• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Εξισωση μεσω frenzel

Εξισωση μεσω frenzel

Νέα δημοσίευσηαπό Chris_482 » 16 Ιούλ 2018, 01:06

Γεια σας. Ειμαι καινουργιος στο forum και κανω ψαροντουφεκο μολις 3 χρονια. Χρησιμοποιω τη μεθοδο valsalva και καταφερνω να ψαρεψω μεχρι το πολυ 15 μετρα λογω της υπερβολικης καταναλωσης οξυγονου που οφειλεται κυριως στις πολλαπλες προσπαθειες μεσω της valsalva. Τελευταια ασχοληθηκα λιγο με το θεμα και ειδα καποια βιντεακια τα οποια ανεφεραν τη frenzel. Ωντας αρκετα οικονομικοτερη στο θεμα οξυγονου προσπαθησα να την χρησιμοποιησω αλλα καπου κολλαω...Αν μπορειτε παρακαλω ας μου εξηγησετε μπας και κανουμε και κανα σωστο ψαχτηρι κι οχι με τη ψυχη στο στομα :D
Chris_482

Re: Εξισωση μεσω frenzel

Νέα δημοσίευσηαπό Chris_482 » 16 Ιούλ 2018, 08:26

Chris_482 έγραψε:Γεια σας. Ειμαι καινουργιος στο forum και κανω ψαροντουφεκο μολις 3 χρονια. Χρησιμοποιω τη μεθοδο valsalva και καταφερνω να ψαρεψω μεχρι το πολυ 15 μετρα λογω της υπερβολικης καταναλωσης οξυγονου που οφειλεται κυριως στις πολλαπλες προσπαθειες μεσω της valsalva. Τελευταια ασχοληθηκα λιγο με το θεμα και ειδα καποια βιντεακια τα οποια ανεφεραν τη frenzel. Ωντας αρκετα οικονομικοτερη στο θεμα οξυγονου προσπαθησα να την χρησιμοποιησω αλλα καπου κολλαω...Αν μπορειτε παρακαλω ας μου εξηγησετε μπας και κανουμε και κανα σωστο ψαχτηρι κι οχι με τη ψυχη στο στομα :D
Chris_482

Νέα δημοσίευσηαπό Profane » 16 Ιούλ 2018, 10:41

Και εγω valsalva χρησιμοποιω... Αν εσαι οριακα στα 15μετρα δεν νομιζω οτι αν αλλαξεις μεθοδο εξισωσης θα εχεις αλλα 15δευτερολεπτα πχ για ψαχτηρι. Ετσι και αλλιως με το ψαχτηρι καταναλωνεις ενεργεια, περισοτερη απο αυτην που χρειαζεσαι για να εξισωσεις. Σιγουρα με αλλη μεθοδο εξισωσης θα νιωθεις πιο ανετα λογω καλυτερης θεσης σωματος την ωρα της καταδυσης.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του
Profane

Νέα δημοσίευσηαπό Chris_482 » 16 Ιούλ 2018, 16:32

Καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Βρηκα εναν αναλυτικο οδηγο για τη frenzel σε μια παλαιοτερη συζητηση ο οποιος πιστευω με ικανοποιει καθως καταλαβα τι πρεπει να κανω τουλαχιστον. Απο εκει και υστερα δε μπορω να καταφερω να κλεισω την επιγλωττιδα και ταυτοχρονα να εχω το πισω μερος του ουρανισκου ανοικτο...
Αν εχετε κανα κολπακι ευπροσδεκτο :D
Chris_482

Νέα δημοσίευσηαπό Chris_482 » 16 Ιούλ 2018, 16:35

Profane έγραψε:Και εγω valsalva χρησιμοποιω... Αν εσαι οριακα στα 15μετρα δεν νομιζω οτι αν αλλαξεις μεθοδο εξισωσης θα εχεις αλλα 15δευτερολεπτα πχ για ψαχτηρι. Ετσι και αλλιως με το ψαχτηρι καταναλωνεις ενεργεια, περισοτερη απο αυτην που χρειαζεσαι για να εξισωσεις. Σιγουρα με αλλη μεθοδο εξισωσης θα νιωθεις πιο ανετα λογω καλυτερης θεσης σωματος την ωρα της καταδυσης.

Το θεμα μου ειναι οτι δε κανω μια φορα τη valsalva και εξισωνω, πολλες φορες φυσαω 2 και 3 φορες για μια εξισωση...Απο οτι εχω διαβασει η frenzel απο τη στιγμη που τη μαθαινεις ειναι πολυ πιο αξιοπιστη. Αλλα κατσε να τη καταφερω πρωτα και μετα βλεπουμε ποια με βολευει :D
Chris_482

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 16 Ιούλ 2018, 19:50

Φιλε μου οποια και να μαθεις για τα μετρα που ψαρευεις ειναι καλη. Ολοι με βαλσαβα ξεκινησαμε. Μερικες συμβουλες θα σου δωσω ασχετα με ποια τεχνικη θα χρησιμοποιεις. Πρωτον πολλα νερα. Πολυ καλη ενυδατωση απο την προηγουμενη μερα κιολας οσο και κατα τη διαρκεια του ψαρεματος. Δευτερο μη περιμενεις να πονεσουν τα αυτια για να κανεις εξισωση. Κανε οσο πιο πολλες μπορεις και οσο πιο συχνα. Ουτως η αλλος ειτε 20 κανεις ειτε 2 τον ιδιο ογκο αερα θα βαλεις στο τελος στα αυτια σου. Οποτε μη φοβασαι οτι σπαταλας αερα στα αυτια. Κανε πολλες και συχνες μεχρι να κατεβεις. Τριτο το κεφαλι σου οπως κατεβαινεις μη κοιτας το βυθο αλλα τα ποδια σου. Βοηθαει στην εξισωση. Τεταρτο αν δε βγει μια εξισωση ματαιωσε τη βουτια μη προσπαθεις τσαμπα. Επισης δοκιμασε να ξεροκαταπινεις να κουνησεις το σαγονι λιγο προς τα εξω δουλευουν καμια φορα αυτα. Και κατι τελευταιο και η εξισωση ειναι θεμα προπονησης. Οσο τη δουλευεις τοσο πιο ευκολα θα σου βγαινει. Εγω ξεκινησα να κανω χωρις χερι στην αρχη στις πρωτες 2-3 βουτιες και σιγα σιγα με δουλεια εφτασα να βγαζω ολοημερα ψαρεματα με εξισωσεις χωρις χερι.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό nikmix » 18 Ιούλ 2018, 16:34

Ο Γιάνκος το ρεκόρ των 100μ στα σταθερά με valsalva το έκανε.Μην κολλάς στη μέθοδο,μάθε όσο μπορείς καλύτερα αυτή που βλέπεις ότι σε βολεύει.
Ούτε τάματα ούτε οι άγιοι ωφελούν στην αρρώστια μου.Εγώ είμαι παιδί της θάλασσας.Με κράζει και θα πάω.
Ανδρέας Καρκαβίτσας,Λόγια της Πλώρης.
Άβαταρ μέλους
nikmix

Νέα δημοσίευσηαπό giannis1600 » 18 Ιούλ 2018, 20:25

Εισπνοή,κλείνεις μύτη,γεμίζεις το στόμα με αέρα,σπρώχνεις τη γλώσσα προς τα πίσω.Πολύ εξάσκηση συνέχεια,κάποια στιγμή θα σου βγει...Εμένα μου πήρε καμιά 15αρια μέρες μέχρι ν ακούσω το πρώτο πολυπόθητο κρακ!
giannis1600

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 19 Ιούλ 2018, 00:17

καλος ήρθες φίλε μου. :hello:
Η εξίσωσή οπως και πολλά άλλα στη ζωή και στην θάλασσα ειναι πολλές φορές πολύ διαφορετικά για τον καθένα μας.
Εγώ βουτάω πολλά χρόνια και κατα καιρούς εχω δοκιμάσει αρκετούς τρόπους εξίσωσης, μιας και δυσκολευόμουν πάντα αρκετά.
Τιποτα απο τα κλάσικά δεν μου έκανε, και τελικά εμεινα με τον δικό μου τρόπο.
εισπνοή, σπάσιμο, χέρι στην μύτη και κατάπωση, στην ελάχιστη πίεση.Απο κάποιο βάθος και μετά χρειάζεται να βάλω και λίγο αέρα στην μάσκα.
Ξερω ανθρώπους που καταδύονται και εξισώνουν αυτόματα χωρις να κάνουν τιποτα (λιγοι και πολύ τυχεροί)
Αλλοι για να κατέβουν 5 μέτρα πρέπει να εξισώσουν 20 φορές.
Μεγάλο ρολο παιζει και η κατασκευή (στο οτορινολαγυγγολογικό) του καθενός.
Η καλη ενυδάτωση ειναι μεγάλο κλειδί.
Βρές τον τρόπο σου μαθε τον καλά, οταν δεν βγαίνει μην το πιέζεις, και ολα θα έρθουν.
Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 19 Ιούλ 2018, 12:25

nikmix έγραψε:Ο Γιάνκος το ρεκόρ των 100μ στα σταθερά με valsalva το έκανε.Μην κολλάς στη μέθοδο,μάθε όσο μπορείς καλύτερα αυτή που βλέπεις ότι σε βολεύει.

Απο τι πηγή πήρες αυτή την πληροφορία?? Νομίζω πρόκειται για περίπτωση "χαλασμένο τηλέφωνο".

Chris, καλώς ήρθες. Κάποτε ι είχα μπερδευτεί στο ίδιο θέμα μέχρι που σε ένα σεμινάριο ρωτησα τον ομιλητή κ. Γκαρουτσο πως μπορώ ν ξέρω αν κάνω frenzel η valsava και μου είπε να κάνω εξίσωση με ανοιχτό στόμα και είδε στο στόμα και είπε οτι είναι frenzel. . Μπορείς να εξισώσεις χωρίς να χρησιμοποιείς το διάφραγμα? Αν ναι μάλλον κανεις frenzel. Θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις τελείως το πως εξισώνεις σε αυτά τα βάθη δεν νομίζω να σε κόβει η εξίσωση και δώσε πιο πολύ βάση σε ότι γράφτηκε πιο πάνω για νερό η μήπως εισαι βουλωμενος απο ιγμορίτιδες και τα λοιπά.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό stayros » 19 Ιούλ 2018, 13:17

Για να καταλαβεις 100% αν κανεις Frenzel, στο κρεβάτι σου στο σπίτι πειραματισμού μου καποιες εξισώσεις.
Βαλε το χερι στο στο στομάχι, αν εξισώνεις και δεν κουνιέται τιποτα, ουτε διάφραγμα ουτε κοιλιά κλπ τοτε κανεις Frenzel.
stayros

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 19 Ιούλ 2018, 15:29

Προσπάθησε να εξισώσεις εκτός νερού με ανοιχτό το στόμα. Αν τα καταφέρνεις είσαι οκ με τη Freznel
Το θέμα της δυσκολίας όμως στην εξίσωση πολύ πιθανόν να μη σχετίζεται με τη μέθοδο αλλά με κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 19 Ιούλ 2018, 23:57

όταν σταματήσεις το ψαχτήρι κ το σώμα σου κυλίσει αβίαστα προς στο βυθό,
θ΄ανοίξουν κ οι στενωποί των ευσταχιανών σου να γιορτάσουν την επάνωδό σου στους προγονικούς σου τόπους...

με άλλα λόγια,
μην αναζητάς τρόπους να γίνεις αποτελεσματικότερος εισβολέας,
ψάξε τρόπους να γίνεις μικρό ψαράκι... :)
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό nikmix » 20 Ιούλ 2018, 12:50

--xristos-- έγραψε:
nikmix έγραψε:Ο Γιάνκος το ρεκόρ των 100μ στα σταθερά με valsalva το έκανε.Μην κολλάς στη μέθοδο,μάθε όσο μπορείς καλύτερα αυτή που βλέπεις ότι σε βολεύει.

Απο τι πηγή πήρες αυτή την πληροφορία?? Νομίζω πρόκειται για περίπτωση "χαλασμένο τηλέφωνο".

Το είχε πει ο ίδιος σε μια συνέντευξή του παλιότερα.

Για να καταλάβει κανείς αν κάνει frenzel ή valsalva,αρκεί να δοκιμάσει να εξισώσει με ανοιχτό το στόμα.Αν εξισώνει,είναι frenzel.
Ούτε τάματα ούτε οι άγιοι ωφελούν στην αρρώστια μου.Εγώ είμαι παιδί της θάλασσας.Με κράζει και θα πάω.
Ανδρέας Καρκαβίτσας,Λόγια της Πλώρης.
Άβαταρ μέλους
nikmix

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 20 Ιούλ 2018, 15:26

nikmix έγραψε:
--xristos-- έγραψε:

Το είχε πει ο ίδιος σε μια συνέντευξή του παλιότερα.

Για να καταλάβει κανείς αν κάνει frenzel ή valsalva,αρκεί να δοκιμάσει να εξισώσει με ανοιχτό το στόμα.Αν εξισώνει,είναι frenzel.

Εχεις δίκιο το βρήκα στο google είπε οτι κανει valsava "σε όλα τα βάθη" .
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες