν πάντα!!! :good:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό pantzo76 » 03 Σεπ 2010, 16:06

Παιδια αναψτε μια λαμπαδα και μακαριστε την καλη σας τυχη γιατι πολλα θα μπορουσαν να ειχαν συμβει.... :-&
Μαζι σας και εγω που το εχω κανει συστημα να μην χρησημοποιω το κουικ στοπ στο φουσκωτακι και ολα αυτα
που διαβασα θα μπορουσα να τα εχω παθει... 8-[
Οι αρχαίοι πολεμιστές πρώτα έκαναν τους εαυτούς τους αόρατους.
Μετά περίμεναν τη στιγμή που ο εχθρός ήταν ευάλωτος....
Άβαταρ μέλους
pantzo76

Re: Μια πάρα πολύ κακή φάση!!

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 03 Σεπ 2010, 17:26

A πι στευ το!! :shock:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό GERANOS » 03 Σεπ 2010, 18:13

PanEx έγραψε:A πι στευ το!! :shock:

Και ομως ΑΛΗΘΙΝΟ.....

Συγνωμη παιδια αλλα πειτε μου που ειχατε το μυαλο σας.? Και μη μου πειτε το γνωστο .........

Τελικα οντως δυο πραγματα δεν εχουν συνορα . Η βΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ .Και παλι συγνωμη για το υφος αλλα δεν γινωνται

αυτα τα πραγματα. Εκατο κουικ στοπ να υπαρχουν αν η καρκαλα ειναι αδεια, δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

Συγνωμη και παλι.

Ελπιζω να μην ξαναδιαβασω ποτε τετοιο post :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Άβαταρ μέλους
GERANOS

Νέα δημοσίευσηαπό petros78 » 03 Σεπ 2010, 19:05

Καντε το σταυρο σας που ειστε καλα παιδες!!!!
Εδώ το blog μου: http://camouflage-paint-on-spearguns.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
petros78

Νέα δημοσίευσηαπό Tilemahos » 03 Σεπ 2010, 19:32

GERANOS έγραψε:
PanEx έγραψε:A πι στευ το!! :shock:

Και ομως ΑΛΗΘΙΝΟ.....

Συγνωμη παιδια αλλα πειτε μου που ειχατε το μυαλο σας.? Και μη μου πειτε το γνωστο .........

Τελικα οντως δυο πραγματα δεν εχουν συνορα . Η βΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ .Και παλι συγνωμη για το υφος αλλα δεν γινωνται

αυτα τα πραγματα. Εκατο κουικ στοπ να υπαρχουν αν η καρκαλα ειναι αδεια, δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

Συγνωμη και παλι.

Ελπιζω να μην ξαναδιαβασω ποτε τετοιο post :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Σιγά ρε φίλε εσύ ... τα παιδιά πάθανε το απίστευτο κι εσύ λες για απέραντες βλακείες και πίπες. Δείξε και λίγη συμπάθεια.
Κοσμέτσας Τηλέμαχος
Άβαταρ μέλους
Tilemahos

Νέα δημοσίευσηαπό Makis Goussias » 03 Σεπ 2010, 19:54

για πιο λόγο τελικά ο φίλος σου έκανε απότομο ελιγμό..δεν έχω καταλάβει? χτύπησε κάπου?
Makis Goussias

Νέα δημοσίευσηαπό B.RenStorMinG » 03 Σεπ 2010, 21:41

καλησπερα...

Μια κατασταση υπο συζητηση στο φορουμ μπορουμε να την αναλυσουμε και να την κρινουμε χωρις προσωπικους χαρακτηρισμους...

Αν καποιος ξεφυγει απο αυτο τον κανονα, δε χρειαζεται κανεις να επεμβει με το ιδιο υφος...

Tilemahos και GERANOS, το θεμα ληγει εδω.
Εικόνα
ΑΝΗΨΙΕ! ΑΝΗΨΙΕ! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ!
Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό greek kamaki » 03 Σεπ 2010, 21:43

Makis Goussias έγραψε:για πιο λόγο τελικά ο φίλος σου έκανε απότομο ελιγμό..δεν έχω καταλάβει? χτύπησε κάπου?

Έσκηψε να πιάσει κάτι και έχασε τον έλεγχο. Η φάση της άναστροφής και της πτώσης κράτησε λιγότερο από δευτερόλεπτο.
greek kamaki

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες