• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πνευμονικό βαρότραυμα συμβουλές

Πνευμονικό βαρότραυμα συμβουλές

Νέα δημοσίευσηαπό wirlwind » 10 Φεβ 2018, 17:47

Καλησπέρα παιδία, να σας πω την ιστορία μου και εγώ.
Μπαίνω κατ'ευθείαν στο ψητό... Όλα ξεκίνησαν πριν από 1,5 χρόνο (εποχή καλοκαίρι)ένα ωραίο πρωινό που πήγα για βουτιά με τον μπαρί μου. Πρώτη βουτιά -18mr (τότε φυσιολογική για ζέσταμα) βλέπω μια πίγγα 5 μέτρα πιο μπροστά μου. Ενθουσιασμένος με το ψάρι δεν έδωσα βάση ούτε στη φυσιολογία - ανάγλυφο του βυθού ούτε και στο ζέσταμα που έκανα πάντα ( 5 βουτιές τουλάχιστον μέχρι τα -20 με -25 ). Έτσι κάνω την επόμενη βουτιά και φτάνω στα -27,5 χωρίς να νιώθω το παραμικρό, το ψάρι λίγο πιο κάτω έξω από το θαλάμι του. Ανεβαίνω ξεκούραση και βουρ.... -34 με το καλημέρα, χτύπημα ψαριού και ανέβασμα. Όλα καλά έλεγα από μέσα μου (αμ δε). Να σημειώσω τότε ψάρευα έως -37 (ξεβράχωμα και ψαξιμο). Μετά απο λίγο ένιωθα ένα βάρος στο στήθος και να μη μπορώ να αναπνεύσω και να πάρω καλή ανάσα. Επόμενη βουτιά να μου έρχετε να βήξω μετά από ένα βάθος των -10 mr.Ανεβαίνω στην επιφάνεια και αρχίζει το πάρτυ της αιμόπτυσης. ΣΟΚ!!!!!! Βγαίνουνε τα παρατάμε ,την επόμενη στον πνευμονολόγο. Του εξηγώ του λέω τι και πως (κάνω εξετάσεις, ακτινογραφία, σπειρωμέτρηση,...) όλα καλά. Μου λέει δεν είναι τπτ απλά κάποιες κυψέλες των πνευμόνων τραυματίστηκαν, θέλει ξεκούραση και θα επανέλθουν. Πήγα και σε δεύτερο γιατρό μία από τα ίδια. Το θέμα είναι ότι εδώ και 1,5 χρόνο αν κάνω βουτιά κάτω από τα -25mr έχω τα ίδια αποτελέσματα. Με αποτέλεσμα να μου έχουν κοπεί τα φτερά και να έχω συνέχεια ένα ψυχολογικό άγχος. Θα ξαναπάω σε γιατρό για συμβουλές και οδηγίες, απλά έλεγα μήπως έχει τύχει και σε κανέναν από εσάς (μακάρι όχι) και έχει καμία συμβουλή να δώσει. Το θέμα είναι ότι ψάχνω στο διαδίκτυο και διαβάζω ότι υπάρχει ονομασία και λέγετε πνευμονικό βαρότραυμα καθόδου.
Ευχαριστώ που με ακούσατε.
wirlwind

Re: Πνευμονικό βαρότραυμα συμβουλές

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 17:57

πόσο καιρό κράτησε η ξεκούραση που σου ειπε ο γιατρός;
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!
Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό wirlwind » 10 Φεβ 2018, 18:01

fireman έγραψε:πόσο καιρό κράτησε η ξεκούραση που σου ειπε ο γιατρός;

1,5 μήνα καθόμουν,ούτε να λαχανιάσω.
wirlwind

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 19:26

wirlwind έγραψε:
fireman έγραψε:πόσο καιρό κράτησε η ξεκούραση που σου ειπε ο γιατρός;

1,5 μήνα καθόμουν,ούτε να λαχανιάσω.

και εγώ τόσο είχα μείνει εκτός. Ήταν αρκετά σοβαρό ,τουλάχιστον σαν εικόνα, αλλά μετά δεν είχα ξανά περιστατικό, ενώ παλιότερα είχα πολύ μικρότερης έντασης.
και εγώ από έλλειψη ζεστάματος την είχα πατήσει τότε και προσπαθώ να μπαίνω προοδευτικά στα μέτρα. Ακομα, στα μεγάλα βάθη, προσπαθώ να έχω το διάφραγμα σε ηρεμία, έτσι ώστε να μη προσθέτω έξτρα πίεση στο θωρακικό κλωβό.
Επειδή όμως με αυτά τα πράγματα δε παίζουν , αμα δε το δει ο B.RenStorMinG ,στείλε του ένα πμ ,είναι πνευμονολόγος και συνάδελφος. Οχι για να σε εξετάσει μέσα απο τον υπολογιστή, αλλά για να σε συμβουλεύσει κατι παραπάνω με τους γιατρούς, γιατί πνευμονολόγος με πνευμονολόγο ψαροντουφεκά διαφέρουν. Ακομα, μπορείς να συμβουλευτείς κάποιον άνθρωπο εξειδικευμένο στα θέματα ελεύθερης κατάδυσης και δεν εννοώ κάθε έναν που έχει ένα πτυχίο εκπαιδευτού, για να σε συμβουλεύσει πάνω στα βαροτραύματα
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!
Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό wirlwind » 10 Φεβ 2018, 20:11

Το κακό είναι ότι βρίσκομαι σε επαρχία και γιατροί με εξειδίκευση λείπουν. Εδώ λείπουν από τα μεγάλα κέντρα. Σε ευχαριστώ.
wirlwind

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 10 Φεβ 2018, 21:28

Θα σου πω και εγώ και την δικη μου εμπειρία

2-3 φορές στα όσα χρόνια κανω ψαροντούφεκο είχα αιμοπτυση...και εμένα μου είχαν δώσει την ερμηνεία του γιατρου σου - σπασιμο κυψελίδων του πνευμονα. Μετα απο 1-2 μέρες εκτος νερού μου περνουσαν τα συμπτωματα και ημουνα οπως πρωτα. Αλλά το θέμα δεν ειναι η αιμόπτυση καθεαυτή αλλά η αναπνοή, η αντοχή στην πίεση, η ελαστικότητα του θώρακα μέχρι να φτάσεις να δεις αιμα και να τρομάξεις.

Θεωρώ οτι εχει να κάνει με την ελαστικότητα του θώρακα, με τον τρόπο που εξισώνεις, με τον αερα που έχεις στα πνευμόνια σου στο βαθος που κινείσαι, με τον τρόπο που αντιδρας οταν μαχεσαι με τις διαφραγματικές και ασφαλως με την υδροβιότητα και το πόσο ανετα νοιώθεις στο νερό. Συγκεκριμένα σε εμένα ανεξάρτητα το βαθος, αν νιώθω οτι τα πνευμόνια μου δεν έχουν αέρα, τότε αν τραβήξω και αλλο την απνοια νοιώθω οτι τους παιρνω ακομα περισσότερο αέρα και τα ρουφάω προς τα μέσα σαν να ηταν η κοιλια μου. Αν το κανω αυτό εχω καταστρέψει το ψαρεμα μου.

Εγω συγκεκριμένα παιρνω ΜΗΔΕΝ σε όλα τα παραπάνω (ελαστικότητα του θώρακα, με τον τρόπο που εξισώνεις, με τον αερα που έχεις στα πνευμόνια σου στο βαθος που κινείσαι, με τον τρόπο που αντιδρας οταν μαχεσαι με τις διαφραγματικές και ασφαλως με την υδροβιότητα και το πόσο ανετα νοιώθεις στο νερό) και αμα χωρίς καλό ζέσταμα πίεσω μια απνοια μου - ακόμα και στα 8 μέτρα!!! - έχω τα ίδια συμπτωματα: Βήχας στην επιφάνεια, γρυλισμα, ενόχληση όταν παω να παρω βαθιά εισπνοή και κάθε προσπάθεια για πλήρη εισπνοή με φούσκωμα των πνευμόνων καταλήγει σε ενοτονο βήχα...οπότε ψάρεμα γιοκ σε βαθος μεγαλυτερο των 4 μέτρων για το υπολοιπο της ημέρας

Τα γιατρικά που δουλέψανε ήταν: Διατάσεις θώρακα πριν μπω στο νερό, Διατάσεις θώρακα με μεγιστες εισπνοές και κρατημα πριν μπω στο νερό, αποθηκευση αερα στα πνευμόνια κατα την καταδυση ώστε να τα αισθάνομαι γεματα και οχι άδεια στο βαθος που κινούμαι. Οταν τα νοιώθω γεμάτα, ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για βήχα ή αιμόπτυση.

Τα μέτρα που αναφέρεις δειχνουν πολύ πιο έμπειρο στην καταδυση αλλα τα παραπανω ελπιζω να σε βοηθησουν.
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό wirlwind » 10 Φεβ 2018, 22:22

pda έγραψε:Θα σου πω και εγώ και την δικη μου εμπειρία

2-3 φορές στα όσα χρόνια κανω ψαροντούφεκο είχα αιμοπτυση...και εμένα μου είχαν δώσει την ερμηνεία του γιατρου σου - σπασιμο κυψελίδων του πνευμονα. Μετα απο 1-2 μέρες εκτος νερού μου περνουσαν τα συμπτωματα και ημουνα οπως πρωτα. Αλλά το θέμα δεν ειναι η αιμόπτυση καθεαυτή αλλά η αναπνοή, η αντοχή στην πίεση, η ελαστικότητα του θώρακα μέχρι να φτάσεις να δεις αιμα και να τρομάξεις.

Θεωρώ οτι εχει να κάνει με την ελαστικότητα του θώρακα, με τον τρόπο που εξισώνεις, με τον αερα που έχεις στα πνευμόνια σου στο βαθος που κινείσαι, με τον τρόπο που αντιδρας οταν μαχεσαι με τις διαφραγματικές και ασφαλως με την υδροβιότητα και το πόσο ανετα νοιώθεις στο νερό. Συγκεκριμένα σε εμένα ανεξάρτητα το βαθος, αν νιώθω οτι τα πνευμόνια μου δεν έχουν αέρα, τότε αν τραβήξω και αλλο την απνοια νοιώθω οτι τους παιρνω ακομα περισσότερο αέρα και τα ρουφάω προς τα μέσα σαν να ηταν η κοιλια μου. Αν το κανω αυτό εχω καταστρέψει το ψαρεμα μου.

Εγω συγκεκριμένα παιρνω ΜΗΔΕΝ σε όλα τα παραπάνω (ελαστικότητα του θώρακα, με τον τρόπο που εξισώνεις
, με τον αερα που έχεις στα πνευμόνια σου στο βαθος που κινείσαι, με τον τρόπο που αντιδρας οταν μαχεσαι με τις διαφραγματικές και ασφαλως με την υδροβιότητα και το πόσο ανετα νοιώθεις στο νερό) και αμα χωρίς καλό ζέσταμα πίεσω μια απνοια μου - ακόμα και στα 8 μέτρα!!! - έχω τα ίδια συμπτωματα: Βήχας στην επιφάνεια, γρυλισμα, ενόχληση όταν παω να παρω βαθιά εισπνοή και κάθε προσπάθεια για πλήρη εισπνοή με φούσκωμα των πνευμόνων καταλήγει σε ενοτονο βήχα...οπότε ψάρεμα γιοκ σε βαθος μεγαλυτερο των 4 μέτρων για το υπολοιπο της ημέρας

Τα γιατρικά που δουλέψανε ήταν: Διατάσεις θώρακα πριν μπω στο νερό, Διατάσεις θώρακα με μεγιστες εισπνοές
και κρατημα πριν μπω στο νερό, αποθηκευση αερα στα πνευμόνια κατα την καταδυση ώστε να τα αισθάνομαι γεματα και οχι άδεια στο βαθος που κινούμαι. Οταν τα νοιώθω γεμάτα, ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για βήχα ή αιμόπτυση.

Τα μέτρα που αναφέρεις δειχνουν πολύ πιο έμπειρο στην καταδυση αλλα τα παραπανω ελπιζω να σε βοηθησουν.

Έτσι ακριβώς γίνετε και σε μένα, αλλά πιστεύω ότι έχει καμφθεί η ψυχολογία μου και με το παραμικρό με επηρεάζει ειδικά μετά το βάθος των -25.Θα το δουλέψω και θα δείξει. Σε ευχαριστώ πολύ ,που μοιράστηκες την εμπειρία σου.
wirlwind

Νέα δημοσίευσηαπό prasos » 10 Φεβ 2018, 23:05

Γειά σου φίλε μου. Μετά από ένα τέτοιο ατύχημα, το μεγαλύτερο τραύμα που μένει, είναι ψυχολογικό! Θα πρέπει να κερδίσεις σιγά σιγά και πάλι την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Σαν να παίρνεις τα μέτρα απ'την αρχή! Το άγχος να επαναληφθεί υπάρχει και εκδηλώνεται ίσως με ενα περισσότερο βίαιο από πριν διαφραγματικό ή κάτι τέτοιο που με τη σειρά του προκαλεί βαρότραυμα!
Είχα και γω ένα αρκετά σοβαρό περιστατικό πριν λιγους μήνες. Νοσηλευτικά για δύο μέρες στο Ρίο, αξονικές, τρίπλεξ καρδιάς κλπ. κλπ. Δεν έβγαλαν άκρη. Τώρα προσέχω να βουτάω όπως νιώθω κάθε φορά. Ρηχά ; ..ρηχά! Βαθειά; ..βαθειά! Άκου το σώμα σου περισσότερο από πριν..
prasos

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 10 Φεβ 2018, 23:16

Δεν είμαι σχετικός/ειδήμων/ειδικός. Απλώς θα προσθέσω λίγη από την παλιά εμπειρία μου που διεκόπηκε όμως προ 15ετίας όταν σταμάτησα τα εναλλασσόμενα-κυρίως επειδή υιοθέτησα την Νταπιρανική θεωρία.
Κι εγώ είχα ορισμένες αιμοπτύσεις. Ήταν όλες με χρήση μεταβλητών βαρών. Θαρρώ το σύνολό τους έγινε σε απευθείας ξεκίνημα βαθιών βουτιών χωρίς προθέρμανση κολύμβησης-σε όλες είχα χρησιμοποιήσει σκάφος που το είχα μόνο για μεσοπέλεγες ξέρες (ακόμα και στις παράκτιες πήγαινα κολυμπητός.. =P~ ). Σε ορισμένες βουτιές, θυμάμαι πολύ καλά, ότι δεν είχα χρησιμοποιήσει το μέγιστο της χωρητικότητας του πνεύμονα. Η πολύ μεγάλη και μια αναπνοή, όπως έχει δείξει ο Μπερνάρ Σαλβατορί, αυτή που σε κάνει να δυσφορείς στα πρώτα 2-3 μέτρα είναι το κλειδί για την μη-αιμόπτυση. Τότε βουτούσα κάθε μέρα και οι αιμοπτύσεις είχαν καλή πρόγνωση. Την επόμενη μέρα βουτούσα πάλι χωρίς αίμα.

Το βαθύ ψάρεμα είναι για τα νιάτα. Αυτά όμως οφείλουν να προπονούνται στη θάλασσα καθημερινά-μια ζωή καλόγερου. Μιλάμε για πολύωρο κολύμπι, άριστη διατροφή, ξεκούραση. Είναι για άλλες χώρες, πιο πλούσιες... :D
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό wirlwind » 10 Φεβ 2018, 23:34

prasos έγραψε:Γειά σου φίλε μου. Μετά από ένα τέτοιο ατύχημα, το μεγαλύτερο τραύμα που μένει, είναι ψυχολογικό! Θα πρέπει να κερδίσεις σιγά σιγά και πάλι την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Σαν να παίρνεις τα μέτρα απ'την αρχή! Το άγχος να επαναληφθεί υπάρχει και εκδηλώνεται ίσως με ενα περισσότερο βίαιο από πριν διαφραγματικό ή κάτι τέτοιο που με τη σειρά του προκαλεί βαρότραυμα!
Είχα και γω ένα αρκετά σοβαρό περιστατικό πριν λιγους μήνες. Νοσηλευτικά για δύο μέρες στο Ρίο, αξονικές, τρίπλεξ καρδιάς κλπ. κλπ. Δεν έβγαλαν άκρη. Τώρα προσέχω να βουτάω όπως νιώθω κάθε φορά. Ρηχά ; ..ρηχά! Βαθειά; ..βαθειά! Άκου το σώμα σου περισσότερο από πριν..

Ετσι είναι,θέλει δουλεία μέσα μου. Σ'ευχαριστω πολύ.
wirlwind

Νέα δημοσίευσηαπό wirlwind » 10 Φεβ 2018, 23:41

kostasprobonas έγραψε:Δεν είμαι σχετικός/ειδήμων/ειδικός. Απλώς θα προσθέσω λίγη από την παλιά εμπειρία μου που διεκόπηκε όμως προ 15ετίας όταν σταμάτησα τα εναλλασσόμενα-κυρίως επειδή υιοθέτησα την Νταπιρανική θεωρία.
Κι εγώ είχα ορισμένες αιμοπτύσεις. Ήταν όλες με χρήση μεταβλητών βαρών. Θαρρώ το σύνολό τους έγινε σε απευθείας ξεκίνημα βαθιών βουτιών χωρίς προθέρμανση κολύμβησης-σε όλες είχα χρησιμοποιήσει σκάφος που το είχα μόνο για μεσοπέλεγες ξέρες (ακόμα και στις παράκτιες πήγαινα κολυμπητός.. =P~ ). Σε ορισμένες βουτιές, θυμάμαι πολύ καλά, ότι δεν είχα χρησιμοποιήσει το μέγιστο της χωρητικότητας του πνεύμονα. Η πολύ μεγάλη και μια αναπνοή, όπως έχει δείξει ο Μπερνάρ Σαλβατορί, αυτή που σε κάνει να δυσφορείς στα πρώτα 2-3 μέτρα είναι το κλειδί για την μη-αιμόπτυση. Τότε βουτούσα κάθε μέρα και οι αιμοπτύσεις είχαν καλή πρόγνωση. Την επόμενη μέρα βουτούσα πάλι χωρίς αίμα.

Το βαθύ ψάρεμα είναι για τα νιάτα. Αυτά όμως οφείλουν να προπονούνται στη θάλασσα καθημερινά-μια ζωή καλόγερου. Μιλάμε για πολύωρο κολύμπι, άριστη διατροφή, ξεκούραση. Είναι για άλλες χώρες, πιο πλούσιες... :D

Έτσι γίνετε, με σταθέρα βαρη ψαρεύω και μεγάλες ανάσες,με υπεραερισμους κ.τ.λ. αλλά δεν. Ειδικά αν παω την επομένη ευλογισων ουτε 2 μέτρα. Θέλω ένα 5ήμερο στο νερό να επανέλθει η ανάσα στα φυσιολογικα. Θα το ψάξω. Σε ευχαριστω.
wirlwind

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 10 Φεβ 2018, 23:58

pda έγραψε:Τα γιατρικά που δουλέψανε ήταν: Διατάσεις θώρακα πριν μπω στο νερό, Διατάσεις θώρακα με μεγιστες εισπνοές και κρατημα πριν μπω στο νερό, αποθηκευση αερα στα πνευμόνια κατα την καταδυση ώστε να τα αισθάνομαι γεματα και οχι άδεια στο βαθος που κινούμαι. Οταν τα νοιώθω γεμάτα, ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για βήχα ή αιμόπτυση.

Καλό είναι και να βαθαίνουμε σταδιακά...αρκετές βουτιές έως τα 3-4 για ζέσταμα και μετά με το μαλακό στα πιό βαθειά. ;)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 11 Φεβ 2018, 03:42

PanEx έγραψε:Καλό είναι και να βαθαίνουμε σταδιακά...αρκετές βουτιές έως τα 3-4 για ζέσταμα και μετά με το μαλακό στα πιό βαθειά. ;)

Πάντου και πάντα....ναι!!!
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό prasos » 22 Φεβ 2018, 23:14

Υπάρχει κάποιος πνευμονολόγος που να γνωρίζει την φυσιολογία και ιατρική της ελέυθερης κατάδυσης?
prasos

Νέα δημοσίευσηαπό dimogrec » 23 Φεβ 2018, 21:54

Έχω ακούσει καλά λόγια για τον Κωνσταντίνο Πουλόπουλο. Πνευμονολόγος και ψαροτουφεκάς. Δεν τον ξέρω απλά έχω ακούσει καλά λόγια
dimogrec

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες